Adet düzensizliği, kadınların çoğunda sık görülen birçok problemle birlikte gelir. Düzensiz bir dönem genç yaşlı farketmeden çoğu kadının ortak problemi haline gelir. Seyrek dönemler tıbbi olarak oligomenore olarak adlandırılır. Kadınların yılda 11-13 regl dönemi olmalıdır, ancak oligomenore hastalığıdan muzdarip kişilerin dönem sayısı 6 veya 7’den daha az olabilir.

Çeşitli faktörler regl dönemlerinizi etkileyebilir. Bazı ilaçlar, kuvvetli egzersiz, önemli miktarda kilo verme veya kilo alma, gebelik veya emzirme, düşük veya doğum, aşırı alkol kullanımı, uyuşturucu veya sigara içme vb. kullanımı gibi durumlar regl döneminizi etkileyebilir. Bundan ayrı olarak, zayıf beslenme, stres artışı, polikistik over sendromu, hipertiroidizm, rahimde miyom, hormonal dengesizlikler, menopoz, anemi, karaciğer hastalıkları, rahimdeki anormallikler ve tüberküloz da düzensiz regl dönemlerine neden olabilir. Ayrıca irritabl bağırsak sendromu ve rahim astarında polip kalınlaşması da bu düzensizliği tetikleyebilir.

Hibiskus Çiçeği

5 adet taze hibiskus yaprağını alın ve yumuşak bir macun oluşturmak için biraz su ile karıştırıp meyve sıkacağı ile ezin. Daha sonra süzdürüp, sabahları kahvaltıdan önce bu suyu için. Menstrüasyon döngüsü başlamadan yedi gün önce alınmalıdır. Bu karışım vücuttaki östrojen ve progesteron seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur ve aylık döngüyü düzenler.

Hibiskus çiçeği adet dönemlerini düzene sokabilir. Ayrıca, sağlıklı bir yaşam tarzı sağlamak için de yardımcı olur. Sürekli olarak düzensiz dönemlerle karşı karşıyaysanız ve özellikle 40 yaşın üzerindeyseniz, uygun bir tedavi için bir jinekolog ile görüşün.

Aynısefa Çiçeği

Tüm dünyada Marigold Çiçeği olarak adlandırılan aynısefa bitkisi, kan dolaşımı dengeler. Çeşitli flavonoidler ve kuersetin bakımından çok zengin bir kaynaktır. Aynısefa çiçeğinin analjezik özelliği, adet öncesi sancıyı ve krampları hafifletir. Hazırlanışı da çok basittir. Büyük bir bardak kaynatılmış suya 2 gram kadar kurutulmuş aynısefa çiçeği ekleyin. Biraz demleyin ve süzdürün. Bu çayı günde iki kez için.

Aloe Vera

Aloe vera adeta her derde deva! Taze aloe vera yaprağından biraz taze aloe vera suyu çıkarın ve bunu bir çay kaşığı bal karıştırın. Bu karışımı kahvaltıdan önce aç karnına ve yaklaşık üç ay boyunca tüketin. Bu karışımın inanılmaz iyileştirici özellikleri birçok rahatsızlığı tedavi edebilir.
Ayrıca 3 aloe vera yaprağından sıktığınız jeli, rengi kahverengileşene kadar kaynatın. Soğuduktan sonra, bir bardak su ile karıştırın. Sabah erken saatlerde, kahvaltıdan önce henüz mideniz boşken içmeye çalışın. Fakat adet kanaması boyunca tüketmeyin.

Şeytantersi

Maydanozgillerden bir bitkidir ve muazzam tıbbi değere sahip popüler bir içeriktir. Hormonal bozukluğu tedavi edebilen kimyasal bileşikler içerir. Az miktarda şeytantersi tozu alıp saf tereyağında kızartın. Biraz balla birlikte keçi sütüne ekleyin. Bunu böylece içebilirsiniz. Tavsiye edilen şeytantersi dozu günde 200-500 mg’dir.

Tarçın

Tarçının sağladığı ısıtıcı etki menstrüel krampları azaltır ve hidroksikalkon içeriği ile insülin seviyelerini düzenler. Dengesiz insülin seviyeleri de regl düzensizliğiyle ilişkilidir. 1çay kaşığı toz tarçın alın ve bir bardak süte ekleyin. Bunu bir ya da iki hafta boyunca için. Üstelik, tarçınlı çay içebilir, tatlılarınıza tarçın tozu serpebilir veya sık sık tarçın çubukları çiğneyebilirsiniz.

Zencefil

Zencefil kadınlarda regl dönemlerini düzenlemeye büyük oranda yardımcı olur. Regl akışını destekler ve ayrıca kadınları regl krampları ve sancıdan kurtarır. Bir fincan suya yarım çay kaşığı doğranmış taze zencefil ekleyin ve 5-10 dakika boyunca kaynatın. Eğer acı geliyorsa tatlandırmak için biraz şeker veya bal ilave edin. Bu karışımı soğutun ve her yemekten sonra tüketin. Yaklaşık 1 ay kadar günde 3 kere içebilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçalın ısıtıcı özellikleri hormon dengesizliğini ve regl periyodunu düzenler. Antienflamatuvar ve antispazmodik özellikleri sayesinde krampları azaltabilir. Çay kaşığının ucuyla toz zerdeçal alın ve ılık süte ekleyin. İyileşinceye kadar her gün almaya devam edebilirsiniz.

Kişniş Tohumu

İki bardak su içine bir çay kaşığı kişniş tohumu ekleyin. Su miktarı yarı yarıya azalıncaya kadar kaynatın. Daha sonra ocaktan alın, soğumasını bekleyin ve süzün. Adet gününüzden birkaç gün önce olmak koşuluyla günde 3 kere için. Bu yöntemi 1 ya da 2 ay boyunca uygulayın. Alternatif olarak, her gün kişniş suyu da içebilirsiniz.

Rezene

Etkili bir adet söktürücü olan rezene; menstrüasyon döngüsünü desteklemeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra antispazmodik özellikleri, adet öncesi sendrom ile ilişkili krampları hafifletir. 2 çorba kaşığı rezene tohumunu 1 gece boyunca, sabaha kadar suda bekletin. Sabah olunca süzüp içebilirsiniz. Etkili sonuçlar elde etmek için bir ay boyunca günlük olarak tüketin. Ayrıca bir çay kaşığı öğütülmüş rezene tohumunu bir bardak kaynar suya ekleyin ve beş dakika kadar kaynatın. Daha sonra, bu karışımı süzün ve için.

Hayıt Otu

Minerallerin düzenlenmesinde kullanılan en iyi otlardan biridir. Hayıt bitkisinde bulunan aktif bileşen, hipofiz bezinin çalışmasını düzenli hale getirir. Böylece hormonal akışın yumurtalıklarda dengelenmesini destekler. Adet döngüsünün zamanlamasını normalleştirmek için düzenli olarak tüketilmelidir. Standart doz 30 ila 40 mg şeklinde güvenli kabul edilir. Herhangi bir doğurganlık ilacı kullanıyorsanız bu bitki tavsiye edilmez. Hamilelik sırasında tüketilmemelidir.

Safran

1 tatlı kaşığı safranı yarım su bardağı suda kaynatın. Bu karışım 1 çorba kaşığı kadar azalıncaya kadar kaynasın. Bu infüzyonu üç kısma bölün ve eşit miktarda su ile alın, günde birkaç kez ve birkaç gün süreyle içmeye çalışın.

Susam Tohumu


Bir avuç susam alıp kavurun. Daha sonra ince bir toz oluşturmak için iyice öğütün. Bu tozdan bir çay kaşığını adet dönemlerinizin başlamasından iki hafta önce ve her gün tüketin. Bunu birkaç ay yapabilirsiniz. Alternatif olarak, dönem başlamadan önce sadece bir parça susam yiyebilirsiniz.

Not: Yukarıdaki bitkisel ilaçlardan herhangi biriyle başlamadan önce bir doktora danışın.

Kaynak:

sifalibitkiler.net