© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

10 maddede saç detoksu

10 maddede saç detoksu

Saçlarınızı çok seviyorsunuz, özellikle kuaförden çıktıktan veya saatlerce uğraşıp bir sürü şey sürdüğünüz saçınız istediğiniz gibi olduktan sonra. Tüm bu aşamalar aslında sonunda saçınız iyi görünse bile çok sonuçlar doğurabilir. Kadınlar günlük olarak ciltlerini korumak ve bakım için çok şey yapıyor ancak saçlarını sağlıklı tutmak için yeterli özeni göstermiyorlar.

Çok fazla şekillendirme ve renklendirme; hacim kaybı, kırılma, donukluk ve bölünmüş uçlara yol açabilir. Ve kısır bir döngüye giriyorsunuz çünkü saçlar daha ince ve daha zayıf büyüyor. Sonra tekrar işlem görüyor daha da zayıflıyor.

Saçlarınız bozuk gibi görünmeyebilir ancak onların daha parlak, daha güçlü ve daha sağlıklı görünmeleri için birşeyler yapabilirsiniz. Bu yazıda saçınızda detoks etkisi yaratacak yöntemlerden haberdar olacaksınız.

1.SAÇ DERİSİNİ TEMİZLE

Popüler bilgeliğe göre, daha sağlıklı saçlar için şampuan daha az sıklıkta kullanılmalıdır. Fakat saçlarınız yağlı, sönük veya donuksa, düzenli olarak yıkamak isteyeceksiniz hatta her gün.
Temiz bir saç derisi, saç sağlığı ve gelişimi için çok önemlidir. Tıpkı yüzünüzdeki gözenekler gibi saçlı deri üzerindeki kıl follikülleri; kir, yağ ve ürün birikimi ile tıkanabilir.
Ölü cildi ve saç derisine sinmiş yağı, pisliği temizlemek için, selenyum sülfür, salisilik asit veya pritiyon çinko içeren şampuanlar kullanın. Kafanıza öylesine bir sürüp geçmek yerine, alnınızdan enseye kadar, kulak arkalarına da uygulamaya dikkat ederek köpürte köpürte, bir süre boyunca saçınızı ve derisini yıkayın. Ensedeki saçlar daha kalın, bu yüzden ter birikir, yağlanır ve genellikle temizliğe daha çok ihtiyaç duyarlar.

2.ISI KULLANMAKTAN VAZGEÇİN

 

Sıcak araçlar masum görünebilir, ancak bunları her gün kullanmak saçları zayıflatır ve kurutur, kırılmaya ve donukluğa neden olur. Kadınlar saç düzleştirici ya da maşa ile saçlarını mükemmelleştirdiği zaman, en büyük zararlar genellikle şekil vermenin son dakikalarında gerçekleşiyor. Her zaman ilk önce bir ısıya karşı koruyucu sprey kullanın. Isı ayarını orta derecede tutun; ısı seviyesindeki çoklu geçişler saçı kavurur ve kızartabilir. Saçlarınıza dalga şekli vermek için, aletlerle uğraşmak yerine, nemli bigudilerle sarın ve fön makinesiyle orta sıcaklıkta kurutun ve bigudileri çıkarın. Muhteşem sonuç: Daha parlak ve pürüzsüz saçlarınız ve dalgalarınız var! Ya da geceleri saçlarınızı yıkadıktan sonra, biraz nemli saçınızı örüp uyuyun, uyandığınızda hoş ve uğraşılmamış gibi görünen bir saçla dışarı çıkabilirsiniz.

3.NEMLENDİRİN

Kırılmış ve tabiri caizse buruşmuş saçları tekrar sağlığına kavuşturmak için, şampuan öncesi bir tedaviye ihtiyaç var. Saçı nemlendiren ve savunmasızlığından kurtaran besleyici yağlarla taksiye edilmiş ürünler kullanın. Haftalık en az bir kez, kuru saçlara yağlarla veya yağ içeren bakım ürünleriyle bakım yapın, 15 dakika bekleyin ve şampuanla yıkayın.
Papatya (parlaklık eklemek için), hindistancevizi (yumuşatmak için), sardunya (güçlendirmek için) ve argan (nemlendirmek için) gibi esans yağlarına sahip olanlarını tercih edin. Kozmetik bir ürün kullanmak istiyorsanız mutlaka içinde doğal yağlar olanı tercih edin.

