6 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşecek olan Terazi yaniayı Mars ile hizalanacak. Bu nedenle Ekim yeniayının spiritüel anlamı enerji, tutku ve girişkenlikle ilgili olduğu kadar öfke ve şiddetle de ilgili olacak.

Ekim 2021 yeniayı aynı zamanda Uranüs ile zorlayıcı bir açı gerçekleştirerek sabırsızlık, köklü değişiklikler ve isyan getirecek. Buna ek olarak yeniay ve Mars saldırganlık, yıkım ve terör ile ilgili olan bir yıldızla kavuşum gerçekleştirecek. 6 Ekim yeniayı ile hizalanan asteroidler, doğası gereği karmik olan huzursuzluklara ya da saldırı veya intikama işaret etmektedir.

Ekim Yeniayı Astrolojisi

6 Ekim’de 13°24′ Terazi burcunda gerçekleşecek olan yeniaya Mars eşlik edecek. Enerjinin, aksiyonun ve tutkunun gezegeninin etkileri bu yeniay sırasında faydalı olabilir. Bununla birlikte kötü bir yanı da olan Mars nedeniyle bu yeniayın zorlayıcı yönleri de olabilir.

Yeniayın Anlamı

Yeniay
Yeniay

Güneş ile kavuşan Ay, bir döngünün sonunu ve 28 günlük yeni bir döngünün başlangıcını temsil eder. Canlandırıcı bir enerji patlaması ile başlangıç verir. Ancak aynı zamanda mantıksız bir şekilde duygusal olmayacak şekilde, yani çok soğuk olmadan ya da hesaplama yapmadan bir duygusal denge getirir.

Bu nedenle yeniay yeni başlangıçlar yapmak, yeni bir sayfa açmak ya da yeni bir projeye başlamak için mükemmel bir zamandır. İlerlemek için yeni ve yaratıcı yollar ararken eski alışkanlıkları, davranışları ve inançları da sorgulayabilirsiniz.

Yeniaydaki Açılar

Yeniay-Mars kavuşumu bolca enerji, girişimcilik ve cesaret verir. Ancak bu yeniay enerjisini yapıcı bir şekilde kullanmak gerekir. Aksi takdirde zarar verici etkilerle karşılaşmak mümkün. Bu enerjinin birikmesine izin verirseniz, alelade bir şekilde kaçmasına neden olabilirsiniz. Enerjinin kontrolsüz bir şekilde serbest bırakılmasının hızlı ve yıkıcı etkileri olabilir. Öfke, sıkıntı veya sabırsızlık nedeniyle kazalar, saldırganlık, öfke nöbetleri ve hatta şiddet görülebilir.

Bu nedenle en iyi seçenek, enerjinizi bilinçli olarak olumlu bir faaliyete yönlendirmektir. Bu son derece güçlü enerjiyi özellikle fiziksel çaba göstererek yapıcı ve üretken bir şeye dönüştürebilirsiniz. Öz kontrol ve bilinçli farkındalık ile ham ve ilkel cinsel arzularınızı, tutku ve aşka dönüştürebilirsiniz.

Yeniay ve Uranüs arasında gerçekleşecek olan 150 derecelik açı nedeniyle gergin ve kaygılı hissedebilirsiniz. Sezgilerinizin değişmesi ya da bazı olayların yolda olmasını hissetmenizle rahatlamanız zor olabilir. Vücudunuzda elektrik birikmesi heyecan verici olduğu kadar biraz korkutucu da olabilir.

Üzerinizde belli bir ölçüde güce sahip birinden bir değişim baskısı geldiğini görebilirsiniz. beklenmedik bir şey rutininizi, davranışınızı ya da planlarınızı değiştirmeniz için sizi zorlayabilir. İster değişiklik yapmaya zorlanın isterseniz ilerlemek için kendiniz farklı bir yol bulun, her iki şekilde de ayarlama yapmanız gerekecek. Bu nedenle esnek olun ve özellikle risk alma konusunda dikkatli olun. İstenmeyen sonuçların geri döndürülmesi zor olacaktır.

Dürtüsel Eylemler

Mars-Uranüs arasındaki 150 derecelik açı, sabrınızı kaybetmenize ve sonrasında düşüncesizce ve dürtüsel şekilde hareket etmenize neden olabilir. Bu ise her şeye yeni baştan başlamanızı gerektiren sorunlara yol açabilir. Çok fazla can sıkıntısı, kısıtlama ya da sınırlama nedeniyle öfkeye kapılabilirsiniz. Öfkenizin hedeflerinize ulaşmanızı engellememesi için öz kontrole sahip olmanız gerekir.

Bu yoğun enerji biriktikçe kendinizi gergin ve huzursuz hissetmeye başlayabilirsiniz. Güvenli bir fiziksel aktivite bularak bu enerji için bir çıkış yaratmanız gerekir. Bununla birlikte kendinizi öfkeli hissederken risk almaktan ya da tehlikeli aletler kullanmaktan kaçının. Elektronikler ve bilgisayarlar konusunda sabırlı olun. Sinirliyseniz, bu aletleri kendiniz düzelmeye çalışmayın. Daha da önemlisi, karar vermekle harekete geçmek arasına biraz zaman koyun.

Yeniaydaki Sabit Yıldızlar

Yeniaydaki Sabit Yıldızlar
Yeniaydaki Sabit Yıldızlar

Ekim 2021 yeniayı Terazi burcunda gerçekleşecek olsa da aslında Başak Takımyıldızı’nda yer almaktadır. Bu tutarsızlık, Güneş burçlarının 2000 yıl önce isimlerini aldıkları takımyıldızlar ile neredeyse bir burç kadar (30 derece) hizadan çıkaran ekinoks presesyonundan kaynaklanmaktadır.

Daha spesifik konuşmak gerekirse yeniay, Karga Takımyıldızı’ndaki bir yıldızla hizalanacak:

13♎24 – Asteroid 269, Justitia

13♎24 – Ekim 2021 yeniayı

13♎44 – Delta Corvi, Algorab

13♎58 – Mars

14♎01 – Asteroid 3811, Karma

Karga Takımyıldızı’nın kurnazlık, açgözlülük, yaratıcılık, sabır, intikam, tutku, bencillik, yalan, saldırganlık ve maddi içgüdüler verdiği söylenir.

Sabit yıldız Algorab, Mars ve Satürn’ün doğalarına sahiptir. Yıkıcılık, kötü niyet, zalimlik, tiksinti ve yalancılık verir. İyi anlamda hizalandığında önemli bir yıldız olmasa da açıların ya da hizalandığı gezegenlerin zorlu olması durumunda sıkıntı yaratabilir.

Algorab Güneş, Ay ya da zararlı göksel cisimlerle kavuşuyorsa kaçınılması zor kazalar ya da yaralanmalar meydana gelebilir.

Yeniaydaki Asteroidler

Asteroid 269 Justitia ismini Roma Adalet Tanrıçası’ndan almıştır. İlahi düzeni, hukuku ve geleneği temsil eden yargı sistemlerindeki ahlaki güç bu tanrıçadır. Justitia’nın kanıtları tartmak için terazisi vardır. Ayrıca otoriteyi temsil etmek ve adaletin hızlı ve nihai olabileceği fikrini iletmek için kılıç taşımaktadır.

Asteroid 3811 Karma ise ismini Hintlilerin sebep-sonuç felsefesinden almıştır ve reenkarnasyon ile yakından ilişkilidir. Niyetinizin ve eylemlerinizin (sebep), geleceğinizi etkilediğini (sonuç) varsaymaktadır. İyi niyet ile eylemler, iyi karma ve daha mutlu bir şekilde yeniden doğma için faydalıdır. Kötü niyet ve eylemler ise kötü karmaya ve kötü bir şekilde yeniden doğmaya katkıda bulunur.

Ekim Yeniayı Özeti

6 Ekim yeniayı, en tehlikeli Ay evrelerinden biri olabilir. Bu evrenin tehlikeli olabileceğini gösteren esas göstergelerden bir tanesi yeniay-Mars kavuşumudur. Mars, hedeflerinize ulaşmanız için enerji ve cesaret vermekle birlikte bu tek başına bir sorun değildir. Ancak Uranüs ile olan zorlayıcı açı ve agresif bir sabit yıldız ile Mars’ın yıkıcı doğası ortaya çıkabilir.

Bu nedenle Ekim astrolojisinin anlamı öfkenin şiddete dönüşme potansiyeline işaret etmektedir. Fiziksel saldırganlık ve şiddet tehlikesi bulunmaktadır.

Asteroidlerin gösterdiğine göre bu tarz olayların karmik etkileri olacaktır. Yani birtakım intikam eylemleri ile bu eylemlerin katı bir şekilde yargılandığını görebiliriz.

Yeniaydan yalnızca 7 saat sonra Plüton’un ileri harekete geçtiğini göreceğiz. Plüton, ölüm ve yeniden doğuş gezegenidir ve reenkarnasyonla ilişkilidir. Satürn, karma gezegenidir. Yeniaydan dört gün sonra Satürn ileri hareket etmeye başlayacak. Bu sayede şiddet döngüsü kısa sürede sona erebilir.

6 Ekim yeniayının etkisi 4 Kasım yeniayına kadar dört hafta sürüyor olacak. Yeni projelere başlamak için en iyi zaman Ay’ın büyüyeceği evre olan 6 Ekim ila 20 Ekim dolunayı arasındaki tarihler olacaktır.