Köln Almanya’nın kültürel başkenti ve tam bir üniversite şehri ancak 2000 yılı aşan tarihi nedeniyle oldukça da zengin bir şehir. Roma döneminde Köln bölgesel bir merkez durumundaymış ve bu nedenle ortaçağ döneminden kalma pek çok eseri görmek de mümkün.

Eğer müze gezmeyi seviyorsanız bu şehirde yeterince tarihi ve sanat müzesi bulmak mümkün. Ayrıca bol bol kilise ve katedral de görebilirsiniz. Ayrıca şehir Almanya’nın kişi başına en çok pub düşen şehri. Sizler için bu şehirde kesinlikle görmeniz gereken en önemli noktaları bir araya getirdik.

Köln Katedrali

Köln katedrali hıristiyanlar için bir hac merkezi ve 1164 yılından kalma kutsal emanetlere de ev sahipliği yapıyor. 1248 yılında bu emanetler için inşa edilmiş olan katedral gotik bir tarzda inşa edilmiş. Ayrıca tüm Almanya’nın en çok ziyaret edilen yapısı durumunda. 19. yüzyıldan kalma kuleleri hala şehirdeki en yüksek 2. yapı olarak karşımıza çıkıyorlar.
İçerisindeki işçilik de muazzam. 1500’lerden kalma camları, 10. yüzyıldan kalma hacı ve 1300’lerden kalma sunağı ile oldukça antik bir yapı.

Münih’te gezilecek yerler için sizi şöyle alalım 👇

[call post=28870]

 

Ludwig Müzesi

1900 yılından sonra üretilmiş sanat eserlerinin sergilendiği bu müze, 1980’lerde inşa edilmiş ve Picasso’nun yanında dünyanın her yanından ünlü ressamların eserlerini bulmak mümkün.

Roma-Germen Müzesi

Roma döneminde Almanya imparatorluğun geri kalmış bölgelerinden bir tanesiymiş ancak yine de askeri anlamda önemli olduğu için çok sayıda yapı inşa edilmiş. Müze ise bu antik şehrin çevresine inşa edilmiş ve 4. yüzyıldan kalma eserleri bulmak bile mümkün.

Wallraf-Richartz Müzesi

Bu müze 1824 senesinde açılmış ve Franz Ferdinand tarafından gotik, rönesans, barok ve impresyonist sanatı şehre getirmek amacıyla inşa edilmiş. İçerisinde 15. yüzyıldan kalma çok sayıda eseri bulmak mümkün.

Eski Şehir

2. dünya savaşında Köln’ün dörtte üçü yok edilmiş ve bu nedenle şehrin tarihi merkezinde yeteri kadar tarih göremeyebilirsiniz. Ancak savaş sonrasında yıkılan bölgeler orijinaline sadık kalarak yeniden inşa edilmişler.

Aziz Martin Kulesi

Bu kule 12. yüzyıldan kalma ancak savaşta bombalar tarafından hasar gördükten sonra temelinden itibaren yeniden incelemek mümkün olmuş ve Roma zamanına giden kalıntılara ulaşılmış. Elbette kule aynı adlı kilisenin bir parçası ve Roma döneminden kalma bir depoyu görmek de mümkün.

Aziz Maria

Bu romanesk kilisenin yerinde bir dönemler bir roma tapınağı bulunuyormuş. Şehrin 3 romanesk kilisesinden en büyüğü olan bu kilise, 11. yüzyıla kadar dayanıyor ve 1046 senesinde üretilmiş olan orijinal ahşap kapıları hala iyi durumda ve sergileniyor.

Botanik Bahçesi

Şehrin kuzey kısmında hayvanat bahçesinin yanında 11.5 hektar büyüklüğe sahip botanik bahçesi bulunuyor. Bu bahçe 1860 senesindeinşa edilmiş ve hem bitkilere hem de çeşitli konserlere, sergilere ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor.
Bir sera içerisinde tropik yağmur ormanlarını görmek bile mümkün ve çeşitli diğer seraların içerisinde farklı konseptlerde pek çok bitkiyi bulabilirsiniz.

Köln Üçgeni

Köln’ün katedralinin bir miras kabul edilmesi nedeniyle şehirde çok yüksek yapılara izin verilmiyor. Bu nedenle köln üçgeni olarak adlandırılan gökdelen sadece 100 metrede kalabilmiş. Gökdelenin üst kısmından şehrin tüm önemli noktalarını görebilir ve bilgi edinebilirsiniz.

Hohenzollern Köprüsü

20. yüzyılda inşa edilen hohenzollern köprüsü, günümüzde özellikle aşıkların kilit taktıkları önemli köprülerden bir tanesi. Kilit köprüye takıldıktan sonra anahtarı da nehre atılıyor. Şu anda 2 tondan daha fazla kilit olduğu belirtiliyor ve Avrupa’daki pek çok diğer köprüde bu durum zayıflamaya sebep olsa da, bu köprü daha fazlasına dayanabilecek kapasitede.

Angewandte Sanat Müzesi

Bu müzede dekoratif sanata dair 100.000’den fazla parça bulunuyor ve tarihten günümüze ışık tutuyor. Tüm sergiler krolonojik olarak düzenlenmişler ve mobilyalardan silahlara, takılardan porselene ve endüstriyel dizayna kadar pek çok şey bulunuyor.

Kolumba Müzesi

Bu müze, Aziz Kolumba Kilisesi’nin kalıntıları üzerine inşa edilmiş ve bu kilise 2. dünya savaşı sırasında maalesef yıkılmış. Müzeye girerken bombalanmış kilisenin kalıntıları içinden giriyorsunuz ve sanat galerilerine girmeden önce ilginç bir deneyim oluyor.

Müze genel olarak hıristiyanlığın dünya tarihi üzerindeki etkilerini gösterebilmek amacıyla bu tip eserler dile dolu.

Aziz Gereon Bazilikası

Bu bazilika, şehrin 12 romanesk kiliseleri arasında en garibi. İlginç tasarımı 12. ve 13. yüzyıl boyunca inşa edilmiş olması ve yeni kısımların eski kısımların üzerine yamanması. Duvarları da eskiden kalma Roma harabeleri ile birleştirilmiş durumda.

NS Dokümantasyon Binası

Gestapo’nun merkez binası olan bu yapıda, 30’dan fazla görsel sunuma sahip ve böylece Köln’ün nasyonel sosyalizm dönemine dair bir fikir edinmek mümkün oluyor. Bodrumu bir hapishane olarak kullanılıyormuş ve duvarlarda 1800’den fazla mahkumun kazıdıkları yazılar mevcut.

Schnütgen Müzesi

Bu kilise 1160’da tamamlanmış ve görünümünü hala korumaya devam ediyor. 1956 senesinde ise ortaçağ sanatına dair bir müze haline getirilmiş.

Belçika Mahallesi

Bu bölgede Avrupa’nın en büyük şehirlerinin adları ile adlandırılmış sokak ve caddeler bulunuyor ve mahallede galeriler, barlar, kafeler, tiyatrolar, canlı müzik yerleri ile pek çok mağaza bulunuyor.

Rheinauhafen Mahallesi

Bu mahalle dijital ve yaratıcı endüstriler için yaratılmış ve bölgedeki tarihi binalar baştan yaratılmışlar. Özellikle ofisler ve iş yerleri için en ideal yerlerden birisi ancak Rhein nehrinin kenarında güzel vakit geçirmek için pek çok yer de mevcut.

Fragrance Müzesi

Belediye binasının yakınlarında parfümler üzerine hazırlanmış bir müze mevcut ve Eau de Cologne de 18. yüzyılda bu binada icat edilmiş. Dünyanın en eski parfüm fabrikalarından birisi olan bu bina, şehrin ününün de artmasına yardımcı olmuş. Müzeyi gezmek için 45 dakikalık rehberli turları almak gerekiyor ve 300 yıldan eski bir varili görmek de mümkün.

Çikolata Müzesi

Çikolata müzesi şehrin en ilgi çekici yerlerinden birisi ve burada çikolatanın kökenine, kakaonun nasıl yetiştiğine ve çikolatanın nasıl üretildiğine kadar pek çok bilgi mevcut. Ayrıca 3 metrelik bir çikolata havuzu da bulunuyor ve buradan tadım yapabiliyorsunuz.

Hayvanat Bahçesi

1860 senesinde inşa edilen hayvanat bahçesi, dünyanın en eskilerinden bir tanesi ve çok ziyaretçi alıyor. 700’den fazla çeşit hayvana ev sahipliği yapan bahçede hayvanların beslenme saatine denk gelirseniz onları daha yakından görebilirsiniz.

FC Köln

Futbol meraklısı olanlar 1. FC Köln takımına ait stadyumu görmekten de keyif alabilirler.

Rhine Üzerinde Tekne Turu

Rhine nehri üzerinde yapacağınız bir yolculuk, şehrin en önemli noktalarını görmenize yardımcı olacaktır. Sunulan panoramik turlar sayesinde bol bol fotoğraf çekmek de mümkün.

Gamescom

Her sene Ağustos ayında Köln’de gerçekleştirilen Gamescom interaktif elektronik ve oyun fuarı, 350.000’den fazla ziyaretçi alıyor ve pek çok oyunun ilk duyurulma anı bu fuarda gerçekleşiyor.

Noel Pazarları

Noel zamanı Köln’e gelecek olursanız, düzenlenen pazarları da ziyaret etmeniz gerekli çünkü buralarda hem yemek içmek hem de çeşitli etkinlikleri izlemek mümkün.