Tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulayıcıları, zihni ve bedeni iyileştirmeye yardımcı olmak için sıklıkla kristalleri kullanırlar.

Bu kristallerden biri de, oldukça güçlü olduğu düşünülen mor ametisttir. Ayurvedik ve doğal sağlık pratisyenleri şifa için ametist kullanılmasını önerebilirken, çok fazla bilimsel araştırma bunların kullanımını desteklememektedir.

Ametistlerin potansiyel iyileştirici özellikleri ve, ayrıca zihinsel ve fiziksel şifa için kullanılan diğer kristaller hakkında daha fazla bilgi için bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Ametistin bilinen şifa gücü

Ayurvedik tıp uygulayıcıları, kristal şifacılar, reiki uygulayıcıları ile diğer alternatif ve tamamlayıcı tıp uygulayıcıları, ametistleri aşağıdaki amaçlar için kullanabilirler.

Fiziksel sağlık iddiaları

Çevrimiçi iddialara göre, ametistlerin aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli fiziksel iyileştirici özelliklere sahip olduğu söylenir:

 • bağışıklık sistemini güçlendirmesi
 • endokrin fonksiyonunun iyileştirilmesi
 • cildin görünümünü iyileştirmesi.
 • sindirim sağlığını teşvik etmesi.
 • baş ağrılarını azaltması.
 • hormonları düzenlemesi.

Ancak bunların hepsi bilimsel olarak kanıtlanmamış iddialardır. Bu faydaların bazıları gerçek olsa da; bilim topluluğu araştırmaları, etkinliğinin kanıtı olarak görmektedir ki bu durumda, çok fazla veri yer almamaktadır.

Duygusal ve zihinsel sağlık iddiaları

Ametistler, akıl sağlığı alanı da dahil olmak üzere, mitolojinin ve efsanelerin konusu olmuştur.

Yunan mitolojisinde Rhea adlı titan, şarap tanrısı Dionysos’a akıl sağlığını korumasına yardımcı olması için bir ametist verir. Öyle ki bu efsane, eski Romalıları, ametistlerin onları sarhoş olmaktan alıkoyabileceğine inandırdı.

Bugün doğal sağlık pratisyenleri, ametistleri Romalılarla aynı amaç için kullanmazlar, ancak bazıları onları bağımlılığı tedavi etmek için kullanır.

Bunun yerine, ametistlerin dinginliği ve sakinliği teşvik ettiği söylenir. Kristallerle çalışanlar, endişelerinizi ve ağrı algılarınızı azaltmanın bir yolu olarak değerli taşları kullanabilirler.

Yine de bilim adamları, ametistin zihinsel sağlığı iyileştirme kabiliyetine ilişkin bu iddiaların hiçbirini henüz kanıtlayamadı.

Metafiziksel özelliklerine ilişkin iddiaları

Metafiziksel özellikler
Metafiziksel özellikler

Ametistlerin bir kişinin üçüncü gözünü açtığı belirtilir. Öyle ki üçüncü göz, bir güç ve bilgelik kaynağı olarak kabul edilir.

Kristal uygulayıcıları, bir kişinin ruhsal vizyonları ve aydınlanmayı geliştirmek veya keskinleştirmek için ametist kullanabileceğine inanır. Ancak bunlar da bilimsel olarak kanıtlanmamış iddialardır.

Metafiziksel kristal uygulayıcıları, evlere yerleştirilen ametist jeotlarının (kristal kovukların) veya kristal parçalarının negatif enerjiyi emdiğine ve bulunulan alanda bir huzur havası yarattığına inanır.

Ayrıca, ametistlerin elektromanyetik frekansları ve olumsuzluğu besleyebilecek “jeopatik stresi” engellemeye yardımcı olduğunu iddia eder. Ve bunun, insan yapımı nesnelerin dünyanın doğal enerjisini bozduğu zaman meydana geldiği söylenir.

Ametist taşının kullanımı

Ametistlerin ifade bulan iyileştirici faydalarını kendiniz denemek isterseniz, bunları hayatınıza dahil etmenin birkaç yolunu şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Cebinizde veya çantanızda küçük bir ametist kristali taşıyın.
 • Kolye, bilezik veya yüzük gibi ametistten yapılmış takılar takın.
 • Evinize ametist kristalleri veya jeotlar yerleştirin.

Alternatif tıp pratisyenleri, ametistleri ve diğer kristalleri vücudun etrafına yerleştirerek iyileştirmede kullanabilirler. Veya onları vücudun farklı çakralar veya enerji yolları ile ilişkili kısımlarına yerleştirebilirler.

Kristalleri kullanmanın diğer yolları şunlardır:

 • onları yanınızda taşımak
 • içinde kristal bulunan ve bir nevi onunla demlenmiş su şişelerinden içmek (tabii bunları, güvenilir bir üreticiden satın almak önemlidir.)
 • kristali elinizde tutmak suretiyle bir dilek veya niyet söylemek gibi şekillerde tezahür ettirme edimleri uygulamak
 • meditasyon yapmak
 • onları bir su kabına yerleştirmek (kristalin tamamen suyun içinde olduğundan emin olun)

Kristallerin enerjiyi emdiği söylendiğinden, bunları kullandıktan sonra temizlemeniz önerilir.

Diğer popüler kristaller ve kullanımları

kristaller

Şifa için kristal kullananların kullanabilecekleri yüzlerce değerli taş vardır. En popüler türlerden bazıları şunlardır:

Şeffaf kuvars. Uygulayıcılar zihni temizlemek ve vücudu iyileştirmek için binlerce yıldır şeffaf kuvars kullandılar.

Pembe kuvartz. Pembe renk gibi, pembe kuvars taşının da sevgiyi ve bağışlamayı teşvik etmek için kalp çakrasını açtığı düşünülmektedir.

Jasper. Kırmızı jasperın yaratıcılığın yanı sıra motivasyonu da arttırdığı düşünülmektedir.

Obsidiyen. Obsidiyen, negatif enerjiye, strese ve gerginliğe karşı kalkan görevi gördüğü söylenen bir kristaldir.

Sitrin. Dileklerin ve umutların gerçekleşmesine yardımcı olduğu düşünüldüğü için “tezahür taşı”olarak geçer. Aynı zamanda bir pozitiflik ve mutluluk taşıdır.

Turkuaz. Turkuaz, şifa, koruma ve şans için kullanılan oldukça popüler bir mavi taştır. Turkuazın hediye edilmesinin iyileştirici güçlerini arttırdığı düşünülmektedir.

Kaplan gözü. Bu kristalin yaratıcılığı arttırdığı ve yaratma güveni verdiği söylenir.

Aytaşı. Aytaşının yeni başlangıçlara atılmanıza yardımcı olduğu düşünülür ve başarı ile iyi şans getirir.

Kantaşı. Kan taşının enerjiyi arttırdığı ve kişisel veya profesyonel hedeflere ulaşmanıza yardımcı olduğu söylenir.

Safir. Koruma ve güç sağladığı düşünülür; örneğin, sezginizi ve iradenizi güçlendirebilir.

Yakut. Kırmızı yakutların kalp sağlığını, enerjiyi, konsantrasyonu ve yaratıcılığı geliştirdiğine inanılır.

Ametistler gibi, diğer kristallerin iyileştirici özelliklerini kanıtlayacak hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Bu çalışmaların tasarlanması zor olabilir ki bu durum da ilgili bilimsel verilerin az sayıda olmasının bir nedenidir.

Temel Çıkarım

Ametistlerin zihinsel ve fiziksel iyileştirici özelliklere sahip olduğu söylenmektedir, ancak bu iddiaları destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Buna rağmen, enerjinizi meditasyona odaklamanıza yardımcı olabilecek güzel, canlı ve dekoratif bir taş olarak yer alırlar.

Ametistler, çoğu doğal sağlık mağazasından, çevrimiçi olarak veya kuyumculardan satın alınabilir.

Orijinal metin: https://www.healthline.com/health/amethyst-healing-properties#other-crystals