Kış mevsiminin mucize sebzesi karnabahar, sağlıklı beslenmek isteyenlerin de kış aylarında önemli sebzelerinden biridir. Çok fazla seveni olmasa da aslında son derece faydalı bir sebze. Yemeği ile çocuklarınıza en sağlıklı sebzeyi yedirebileceğiniz gibi, fırında yapılacak değişik tariflerle de diyet listelerinize destek olabilirsiniz.

Malzemeler:

1 adet ufak boy karnabahar – çiçekleri ufak ufak ayrılmış
2 çay kaşığı sarımsak tozu
1 tatlı kaşığı kırmızı pulbiber
Tuz, karabiber
1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı
1 adet büyük boy kilitli poşet
Yapılışı:

Fırını 200 dereceye ayarlayarak ön ısıtma yapın.

Kilitli poşetin içine karnabahar çiçekleri, sarımsak tozu, tuz ve karabiberi koyun. 1 yemek kaşığı zeytinyağını da ekleyin ve poşetin ağzını kapatarak, iyice sallayın. Poşetin içindeki tüm malzeme karnabahar çiçeklerine iyice yerleşsin.

Fırın tepsisine yağsız kağıdı yerleştirin. Yağsız kağıdın üzerine kilitli poşetin tamamını koyarak malzemeyi tepsiye yayın. Fırının orta rafına yerleştirin ve 15 dakika kadar pişmeye bırakın. Burada önemli nokta 10 dakikadan sonra karnabahar çiçeklerinin çok fazla yumuşamaması için sürekli kontrol edin ve çevirin. İstediğiniz kıvama ulaştığında zaten üstleri de renk değiştirmiş olacak. Fırından alın.

Yemeğe oturmadan 5 dakika önce kendi isteğinize göre ister acı sos, ister kırmızı pul biber ekleyerek acısını ekleyin. 5 dakika fırında kaynaştırdıktan sonra, alın ve afiyetle yiyin.