20 Ekim’de Koç burcunda gerçekleşecek olan dolunay, Mars-Plüton karesi ile karşıt açı gerçekleştirecek. Bu nedenle Ekim dolunayı astrolojisinin manevi anlamı, tutku duyduğumuz arzulara ulaşmak için duyduğumuz yoğun bir güç ve kontrol arzusunu yönetmekle ilgili olacak.

Ekim dolunayı aynı zamanda hazır olmak, kararlılık, istikrar ve nihai başarı sağlayan pozitif bir sabit yıldızla hizalanacak. Yani başarıya giden yol üzerinde duran tek şey Mars-Plüton karesinin acımasızlığı, kıskançlığı ve öfkesi olacak.

Ekim dolunayı 27°26′ Koç burcunda gerçekleşecek ve Mars-Plüton ile karşıt konumda olacak. Bu açının etki alanı çok yakın olmasa da dolunay üzerinde güçlü ve önemli bir etkisi olacak. Bunun nedeni Mars-Plüton karesinin etki alanının yalnızca bir derece olmasından kaynaklanıyor.

Dolunayın Anlamı

Güneş ve Ay karşıtlığı, Ay’ın evresinden sonraki iki haftada evinizi, ailenizi ve yakın ilişkilerinizi daha net bir odağa getirecek. İş ve ev gibi ya da ihtiyacınız olan ve istediğiniz şey gibi karşıt güçler içsel gerilim ve dışsal baskılar yaratır. Bu ise enerjinizi tüketen çatışmalar ile krizlere yol açabilir.

Duygular ile içgüdülerin ay nitelikleri dolunay sırasında zirveye ulaşır. Bu nedenle ilişkilerdeki tüm zorlukların üstesinden gelmek için artan duygusal gücünüz ile sezginizi kullanın. Bilinçaltı farkındalığınız kişisel ilişkilerinize tarafsız ve dengeli bir şekilde bakmanızı sağlar. İlişkilerdeki dinamikleri ve uyumsuzluğa neden olan olumsuz duyguları net bir şekilde görebileceksiniz.

Dolunaydaki Açılar

dolunay açı
dolunay açı

Mars’ın karşısında bulunan dolunay, tutku duyduğumuz arzularımızın yerine getirilmesine yönelik güçlü bir dürtü verir. Ancak hedeflerimize giden yolda huysuzluk, dürtüsellik ve öfke, engel olarak karşımıza çıkabilir. Kendinizi ya da başkalarını inciten küçük anlaşmazlıkların tartışmalara, suistimallere ya da çatışmalara dönüşme riski bulunmaktadır.

Düşmanlıklardan kaçınmak adına enerjinizi sıkı çalışmaya ve rekabete yönlendirebilirsiniz. Bir dava uğruna savaşmak ya da savunmasız olanları savunmak için iyi bir zamandır. Tehlike altındaysanız, bu dolunayın enerjisi ile savaş ya da kaç tepkisi tetiklenebilir ya da tehlikeli bir ilişki ya da ortamdan ayrılmak için uygun fırsat bulunabilir.

Dolunay-Plüton karesinin derinlerde gömülü olan duyguları açığa çıkarmasıyla zorlayıcı ve yıkıcı davranışlar ortaya çıkabilir. Duygusal anlamda güç mücadeleleri görülebilir ve bunlar oldukça insafsız hale gelebilir. Kıskançlık, manipülasyon, suçluluk duygusu, zorbalık, cinsel istismar ya da aile içi şiddet söz konusu olabilir.

Bu tarz yoğun duyguları ve tepkileri kontrol etmek zor olsa da bunların bilinçli olarak farkında olmak, dönüşüm ve gelişme fırsatları getirdikleri için iyileştirici olabilir. Yobazlık, ırkçılık, korkular ve fobiler, bağımlılık, cinsel sorunlar ve yıkıcı ilişkiler gibi şeyleri ortadan kaldırmak için iyi bir zaman olacak.

Mars-Plüton karesi, güç ve kontrol kazanmak adına rekabet etmek için yoğun bir istek verir. Bununla birlikte acımasızlık, kıskançlık ya da gizli oyunlar nedeniyle güç mücadeleleri ve çatışmalar meydana gelebilir. Ancak yine de başarılı olmak için duyulan güçlü dürtüleri bastırmak iyi olmayabilir. Bu güçlü enerjiyi içselleştirmek, diğer insanlarda öfkeye neden olabilir. Birisi sizi kontrolü altına almak isteyebilir ya da egonuza veya işyerindeki pozisyonunuza meydan okuyabilir.

Kurban olmaktan kaçınmak için başarı adına çabalamak, ancak bunu da dikkatli bir şekilde yapmak iyi olacaktır. Ayrıca aşırı iddialı olmamaya ve diğer insanların tehdit altında hissetmelerine neden olmamaya çalışın. Özellikle üstleriniz ya da yetkili konumda olan insanlar için bunlara dikkat etmeniz önemli. Savaş başlatmanız ya da düşman edinmeniz için iyi bir zaman değil.

Dolunaydaki Yıldızlar

21 Eylül’de gerçekleşecek olan dolunay, Koç burcunda gerçekleşecek. Ancak aslında Balık Takımyıldızı’nda yer alacak. Bu tutarsızlık, Güneş burçlarını 2000 yıl önce isimlerini aldıkları Takımyıldızlar ile neredeyse bir burç kadar hizadan çıkaran ekinoks presesyonundan kaynaklanmaktadır.

27°26′ Koç burcundaki gerçekleşecek olan dolunay, en yakın olarak 27°07′ Koç burcundaki Eta Piscium, Alpherg ile aynı hizada olacak. Bu yıldız, Balık Takımyıldızı’nda yer alan astrolojide kullanılan tek yıldızdır.

Sabit yıldız Alpherg hazır olma, kararlılık, istikrar ve nihai başarı getirir. Bu yıldız, Satürn ve Jüpiter’in doğasına sahiptir ve onurlu, inançlı, muhafazakar, açgözlü ve tutucudur. Epifiz bezini yöneten bu yıldız manevi gelişimle ilgilidir.

Ekim Dolunayı Özeti

20 Ekim dolunayı üzerindeki en büyük etki Mars-Plüton karesidir. Bu açı, oldukça rekabetçi bir ortam yaratan zorlayıcı bir açıdır. Başarılı olmak için acımasız ve saldırganlığa yol açabilir.

Sabit yıldız Alpherg, Mars-Plüton karesindeki en olumlu tezahürdür. Hazır olma, kararlılık, istikrar ve nihai başarı verir. Aynı zamanda en çok tutku duyduğunuz arzularınıza ulaşmanız için Mars-Plüton karesinin yoğun enerjisini kararlılığa ve azme dönüştürmeniz için manevi gelişim sağlar.

20 Ekim dolunayının etkisi, 6 Ekim yeniayının etkisi ile birleşiyor olacak. 6 Ekim yeniayı Mars ile kavuşum gerçekleştirmişti ve bu yeniay enerji, tutku ve inisiyatif getirmenin yanı sıra öfke, şiddet ve intikam getirmeye devam etmektedir. 20 Ekim dolunayının etkileri 4 Kasım yeniayına kadar iki hafta sürüyor olacak.