Anne baba zamanlarını nasıl yönetmeliyiz?

 

“Annemle babam boşandı. Benimle şimdi kim ilgilenecek? Ben, babamı ne zaman göreceğim? Geçen gün söz verdi, okulumun çıkışına gelecekti ama gelmedi. Beni yine anneannem aldı. Annemi de zaten çok zor görüyorum. Benimle kim ilgilenecek. Ben annemle babamı ne zaman göreceğim?” Konumuz; ayrılan çiftlerde anne ve baba zamanlarını nasıl yönetmeliyiz?
Boşanma sürecini yönetmek, sizi oldukça yormuş olabilir. Çocuğunuza açıklamak, çocuğunuzla birlikte yeni hayatınız, buna alışma süreciniz, bunların her biri oldukça zorludur. Yaşamımızda, o konfor alanımızdan çıktığımız, yeni hayata adım attığımız ve sorumluluklarımızın bir kat daha arttığı dönemlerdir.

Ayrılan çiftlerde, çocuklar da genelde bu kaygıları yaşıyorlar. Değişen düzenlerinde, anneyi ya da babayı görememe endişesini yaşıyorlar. Bu nedenle, anne zamanı ve baba zamanını belirlemek çok değerlidir. Günümüzde, çocuklarımızla yaşadığımız zamanlarımız artık oldukça kısıtlı. İşe gidiyoruz, geliyoruz, akşam da geri kalan kısıtlı zamanımızda; çocuklarımızı görmeye, onlarla sağlıklı iletişim kurmaya, oyun oynamaya çalışıyoruz. Bu durum, ayrılan çiftlerde bir kat daha zorlaşıyor. Peki, ne mi oluyor?

Belirsizlikleri Ortadan Kaldırın

Ayrılık sürecinde ve sonrasında, yeni hayatımıza adım atarken, düzen kurmakta çok zorluk yaşıyoruz. Bu düzeni kurarken anne ve baba zamanlarını netleştirmediğiniz zaman, bu süreci sadece mahkemeye bıraktığınız ve eski çiftler olarak birbirinizle iletişimde olmadığınızda, ne yazık ki çocuklar darmaduman oluyorlar. Nasıl mı? Günlük hayatımızın temposunda, sürekli spontane olaylar oluyor, sürekli gitmemiz gereken yerler oluyor, yetişemediğimiz oluyor.

Yanlış konaklama alanları, yanlış semt seçimleriyle, çocuklarımıza sağlıklı bir şekilde, zamanında ulaşamayabiliyoruz. Verdiğimiz sözleri yerine getirmeyebiliyoruz ya da hiçbir zaman, geleceğimizle ilgili net bir zaman belirlemeyebiliyoruz. Bu durum, çocuklar için belirsiz bir durumdur.

Bu nedenle; özellikle boşanma sürecinde, ailenin dağılmasını kaldırmaya çalışan çocuğun, bir anne-baba zamanlarının belirsizliği ile ilgileniyor olması, bu sorunu da yükleniyor olması, çocuk için çok ağır bir durumdur. Yaşadığı bu güven sorununun, düzenin bozulmasının; hayatında olumsuz davranışlar, dikkat dağınıklığı ya da davranışsal problemler gibi pek çok açıdan dışa yansıyacağını da unutmamalıyız.

Anne ve Baba Zamanları Nasıl Yönetilmeli? Ne Sıklıkla ve Ne Şekilde Olmalı?

Anne- baba zamanları; mahkemelerde mutlaka belirleniyor, hafta içi ya da hafta sonu… Durum ne olursa olsun, öncelikle çocuğun yaş grubu ve ihtiyaçları doğrultusunda karar verilmeli ve kalmalı ya da kalmamalı, buna göre anne ve baba zamanları belirlenmeli.

3.5 yaşından önce, çok uzun süre kalmalı programlar yapılmamalı. Çünkü, bu süreçte çocuğun genellikle annede kalmasını bekliyoruz. Babanın da kalma süreci olmadan, çocuğu zamanında görmesini bekliyoruz. Bir hafta içerisinde, anne ve baba zamanları nasıl olmalı konusunda sizinle bir örnek planlayalım…

Örneğin; anne de çalışıyor baba da çalışıyor ve çocuk ya kreşe gidiyor ya da anneanne- babaanne tarafından bakılıyor ya da bakıcı tarafından bakılıyor. Anne zamanları Pazartesi- Salı oluyorsa, baba zamanları Çarşamba- Cuma olarak planlanmalı ya da bunun tam tersi de olabilir. Ancak, burada çocuk üç yaşın altındaysa, kalma olmayacak. Peki, baba ne zaman görecek?

Çocuk beşte çıkıyorsa, altıda baba teslim alacak ve uyku saati olan dokuzda da eve teslim etmesi gerekiyor. Bu bir örnek… Bir de tabi ki ailenin dağıldığını hissettirmemek için, anne- babanın sürekli evin içerisinde; ayrıldıkları halde, ayrı evlerde yaşamalarına rağmen, birlikte zaman geçirmeleri vardır. Peki, bu sağlıklı mı? Değil.

Anne- babanın sürekli yan yana olması ve çocuğa karşı sürekli pozitif bir yaklaşımla bir arada olduklarını hissettirmeye çalışmaları, kimi zaman çocukların bu durumu yanlış anlamalarına ve zaten sürekli bir arada olma isteği olan çocuğun anne- babayı birleştirme sürecinde çok fazla aktif olarak rol almasına neden oluyor. Çocuğun bu görevi üstlenmemesi için, böyle bir kışkırtıcı ortam da sağlamamalısınız. Bu nedenle, evler ayrıldıysa, boşanma gerçekleştiyse ve bu süreçten zaten geri dönüş yoksa, anne- babanın özel günler dışında çok da fazla yan yana gelmelerini beklemiyoruz.

Çocuğunuza Karşı Tutarlı Olun, Verdiğiniz Sözleri Yerine Getirin

Anne ve baba zamanlarının değişmemesi gerektiğinden bahsettik. Şimdi, onu biraz daha açmak istiyorum… Anne ve baba zamanlarını belirledikten sonra, verdiğiniz sözleri yerine getirmek ve çocuğun hayatında düzen oluşturabilmek için; geri adım atmamanız gerekiyor. Hayatta tabi ki her şey değişebilir. Sürekli bir işiniz de çıkabilir…

Aslında, her şeyi önceliklendirmeniz ve seçimlerinizi de ona göre yapmanız gerekir. Burada, geleceğiniz olan çocuğunuz için; gerçekten doğru bir sıralama, doğru bir önceliklendirme yapmanız gerekir ve ne zaman, ne koşulda olursa olsun, hangi saati söylüyorsanız o saate mutlaka ve mutlaka uyum sağlamanız gerekiyor.

Burada verdiğim bilgiler her daim kısıtlı olacaktır. Bu içerikleri, size bir yol açması için paylaşıyorum. Ancak, bu çok önemli ve detaylı bir süreç ve doğru yönetilmediğinde, bir ömür boyunca çocuğun sırtında yük olabilecek bir süreç. Bunun öneminin farkına varırsanız, boşanma sürecini doğru yönetebilmek için de doğru destekleri alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir