Ağırlıklı battaniye nedir? Faydaları ve riskleri nelerdir?

Uykusuzluk, stres ve anksiyeteyi azaltmak için yeni bir yol mu arıyorsunuz? Araştırmalara ve ilk elden bilgilere göre, ağırlıklı battaniye etkili bir araç olabilir. Bunlar oksitosin hormonu salgılanmasını sağlayan sarılmadan çok da farklı olmayan hafif bir basınç uyguluyorlar. Bunun yanında onları evinizin konforunda dilediğiniz an kullanabiliyorsunuz.

Geçmişte ağırlıklı battaniyeler – diğer adlarıyla anksiyete battaniyesi veya yerçekimi battaniyesi – temel olarak terapistler ve psikiyatristler tarafından kullanılıyorlardı ancak bugünlerde kullanımları çok daha yaygın. Hatta yetişkinler ve çocuklar için ağırlıklı battaniyeleri internette ve marketlerde bulmak mümkün.

Peki bu battaniyelerin olayı ne? Bekleyebileceğiniz üzere, bunlar diğer vasyasyonlardan daha ağır bir battaniye türü. Sıcaklık ve konfor vermenin yanında günlük bazda kolayca görebileceğiniz terapötik faydalara sahipler.

Ağırlıklı Battaniye Nedir?

Anksiyete ve uykusuzluk için ağırlıklı battaniye kullanımını duymuş olabilirsiniz. Peki bir battaniye bu yaygın sağlık problemlerine nasıl etki edebilir? Ağırlıklı battaniyenin ardındaki fikir, dolgusundan dolayı eklediği fazla ağırlığın onu kullanana güzel bir sarılma gibi etki etmesi. Battaniyenin ağırlıklı dolgusundan dolayı normal battaniyenizde görmeyeceğiniz hafif bir baskı ekleniyor. Bu battaniyenin beden üzerinde yatırıcı bir etkisi var ve bu da bir rahatlama hissi yaratıyor.

Ağırlıklı battaniyeler, tüm diğer battaniyeler gibi, çeşitli renk ve kumaşlar ile geliyorlar ve seçim yapabiliyorsunuz. Peki içlerinde ne var? Pek çok üretici cam boncuklar veya pastik pellet kullanıyor. 2-13 kilogram arasında olabiliyorlar. Uygun battaniye ağırlığı kullanıcının ağırlığına bağlı.

Bu battaniyeler geçmişte profesyonel kullanım için yapılıyorlardı ancak artık normal evlere de girmeye başladılar. Yetişkinlerin anksiyete ve uyku problemleri için bunları kullanmaları çok daha yaygın hale geldi.

Ağırlıklı Battaniyelerin Faydaları

Ağırlıklı battaniyeler nasıl işe yarıyorlar? Bunların potansiyel faydaları çok detaylı olaarak incelenmediler ancak umut verici pek çok sonuca dair iddialar var. Forbes’teki bir makalede şu satırlar öne çıkıyor: “Ağırlıklı battaniyeler aynı zamanda uykusuzluk, kronik ağrılar ve huzursuz bacak sendromuna sahip olan insanlarda belirtileri hafifletebilirler. Derin psikolojik rahatsızlıklar için de iyiler ve potansiyel olarak depresyon sahiplerinde etki gösterebilir. Ayrıca otizmliler üzerinde de etkileri var.”

Ağırlıklı battaniyeler anksiyeteyi gideriyorlar mı? Anksiyete için çok sakinleştirici bir araç olduğu belirtiliyor. Bir çalışmaya göre, battaniyenin verdiği derin dokunuş hissi, kullanana güvenlik, rahatlama ve konfor hissi veriyor ve bu da anksiyeteyi iyileştiriyor. Ağırlıklı battaniyeler üzerinde çok fazla çalışma olmasa da, derin dokunuş hissinin hem anksiyeteli çocuk ve yetişkinlerde, otizmlilerde ve dikkat eksikliklerinde sakinleştirici etkilerinin olduğu belirtiliyor.

Ağırlıklı battaniye bir sarılmayı taklit ediyor ve bu da sevgi hormonu olarak bilinen oksitosinin salgılanmasında artışa sebep olabilir ve böylece kalp ritmi ile tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Bu nedenle sakinleştirici bir etkisinin olduğu belirtiliyor.

Daha fazla çalışma gerekli ancak bazı insanlar ağırlıklı battaniyenin pozitif faydalarının melatonin üretimini arttırmasından ve mutluluğu arttıran serotonin salgısını desteklemesinden kaynaklandığını söylüyorlar.

Ağırlıklı battaniye kullanmak uyku kalitesini de arttırabilir. Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde klinik tıp doçenti olarak çalışan ve Amerikan Uyku Sağlığı Akademisi sözcüsü Raj Dasgupta, ağırlıklı battaniyelerin kronik ağrıları olanların, anksiyetesi ve depresyonu olanların daha iyi uyumalarına yardımcı olabileceğini belirtiyor. Uzman şöyle belirtiyor: “Uzun süre en iyi şekilde sarılmak gibi. Geceleri yaşam boyunca yatıştırıcı hipnotik ilaçları (uyku hapları) almaya iyi bir alternatif.” Ayrıca bunların herşeyi çözmeyeceğini ve iyi bir uyku hijyeninin de gerekli olduğunu belirtiyor.

Ağırlıklı battaniyeler bazen otizmli bireylerde de kullanılıyorlar ancak 2014 yılında 67 denek ile yapılan randomize bir kontrollü çalışmada, ağırlıklı battaniyelerin otizm spektrum bozukluğuna sahip olan çocuklarda daha uzun uykuya, daha hızlı uykuya dalmaya ve daha az uyanmaya bir etki etmediği görülmüş. Ancak çocuklar ve aileleri bu battaniyeleri sevmişler ve bu süreçte battaniyelere karşı iyi bir tolerans gösterilmiş.

Ağırlıklı Battaniyeleri Nasıl Kullanmalı ve Nereden Almalı?

Bunları almak için mağazalara veya internete başvurabilirsiniz.

En iyi ağırlıklı battaniye nedir? En iyi battaniye, kullanıcısı için en uygun ağırlığa sahip olandır. Peki ne kadar ağır olmalı? En yaygın olan öneri, kendi ağırlığınızın %10’unu belirlemek ve üstüne bir iki kilo eklemek. İdeal ağırlık konusunda üreticinin önerilerini de okuyun çünkü bunlar değişim gösterebiliyorlar. Örneğin üstüne bir şey daha örtecekseniz fazladan bir iki kiloyu eklemenize gerek kalmayabilir.

İdeal şartlar altında, ağırlıklı battaniye konforlu bir şekilde tüm bedeninizi sarmalı ve böylece her yere eşit baskı yapmalı. Bedeninizin en ve boyuna uygun olmalı. Mevcut yorganınızın yerine geçmesi için yapılmıyorlar ancak onun boyutlarına uyacak boyutlarda da üretiliyor. Eğer yatağınızın boyutunda bir ağırlıklı battaniye alacaksanız, yanlardan sarkmamalı çünkü siz uyurken kolayca yere kayabilir.

Bu battaniyeler küçük toplar, keseler, diskler ve hatta keten tohumları ile dolu olabilirler. Ayrıca bu malzemelerin bir karışımı ve daha hafif pamuk gibi malzemelerin karışımı da olabilirler. Eğer daha geleneksel bir his arıyorsanız, karışık dolguya sahip bir battaniye tercih edebilirsiniz.

Standart battaniyelerde olduğu gibi, bunların da kumaş ve renkleri hayli çeşitli ve keyif alacağınız bir tanesini seçmek önemli. Çok sıcak tutar mı? Olabilir ancak olmak zorunda değil. Materyallerine göre bir sıcaklık aralıkları var.

Ağırlıklı battaniye, tüm bedeninizin üzerine örtülerek kullanılabilir veya omuzların üstüne atılabilir. Uyurken ve uyanık otururken kullanılabilir. En iyi kullanım şekli doktorunuzun önerileri ve sizin kişisel tercihleriniz çerçevesinde belirlenecektir.

Ağırlıklı Battaniyelerin Potansiyel Tehlikeleri Var mı?

Ağırlıklı battaniyeler güvenilir mi? Bunların özellikle çocuklar için tehlikeli olabileceklerini unutmayın. 2014 senesinde ağırlıklı bir battaniyenin 7 aylık bir bebeğin trajik ölümü ile bağlantısı olduğu bulundu. Ayrıca Kanada’da 9 yaşında otizmli bir çocuk da ağırlıklı battaniye nedeniyle boğuldu. Bu battaniyelerin bebeklerde kullanımı önerilmiyor. Eğer çocuk bu battaniyeleri kullanacaksa, bu yetişkin gözetimi altında olmalı ve doktor onayı olmalı.

Bunlara ek olarak şu rahatsızlıklara sahipseniz kullanmanız önerilmiyor:

  • Diyabet
  • Astım ve uyku apnesi gibi nefes alma problemleri
  • Kan dolaşımı ve tansiyon problemleri
  • Hassas cilt, tahrişler ve açık yaralar
  • Klostrofobi

Tıbbi bir rahatsızlığınız için takviye tedavi olarak ağırlıklı battaniye almak istiyorsanız, önce doğru ağırlık, boyut ve kullanım süresi için doktorunuza başvurun. Ayrıca hamileyseniz, emziriyorsanız veya bir rahatsızlığınız varsa ve ilaç alıyorsanız da yine doktora danışın. Çocuklarla kullanmadan önce daima çocuk doktorunun fikrini alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir