Altın iğne, cildin içerisine, üzeri altın kaplamalı küçük iğneciklerin kullanıldığı bir tedavidir. Bizim enerjisini ve ne kadar derinliğine gireceğini ayarlayacağımız şekilde, ne kadar hızda akış yapacağını, göz çevresinden alına, nazolabialden dudak üstüne ve ellere, derinin sardığı vücudun bölgelerinin kalınlığı değişir.

Bu nedenle, iğneciklerin hem girme çıkma mesafesindeki boyutlarında oynamamız gerekir hem de ince tabakaya daha düşük atış vermemiz gerekiyor. Veya probleme göre, cildi çok sarkmış birine daha yüksek enerjide, cildi az sarkmış ince kırışıklığı olan birine daha düşük enerjide, ancak cilde lifting etkisi yapacaksam daha yüksek enerjide gibi ayarlar yapmamız gerekiyor. Dolayısıyla, bu da kişiden kişiye değişen bir durum gerektiriyor.

 Altın iğne kaç seans yapılmalı?

Seans sayısını 3 seans tuttuğumuz bir uygulama. Ancak, çok iyi bir ciltse, örneğin ben cildimi düzenli takip edip gerekli işlemleri yaptığım için kendime şu anda tek seans planlıyorum ama yoğun atışlı bir tek seans planlıyorum gibi ayarlamalar yapabiliyoruz.

 Hangi durumlarda yapılmamalı?

kistik akne
kistik akne

Akut akneniz varsa, yani hala akne çıkartıyorsanız ve kistik akneleriniz varsa yapılmamalı. Aşırı kılcal damar probleminiz varsa, kılcal damarlar için başta mezoterapiler yapılıp sonrasında yapılabilir. Cilt rahatsızlıkları dışında; vücutta tiroit veya şeker hastalığı gibi başka bir problem olduğunda etkilemez. Eğer uygunsa, kanser hastasına bile böyle bir tedavi yapılabilir. Ancak, sedef atakları veya akne gibi akut bir cilt sorunu varsa, o zaman yapılmamalıdır.

Tam etki kaç ayda görülür?

Bütün bu sistemlerde, ilk 10 gün gibi süre içinde etkileri görmeye başlarız ama bu yetmez. 2-3 ay gibi bir sürede nasıl cilt rengini değiştirir, biz biliriz ki cildin yenilenmesi için 2-3 aya ihtiyacı vardır. Dolayısıyla, birçok işlemde olduğu gibi bunda da 2-3 ay geçmesi gerekir.

Hi-fu ile benzer mi? Fraksiyonel lazer özelliğinde midir?

Hi-fu, ultrason enerjisidir. Fraksiyonel lazer, karbondioksitli lazer enerjisidir. Bu ise radyofrekans enerjisidir. Fraksiyonel lazerdeki iğnecikler cildin içerisine girmez, cildi üstten tarar. Hi-fu’da ultrason enerjisi olduğu için çok daha farklı bir sistem kullanılır.

Bunu, kadın doğumda kullanılan ultrasonlar gibi düşünebilirsiniz. İçeriye çarpıp o ses dalgası geri geldiğinde, ondan faydalanılarak bir etki elde ediliyor. Dolayısıyla, Hi-fu’da asıl amaç cildin sıkılaşması ve lifting etkisi yaratması, buradaki asıl amaç ise gözenekler, ince kırışıklıklar gibi yine cildin sıkılaşması ama daha yüzeyden etki etmesi gereken problemlerde sıkılaşması diye düşünebilirsiniz.

Fraksiyonel lazerle benzer işlemler için kullanılır ama bir avantajı, fraksiyonel lazer daha uzun soluklu kabuklanma ve dökülme yapar, altın iğnede pek fazla kabuklanma görülmez ve gündelik hayatınız için daha konforludur.

Şeker hastalarına uygulanır mı?

Evet, şeker hastalarına uygulanır. Ancak, şeker seviyelerinin çok fazla dengede olmadığı zamanlarda veya vücudunuzda iyileşmeyen yaralarınız varsa, o zaman o hastalara önce medikal detoks gibi, glutayon gibi, ozon tedavisi gibi tedaviler yaparak bu tarz işlemler yapıyorum. Çünkü, vücudun iyileşme süresinin hızlanması daha iyi olacaktır.

Esmer kadınlarda etkisi nasıldır?

Bu işlemde esmer, beyaz, Japon ırkı, Türk ırkı gibi bir ayrım yoktur. Bütün bireylerde, bütün ırklarda kullanılabilir.

Çünkü, cildin üst tabakasında belli bir mesafede, belli bir enerji dozunu ayarlayabileceğimiz programlar olduğu için her cilt tipine kullanılabilir. Yaş sınırı da yoktur. Doğuştan gelen başka bir rahatsızlık varsa, cilt problemleri çocukluk çağlarında da olabilir. O kişilere de kullanılabilir.

Hamilelikte de karın bölgesi haricinde, ilk 3 ayından sonra, özellikle son aylarda daha rahat bir şekilde kullanılabilir. Emziren annelerde de kullanılabilir. Dolayısıyla, bu da işlemin bir kolaylığı ve çok daha geniş bir hasta portföyüne hitap ediyor olması söz konusudur.

Altın iğne tek başına yeterli midir?

En etkili olduğu alanları da tekrarlayalım; ince kırışıklıklar, gözenekler, akne izleri, yara izleri, lekeler gibi birçok alanda etkilidir.

Ve mutlaka böyle bir şey için; mezoterapi gibi, kök hücre gibi, dışarıdan bir malzeme verip cihazdan da destek almayı severim. Ancak, bana “akne izlerim için sadece 3 seans altın iğne yaptırsam olur mu?” derseniz, yanıtım “Hayır” olur. Ben, hastalarıma mezoterapi ya da kök hücre ile birlikte altın iğne öneririm.

Altın iğnede şöyle bir avantaj daha vardır; örneğin, 3 seans yaptık ve ilerledik. Daha sonrasında, baktık cildin nemi ya da cildin sertliği daha iyi hale geldi ve mezoterapi yapmaktan vazgeçtik diyelim. O zaman, altın iğne ile iğneledikten sonra cildin üst tabakalarına iğnesiz mezoterapi yapıp ya da kendi kanınızı sürüp altın iğne ile cildinizin o materyali emmesini sağlayabiliyoruz.

Böylelikle, başta iğneli ve cihazlı bir tedavi yapıp, sonrasında iğnesiz bir mezoterapi ile cihazı kombine edebiliyoruz. Veya, size çok faydası olacak serumları altın iğne yardımıyla cildinize hapsedebiliyoruz ve bu şekilde çok daha güçlü bir bakım haline gelebiliyor.