© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Altını değiştirirken bebeği mutlu tutmanın yolları

Çoğu bebek bez değişimi sırasında direnç gösterdikleri aşamalardan geçerler. Islak bezin içinde rahatsız olan nadir çocuklardan birisine sahip değilseniz, muhtemelen bez değişiminden hoşlanmayacaktır. 11 aylık olduğunda ise çocuğunuz bedeni ve zamanına dair daha fazla kontrol isteyecektir. Bir yetişkinin onu alıp da bir şeyle uğraşırken üstünü başını çıkartmasını istemeyecektir.
Genelde biraz yavaşlamak ve bağlanmak her şeyi değiştirir. Bazen çocuğa kontrolü bırakmak bu güç mücadelesinden kaçınmayı sağlar. Oyununu bölmemek genelde sorunu çözer ve onunki kadar sizin ihtiyaçlarınızı da karşılar. Bazen dikkatini çekecek bir şeyler bulmaya çalışabilirsiniz. Bu nedenle bazen veya bir süreliğine çalışacak bazı fikirleri bir araya getirdik. Sizde işe yarayacak kombinasyonları deneyebilirsiniz.

1- Yavaşlayın

Bunu çocuğunuza bağlanacak ve ondan keyif alacak bir şekilde değerlendirirseniz, bu bağlantıdan keyif alması ve bez değişimine müsaade etmesi daha kolay olur. Eğer bez değişimini güzel olmayan bir şey gibi hızla yapmaya çalışırsanız, kötü bir şeye maruz bırakılıyormuş gibi tepki verebilir. Vücudunuzdaki özel yerlere hızlı, özensiz bir şekilde dokunulduğunu düşünün.

2- Anı Yaşayın

Bebek bezi değişimi sırasında o anın içinde olmak ve farkındalık sahibi olmak, bu iş sırasında çocukların davranışlarını etkiliyor. Merhametli, kalbinizi ona vererek yaptığınız bir bez değişimi, acele bir bez değişiminden daha iyidir.

3- Ona Bağlanın

Çocuklar onlara bağlanırsak genelde daha işbirlikçi olurlar. Derin bir nefes alın. Onun seviyesine inin ve bağlanın. Ne yaptığına yorum yapın. Ardından bezinin ıslak olduğuna dikkat çekin. Bunu fark edip etmediğini sorun. Böylece kendi bedenini kontrol etme fırsatı doğar. Bu tuvalet eğitimi için de çok iyi bir temeldir. Ayrıca bağlandığınızı hissettiği için onun tarafında olduğunuzu bilir. Onu zorlamıyorsunuz çünkü zorlamak onu dirençli hale getirir.

4- Ona Saygı Duyun

Bebekler bizim kelimelerimizi anlamasalar bile, saygıyla davranıldıkları zaman bunu anlarlar. Bu nedenle bebek oldukları andan itibaren onları kapıp alt değiştirmek yerine yavaşça davranın ve ne olduğunu açıklayın. Alıcı dil genelde ifade dilinden bir yıl öndedir yani çocuğunuz sandığınızdan daha fazlasını algılıyor. Küçük bebekler bile ses tonunuzu anlayabilirler. Bunu bebeğinizin doğumundan itibaren yaparsanız, bez değişimi ile daha iyi bir bağa sahip olurlar ve bu kadar direnç göstermezler.

5- Ona Biraz Kontrol ve Seçim Hakkı Verin

Her zaman bez değişimine hazır olup olmadığını sorun. Hayır derse, bezinin ıslak olduğunu söyleyin ve şimdi mi yoksa 3 dakika içerisinde mi değişim istediğini sorun. 3 dakika geçince de değiştirin.

6- Onu Güldürün

Gülmek stres hormonlarını azaltır ve bağ kurma hormonlarını arttırır. Bu nedenle çocuğunuzu on dakika kadar güldürmek işbirliği yapması gerekmesi halinde iyi bir stratejidir. Bez değişimine başlamadan önce onu güldürecek bir şeyler yapın. Onu evde kovalayın, yaramazlık yapın. On dakika sonra bez değişimi eğlencenin bir parçası olur.

7- Geçişe Yardımcı Olun

İlgi gösterdiği nesneyi birlikte taşıyın. Mesela sürdüğü oyuncak arabayı bez değişim masasına kadar birlikte götürün.

8- Onu Hareket Ettirmeyin

Eğer mümkünse altını oynadığı yerde değiştirin, böylece daha az rahatsız olur.

