Adet döneminde spor yapılır mı?

Adet döneminde spor yapılır mı?

Adet döneminde çalışma düşüncesi bile sizi korkutuyor mu? Eğer adetin spor rutininizi nasıl etkileyeceğinden endişe ediyorsanız, yalnız değilsiniz.

Pek çok sebepten dolayı pek çok insan ayın bu zamanında sporunu es geçiyor. Fakat sadece adetiniz olduğu için sporu atlamak için gerçekten bir sebep yok.

Adet Döneminde Sporun Faydaları

Sporun fiziksel ve zihinsel faydaları adet olduğunuz için sona ermiyor. Hatta rutininizi devam ettirmek menstrüasyona eşlik eden yaygın şikayetlerin bazılarının hafiflemesine yardımcı olabilir.

Dr. Christopher Holligsworth’e göre, adet dönemi hormonal açıdan karmaşık bir zaman. Tüm adet dönemi boyunca progesteron ve östrojen aylık döngünün en düşük değerlerinde oluyorlar ve bu da insanlara daha yorgun ve düşük enerjili hissettiriyor.

Spordan kaçınmak enerji saklamanıza ve iyi hissetmenize de yardımcı olmuyor. Bu dönemde tüm aktiviteleri sona erdirmek yerine, bu haftayı yeni çalışmalar denemek için bir fırsat olarak görebilirsiniz. Adet döneminde spor yapmanın beş faydası şöyle:

Adet Belirtilerini Azaltır

Eğer adet dönemine yaklaşan günlerde ve döngü içerisinde yorgunluk ve ruh hali değişimleri yaşıyorsanız, düzenli aerobik egzersizler bu belirtileri azaltabilirler.

Endorfininizi Kullanın

Spor doğal endorfini yükselttiği için, ruh halinizi iyileştirebilir ve iyi hissetmenizi sağlayabilir. Dr. Brandon Marcello, adet döneminde spor yapmanın en temel faydasının endorfin salgısı ve iyi hissettirme olduğunu belirtiyor. Ayrıca endorfinler doğal ağrı kesiciler oldukları için, spor sırasında salgılandıklarında rahatsız edici ağrılardan da kurtulabiliyorsunuz.

Daha Fazla Güç

Bir çalışmada, adet döneminin ilk gününden başlayarak iki hafta boyunca egzersiz yapmanın, düşük kadınlık hormonları düzeylerinden dolayı daha fazla güç kazanımına imkan tanıdığı görülmüş.

Ruh Halinizi İyileştirin

Güç ve kondüsyon koçu Dr. Lindsey Mathews, bu zamanda spor yapmanın ruh halini ve dolaşımı iyileştirdiğini belirtiyor. Sporun adet döneminde krampları, baş ağrılarını ve bel ağrısını hafifletme eğilimi var.

Ağrılı Adetle Savaşır

Eğer ağrılı adet yaşıyorsanız, ayın bu döneminin ne kadar rahatsız edici olduğunu biliyorsunuz demektir. İyi haber, hafif bir yürüyüş gibi egzersizlerin bu belirtileri azaltabilmeleri!

Adet Döneminde Yapılacak En İyi Egzersizler

Adetin ilk bir kaç günü en rahatsız edici dönemdir, özellikle de çok kanama eğiliminiz varsa. Bu nedenle aktivite listesinin en başında nazik hareketler ve sporlar olmalı.

Yapabileceğiniz en iyi spor, yapabileceğinizi düşündüğünüz. Fakat bu hafta boyunca çeşitlendirmeye gitmek de önemli. Adet dönemi spor yoğunluğunu biraz düşürmek için de iyi bir zaman olabilir. Bunu aklınızda tutarken, adet döneminde spor için bir kaç fikir şöyle:

Hafif Yürüyüş ve Kardiyo Egzersizleri

Kardiyovasküler ve aerobik egzersizlerinizi düşük yoğunlukta tutun veya yaptığınız miktarı biraz azaltın. Hafif kardiyo, yürüme veya kısa aerobik egzersizler olabilir. Çalışmalar akciğerlerin döngünün sonuna doğru daha iyi çalıştığını gösteriyorlar ve bu nedenle daha ağır egzersizleri adet döneminin sonuna doğru yapabilirsiniz.

Düşük Hacimli Güç Egzersizleri ve Güç Bazlı Aktiviteler

Bu dönemde güç artışı için potansiyel bulunmasından dolayı, düşük hacimli güç egzersizleri ve güç bazlı aktiviteler akıllıca olacaklardır. Güç egzersizleri ve kardiyodan oluşan daha uzun oturumlar için ideal bir zaman olabilir.

Yoga ve Pilates

Adet dönemine gelmeden önceki son iki üç gün yoga gibi aktivitelere dahil olmak için iyi bir zaman çünkü vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olabiliyor ve kramp, meme hassasiyeti, kas yorgunluğu ve bitkinlik gibi belirtileri potansiyel olarak azaltabiliyor.

Eğer adet döneminizde herhangi bir rahatsızlık hissetmiyorsanız, rutin egzersizlerinize devam edebilirsiniz. Fakat bu dönemde bedeninizin yaptığı ayarlamalara dikkat edin. Eğer bedeninizin her zaman olduğu gibi performans göstermediğini farkederseniz, biraz ara verin ve yoğunluğu azaltın.

Adet Döneminde Kaçınılacak Egzersizler

Adet döneminde bazı aktiviteleri yapmanın daha uygun olması gibi, kaçınmak isteyebileceğiniz egzersizler de var. Yine de pek çok kadın bu dönemde ufak ayarlamalar ile normal spor rutinine devam edebiliyor.

Genel olarak bu süreçte spor ağırlığını ve hacmini azaltmalısınız. Yani durmayın ancak sadece birazcık kesinti yapın.

Eğer sıradışı şekilde yorgun hissediyorsanız, yoğun kardiyovasküler ve direnç tipi egzersizleri kısmak isteyebilirsiniz. Bu dönemde pek çok kadın algılanan yorgunluk düzeyinde bir artış olduğunu belirtiyor ve bu nedenle biraz zor olan egzersizler, bu dönemde daha da zorlu hissettiriyorlar. Yetenek ve kesinlik gerektiren sporları da bu dönemde bir kaç günlüğüne bırakmak iyi olabilir.

Sonuç Olarak

Düzenli spor beden ve zihin için faydalı. Adet döneminde sporu bırakmanızı gerektirecek bilimsel bir sebep yok. Hatta bu dönemde sporun faydalı olacağını gösteren kanıtlar var.

Sonuç olarak, egzersizlerinize devam edin ancak yoğunluğu azaltın, özellikle de yorgun hissediyorsanız. Sporu çeşitlendirin, dinlenme için ekstra vakit ayırın ve neler yapabileceğinizi onurlandırın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir