Özellikle cilt sağlığının korunması ve elbette her kadın gibi yaşlanmayı geciktirmek için ben de birçok faydalı yöntem araştırıyorum. Bu araştırmalar da kadınlar var olduğu sürece tabii ki bitmeyecek. Ancak kesin olan elbette ki besin takviyelerinden yeterli vitamin ve minerali almak, bol su içmek, spor yapmak ve sigaradan uzak durmak. Bu faktörler olmadığı sürece cilt asla düzelmiyor maalesef.

A vitamini kırışıklıkları önler mi?

Yaptığım araştırmalar sırasında, besinlerden alınan A vitaminin, kırışıklıklar ve diğer yaşlanma belirtilerine iyi geldiğini buldum. Bu sebeple de,yaptığım bilimsel araştırmalar dışında cilt bakımında A vitamini için bir öneri vermem gerekirse, kullanılan yüz ve göz altı kremlerinde mutlaka A vitamini desteği olmasına dikkat etmek. A vitaminin kırışıklıklar dışında cildi onarma, cilt tonunu eşitleme ve cilt problemlerini azaltmada da katkısı var. Kullandığım A vitamini içerikleri göz altı kremleri  gerçekten de çökmüş gözaltlarına kısa sürede fayda etti. Gelelim A vitaminin bilimsel olarak kanıtlanmış faydalarına! A vitamini, iyi görme, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve hücre büyümesi için en önemli vitaminlerden biridir. İki çeşit A vitamini vardır. Birincisi, hayvansal ürünlerden gelen aktif A vitaminidir ve retinoidleri ile ilgilidir. Beta-karoten, bitkilerden gelen ikinci vitamin A türüdür.

Amerikan Kalp Derneği, vitamin takviyelerinin riskleri ve faydaları hakkında daha fazla bilgi edinilene kadar meyveler, sebzeler ve tahıllardan beta-karoten de dahil olmak üzere antioksidan elde etmesini öneriyor. Antioksidanların yüksek dozları (A vitamini dahil) aslında iyiden daha fazla zarar verebilir. Birden fazla çalışmanın analizine göre, tek başına veya diğer antioksidanlarla kombinasyon halinde A vitamini takviyesi, tüm nedenlerden dolayı mortalite riskiyle ilişkilidir.

A vitamini neden önemlidir?

Topikal ve oral retinoidler sivilce ve diğer cilt koşullarında kırışıklıklar da dahil olmak üzere sık görülen reçeteli tedavilerdir. A vitamini, belirli bir lösemi türü için de kullanılır. A vitamini, kanserler, kataraktlar ve HIV dahil birçok başka koşul için bir tedavi olarak destek amaçlı kullanılır. A vitamini, genellikle beslenme düzeninden yeterli miktarda karşılanabilir. Bu sebeple de A vitamini eksik olan kişiler için doktor önerisi dışında takviye alınması önerilmemektedir.

Ne kadar A vitamini alınmalı?

1-3 yaşındaki çocuklar için günde: 300 mcg

4-8 yaşındaki çocuklar için günde: 400 mcg

9-13 yaş yaşındaki çocuklar için günde: 600 mcg

14 yaş ve üstü için: 700 mcg

14-18 yaş: 750 mcg

19 yaş ve üstü: 770 mcg

Ancak herkes için önerilen A vitamini oranı farklı olabilir. Bu sebeple de mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

A vitamini nasıl karşılanır?

A vitamini meyve ve sebze yiyerek kolayca karşılanabilmektedir.

Retinoid A vitamininin besin kaynakları ise:

  • Yumurtalar
  • Tam yağlı süt
  • Karaciğer
  • Güçlendirilmiş yağsız süt ve tahıllar
  • Bitki kaynakları (beta-karoten’den), tatlı patates, havuç, ıspanak ve kayısı

A vitamininin riskleri nelerdir?

A vitamininin aşırı alınmasının belirtileri arasında kuru cilt, eklem ağrısı, kusma, baş ağrısı, kırışıklık bulunur.

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız etkileşim olmaması adına, A vitamini takviyeleri güvenli olup olmadığını doktorunuza sormalısınız. Vitamin A takviyeleri, bazı doğum kontrol hapları, akne ilaçları (isotretinoin), kanser tedavileri ve diğer birçok ilaçla etkileşime girebilir.

Doktorunuz bunu önermediği sürece A vitamini takviyesi almamalısınız. Yüksek doz A vitamini doğum kusurları, düşük kemik yoğunluğu ve karaciğer sorunları ile ilişkilendirilmiştir. Ağır derecede içki içenler veya böbrek veya karaciğer hastalığı olan insanlar bir doktora gitmeden A vitamini takviyeleri almamalıdır.

A vitaminin cilde ve genel sağlığa faydaları ise:

1. Göz Sağlığını Korur

A vitamini rhodopsin molekülünün kritik bir parçasıdır ve ışık retina üzerinde parladığında harekete geçirilir ve beyine sinyal göndererek görme sağlar. Beta karoten, yani  bitkilerde bulunan A vitamininin formülü, yaşla ilgili körlüğün önde gelen nedeni olan maküler dejenerasyonun önlenmesinde rol oynar.

 2. Bağışıklık sistemini korur

Birçok bağışıklık sistemi fonksiyonları yeterli miktarda A vitaminine bağımlıdır.  Beta-karoten ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve çeşitli kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. A vitamini özellikle çocukların bağışıklığına yardımcı olabilir.

3. Kırışıklıklara karşı A vitamini

A vitamini, yara iyileşmesi ve cildin onarılması için gereklidir. Tüm epitelyal (cilt) hücrelerin hem içeride hem de dışarıda desteklenmesi gereklidir ve cilt kanseri ile mücadelede güçlü bir yardımcıdır. A vitamini eksikliği, A vitamininin sivilce ile savaşabildiğini ve genel cilt sağlığını iyileştirdiğini ispatlayan çalışmalarla gösterildiği üzere zayıf bir cilde neden olabilir. A vitamini cilt çizgilerini ve kırışıklıklarını cildin genç görünümlü olmasından sorumlu olan daha fazla kollajeni üreterek uzak tutar. A vitamini de sağlıklı ve güçlü saçlara da katkıda bulunur.

5. Kansere karşı A vitamini

Akciğer, prostat, göğüs, yumurtalık, mesane, ağız ve deri kanserlerinin retinoik asit ile baskılandığı yapılan araştırmalarla gösterilmiştir. Bir başka çalışmada, melanom, hepatom, akciğer kanseri, meme kanseri ve prostat kanserinde retinoik asit bulguları gösteren çok sayıda referans toplanmıştır. Araştırmacılar, retinoik asitteki moleküler mekanizmaların kanser hücrelerinin kaderini kontrol edebileceğini gösteren yeni kanıtlar buldu.