Anksiyete cinsel hayatımızı nasıl etkiler?

Hepimizin dilinde olan bir sözcük ‘anksiyete’. Çoğumuz yaşadığımız sorunu ivedilikle anksiyeteye bağlama eğilimindeyiz. Şu dillere pelesenk olmuş anksiyete bakalım neymiş?

Anksiyete nedir?

Anksiyete yaşadığımız korku, kaygı, sıkıntı ve kötü bir şey olacakmış hissidir. Tehdit ya da tehlikeyle karşı karşıya kalındığı algısı huzursuzluk ve gerginlik yaratır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte içsel bir tehlike ya da tehdit olarak algılanan bir durum karşısında ortaya çıkan endişe ve korkuyla birlikte fiziksel ver ruhsal belirtilerin bir arada görüldüğü bir duygu durumu olarak da tanımlanabilir.

Anksiyete belirtileri nelerdir?

Kişi kendini gergin, sinirli, huzursuz hissedebilir. Paniğe kapılabilir. Kaygılarını kontrol etmekte güçlük çekebilir. Odaklanmada güçlük yaşayabilir. Anksiyete kalp atışının hızlanması, terleme ve ellerde titreme gibi fiziksel belirtilere de yol açabilir. Mide problemleri yaratabilir.

Peki ya anksiyete cinselliğimizi nasıl etkiler?

Anksiyete bozukluğu yaşayan bir insan yukarıda sözünü ettiğimiz hastalık semptomlarıyla uğraşırken cinsel işlevselliğini yitirebilir. Her an kötü bir şey olacak kaygısıyla yaşayan birey cinsellikte doyuma ulaşamayacağı gibi partnerine de bunu yaşatamaz.

Ayrıca anksiyete nedeniyle sertleşme problemi, vajinusmus, erken boşalma, kadında orgazm bozukluğu, cinsel tiksinti bozukluğu ve cinsel isteksizlik görülebilir. Bunlar anksiyetenin sonucu olabileceği gibi nedeni de olabilir. Örneğin erkek bir danışan perfonmans anksiyetesi nedeniyle ereksiyon (penis sertleşmesi) sorunu yaşayabilir. Kadın bir danışan vajinasının acıyıp kanayacağı endişesiyle vajinusmus sorunuyla boğuşmak zorunda kalabilir.

Kaygı artışına sebep olan psikiyatrik rahatsızlıkların neredeyse tümünde cinsellik olumsuz etkilenir. İşle ilgili kaygılar, evlilikte yaşanan sorunların oluşturduğu kaygılar, kişinin kendi bedeninin bir parçasını beğenmemesinin yarattığı kaygılar nedeniyle cinsellikte sorun yaşanabilir. Kaynağı ne olursa olsun anksiyete cinsel işlev bozukluklarına neden olur. Cinsellikte haz ve zevkin yerini endişe ve korku alır.

Cinsel ilişkide yaşanan anksiyetenin tedavisi mümkün müdür?

Cinsel terapi sürecinde soruna neden olan etmenlerin ortaya çıkarılmasıyla, doğru cinsel bilgilerin verilmesiyle ve cinsel egzersizlerle anksiyete bozuklukları tedavi edilebilir. Cinsel hayatımızdaki sorunlar yerini keyifli bir cinsel hayata bırakabilir.

Anksiyete cinsel hayatımızı nasıl etkiler?” yazısı için 2 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Osman dedi ki:

    Bende ankiseyte bozukluğu var midemle beyin arasında ilgi varmi

  2. Neşet dedi ki:

    Cinsellikte vajina bolgesine gircekken sönüklük yasıyorum ellerimde devamlı titreme var anksiyete bozukluğumu acaba