Evde egzersiz yapmak, günümüzde her zamankinden daha yaygın hale gelmiş durumda. Yalnızca birkaç parça egzersiz ekipmanı ile bir antrenör yardımıyla ya da kendi kendinize belirlediğiniz egzersizleri yapabilirsiniz.

2021’i geride bırakırken bu yıl için belirlediğiniz egzersiz rutinine tam olarak uyamadıysanız üzülmeyin. Bunun için üzülmek yerine bir çift dambıl ya da direnç bandını kaparak gücünüzü arttırın ve koşarak veya hızlı yürüyerek kardiyo çalışması yapın.

Evde yapacağınız egzersizlerde kettlebell, atlama ipi, yoga matı, eliptik bisiklet ve koşu bandı gibi pek çok ekipman kullanabilirsiniz. Yeni yılda vücudunuzu en etkili şekilde çalıştırmak istiyor ancak ne kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz, 2021 yılında en çok tercih edilmiş olan 10 spor ekipmanına bakarak hangilerine ihtiyacınız olduğuna kararınızı verebilirsiniz.

  1. Dambıl

Evde yapılan egzersizlerde en çok kullanılan ekipmanların başında dambılların geldiğini söyleyebiliriz. Dambılları omuz, kol, karın, kalça ve bacak gibi istediğiniz bölgedeki kasları çalıştırmak için kullanabilirsiniz. Kas inşasına yardımcı olan dambıllar, her evde olmazsa olmaz ekipmanların başında geliyor.

Özellikle kol ve omuz gibi bölgeleri çalıştırmak ve kasları şekillendirmek için hafif ila orta ağırlıktaki dambıllar yeterli olacaktır. Bunun için Avessa’nın 2 adet 2 kg dambıldan oluşan setini kullanabilirsiniz. Günlük kullanıma uygun ve kaliteli malzemeden üretilmiş olan bu dambıllar ile yeni yılda vücudunuzun daha güçlü olmasına yardımcı olabileceksiniz.


 

  1. Pilates Minderi

Evde çok fazla alana ihtiyacınız olmadan yapabileceğiniz egzersizler arasında pilates ve yoganın bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. Pilates ve yoga yapmak için tek bir ekipman alacaksanız, bunun pilates minderi olduğunu söyleyebiliriz. 2021’de en çok satılan ekipmanlardan biri olan pilates minderi ile yerde yapacağınız egzersizleri çok daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Delta Unisex Pilates Minderi & Yoga Matı ile yer egzersizlerini yaparken konforunuzdan ödün vermek zorunda kalmayacaksınız. 180 cm boyunda, 60 cm genişliğinde ve 10 mm kalınlığında olan bu minderi uzun yıllar eskimeden kullanabileceksiniz.


 

  1. Step tahtası

Step tahtası denince akla genelde aerobik gelse de bu egzersiz aletinin tek kullanımı aerobik yapmak değil. Step tahtası ile yükseltili glute bridge, plank step up, pistol squat ve daha pek çok farklı egzersiz yapabilir ve vücudunuzun farklı yerlerini çalıştırabilirsiniz.

2021 yılında en çok satın alınan egzersiz aletlerinden biri olan step tahtasını egzersiz rutininize dahil etmeyi planlıyorsanız, USR 2 Kademeli Step Tahtası’na şans verebilirsiniz. Seviyenize ve tercihinize göre 2 farklı kademe yüksekliğinde kullanabileceğiniz bu step tahtası ile ister step yapabilir isterseniz de vücudunuzun farklı bölgelerini çalıştıracağınız egzersizler yapabilirsiniz.


 

  1. Delta Pilates Bandı 

Çok amaçlı kullanmasıyla ünlü olan spor ekipmanlarından bir diğeri pilates bandı. Bu bantlar ile kol ve bacak egzersizlerini etkili bir şekilde çalışabilir ve bu sayede kaslarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Egzersiz yapanların en çok tercih ettikleri ekipmanlar arasında bulunan pilates bantları arasında tercih yapacaksanız, Delta 3’lü Pilates Bandı ile üç ayrı direnç seviyesini aynı anda elinizin altında bulundurabilirsiniz. İçerisinde hafif sert, orta sert ve yüksek sert olmak üzere üç direnç bandının yer aldığı bu set ile ister ısınma egzersizleri yapabilir isterseniz de direnç egzersizleri yapabilirsiniz.


 

  1. Yoga bloğu

 

Yoga blokları, yoga duruşlarını yapmayı kolaylaştıran ekipmanlardır. Duruşları yapamayacağınızı düşündüğünüz için yoga yapmıyorsanız, yoga blokları kullanarak dengenizi çok daha rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Delta Yoga Blok Yoga Köpüğü, Eva malzemeden üretilmiştir ve yoga duruşlarında destek amaçlı kullanılmaktadır. Vücudunuzu hizalamanız ve dengenizi sağlamanız konusunda işinizi oldukça kolaylaştıracak bu bloklar ile hiçbir yoga duruşundan korkmayacaksınız.


 

  1. Pilates topu

Pilates yaparken en çok kullanılan bir diğer ekipmanın pilates topu olduğunu söyleyebiliriz. Pilates topları ile özellikle merkez bölgesi kasları olmak üzere vücudunuzdaki çeşitli kasları çalıştırabilir ve denge çalışabilirsiniz.

Delta Pilates 65 cm Egzersiz Topu, tüm fitness seviyesindeki kişilere uygundur. Kaslarınız çalıştırabileceğiniz, dengenizi geliştirebileceğiniz ve egzersizlerinizde koordinasyon kazanabileceğiniz bu egzersiz topunu çeşitli boyutlarda alabilir ve farklı egzersizlerde kullanabilirsiniz.


 

  1. Atlama ipi

Vücudun farklı bölgelerini aynı anda çalıştırmasıyla bilinen atlama ipleri, kardiyo egzersizleri için vazgeçilmez bir ekipmandır. 2021’in en çok tercih edilen ekipmanlarından biri olan atlama ipiyle kardiyo yaparak kalp-damar sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

USR PVC Rulmanlı Atlama İpi, 280 cm uzunluğu ile herkesin kullanımı için uygundur. Rulmanlı olması sayesinde ipin kendi etrafında dönüşünün kolaylaştığı bu ip ile atlarken ipin dolanmasını dert etmeyeceksiniz. İpi boyunuza göre ayarlamak isterseniz, sapların arka kısmını sökerek ipin boyunu kesebilirsiniz.


 

  1. Masaj aleti

Egzersiz yapan kişilerde özellikle yeni egzersizler denedikten sonra kas ağrıları olabildiği için masaj aletleri en çok tercih edilen aletlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar masaj aleti egzersiz ekipmanı olmasa da egzersiz sonrası iyileşme süreciniz, en az egzersizin kendisi kadar önemlidir. nedenle bu süreci en iyi şekilde atlatmaya çalışmanız gerekir.

Beurer MG 55 Masaj Cihazı, rahatlatıcı ısı ayarı, ayarlanabilir yoğunluğu, üç masaj başlığı ve kullanım kolaylığı ile oldukça ideal bir masaj aleti. İster kas ağrılarınız için isterseniz de yoğun bir günden sonra rahatlamak için kullanabileceğiniz bu masaj aleti ile vücudunuz fit hale gelirken kas ağrıları çekmek zorunda kalmayacaksınız.


 

  1. Kondisyon bisikleti

Evde egzersiz yapanların en çok kullandıkları ekipmanlardan bir diğeri kondisyon bisikleti. Bu aleti kullanarak alt vücudunuzu güçlendirirken bir yandan da karın, sırt ve kalça bölgelerinizdeki kasları çalıştırabilirsiniz.

Hattrick Spin Bike Spin Plus Eliptik Bisiklet, evde yaptığınız egzersizlerde oldukça önemli bir yardımcı olacaktır. Zaman, hız, odo ve kalori bilgilerinizi kolayca öğrenebileceğiniz bu bisikleti dikey ya da yatay olarak ayarlayabilirsiniz.


 

  1. Aktivite takipçisi

2021’de en fazla tercih edilen egzersiz ekipmanları arasında son olarak aktivite takipçilerinin yer aldığını söyleyebiliriz. Özellikle interval antrenmanlarda ya da kendinizi aerobik aralıkta zorlayacağınız antrenmanlarda kalp atış hızınızı takip etmeniz faydalı olacaktır.

Antrenman sırasında kalp atışınızı takip etmek için akıllı bileklik kullanabilirsiniz. Xiaomi Mi Band 5 Akıllı Bileklik, antrenman sırasında kullanmanız için idealdir. İçerisinde 11 farklı modu bulunan bu cihazı çeşitli egzersizlerinizde kalp atış hızınızı takip etmek için kullanabilirsiniz.