9- Oyununu Bozmayın

Oynamak bebeklerin işidir. Doğal olarak bunun bozulmasını istemez. Sadece ıslandılarsa bezini ayakta da değiştirebilirsiniz. Böylece yatması gereken zamanı azaltabilir, değişim için işbirliği yapmasını kolaylaştırabilirsiniz. Henüz tam olarak dengede duramayabilir, bu nedenle sevdiği bir oyuncağı koltuğa koyun ve koltuğa tutunarak ayakta durmasını sağlayın. Yatmaktan daha zor olduğu kesin ama pratik yaparsanız bu işte ustalaşabilirsiniz.

10- Onu Partiye Davet Edin

Çoğu çocuk partilere direnemez. Bir darbuka alın, onu çalın ve yatak odasına kadar çalarak, şarkı söyleyerek gidin. Şarkının sözlerini bez değişiminin güzel olduğuna dair bir şeylerle yazabilirsiniz.

11- Yürüyüşü O Yapsın

Çoğu çocuk bez değişimi için taşınmayı sevmez ancak bunu bir parti gibi yaparsanız sizinle birlikte dans ederek odaya kadar gelebilir. Planın bir parçası olduğu için itilip kakılıyormuş gibi hissetmez.

12- Önce Oyuncağının Bezini Değiştirin

Oynadığı bebek veya ayıcığın altını değiştirir gibi yapın ve ardından sıranın ona geldiğini söyleyin.

13- Yardımını İsteyin

Çocuğunuzla bir takım olun ve işi tamamlayın. Mesela kendi bezini kendini çıkarmasını isteyebilirsiniz. Çocuklar yeni yetenekler kazanmayı severler. Her adımda ne yaptığınızı ona söyleyin ve onu da dahil edin. Islak mendili tutmasını isteyebilirsiniz.

14- Empati Kurun

Popon üşüyor mu deyin? Kızarsa reaksiyon göstermeyin. Bunun yerine yumuşak olun ve merhamet gösterin. Böylece acil bir şey olmadığını bilecek ve anlayacak, onun iyiliğini istediğinizin farkına varacak.

15- Bunu İstenen Bir Şey Yapın

Bez değişimi için yatması gerektiğini kesinlikle sormanız gerektiğinde, bez değişimi sırasında erişebileceği bir oyuncak kutusunu yakında tutun. Gazete kağıdına sarıp sepete koyacağınız ufak hediyeler de hazırlayabilirsiniz. Her bez değişiminde bir tanesini seçebilir. Hediyeler ne olabilir? Evdeki şeyler veya ona aldığınız şeyler olabilirler. Plastik kaşıklar, küçük kitaplar, heykelcikler, üstünde harfler olan küpler, bozuk bir cep telefonu, lastik bir kase, renkli bir şeyler, kil, oyun hamuru ile plastik sarmısak ezici, küçük bir fener, etiketler, kırılmaz bir ayna, her şey olabilir. Unuttuğu bir şeyler olursa onları kağıda sararak tekrar hediye gibi de sunabilirsiniz.

16- Kişiselleştirmeyin

Bez değişiminin sizle değil zamanla ilgili olduğunu belirtin. Telefonun alarmını 3 dakika sonraya kurun ve alarm çalınca altının değiştirileceğini söyleyin. Alarm çaldığı zaman bu listedeki diğer fikirler ile kombine şekilde altını değiştirin.

17- Canlı Eğlence Sunun

Eğer huzursuz ise ona yumuşak şarkılar söyleyin. Genelde durup sizi dinler. Şarkılarla dans edin, karnını öpün, boynunu okşayın, sesler çıkartın ve komik yüzler yapın. O arada altını mümkün olduğunca rahatsızlık vermeden değiştirin.

18- İlginç Bir Hikaye Anlatan Bir CD Takın ve Oynatın

Hikayeyi dinlemek için bir sonraki bez değişimini bile isteyebilir.

19- Dekorasyon Yapmasını Sağlayın

Bez değiştirme masasında biraz etiket olsun. Her değişimde bir tanesini masanın yanındaki duvara yapıştırmasına izin verin.

En önemlisi ise bez değişimini bir savaş haline getirmemek. Hiç bir küçük insan kıyafetleri çekiştirilirken sürekli yatırılmamalı.

Bu yaşı ilerledikçe memnuniyeti öğrenmesi için iyi bir temel değil. Ve gerçekten bir başkasının bedeni üzerindeki güç mücadelesi kazanabileceğiniz bir şey değil.

Yaklaşımların her biri her zaman işe yaramayabilir, bu nedenle biraz karıştırıp farklı şeyler denemek isteyebilirsiniz. Fakat eğlence anlayışınızı koruyun ve bunun da geçeceğini bilin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir