Biohacker’lar son teknolojileri araştıran, deneyen ve atalarımızdan kalan kanıtlanmış uygulamalara bunları entegre eden kişilerdir. Bu kişiler hem yaşam kalitesini arttırma hem de yaşam süresini arttırma üzerine çalışıyorlar.

Biohacking trenlerini öğrenmek ve bunları herkesten önce incelemek için 2022’de takip etmeniz gereken biohacking trendlerine aşağıda göz atabilirsiniz.

1. Peptidler

Yaşlanma sürecini yavaşlatmak, hızlı iyileşmek ve kas inşa etmek mi istiyorsunuz? O zaman ihtiyacınız olan peptid adı verilen küçük amino asit zincirleri olabilir. Araştırmacılar bunların yaşlanma karşıtı, inflamatuar karşıtı ve kas inşa etme özellikleri üzerinde çalışıyor. Kolajen takviyelerine genelde peptidler eklendiği için belki de farkında olmadan peptid tüketiyor olabilirsiniz. Peptidlerden bazıları ve bunların gösterdikleri etkiler şu şekilde:

 • Melanotan II, UV kaynaklı cilt hasarına karşı korur.
 • Thymosin Alpha 1 (TA1), bağışıklık ve bağırsak sağlığı için önemlidir.
 • Semax, bilişsel güçlendirici olarak görevlidir.
 • Dihexa, öğrenme ve hafızayı geliştirir.
 • Thymosin β-4 (Tβ4 veya TB-500), yaralı dokuları onarmak ve yenilemek için kullanılır.
 • BPC-157 bağırsakları iyileştirmek için kullanılır.

Peptidler henüz etkin bir şekilde kullanılamıyor. Çünkü tıpkı diğer takviyelerde olduğu gibi bu ürünlerde de kalite önemlidir. Daha da önemlisi, pek çok peptid yalnızca enjeksiyon yoluyla etkinlik gösterir.

2. Minimum etkili egzersizler

Üç saatlik ağırlık kaldırma ya da uzun süre koşma gibi egzersizler popülerliğini yitiriyor. Sağlıklı olmak ve vücudunuzu dönüştürmek için kısa süreli egzersizler yapabilirsiniz. Artık daha sık ve kısa süreli patlamalar içeren egzersizlerin yaygınlaştığını görüyoruz. Bu şekilde aslında atalarımızın yaşamış olduklarını taklit ediyoruz. Siz de gün boyunca etkili ve ufak hareketler yaparak bu trende uyabilirsiniz.

3. HIIT egzersizlerini hacklemek

HIIT ya da yüksek şiddetli aralıklı antrenman, tüm dünyada oldukça popüler. HIIT sayesinde tüm kas gruplarını dört dakika gibi kısa bir süre içerisinde çalıştırabilirsiniz. Bazı araştırmalar, HIIT egzersizlerinin düşük şiddetli egzersizlere göre aynı sürede iki kat daha fazla yağ yakabileceğini gösteriyor.

HIIT ile güvenli ve etkili sonuçlar alabilirsiniz. Ancak unutmayın ki egzersiz bir tür stres kaynağıdır. Bu nedenle daha fazlası her zaman daha iyisi demek değildir. Bu yüzden setler arasında dinlenme koyan HIIT egzersizleri daha başarılı olabilir.

HIIT’i hacklemek için setler arasına dinlenme ekleyin. Bu şekilde HIIT’ten daha kısa zamanda daha fazla yağ yakabilirsiniz.

4. Egzersiz rutinine yoga eklemek

Bilim dünyası yüzyıllardır bilinen bir gerçeği kabul etmeye başlıyor. Qigong, Tai Chi ve yoga gibi uygulamalar bedeni, zihni ve ruhu hizaya getiriyor ve hepsi için fayda sağlıyor.

Bu uygulamalarda yapılan hareketlerle normal duruşumuzun, oturuşumuzun, yürüyüşümüzün ve uzanışımızın dışına çıkarız. Modern hayatın stresini atar ve vücut basıncını gerekli bölgelere dağıtırız.

Yoga gibi uygulamalarda nefes çok önemlidir. Bu uygulamalar aynı zamanda hayatta sık sık karşılaşılan yaygın görülen rahatsızlıklardan kurtulmayı da öğretirler.

5. Mikroviyom farkındalığı

Doğru okudunuz; mikrobiyom değil, mikroviyom.

Bağırsak mikrobiyomunda çok sayıda bakteri yaşıyor. Peki ya mikroviyomda?

Mikroviyom, insan vücudunda yaşayan virüs, genetik materyal ve eksozomlardır. Tıpkı mikrobiyom gibi burada da hem zararlı hem de faydalı virüsler vardır. Mikrobiyom ile mikroviyom birbiriyle etkileşim içerisindedir.

İnternette mikroviyom olarak arattığınızda pek fazla bilgi bulamayabilirsiniz. Ancak bilim insanları mikroviyomdaki dengesizliklerin, bazı hastalıkların belirtilerinin aniden ortaya çıkıp kaybolmasıyla ilişkili olabileceğini gösteriyor. Bir virüsün yıllarca pasif olup aniden aktif olmasını anlamanın yolu mikroviyomu anlamaktan geçiyor olabilir.

6. Yiyeceklerin anlamını kavramak

Yiyeceklerin kalitesini ve besin değerlerini belirleyen şey, topraktır. Ancak ister organik ister geleneksel tarımda toprağa pek önem verilmiyor. Bu nedenle yediğimiz şeyler giderek daha az besleyici hale geliyor.

Yiyecekler bedenimiz için ilaç olsa da ancak alkaloid içerdiklerinde bu durum geçerlidir. Mevcut tarımsal süreçlerde genelde yiyeceklerdeki alkaloid miktarı önemsenmiyor. Bu nedenle yaşanan hastalıkların sayısı gitgide artıyor.

7. Biyouyum

Biyosinerji ve biyouyum; insanın kökleriyle uyumlanmasıdır. Doğal pratikleri kucaklamaktır.

İnsanlık olarak biyolojik geçmişimizle ne kadar savaşmaya çalışsak da doğal ortamlarda büyürüz. Kimyasallara, izolasyona ve kapalı mekanda hareketsiz yaşam tarzlarına aşırı bağımlı olmak sonunda dejenerasyona yol açar.

Bedenlerimiz ve zihinlerimiz ışığa ve doğaya maruz kalarak yeniden uyumlanır. Saunada yüksek sıcaklıklara ya da buz gibi soğuk duşa maruz kalma gibi doğal hormetik stres faktörleri, sinir sistemimizin gelecekteki tehditlerle daha kolay başa çıkmasına yardımcı olur. Bizi daha yetenekli ve dirençli insanlara dönüştürür.

Çevremizle modern teknoloji sayesinde savaşabiliriz. Ancak bunu yaptığımızda kırılgan ve hastalıklara duyarlı hale geliriz. Sabahları güneş ışığına maruz kalma, temiz ortamlarda bulunma, filtrelenmiş su içme, temiz yemek yeme, topraklanma ve doğada bulunma gibi şeyler, biyolojimize değerli bilgiler gönderir.

8. Toparlanmayı öncelik haline getirmek

Günümüzde egzersiz sonrası toparlanma aktif bir süreç haline geldi. Bunun için şunun gibi araçlardan faydalanabiliriz:

 • Topraklanma
 • Aktif serbest bırakma tekniği
 • Kırmızı ışık terapisi
 • Sıcak-soğuk terapileri
 • Elektromanyetik stimülasyon terapisi
 • Rolfing

9. Antik tıbbı kabul etmek

İnsanlar on binlerce yıl süren deneme-yanılma yöntemleriyle neyin işe yarayıp neyin yaramadığını keşfettiler. Modern bilimin yaptığı keşifler aslında eski sağlık sistemleri tarafından binlerce yıl önce keşfedilmişti.

Örneğin, Hindistan’ın Ayurveda tıbbı, zihin-beden bağlantısının ve bağırsak mikrobiyomunun varlığının 5000 yıldan eski olduğunu göstermiştir.

10. En iyi performansa odaklanmak

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisinin temellerini karşıladıktan sonra optimizasyon ve performansla ilgileniyoruz. Artık sadece hasta olmamak yeterli değil.

En yüksek performans için sağlığın en iyi halinde olması gerekir. Güçlü bir hayat yaşamak için enerji gerekir. Bu nedenle hastalıkları önlemenin ardından yapılacak ilk şeyi biohack ve enerjiyi en üst düzeye çıkarmak olacaktır. Yüksek enerjili olmak, hayatınızın her alanını etkileyecektir.