Pek çoğumuz geçmişte ya da gelecekte yaşamaya meyilliyiz. Kendinizi ne sıklıkta dün ne olduğu ya da yarın ne olacağı üzerine düşünürken buluyorsunuz? Bunları düşünmek yaşamınızı ve sağlığınızı nasıl etkiler?

Bu makalede anda nasıl daha fazla kalabileceğiniz ve hayatınızı daha bilinçli bir şekilde nasıl yaşayabileceğiniz üzerinde konuşacağız.

Çevrenizi fark edin

Anda kalmanın yollarından bir tanesi, çevrenizdeki şeyleri fark etmektir. Gün içinde ne sıklıkta çevrenizde olup biten şeyler için zaman ayırıyorsunuz? Ne zaman oturup gözlerinizi kapatıp derin bir nefes aldıktan sonra etrafınızdaki şeylere baktınız?

Tam olarak şimdi gözlerinizi kapatın, derin bir nefes alın ve gözlerinizi açıp nerede olduğunuza dikkat edin.

  • Duvarlar nasıl görünüyor?
  • Peki ya yer ve tavanlar, hangi desenleri görebiliyorsunuz?
  • Sağda ve solda kaç tane pencere var?
  • Odada kaç tane lamba var?

Etrafınızdakilere bakmayı bırakıp her şeyi benimsediğinizde anda kalmanız daha kolay olacaktır.

Tek seferde bir şeye odaklanın

Aynı anda birden fazla şey yaparken kendinizi daha üretken hissediyor olabilirsiniz. Ancak bunu sürekli olarak yapmanız, anda kalmanızı zor hale getirir. Odağınızı tek bir şeye vermek ilk başlarda zor gelebilir, ancak tek bir şeye odaklandığınızda ne kadar üretken olabildiğinize dikkat edin. Bir şey üzerinde çalışıyorsanız, tüm ilginizi ona verin. Kendinizi diğer işler üzerine düşünür ya da telefonla oynarken buluyorsanız, durun ve odağınızı tekrar yapmanız gereken işe döndürün. Araştırmalar, anda olan şeylere tamamen odaklanarak uzun dönemde detayları hatırlamak konusunda daha başarılı olunduğunu gösteriyor.

Sahip olduklarınız için minnettarlık duyun

Anda yaşamak için şu anda sahip olduklarınıza minnettarlık duyun. Sürekli olarak sahip olmadığınız şeylere odaklanırsanız, şu anda sahip olduğunuz şeyleri takdir edemezsiniz. Minnettarlık uygulaması için minnet duyduğunuz şeylerin her gün bir listesini çıkarın. Şu anda minnet duyduğunuz üç şeyi yazmayı deneyin. Başka bir zaman ise minnettar olduğunuz her şeyi listelemeyi deneyin.

Her şeyi olduğu gibi kabul edin

Anda yaşamak istiyorsanız, işlerin nasıl gitmesi gerektiği hakkında düşünmeyi bırakmalı ve her şeyi olduğu gibi kabul etmelisiniz. Olup biten her şeyi kontrol edemezsiniz; hayat bazen istediğinizden farklı ilerler. Kabullenme pratiği yaparak hayatınızda kontrol sahibi olmadığınız şeyleri serbest bırakabilirsiniz.

Bilinçli farkındalık uygulaması yapın

Bilinçli farkındalık ya da mindfulness, anda olmanın yollarından biridir. Bu meditasyon türünde insanların farkındalığı artar ve o an yapmaları gereken şeye olan konsantrasyonları artar. Günlük olarak meditasyon yapmaya başlayarak düşünceleriniz ve duygularınız hakkında daha fazla farkındalığa erişebilir ve anda olduğunuz zamanın artmasını sağlayabilirsiniz.

Kendinizi mutlu hissettiğiniz insanlarla vakit geçirin

Kendinizi mutlu hissedeceğiniz insanlarla vakit geçirmeniz, anda kalmanıza yardımcı olabilir. Etrafınızda pozitif ve destekleyici insanlar olması, sizin de pozitiflik ve mutluluk seviyelerinizi arttıracaktır. Bu sayede geçmiş ya da gelecek olaylar hakkında düşünüp durmak yerine anda olursunuz.

Yaptığınız her şeyin farkında olun

Yemek yemekten sosyal medyada gezinmeye kadar yaptığınız her şeyin farkında olun. Yemek yerken televizyon seyrediyor musunuz? Bunu yaptığınızda kendinizi yaptığınız şeyden ve andan uzaklaştırmış olursunuz. Çünkü ilginizi o an yaptığınız şeye veremezsiniz.

  • Yemek yerken yediğiniz şeye odaklanın.
  • Yemeğin kokusu nasıl?
  • Tadı nasıl?
  • Vücudunuz yediğiniz şeylere nasıl tepki veriyor?
  • Yemek yerken etraftan gelen sesler var mı?

Bu detaylara odaklandığınızda ve çevrenizde olup biten hakkında farkındalığınız olduğunda hayatınızda anda kalmayı daha fazla yaşayabilirsiniz.

Derin nefes alma egzersizleri yapın

nefes egzersizleri

Derin nefes alma egzersizleri, odağınızın elinizdeki işte olmasını sağlar. Yavaş ve düzenli olarak nefes almak, panik hissini ya da diğer negatif düşünceleri engelleyecektir. Bunun için en basit olarak 4-7-8 nefes tekniğini deneyebilirsiniz.

Sosyal medya ve teknolojiye ara verin

Sosyal medya ve diğer platformlardan uzak durmak, anda kalmanıza yardımcı olacaktır. Sürekli olarak hesaplarınızı kontrol etmeniz, dünya ile iletişimde kalmanıza yardımcı olsa da aslında anda kalmanız üzerinde negatif etkilere sahiptir.

Başka bir şey yaparken kendinizi sosyal medyayı kontrol ederken buluyor musunuz? Teknoloji, kendinizi etrafınızda olup bitenlerden alıkoymanıza neden olabileceği için teknolojinin hayatınızı ele geçirmesine izin vermeyin.

Düzenli olarak egzersiz ya da yoga yapın

Yoga, lenf desteği
Yoga, lenf desteği

Düzenli olarak egzersiz yapmak hatta yalnızca çıkıp yürümek dahi anda kalmanıza yardımcı olur. Yoga da anda kalmak için günlük rutininize ekleyebileceğiniz pratiklerden biridir. Özellikle de meditasyon ve bilinçli farkındalıkla bir araya geldiğinde oldukça faydalı olmaktadır. Yoga sınıfına katılacak zamanınız olmasa dahi birkaç dakika durup temel duruşları yaparak dahi anda kalmaya dönebilirsiniz.

Sonuç Olarak

Anda kalmak; olduğunuz kişiyi, yaptığınız şeyleri ve sizinle olan kişileri takdir etmenizle mümkündür. Geçmişe takılı kalmak ya da gelecekte olabilecek şeyler hakkında endişelenmek yerine her anın tadını çıkarmaya bakın. Bu süreçte yardıma ihtiyacınız varsa bir terapistle konuşmanız, anda kalmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede anda kalmak için ihtiyacınız olan araçları ve teknikleri daha iyi öğrenmiş olursunuz.

Kaynak: https://www.verywellmind.com/how-do-you-live-in-the-present-5204439