© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir?

Yeni doğum yapan anneler için anne sütünün ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Halk arasında çok fazla yemen gerekir düşüncesinin de faydadan çok zarar verdiğini öğrendik. Aslında herşey doğadan geliyor ya, işte anne sütü de aynı bu şekilde düşünülmeli ve tatlılar hoşaflar ağır yemeklerin işe yaramayacağını net olarak anlamalı. Peki nasıl artacak bu anne sütü?

Anne sütünü arttırma ile ilgili aslında bilinen tüm besinlerle ilgili kesin bilimsel bir çalışma sonucu yok. Ama yıllardır nesilden nesile aktarılmış besinler var. Anneler de bunları çoğunlukla kullanıyor. Hatta aramızda kullanmayan da yoktur. 

Anne sütünü arttırdığı varsayılan besinleri çok fazla tüketmek yerine, normal beslenmenizin bir parçası olarak eklemenizde her zaman fayda var. Tabii bir de mutlaka önce doktorunuza da danışın.  

Çemen Tohumları

Çemen tohumları sağlıklı bir vitamin kaynağıdır. İçerdiği Omega-3  sayesinde emziren annelerin de dostudur. Çünkü Omega-3 yağları bebeğin beyin gelişimi için çok önemlidir. Ayrıca betakaroten, B vitamini, demir ve kalsiyum desteğidir.   Ayrıca çemen tohumu çayı da emziren anneler arasında oldukça popüler.  

Rezene

Rezene,anne sütünü arttırdığı söylenen bir başka tohumdur. Aynı zamanda yeni doğum yapmış annelerin gaz sorununu çözmek ve de kolik bebekleri sakinleştirmek için önerilir. Aslında rezene tamamen sindirim sistemini sakinleştiren bir formüle sahiptir. Annenin sindirim sisteminde sorun çıktığında oluşan gaz problemi de anne sütüyle bebeğe geçer. Anneyi rahatlatmak aynı zamanda bebeği rahatlatmak demektir. Tabii rezene çayı da bu anlamda çok önemlidir. 

Sarımsak 

Bağışıklık sistemine katkıda bulunmak ve kalp hastalıklarını önlemek gibi pek çok iyileştirici özelliğinin yanısıra halk arasında anne sütünü de  artırmaya yardımcı olduğu söylenir. Bununla birlikte, bunu destekleyecek kesin bir çalışma da yoktur. 

Çok fazla sarımsak yemek, anne sütünün tadını ve kokusunu etkileyebilir. Dikkat etmek de fayda var. 

Yeşil Yapraklı Sebzeler 

Ispanak, çemen otu, kuzukulağı, hardal otu gibi yeşil yapraklı sebzeler demir, kalsiyum, folik asit ve vitaminler açısından oldukça zengindir. Ripoflavin ve A vitamini için en önemli destektir. Tüm bunlarla birlikte anne sütünü arttırdığı söylenir.  

Emziren kadınlar günde en az iki porsiyon yeşil yapraklı sebze tüketmeliler. Her öğünde bu sebzelerle yapılan bir yemek ideal beslenme şekli olacaktır. 

Kimyon

Anne sütü arttırmasının yanı sıra kimyon, sindirimi iyileştirdiği ve kabızlık, mide asidi oluşumu ve şişkinlikten kurtardığı da söylenir. Kimyon özellikle  Hint yemeklerinin ayrılmaz bir parçasıdır ve tam bir kalsiyum ve riboflavin kaynağıdır.

Susam 

Susam aslında bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum, özellikle emziren annelerde önemli bir besin desteğidir. Bebeğinizin gelişimi ve kendi sağlığınız açısından önemlidir. Kalsiyum kaynağı olduğu için anne sütünü arttırdığı söylenir. 

Fesleğen 

Fesleğen çayı, emziren anneler arasında geleneksel bir içecektir. Anne sütünü arttırdığını gösteren herhangi bir araştırma bulunmamakla birlikte, sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu, bağırsak hareketini geliştirdiği ve sağlıklı bir iştah açıcı olduğu düşünülmektedir. Çoğu ot gibi, fesleğen de yeşil yaprak olmasından dolayı anne sütü için tüketilebilir. 

Dereotu

Dereotu tam bir demir, magnezyum ve kalsiyum deposudur. Dereotunun anne sütünü arttırdığı, sindirime destek olduğu ve uykuya geçmee yardımcı olduğu belirtilir.  Dereotu aynı zamanda idrar söktürücüdür bu nedenle çok aşırı tüketilmemelidir. 

Kabak 

Tatlı kabak ve yemeklik kabağın anne sütünü arttırdığı düşünülmektedir. Kabakgiller aynı zamanda düşük kalorili ama besleyici özelliğe sahiptir. Sindirilmeleri kolaydır. 

Baklagiller

Bakliyat, özellikle kırmızı ve yeşil mercimeğin sadece anne sütünü artıracağına inanılmakla kalmaz, aynı zamanda bir protein kaynağıdır ve demir ile lif açısından yüksektir.

Kuruyemişler ve Kuru Meyveler

Badem ve kajunun anne sütünü artırdığı düşünülmektedir. Enerji ve besin sağlayan kaloriler, vitaminler ve mineraller açısından önemlidir. Mükemmel bir atıştırmalıktır ve kolayca el altında bulundurabilirsiniz.

Yulaf

Yulaf; demir, kalsiyum, lif ve B vitaminlerinin mükemmel bir kaynağıdır ve son dönemde emziren anneler arasında olukça  popülerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir