8. nesil iPad, Apple’ın 15 Eylül 2020 tarihinde duyurduğu ve 18 Eylül 2020 tarihinde piyasaya sürdüğü tablet modeli. Tablet ile çok fazla işi olan ve kullanışlı ve sorunsuz bir cihaz arayışında olan kişiler, iPad’in bu modeline şans vermeyi düşünebilir.

8. neslin, önceki nesillerden çok farklı göründüğü söylenemez. 10.2 inç ekran büyüklüğüne sahip olan bu modelde iPadOS 14’ün yeni özellikleri yer alıyor. 8. neslin özelliklerine genel olarak göz attıktan sonra sizler için hazırladığımız detaylı incelemeyi okuyabilirsiniz.

Ekran: 10.2 inç Retina Ekran

Bellek ve Depolama: 32GB, 128GB

Çip: A12 Bionic çip

Kamera & Video: 8MP kamera HDR ve 1080p HD video

Ön Kamera: 1.2MP FaceTime HDR ön kamera HDR

Pil Ömrü: Wi-Fi üzerinden 10 saate kadar internette gezinme veya video izleme, Hücresel veri ağı üzerinden 9 saate kadar internette gezinme

Konnektör: USB-C

Kutunun içindekiler: iPad, USB-C şarj kablosu, USB-C güç adaptörü

Uzunluk: 250.6 mm

Genişlik: 174.1 mm

Derinlik: 7.5 mm

Ağırlık: 490 gram Wi-Fi model, 495 gram LTE model

Apple Pencil: Apple Pencil (1. Jenerasyon)

Çıkış Tarihi: Apple Pencil (1. Jenerasyon)

8. nesil iPad 128 GB versiyonunu aşağıdaki linkten kolayca satın alabilirsiniz:

Tasarım

8. nesil iPad, önceki nesillere göre çok farklı görünmeyi vaat etmiyor. Hatta 2019’da çıkan iPad ise neredeyse tamamen aynı görünüme ve hissiyata sahip. Air ve Pro iPad’ler ile karşılaştırıldığında biraz klasik bir tasarıma sahip olsa da bu modellere göre satıldığı fiyat aralığı düşünüldüğünde tasarımının bu şekilde olması normal kabul edilebilir.

Etrafı kalın çerçeveli olan 10.2 inç ekrana sahip bu modelde çerçeve, ekranın alt kısmında biraz daha kalın bir tasarıma sahip. Üst çerçevede selfie kamerası var ve alt çerçevede ise yerleşik Touch ID sensörlü ana sayfa düğmesi bulunuyor.

8. nesil olan bu model, iPad Pro gibi üst modellerde bulunan Face ID özelliğine sahip olmasa da Touch ID sensörü ile tabletinizi parmak izinizle kolayca açabilirsiniz. Parmak izi tarayıcısı ile hızlı bir şekilde çalışan bu cihaz ile tableti tek bir dokunuşla kolayca açmak mümkün.

Modelin tasarımı, önceki nesillere göre benzer olsa da ayrıldığı bazı noktalar da bulunuyor. İki hoparlörü bulunan bu iPad’de iki hoparlör de alt kısımda bulunuyor ve aynı yöne bakıyor. Bu hoparlör sisteminde ses, stereo hoparlörler kadar etkileyici olmasa da yeterli bir dinleme keyfi sunuyor.

Uzay grisi, gümüş ve altın renk seçenekleri bulunan 8. nesil Ipad 250,6 x 174,1 x 7,5 mm boyutlarına sahip. Wi-Fi sürümü 490 gr olan bu iPad’in LTE varyantı ise 495 gr ile ilkinden biraz daha ağır olarak karşımıza çıkıyor.

Ekran

Önceden de belirttiğimiz gibi 8. nesil iPad’in ekranı 10.2 inç. Önceki nesillerde 9.7 inç olan ekran, 2019 yılından itibaren 10.2 inç boyutuna geldi. Bu nedenle iPad’iniz 2018 nesil ya da daha eskiyse ve daha büyük ekranlı yeni bir modele geçmek istiyorsanız, 8. nesil iPad’e geçmeyi düşünebilirsiniz.

Ayrıca Apple bu iPad ile eski nesillere göre ekran parlaklığını arttırdı ve 500 nit’e çıkardı. Tabletleri yan yana koyduğunuzda farkı tam olarak anlamayabilirsiniz, ancak gündüz ışığında iPad kullanmanın 8. nesil ile çok daha kolay olduğunu fark edeceksiniz.

Teknik Bilgiler, Performans ve Kamera

iPad 10.2, Apple’ın bu sürümden önceki A12 Bionic işlemcili iki iPad modeline kıyasla yükseltilmiş bir yonga setine sahip. Cihaz, A14 Bionic yonga setine sahip olan cihazlar kadar hızlı olmasa da günlük kullanım için yeterli olacaktır.

Uygulamaları hızlıca indirebileceğiniz ve kullanırken bir yavaşlık yaşamayacağınız bu tablette birçok görevi aynı anda yapmak isterseniz, biraz yavaşlama olduğunu görebilirsiniz. Ancak yine de 3 GB RAM’e sahip olan bu tabletle günlük işlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Depolama alanı açısından 32 GB ve 128 GB olarak piyasaya sürülmüş olan bu tablette microSD desteği bulunmuyor. Bu nedenle bu iPad’i aldığınız zaman sahip olduğunuz depolama alanı, cihazı kullandığınız süre boyunca hep aynı kalacak. Bu nedenle çok sayıda uygulama kullanacak olan ve alana ihtiyaç duyan kişilerin 128 GB’lık versiyonu seçmesi mantıklı olacaktır.

iPad’in kamerasına gelecek olursak tabletlerde kameraya çok fazla önem verilmediğini söylemek yanlış olmaz. Yani tabletinizle çok kaliteli fotoğraflar çekmeyi planlamıyorsanız, gündelik olarak kendiniz için çektiğiniz fotoğraflarda iPad’in kamerası yeterli olacaktır.

Arka kamerası 8 MP ön kamerası 1.2 MP çözünürlüğe sahip bu cihaz ile çektiğiniz görüntüler, günlük kullanım için yeterince keskin ve güçlü renklere sahip olacaktır. Bu nedenle iPad’in kameraları, görüntülü konuşma gibi şeyler bakımından yeterli kalitede diyebiliriz.

Batarya

8. nesil iPad’in pil ömrü uzun. Bu nedenle tabletinizi sürekli şarj etmek istemiyor ve tek bir şarj ile daha uzun süre gitmesini istiyorsanız, bu iPad size istediğinizi verecektir. Her yeni nesil ile pil ömrü artan iPad’lerin bu nesli yaklaşık 10 saate kadar video oynatabiliyor.

Kablosuz şarj özelliği bulunmayan cihazı şarj etmek için şarj kablosu kullanmanız gerekecektir. Ancak neyse ki üründe 20W hızlı şarj cihazı bulunuyor. Bu sayede tabletinizi çok daha kısa sürede şarj edebilirsiniz.

Sonuç Olarak

8.nesil iPad, fiyat-performans açısından bakıldığında Apple’ın en iyi cihazlarından bir tanesi. Eski bir iPad modeli kullanıyor ve iPad’inizi daha büyük ekranlı ve daha performanslı bir model ile değiştirmek istiyorsanız, 8. nesil bu cihaza şans verebilirsiniz. Daha profesyonel bir tablet aramıyorsanız, 8. nesil iPad günlük işlerinizi halletmeniz konusunda sizi üzmeyecektir.