Numeroloji ile tanışmadan önce, 19 sayısının önemini ve Mustafa Kemal Atatürk ile bağlantısını açıklayan bir paylaşıma denk gelmiştim sosyal medyada. Okuduklarım karşısında şaşkına dönmüş ve bunların tesadüften ibaret olmadığına yürekten inanmıştım. Bu konuyu derinlemesine öğrenme isteğim, 19 sayısına ilişkin okuduğum makaleler, bende sayılara karşı büyük bir merak uyandırdı ve sonrasında Numeroloji ile tanıştım. Sayıların gizemli dünyasına adım atmama vesile olduğundan bugün 19 sayısına ekstra bir hayranlık besliyorum.

Numerolojide her sayının insanlar üzerinde sayısız etkileri vardır. Bu etkilerin olumlu veya olumsuz olması insanların seçimlerine bağlıdır. Fakat 1 ve 9 sayılarının birleşimiyle meydana gelen 19 sayısı için durum biraz farklı.19, kendi içinde 1 veya 9 sayısının olumsuz etkilerini taşıyabilir ama bu iki sayının kombinasyonuyla bünyesindeki muhteşem gücü açığa çıkarır. Yaşam yolunda bu sayının titreşimiyle ilerleyen insanlara gücünü hatırlatır ve insana tüm engelleri aşma potansiyeli vererek olağanüstü bir sayı olduğunu gözler önüne serer.

19’ un gizemini çözmemizin yolu elbette ki önce 1 ve 9 sayılarının içerdiği mesajları anlamaktan geçiyor. Tüm sayıların lideri olma özelliğiyle ön plana çıkan 1 sayısıyla başlayalım:

Numerolojide 1 sayısı, tek haneli dokuz sayı arasında özel bir yere sahiptir. Diğer tüm sayıları ortaya çıkaran ilk kaynak olarak kabul edilir. Öncü sayıdır. Bu sayının titreşimini yayan insanlar, hayatın akışında karşılarına çıkan fırsatları değerlendirir, yeteneklerini keşfeder ve tüm benlikleriyle bunları üstlenirler. Tek haneli rakamlar arasında öncü niteliğinde olması, bünyesindeki insanlara da liderlik vasfı yükler.

1, yaratma ve üretme enerjisidir. Sürekli ilerlemeyi temsil eder. Arzularının peşinden gitmek isteyen insanlara cesaret verir, engellerin üstesinden gelebilmeleri için onları harekete geçirir. Bunun sonucunda da 1 numaralı kişilerin başarıya ulaşması kaçınılmaz olur. Aynı zamanda dayanıklılığın, sağlam iradenin ve korkusuzluğun sembolüdür.

Gölge tarafında, kibirli, egoist, inatçı ve acımasız bir doğası vardır. Sürekli ‘ben bilirim’ der ve uzlaşmak yerine ayrışmayı tercih eder.

9 ise Numerolojide mükemmelliğin, düzenin, bütünlüğün sembolüdür. Tek haneli sayıların sonuncusu olmakla birlikte, tüm sayılar arasında en gelişmiş olandır. 1’den 8’e kadar tüm deneyimleri doğasında barındırır. Bu nedenle üstat sayılar olan 11,22 ve 33’e ulaşmadan önce en yüksek manevi farkındalık seviyesi olarak kabul edilir.

9, başlangıçların ve bitişlerin sayısıdır. Bu sayıya göre sonlanan her şey yeni başlangıçların müjdecisidir ve bu döngü sonsuza dek sürer.

9, 8’i mutluluk ve zenginlik olarak kabul eden kültürlere göre, 8+1’den türetilebilecek olan çoğaltılmış ve zenginleştirilmiş sonsuz mutluluktur. Aynı zamanda manevi yönü güçlüdür. Yaşamın gizemli tarafını, ilahi ve içsel bilgeliği keşfetmenin peşindedir. Hayat yolunda ruhsallığının yardımına ve bilgeliğine başvurmak isteyenler için 9, muhteşem bir yardımcıdır.

9 sayısının etkisinde olan kişiler, çevrelerine evrensel sevgi ve anlayışın titreşimini yayarlar. Şefkat ve özveri ise 9’un doğasında bulunan diğer önemli değerlerdendir. İnsancıl bir şekilde hizmet etmek ve karşılıksız verme eyleminde bulunmak onun ruhunu besler. 9 titreşimine sahip kişiler kendilerini bu şekilde ifade etmeyi severler. Bu kişiler 9’un güçlü titreşimleri sayesinde, amaçlarına ulaşabilmek için işlerini en iyi şekilde organize ederler. Hedeflerine ulaşan insanlar ise ‘önder’ olarak nitelendirilmeye layıktır.

Gölge tarafında bu sayı; bağımlılığa yatkınlığın, bencilliğin, zayıflığın ve amaçsızlığın sembolüdür.

Bu iki sayının niteliklerini öğrendikten sonra artık 19 sayısının gizemini çözmeye hazırız..

Numerolojide 19, daha yüksek bir hedef, artan etki anlamına gelir.  1+9 = 10, 1+0 =1’den dolayı baskın olarak 1 özelliği barındırır. Bu şekilde ulaştığımız 1 sayısı ise, biten bir devirden (9) sonra gelen başlangıçları ifade eder. Yeni başlangıçlar, bireysellik, ilerleme temalı 1 sayısının yanına, bitişleri ve sonlanmaları temsil eden maneviyatı güçlü bir 9’un gelmesi, bu sayıyı manevi aydınlanmanın ve evrenselliğe yayılmanın bir sembolü haline getirir.

İslam’da 19 sayısının ayrı bir önemi vardır:

 • Kabe’nin iç bölümünde 19 giriş kapısı vardır.
 • Kur’an-ı Kerim’ de 114 sure vardır. (19*6)
 • Sekine duası 19 ayetten oluşur, ayetler 19 harftir ve 19 kez okunur.
 • “Bismillahirrahmanirrahim” Arapçada 19 harften oluşur.

Ulu önder Atatürk’ün hayatındaki önemli tarihlerin 19 ile bağlantısı:

 • Atatürk, 19. Yüzyılın bitmesine 19 yıl kala, 1881 yılında doğmuştur. (19*99)
 • 1938 yılında bedenen aramızdan ayrılmıştır. (19*102)
 • Bu boyutta 57 yıl yaşamıştır. (19*3)
 • Nüfus cüzdanı numarası 993814 (19’un tam katı)
 • Mustafa Kemal Atatürk tam 19 harften oluşur.
 • 19 Mayıs 1919 – Bandırma vapurunda 19 yolcu vardır.
 • “Ne Mutlu Türk’üm Diyene!” 19 harften oluşur.
 • “İstikbal Göklerdedir.” 19 harften oluşur.
 • Cenaze töreninde 19 notalı 19’uncu Chopin marşı çalındı.

 

Sembolizmde ise 19; varlığımızı, evrenin oluşumunu ve yaratılışın döngüsünü temsil eden Yaşam çiçeği ile gösterilir. Birbirine eşit 19 dairenin iki boyutlu çizimiyle oluşan yaşam çiçeği, tüm yaşamın tek bir kaynaktan geldiğini betimler.

Bu bilgiler birçoğumuz için tesadüften ibaret olabilir. Fakat evrende hiçbir şey şans eseri meydana gelmez. Her şeyin özünde sayısal bir düzen vardır ve bu sayılar hayatımızın her alanında bizlere kılavuzluk yapar.

Sayı bilimine dair içimde büyük bir merak uyandıran ve yolumu Numerolojiye çıkaran bu bilgiler ise farklı kaynaklardan derlemedir. Kim bilir, belki 19 sayısı sizler için de yeni başlangıçların müjdecisidir. Yeter ki görmeyi seçin ve yeniden başlamak için bitişlerin yaşanması gerektiğini unutmayın.

 

Sevgiyle..