Oğlak burcundaki Yeniay, 13 Ocak’ta Plüton ile kavuşuyor. Bu nedenle Ocak 2021 astrolojisindeki Yeniay’ın spiritüel anlamı, bir krize yanıt olarak görülen ruh gelişimi ve evrimle ilgilidir.

13 Ocak’taki Yeniay, diğer birçok gezegensel açıyı da ortaya çıkarıyor. Bu açılardan en güçlüsü, hayal kırıklığı ile engelleme getiren Mars-Satürn karesidir. Jüpiter-Uranüs karesi ise gerilim ve ani değişimler yaratır.

Bu diğer açılar, devam etmekte olan bir kriz mekanizmasına işaret eden ve gelişim için büyük fırsatlar açan karmaşık bir açı örüntüsü oluşturur. Ancak aynı zamanda uyum sağlaması zaman ve çaba gerektirecek köklü bir soruna işaret eder.

Yeniay’ın anlamı

Yeniay, bir döngünün sonunu ve 28 günlük yeni bir döngünün başlangıcını temsil eder. Güneş ile Ay kavuşumu, canlandırıcı bir enerji patlaması ve inisiyatif verir. Bu nedenle yeni bir başlangıç ​​yapmak, yeni bir sayfa açmak veya yeni bir projeye başlamak için mükemmel bir zaman olacak. Ayrıca ilerlemek için yeni ve yaratıcı yollar ararken eski alışkanlıkları, davranışları ve inançları sorgulayabilirsiniz.

Yeniay astrolojisi

23°13′ Oğlak burcunda gerçekleşecek olan 13 Ocak’taki Yeniay, Plüton ile kavuşmasından güçlü bir şekilde etkileniyor. Ancak, Merkür-Jüpiter-Satürn ile Mars-Uranüs karesi de dahil olmak üzere neredeyse tüm gezegenlerin oluşturduğu karmaşık bir açı örüntüsü de bulunuyor.

Çok sayıda bireysel açı bulunuyor olsa da sadece en önemlisine odaklanacağım. Ocak Yeniay’ı hiçbir büyük sabit yıldızla aynı hizaya gelmiyor, ancak Oğlak 3. dekanın bu bölgesinde yer alan takımyıldızlara bakmak faydalı olacaktır.

Yeniay konumları

Yeniay ile kavuşan Plüton (1°22’), kişisel gücünüzü ve yaşamınızda elde edeceğiniz sonuçları etkileme yeteneğinizi artırır. Bununla birlikte artan yoğunluğunuz ile araştırmacı doğanız, güç mücadelelerine yol açabilir. Kontrol etme ve manipülatif davranış benzeri gizli taktiklerle uğraşmanız gerekebilir. Paranoya yapıyor olmanız mümkün olabilse de düşmanlarınızın size karşı komplo kuruyor olması da mümkündür.

Derin araştırma ve inceleme yeteneği, sırları ortaya çıkarmanıza ve her türlü gizemin derinliklerine inmenize yardımcı olacaktır. Takıntılar ve bağımlılıklar gibi yıkıcı davranışlara karşı kavrayış edinebilirsiniz. Yeniay, aynı zamanda ciddi ilişkilerdeki zorlukların derinine inmek için de iyi bir zamandır. Karmaşık olan ilişki dinamikleri sizin için daha net hale gelecektir.

Bu Yeniay konumu, dönüşümleri ve ruh evrimini destekler. Başlangıçta bu, geri çekilmeyi ve duruma iyice bakmayı içerecektir. Yeniden doğum süreci daha fazla özgüvene yol açacaktır. Bu aynı zamanda onarımlar yapmak ve hayatınızdaki gereksiz dağınıklığı ortadan kaldırmak için iyi bir yeni aydır.

Diğer konumlar

Mars-Satürn (0°05’) karesi, hayal kırıklığı ile engellenme getirir. Arzularınız güçlenebilir, ancak tutkularınızı ifade etmekte ve başarılı olmakta zorlanabilirsiniz. Hedeflerinizi ne kadar çok izlerseniz, karşılaşacağınız direnç o kadar artacaktır.

Şu an gösterebileceğiniz en iyi yaklaşım savunmadır. Yeni projeler başlatmak veya arzularınızı araştırmak yerine zaten sahip olduklarınıza odaklanmanız daha iyi olacaktır.

Jüpiter-Uranüs (1°06′) karesi, kaderinizdeki veya yaşamınızın gidişatındaki ani bir değişiklikten kaynaklanan büyük bir iç gerilimi gösterir. Büyük fırsatlar yakında olabilir. Ancak sabırsızlık ve güçlü kısıtlamalardan kurtulma dürtünüz, istenmeyen aksamalara ve beklenmedik olaylara yol açabilir.

Aşırılık ve düzensiz davranış, kayıplara yol açabilir; bu yüzden sadece değişim yapmak uğruna değişiklik aramayın. İzleyeceğiniz fırsatları dikkatlice seçin ve risk alma sürecini tedbirli bir şekilde yönetin.

