2021’in Merkür retrosu 29 Mayıs’ta 24° İkizler burcunda başlayacak ve 22 Haziran’da 16° İkizler burcunda sona erecek.

Merkür retrosu genellikle iletişim ve teknolojiyle ilgili arızalar, kaygı, seyahatlerde gecikme ve kaybedilen eşyalarla ilgilidir. Merkür retrosu, Neptün ile kare yapıyor ve bu da okuduklarınıza ya da duyduklarınıza güvenemeyeceğiniz anlamına geliyor. Bu kare yalan, aldatma, kafa karışıklığı, dolandırıcılık, komplo teorileri ile propaganda getiriyor.

Merkür Retrosunun Anlamı

Merkür’ün geri gitmesi, yılda 3-4 kez düzenli olarak gerçekleşen ve yaklaşık 24 gün süren bir döngüdür. Merkür retrosu, diğer gezegenlerden daha sık görülse de tüm zamanının yalnızca yüzde 19’unda gerilemektedir. Yani Jüpiter’den daha az ancak Venüs ile Mars’tan daha fazla dışa gitmektedir.

Merkür’ün geri gitmesi, retro döngüsünün yalnızca bir parçasıdır. Döngünün tümüne Merkür’ün ileri gitmesi, gerilemesi ve tekrar aynı derecelerde ileri gitmesi ya da gerilediği bölgeye geri dönmesi dahildir. Gezegenin ileri gittiği iki aşamaya gölge dönemi denmektedir.

Geri giden Merkür, iletişim ve teknolojide yaşanacak kesintileri, kaygıyı, seyahatlerde yaşanacak gecikmeleri ve kaybolan eşyaları beraberinde getirir. Merkür-Satürn arasındaki ilişki, Merkür retrosu ile zorlayıcı olabilir. Bazı şeylerin üzerinde durmayı, geçmişi hatırlamayı ve beklenmedik bir şekilde geçmişinizdeki bazı insanlarla bir araya gelmeyi bekleyebilirsiniz. Merkür retrosu sırasında eski fotoğraf albümlerini karıştırmak iyi olabilse de bunu yapmak genelde fayda sağlamaktan çok sıkıntı vermektedir.

Merkür retrosu sırasında düşünceleriniz, iletişiminiz, seyahatleriniz ve elektronik cihazlarınız zarar görebilir. Bu nedenle sözlerinize daha fazla önem gösterin ve tartışma sırasında ya da kışkırtıldığınızda çok hızlı bir şekilde tepki vermemeye çalışın. Tempodan yorulduğunuz zaman biraz durup nefes alın. E-postalarınızı ve sosyal medyadaki gönderilerinizi yollamadan önce iki kez kontrol edin.

İş anlaşmalarında sürekli değişimler yaşanacağı için bunları imzalamaktan kaçının. Bazı önemli ayrıntılar henüz belli değildir, belli olanlar ise güvenilmez ya da yalan olabilir. Yolculuğa çıkacaksanız öncesinde arabanızı kontrol ettirdiğinizden emin olun. Gezegenlerin ileri ve geri hareketlerinin birkaç gün öncesi ve sonrası riskli olabileceği için karar verme, anlaşma yapma, iletişim kurma ve ulaşım gibi konularda dikkatli olun. Bununla birlikte retro sırasında da dikkatli olmaya devam edin.

Mayıs 2021 Merkür Retrosu

Merkür’ün retro döngüsünün tek aşaması gerileme aşaması değildir. Retro döngüsünde aynı derecelerdeki ileri hareketi, geri hareketi ve tekrar ileri hareketi yer alır (16°-24° İkizler). Gezegenin ileri gittiği iki aşama gölge dönemi olarak isimlendirilir. Merkür 2021 retrosunun aşamaları şu şekildedir:

  • 14-29 Mayıs: Merkür’ün retro bölgesine kadar geri gittiği (16°-24° İkizler) aşama.
  • 29 Mayıs-22 Haziran: Merkür’ün ilerlemeye başlamadan önce geri gittiği (16°-24° İkizler) aşama.
  • 22 Haziran-7 Temmuz: Merkür’ün durağan halinden retro bölgesini terk etmesine kadar süren (16°-24° İkizler) aşama.

Merkür retro bölgesine giriyor:

Merkür, 14 Mayıs’ta 16°07′ İkizler’de retro bölgesine girdi. Merkür, ilk gölge dönemindeyken düşünme, iletişim ve ulaşımla ilgili ortaya çıkabilecek sorunlar hakkında fikir edinebileceksiniz.

Merkür geri gidiyor:

Merkür, 29 Mayıs 2021 tarihinde 24°43′ İkizler burcunda geri gidiyor. Bu retroyla ilgili olarak en önemli etki Merkür ve Venüs’ün Neptün ile kare yapması olacak. Merkür ile hizalanan sabit yıldızlar bu açının aldatıcı ve talihsiz etkisini güçlendirecek.

Merkür Retrosundaki Gezegensel Açılar

Merkür-Venüs kavuşumu, Merkür retrosunun ana temalarının aşk ilişkileri, sosyalleşme, ekonomi ve iş ile ilgili meseleler olmasına neden oluyor. Bu hizalanma genelde duyguları paylaşmaya yardımcı olur ve uyumlu etkileşimler getirir. Ancak bu kavuşumun Neptün ile kare ve Plüton ile 150 derecelik açı yapması, yalan ve aldatmaların gündeme gelme olasılığını arttırıyor.

Merkür-Neptün karesi 25 Mayıs’tan 9 Haziran’a kadar iki derecelik bir etki alanı içerisinde kalacak. Bu etkinin 22 Mayıs ila 5 Haziran arasında doruğa çıkmasıyla birlikte kafa karışıklığı, aldatma, güvensizlik ve yanlış anlaşılmalar görülebilir. Çarpıtılmış düşünceler, tartışmalar ile iş ilişkilerini karmaşık hale getirebilir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde dinlemek ve basit ve açık şekilde konuşmak önemlidir. Yanlış yorumlamalara imkan bırakmayın. İş, hükümet ya da yasal konularla ilgili önemli şeylerle ilgilenmeniz gerekiyorsa profesyonel tavsiye alın ya da güvendiğiniz bir arkadaşınızdan yardım isteyin.

Venüs-Neptün karesi duygusallık ihtiyacını arttırabileceği gibi bir şeyleri aşırı idealize etme riskini de arttırabilir. Başkasına ait çarpık bir imge oluşturma eğilimi hayal kırıklıklarına, skandallara ve başkalarının bundan çıkar sağlamasına neden olabilir. İlişkilerde güven konusu bir sorun haline gelebilir. Bu tutulma sırasında kaçamak ilişkiler yaşanması durumunda bunu saklamak zor olacaktır.

Düşük öz saygı ile güvensizlik duyguları yaşamanız mümkün. Diğer insanların size garip bir şekilde baktığını ya da tuhaf olduğunuzu düşündüklerini hissedebilirsiniz. Bu tür düşüncelerin çarpıtılmış olduğunu ve gerçeklikle örtüşmediklerini anlamanız önemlidir.

Hem Merkür’ün hem de Venüs’ün Neptün ile kare yapması kafanızın kolayca karışmasına, kandırılmanıza ve yanlış izlenimler edinmenize neden olabilir. Bu durum düşünceleriniz, kurduğunuz iletişim, aşk hayatınız, parasal durumunuz, iş anlaşmalarınız ve sağlık ile beslenme düzeniniz için de geçerlidir.

Ay-Merkür arasındaki 150 derecelik açı, dedikodu yapma eğilimiyle birlikte kurnaz, heyecanlı, huzursuz, tutarsız ve gergin olmanıza neden olabilir. Aklınız ve duygularınız arasındaki dengesizlik nedeniyle sorunları çözmeniz zor hale gelebilir. Düşünmeden konuşabilir ya da bazı sırları açığa çıkarabilirsiniz.

Gerçekte olan şeylerden daha fazla anlam çıkarmaktan kaçının. Bazen yalnızca satır aralarını okumak yeterli olacaktır. Gerçek duygularınızı kendinizden saklıyor olabilirsiniz. Durum böyleyse duygularınızı anlamanız ve ifade etmeniz zorlaşabilir.

Ay ve Venüs arasındaki 150 derecelik açı, aşk ve sevgi ihtiyacınızı arttırmakla birlikte ilişkilerdeki gerilimi de arttırabilir. İlişkilerde sorun yaşanacak diğer kişi muhtemelen bir kadın ya da anneniz gibi yakın bir akrabanız olacaktır. Ancak aynı zamanda yakın bir erkek arkadaş ya da sevgili de olabilir. Duygusal destek ve sevgiyle ilgili konularda dengesizlikten dolayı gerilim meydana gelebilir. Alınan sevgi ile verilen sevgi aynı miktarda değildir.

Devam etmekte olan gerginlik, dengeyi yeniden kurmak için bir şeyden vazgeçmeniz gereken noktaya kadar artabilir. Bu şey gizli bir arkadaşlık ya da bir arkadaşla, iş arkadaşıyla ya da aldatılan eşin bir akrabasıyla olan yasak ilişkiyle ilgili olabilir. Tatlı şeylerde ya da yasa dışı maddelerde duygusal rahatlama arayabilirsiniz. Bir ilişkiniz olmasa bile kendinizi sevme konusunda ve kendiniz hakkında içsel bir dengesizlik yaşayabilirsiniz.

Merkür-Plüton arasındaki 150 derecelik açı ciddi, karanlık ve yoğun düşüncelere neden olur. Düzgün bir şekilde düşünmenizi ve iletişim kurmanızı zorlaştırır, ancak araştırma ve inceleme yapmak için iyidir. Çözülmesi zor olan karmaşık tartışmalar ile anlaşmazlıklara dahil olma eğilimine neden olduğu için çeşitli oyunlara çekilmemeye dikkat edin.

Söylediğini sözler şok yaratabileceği gibi kafa karışıklığı ile korku da yaratabilir. Yapmadığınız şeyler nedeniyle insanların sizden şüphelenmesine neden olabilirsiniz. Niyetleriniz ve sözleriniz konusunda açık sözlü olun.

Venüs ve Plüton arasındaki 150 derecelik açı arkadaşlık ve aşk ilişkilerini daha da karmaşık hale getirir. Anlaşması zor olan ancak uzaklaşması da zor olan insanlarla ilişki kurabilirsiniz. Bu insanlardan etkilenebilirsiniz ya da koşullar sizi onlarla birlikte çalışmaya zorlayabilir.

Karmik nedenlerden dolayı hayatınıza bazı insanlar girebilir, olaylara neden olabilir ve sonra da gidebilir. Sizi kontrol etmeye, mahremiyetinizi ihlal etmeye ve özgürlüğünüzü elinizden almaya çalışan insanlarla da ilişkiler kurabilirsiniz. Diğer yandan sevdiklerinize karşı sahiplenici ve talepkar hale gelebilir, kıskanç ve müdahaleci olabilir veya arkadaşlarınızdan çok fazla şey talep edebilirsiniz.

Merkür Retrosundaki Sabit Yıldızlar

Merkür, İkizler burcunda geri gidecek olsa da Boğa Takımyıldızı içindedir. Bunun nedeni, Güneş burçlarını 2000 yıl önce isimlerini aldıkları Takımyıldızlar ile neredeyse bir burç kadar hizadan çıkaran ekinoks presesyonundan kaynaklanmaktadır.

Merkür ve Venüs, Boğa’nın Boynuzları arasındadır. Ayrıca Orion’un Kemeri ile aynı hizadadırlar. Bu dereceler, büyük sabit yıldızlar arasında en yoğun olanlardır. Ancak ne yazık ki öfkeli bir boğanın boynuzunun ucundan bekleyebileceğiniz gibi etkisi kavgacı ve öfkelidir.

22♊41 – δ Orionis, Mintaka

22♊51 – β Tauri, El Nath

23♊16 – ι Orionis, Ensis

23♊45 – ε Orionis, Alnilam

24♊43 – Merkür Retrosu

24♊58 – ζ Orionis, Alnitak

25♊04 – ζ Tauri, Tianguan (El Nath)

25♊34 – Venüs

26♊41 – κ Orionis, Saiph26♊41 – κ Orionis, Saiph

Sabit yıldız Alnilam, dile kavgacı bir nitelik verir ve bazen elle de gerçekleştirilebilecek talihsizliklere yol açabilir.

  • Alnilam ile Merkür(0°57′): Aceleci olma, çabuk öfkelenme, iş arkadaşlarıyla kavgalar, ev içi uyumsuzluk, yazmayla ilgili yaşanan sorunlar ve karşı cins.
  • Alnilam ile Venüs(1°49′): Aşk ilişkileri, skandal, kadınlar arasında düşmanlık.

Orion’un Kemeri güç, enerji, üretkenlik, organize etme yeteneği, kötü şöhret, iyi şans, kalıcı mutluluk, keskin bir zihin ve iyi bir hafıza verir.

Orion Takımyıldızı’nın ancak ihanet tehlikesi ile birlikte ticarette ve özellikle seyahatlerde veya yurt dışında güçlü ve onurlu bir doğa, kendine güven, kararsızlık, kibir, şiddet, küstahlık, refah verdiği söylenir.

Sabit yıldız Tianguan (Al Hecka) şiddet, erkek şiddeti ve kaza tehlikesi verir. Al Hecka, talihsiz bir yıldız olarak kabul edilmektedir. Alnilam’ınki ile aynı mücadeleci doğayı verir.

  • Tianguan ile Merkür (0°21′): Aceleci öfke, bencillik, açgözlülük, dağılma, yasal ve ticari sorunlar, kötü sağlık, ev içi sorunlar ve eşten ya da çocuklardan ayrılma, kötü arkadaşlar, zenginliğin kaybı ve yoksulluk.
  • Tianguan ile Venüs (0°30′): Talihsiz, kötü arkadaşlar, kötü ortam.

Haziran 2021 Merkür’ün İleri Hareketi

Merkür, 22 Haziran 2021 Salı günü 16°07 ′ İkizler burcunda ileri hareketine başlıyor.

Merkür-Satürn üçgeni, Merkür-Neptün karesinin zıt kutbu gibidir. İnsanların söylediklerinin doğru olduğuna artık güvenebilirsiniz. Bununla birlikte kendi kararınıza da güvenebilirsiniz. İyi bir konsantrasyonla ve detaylara dikkat ederek işlerinizi düzgün, hatasız ve zamanında halledebilirsiniz. O halde çalışmak veya görevlerinizi yerine getirmek, önemli kararlar vermek ve ciddi tartışmalar, müzakereler ve iş anlaşmaları yapmak gibi zihinsel süreçler için iyi bir zaman olacaktır.

Sağduyu ve pratik sonuçlara yönelmeyle uzun vadeli planlar yapmak ve özellikle gayrimenkul ve hisseleri içeren sözleşmeler imzalamak için iyi bir zaman olacak. Ayrıca başkalarına söz verme konusunda da kendinizden emin olabilirsiniz. Aklınıza ne koyarsanız koyun, sizi kalıcı sonuçlar  ile başarıya götürmelidir. Bu dönemde yeni arkadaşlıklar ile ortaklıklar kalıcı ve güvenilir olacaktır.