https://www.youtube.com/watch?v=I9mV61WsrhI&ab_channel=Dr.SevgiEkiyor

Biliyorsunuz ki; burun estetiği diye bir şey var. Bu, ameliyat ile de yapılabiliyor, ameliyatsız da yapılabiliyor. Bunlar arasındaki farklar ve ameliyatsız burun estetiğinin detayları nelerdir, gelin birlikte bakalım…

Ameliyatsız burun estetiği nedir? 

Burnunuz, sağa ya da sola daha deviye görünebilir. Çarpma, travma sonrası bunlar oluşabilir. Üst tarafınız daha çökük olup burun kemeriniz daha büyük, daha kalın, daha ucu aşağı düşmüş görünebilir. Veya, alt delikleriniz daha büyük, yan delikleriniz daha geniş gözüküyor olabilir. Konuşurken ya da gülerken burnunuz aşağı düşüyor olabilir…

Aynaya baktığınızda biraz kendinizi inceleyin. Burnunuzu çekin, gülümseyin, öpücük atın, burnunuzun hareketlerinde bir simetri bozukluğu olup olmadığına bakın. Konuşurken veya gülerken yana kayıyor mu? Mimik probleminiz varsa, mimik problemi olan yerlere botoks yapıyoruz!

Bunny burnunuz varsa, konuşurken burnunuz düşüyorsa veya gülerken burun deliklerinizi genişletiyorsa, hem gülüş tasarımı hem de burun için botoks yapılabilir. Peki, diğer tedavi yöntemleri nelerdir?

Dolgu ile ameliyatsız burun estetiği

Dolgu ile ameliyatsız burun estetiği
Dolgu ile ameliyatsız burun estetiği

Dolgu, burnumuzu kalınlaştırmaz. Çünkü, burun tasarımı yapan doktor; burnunuzu yukarıdan aşağıya düz veya yukarıdan aşağıya kavisli, alt ucuna konulacak şekilde burun ucunun kaldırılması gibi tasarımlar ve farklı tekniklerle, hem burnunuzun şeklini değiştirebilir hem de simetrik, daha ince ve daha güzel bir görünüme kavuşturabilir.

Bunun bir avantajı da, daha rahat nefes alabilmenizi sağlamasıdır. Tabi bu da, doktorun bu konuda uzman olup kişiye özel olarak uyguladığı tekniklerle ilgilidir.

Burun askı uygulaması

Burnu, bütün buruna anestezi uyguladıktan sonra, burun ucundan dik açılarla ipler atarak, ucu öne düşmüş gibi görünen burunlarda yukarı çekme şansı vardır. Bu, burun askısı ile yapılabilir.

Dolgu ile yapılan uygulamaların kalıcılığı, ortalama 12-15 ay olup, askı ile yapılan uygulamaların da 2-2.5 yıl kalıcılığı vardır.

Bazı burunlarda, burunda bir asimetri varsa hem dolgu yapılır hem de kaldırıldığı halde ağırlık varsa, askı atılması söz konusu olabilir. İki işlem de aynı seansta yapılabilir.

Burun ucu kaldırma ile lip lift

Burun ucu kaldırma ile lip lift
Burun ucu kaldırma ile lip lift

Dudak üzerine anestezi uygulayarak, burun ucundan dudağa doğru dik açılarla atılan askı ipleri sayesinde, burnunuzun ucunu kaldırırken dudağınızı da kaldırma şansı mümkün olur.

İşlem, ortalama 5- 10 dakika sürmektedir ve 2-2.5 yıllık bir kalıcılık söz konusudur. Gördüğünüz gibi, burun estetiğinin ameliyatsız yapılabilir birçok alternatifi vardır. Burun tipinize göre bunların tasarlanması gerekir.

Dolgu ve burun askısı işlemi sırasında acı hissedilir mi?

Askıyı yaparken, burnunuzda hiçbir şey hissetmeyeceğiniz kadar anestezi yapılır. Dolayısıyla, burnunuza dokunulsa bile hiçbir şey hissetmezsiniz. Sonrasında, anestezi geçtikten sonra da ağrı kesicinin etkisi ile bir şey hissetmezsiniz. Çoğu hasta, işlemden sonra ağrı kesici bile içmez. Çünkü, yalnızca doku travması gibi bir ağrı hissedilir.

Dolgudan önce de anestezi kremi uygulanır ve 15 dakika bekletilir. Buz uygulaması ile birlikte, dokunulması gereken noktalara küçük küçük dokunulur. Burun ucu gibi noktalar biraz daha hassastır. Onlara da gereken özen gösterildiğinde bir sorun olmayacaktır. Dolgu uygulaması, 5-10 dakika gibi kısa bir sürede biten bir işlemdir.

İşlemin etkisi geçtikten sonra burnum daha çok düşer mi?

burun estetiği
burun estetiği

Lütfen, böyle düşünmeyin. Benim yaptığım hiçbir işlemde, geriye dönüş kötü olmaz. Yaptığımız işlemlerde, burnunuz eski haline döner. Bir de şöyle bir detay vardır, yaş almakla birlikte burun zaten aşağıya doğru iner ve ucu zaten kalınlaşabilir.

Dolayısıyla, bu tarz işlemlerle aşağı doğru inmesinin de süresini tutmuş oluruz. Yani, size zaten kaldığı süre boyunca yaş almanıza engel oluyoruz. Geçtikten sonra da, işlem hemen tekrarlanır.

Bazen, hasta çok fazla spor yapmış veya burnunun üstüne yatmış olabilir ve rötuş yapmak gerekir. Rötuş de çok kolay bir şekilde, askının da dolgunun da etkisi geçmeden, erime süresi beklemeden yapılabilir.