Merkür-Uranüs (0°56′) karesi, üzüntülere ve gerginliklere neden olabilecek heyecanı ve değişimi getirir. Beklenmedik haberler sizi, planlarınızı değiştirmeye zorlayabilir.

Hayatın normal temposu yükselir ve huzursuz edici bir şekilde her zaman bir şeylere yetişmek zorunda kalabilirsiniz. Bununla birlikte, olaylara farklı bir açıdan bakma becerinizin artması, orijinal fikirlere ve yaratıcı atılımlara yol açabilir.

Venüs-Uranüs (1°00′) üçgeni, duygularınızı harekete geçirir ve aşk hayatınıza heyecan getirir. Beklenmedik yeni bir romantizm mümkündür veya mevcut partnerinizle farklı bir şeyler denemek isteyebilirsiniz. Gözlerinizin dışarı kaymasını engellemeniz için yatak odasında denemeler yapmanız gerekebilir. Ayrıca beklenmedik bir para ya da talih kuşuyla karşılaşabilirsiniz.

Bu olumlu etki, Mars-Satürn karesinin neden olduğu hayal kırıklığını azaltmak için bir kaçış noktası sağlar. Merkür ve Jüpiter’in Uranüs ile oluşturduğu karenin neden olduğu gerginliği gidermeye yardımcı olur. Ve umuyorum ki gerçekleşecek bir değişikliği daha az değişken ve daha az üzücü hale getirir.

Yeniay’daki yıldızlar

Oğlak burcundaki Yeniay aslında Yay Takımyıldızı içerisindedir. Bu uyumsuzluk, Güneş burçlarının 2000 yıl önce isimlerini aldıkları Takımyıldızlar ile neredeyse bir burç kadar hizadan çıkaran ekinoks presesyonundan kaynaklanmaktadır.

13 Ocak’ta gerçekleşecek olan Yeniay’da kavuşan büyük sabit yıldızlar bulunmuyor. Ancak yıldız haritası, Yeniay’ın Yay Takımyıldızı, Kartal Takımyıldızı ve Tavus Kuşu Takımyıldızı’ndaki daha küçük yıldızlarla aynı hizada olduğunu gösteriyor.

22 46 – β Pavonis

22 50 – ι Sagitarri

23 13 – Yeniay

23 42 – ν Aquila

23 55 – δ Aquila, Almizan I

24 06 – α Pavonis, Tavus Kuşu

24 08 – φ1 Pavonis

24 35 – Plüton

Yay Takımyıldızı’ndaki Yeniay, iyimserlik ve macera duygusu getiriyor. Seyahat ve felsefe yoluyla ufkunuzu genişletme tutkusu verir. Yabancıları, dini, hukuku, ticareti, sporu, akademiyi ve ahlakı keşfetmek kaynaklanan farklı bir bakış açısı gelir. Bu ay, hedef belirlemek için özellikle iyi bir Yeniay olacak. Yeni bir hayali dört gözle beklemeniz için gereken heyecanı sağlar.

Yay Takımyıldızı’nın ucunda bulunan Iota Sagitarri, Jüpiter ve Satürn gibidir: Miras ve şöhret konularında iyidir, ancak aşk ilişkilerinde aptal ve talihsizdir.

Kartal Takımyıldızı’nın büyük bir hayal gücü, güçlü tutkular, yılmaz bir irade, baskın bir karakter, başkaları üzerinde etki, basiret ve nüfuz edici keskin bir zihin yeteneği verdiği söylenir. Mars ve Jüpiter’e benzer bir doğası vardır: Büyük bir gurur, son derece özgürlükçü, nüfuzlu ve geniş bir bakış açısı.

Tavus Kuşu Takımyıldızı’nın uzun bir ömür ve bazen şöhretle birlikte gösteriş ve teşhir isteği verdiği söylenir. 

Ocak 2021 Yeniay Özeti

13 Ocak’taki Yeniay son derece yoğun ve karmaşık olacak. Bu yoğunluk sadece Plüton ile olan kavuşumdan değil, diğer dört kavuşumdan ve altı kare konumdan kaynaklanacak.

Bu açılar ve açı örüntüsü, beklenmedik değişim ve hayal kırıklığı ile biriken gerilimin birleşiminden kaynaklanan bir krize işaret ediyor.

Ancak Venüs ile Mars-Uranüs üçgeniyle birlikte görülen otuzluk açılar, hayal kırıklığını ve gerginliği gidermeye yardımcı olur ve gelişim için büyük fırsatlar sunar. 13 Ocak’taki Yeniay sizi kökleşmiş bir sorunla yüzleşmeye zorlayabilir; unutmayın, ruhun evrimi yalnızca zorluklarla yüzleşmekle gerçekleşir.

13 Ocak Yeniayı’nın etkileri, 11 Şubat Yeniayı’na kadar dört hafta sürecek. Ve 13 Ocak’tan 28 Ocak dolunayına kadar Ay’ın büyüme evresi, değişimleri başlatmak ve sorunları çözmek adına en iyi zaman olacaktır.