4.HAFTADA BİR KERE DERİNE İNİN

Saç kütikülleri, keratin ve protein hücrelerinden oluşur. Saç; korteksinin(kökü) etrafında su geçirmez ve hava geçirmez bir bariyer oluşturmak için çalışır. Bu kütikül; ısı, renk veya UV ışınları tarafından hasar görürse, korteksin bir kalkan olmaması nedeniyle problemlere karşı savunmasız kalır. Her hafta, koruyucu bir derinlemesine tedavi ürünü kullanın. Yeni yıkanmış saçlara, kafa derisinden uçlarına kadar uygulayın ve 10 ila 30 dakika boyunca açık bırakın; Daha uzun kılların tipik olarak daha fazla zamana ihtiyacı vardır çünkü yaşları büyüktür ve muhtemelen daha fazla zarar görmüştür. Sonra ılık suyla yıkayın, doğal bir krem olarak işlev gören koruyucu yağlardan arındırın ve saçınızın nemini alın.

5.BOYA

Saç boyalarının çoğunda kullanılan amonyak veya peroksitten hasar görmesi kaçınılmaz. Yapılan araştırmalar gösterdi ki; saçların ağartılması sonucu saçlar % 60 daha da zayıflıyor. Saçınız boyalıysa, haftada iki kez derinlemesine arıtın. Uzmanlar mümkün olduğunca doğal renk tonuna sahip olmanızı öneriyor. Saçınızı boyamadığınızda, saç kalitesi artar. Eğer illa boyayacaksanız, organik ve amonyaksız boyalar kullanın ve kendi doğal tonunuza yakın renk seçin. Saçınız siyahsa sarıya boyamak saçı öldürecektir. Saçınızı asla hidrojen peroksit vb. saç açıcılarla açtırmayın. Yavaşça ton değiştirmeye çalışın.

6.KARBONAT

Sodyum bikarbonat olağanüstü bir temizleyicidir ve ürün birikimini hafifçe ortadan kaldıran mükemmel bir arındırıcıdır. Birkaç pompa şampuana bir çorba kaşığı ilave edin, karışımı saçların kökünü de hedef alarak olarak uygulayın ve durulayın. Muhteşem ve arınmış saçlarınıza merhaba deyin!

7.ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı, saçları kaplayan yağ asitleri içerir, nemlendirici ve hasara karşı koruma sağlar. Bir çorba kaşığı zeytinyağını mikrodalga fırında, ılınana kadar ısıtın (yaklaşık 10 ila 15 saniye). Parmakla test edin. Sonra kuru saçlara uygulayın ve ekstra emilim için bir duş bonesi takın. 20 dakika bekletin, her zamanki gibi ılık su ve şampuanla yıkayın.

8.YUMURTA

Yumurtalar, saçın güçlerini, parlaklığını ve hacmini düzeltmeye yardımcı olan protein ve amino asitlerle doludurlar ve bölünmüş uçların saç dokusunu kötüleştirip yumuşatmasını engellerler. Bir yumurta ile 4-5 pompa şampuanı karıştırın, uygulayın ve beş dakika boyunca bekletin; çok iyi durulayın.

9.ELMA SİRKESİ

Elma sirkesinin içerdiği asetik asit, ürün kalıntısını ve yağı gidermeye, saçı doğal şekilde parlatmaya yardım eder. 2 yemek kaşığı sirkeyi bir bardak su ile karıştırın ve şampuan yaptıktan sonra saçı bu suyla durulayın. Saçları saf suyla durulamadan önce bir dakika kadar bekleyin. Sirkenin kalıntıları ayıklamasına zaman tanımış olacaksınız. Saç derisinde dermatit olanlara tavsiye edilmez.

10.ÇAY AĞACI YAĞI

Doğal antifungal ve antiseptik çay ağacı yağı, bakterileri ve kepekleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Normal şampuanınıza birkaç damla ilave edin, kafa derinize masaj yapın ve durulamadan önce 5-7 dakika bekletin.

One thought on “10 maddede saç detoksu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Pelin Yıldırım dedi ki:

    Merhabalar benim saç derimde uzun zamandır kaşıntı oluyor birkaç doktora gittim sebebi bulunamadı stresten oldunu söylediler iyi gelecek birşey var mı acaba teşekkür ederim