© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Evde fitness nasıl yapılır?

Evde fitness nasıl yapılır?

Image Bu yazıyı 2 dakika 24 saniyede okuyabilirsiniz.

Evde fitness hareketleri yapmak, oldukça kolay ve pratik egzersizlerdir. Kişinin kendi evinin mahremiyetinde, kendine daha güvenli bir alanda hissederek yaptığı egzersizler daha hızlı sonuçlar vermektedir. Evde fitness egzersizleri için gerekli olan araç ise dumbell olarak ifade edilebilir. 1 kilodan daha üst kilolara kadar dumbell kullanılabilir. Ancak dumbell almak mümkün değilse,pet şişeler ya da ağır cisimler de dumbell işini görecektir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken, sağlam tutabileceğiniz ağırlıklar olması.

Bununla beraber vücut direncinizi arttırmak, denge mekanizmasını güçlendirmek ve vücudun daha esnek olması için evde yapabileceğiniz yoga hareketleri ile fitness etkisini güçlendirebilirsiniz.

Evde Popo ve Basen Toparlayıcı Egzersizler

Pilates bantları evde fitness için oldukça faydalı!

Pilates bandı (Thera-band) her yerden temin edilebilir ve kullanılabilir araçlardır. Özellikle internetten bulunabilecek videolar ve rehberlikler sayesinde evde oldukça pratik şekilde pilates yapılabilir.

Yerde yapılacak egzersizler için mat denilen araçların alınması gerekmektedir. Bu sayede ayaklarınız kayması engellenmiş olacaktır.

Günde 20 dakikayla daha fit bir vücut!

Fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanız için günde 4-5 saati spor salonlarına ayırmak oldukça yaygın olan yanlış bir inançtır. Fit ve sağlıklı, enerjik bir vücut için günde yirmi dakikanızı ayırmanız yeterli.  Sporda en önemli şey, iradeli olmak ve düzenli olarak spora devam etmektir.

Yukarı itme ile sağlam karın, güçlü kol!

Yüzü koyun şekilde yere uzandıktan sonra, dizlerinizi yere koyun ve ellerinizi de yere koyduktan sonra gövdenizi yukarı kaldırın. Şınava benzeyen bu hareket için dizler üzerinde şınav diyebiliriz. Kollarınız güçlendikten sonra hareketi ayak uçlarında yapmayı deneyebilirsiniz. Üç defa bu hareketi tekrarladıktan sonra bir set daha yapmanız gerekmektedir.  İlk günlerde zorlanabilirsiniz. Bu sebeple de ilk zamanlarda kendinizi çok fazla zorlamamaya ve vücudunuzu incitmemeye dikkat edin.  Bu hareket, göğüsleri, omuzları ve kollarlı çalıştırmakla beraber bacak kaslarını da çalıştırmaktadır.

Evde Sıkılaştırıcı Kol ve Omuz Egzersizleri

Yürüyüş için yürüme bandına ihtiyacınız yok!

Düzenli olarak yürüyüş yapmak, kalbi ve bacakları güçlendirir. Yürüyüş yapacağınız alanda yürüyüş parkuru bile olmasa, 20 dakika boyunca yürüyebileceğiniz sakin bir alan bulmanız yeterli olacaktır. Şayet enerjik hissediyorsanız, önce düşük tempoda yürüyün, sonra hızlanın sonra da koşmaya başlayın. Ardından yeniden yürüyüş formuna dönerek egzersizi sonlandırın.

Yarım çömelme hareketi ile daha sıkı kalçalar!

Bacaklarda pek çok kas grubunun çalışmasını sağlayan yarım çömelme hareketi sayesinde daha sıkı kalçalara sahip olabilirsiniz. Ellerinizi önden bağladıktan sonra tıpkı sandalyeye oturur gibi çömelin. Bu aşamada sırtınız dik olması ve dizleriniz ayaklarınızı geçmeyecek şekilde durmalıdır. Bu hareketi günde en az 8 defa tekrar etmelisiniz.

Evde Üst Bacak Egzersizleri

Mekikle karnınızı çalıştırmayı unutmayın!

Mekik, karın ve üst gövdeyi çalıştıran en önemli hareketlerden biridir. Ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Ardından omuzlarınızı ve üst gövdenizi kaldırın. Tamamen doğrulmanıza gerek yok. Kaslarınız güçlendikçe hareketi daha az yaptığınızı fark edeceksiniz. Mekik için günde 8 hareket tekrarlı ile başlayıp, her geçen gün arttırarak devam edebilirsiniz.

Süper vücutlar için superman hareketi!

Süperman hareketi; sırttaki kasların çalışması için en ideal hareketlerin başında gelmektedir. Özellikle de sürekli oturarak çalışmak durumunda olan kişiler için en ideal harekettir. Yüz üstü yere uzanın. Ardından avuçlarınız yeri gösterecek şekilde ellerinizi ileri uzatarak kaldırın. Ardından dizlerinizi kırmadan ayaklarınızı da gergin bir şekilde havaya kaldırın. Durabildiğiniz kadar bu pozisyonda durun. Ardından gevşeyin ve kendinizi yavaşça bırakın.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir