Aromaterapi Nedir?

Çocukluğumda içinde bulunduğum ortamdan beni başka bir âleme taşıyabildiğinin gücünü keşfettiğimden beri güzel kokan şeyler beni büyülemiş ve etkisi altına almıştır. Kokuların gücünü önce kendi çocuk dünyamda, sonra büyüdükçe yetişkinlerin üzerinde de keşfettiğimden beri aromaterapi var hayatımda. Günümüzde “aromaterapi” adını her yerde duyuyoruz. Ancak masajları, mumları, vücut ürünlerini biliyoruz da gerçek anlamıyla nedir aromaterapi?

Aromaterapinin ABC’si

Kokusunu veren yani aromatik bazı bitkilerden elde edilen öz yağların fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlık için kullanımına “aromaterapi” denmekte.

Bu arada aromaterapi öz yağlarına, uçucu veya esansiyel yağlar da deniyor. Aromaterapi öz yağlarının izini sürersek Antik Mısır’a kadar gidiyor. O zamanlar her türlü sağlık probleminde kullanılan aromaterapi öz yağları günümüzde masajda, solunum yoluyla, mekân kokulandırmada, banyolarda ve kremlerde kullanılıyor. Aslında aromaterapi bilimini şöyle anlatabilirim. Aromaterapi size kitabımın başında anlattığım bütünsel yani holistik yaklaşımın en değerli terapilerinden. Bütünsel tedavi yaklaşımı içinde yer alan aromaterapi yağlarının kompleks kimyasal yapılarını anlamak ise modern bilimin en önemli amacı olmalı. Ancak bunu aşan başka bir boyutu ise, hâlâ yeterince ekipmana ve anlayışa sahip olmadığı için bu yağların olağanüstü şifa güçlerini bilimsel açıklamaya hazır olmaması. Çünkü bana göre aromaterapi hayatın, yaratıcının ve doğanın kendi mucizesi.

Aromaterapi öz yağları, semptomları gidermek için laboratuvarda yaratılmış sıradan bir ilaç gibi tek boyutta çalışmaz. Bir rahatsızlığın tedavisinde kullandığınız tek bir öz yağ tek başına, zihinsel, ruhsal ve bedensel boyutta çalışır. Öz yağlar zihinsel boyutta; başta stres, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklarda etkilidir. Fiziksel boyutta cilt problemlerinde, kadın hastalıkları, ağrılarda, kas-kemik ve eklem rahatsızlıklarında, baş ağrısı, kas, eklem rahatsızlıkları, solunum yolları rahatsızlıkları gibi aslında sayısız bedensel rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Ruhsal boyutta ise uykudan özgüven eksikliğine, aşk acısından konsantrasyon artırmaya kadar pek çok durumu dengelemekte yardımcıdır. Bana göre güzel kokan her şeyin şifa gücü vardır, o yüzden aromaterapinin gerçek sağlığa ve her türlü dengeye giden yolda iyi bir rehber olduğuna inanıyorum.

Canlanma veya sakinleşme, içe dönme veya enerji toplama gibi farklı rahatlama ve arınmak istediğimizde aromaterapiyi rahatlıkla kullanabiliriz. Size bu bölümde, bir aromaterapist olarak aromaterapiyi hayatınızda nerelerde ve nasıl kullanıp, onun mucizelerinden nasıl faydalanacağınızı anlatacağım.

Aromaterapide kullandığımız öz yağlar özellikle sinir sistemi üzerinde farklı etkilerinden dolayı zihinsel boyutta yatıştırıcı, rahatlatıcı, zindeleştirici etkiye sahiptir. Aromaterapi yağlarının farmakolojik özellikleri dışında bilim dünyası hâlâ koku alma duyumuzun duygularımız üzerindeki kapsamlı etkisini çözebilmiş değil. Koku alma duyumuz aslında hayattaki en önemli duyularımızdan biridir ve beynimizin duygu, hafıza ve yaratıcılığı etkileyen kısmında yer alır. Koku alma duyusu 24 saat boyunca çalışır ve hiçbir zaman “kapatılamayan” tek duyudur. Vücudun ilk ve en tanımlayıcı deneme mekanizması kokudur. Yiyeceğimizin, bir ortamın iyi ya da kötü olduğunu anında kokusunu alarak değerlendiririz.

Koku duyumuz, günlük duygularımızın yüzde 75’ini etkiler ve hafızada önemli bir rol oynar. İnsan, 10 binin üzerinde koku molekülünü birbirinden ayırt edebilir. Bu koku molekülleri, solunumla burnumuzun içine girer ve koku reseptörleriyle etkileşime geçer. Koku reseptörleri, bu bilgiyi beynimizin limbik sisteminde bulunan koku alma merkezine iletir. Bir öz yağı kokladığımızda burnumuz tarafından algılanan aroma beynimizdeki limbik sistem, yani hafıza ve duyguları kontrol eden sistemin dışında iştah, sinir sistemi, vücut sıcaklığı, stres seviyesi ve konsantrasyonu etkileyen hormonların salgılanmasını kontrol eden hipofiz bezi ve hipotalamus alanı ile bağlantılıdır. Koku alma sistemi beyinde yer aldığından, koku alma duyusu hafıza, ruhsal durumumuz, stres ve konsantrasyon ile bağlantılıdır. Kokladığımız kokuyla ruhsal durumumuzu, hafızamızı, duygularımızı dengeleyebildiğimiz gibi eş seçimimizi bile yapıyoruz.

Aromaterapide kullandığımız öz yağlar, kimyasal yapılarıyla ilaç benzeri etkileşimdedirler. Nedeni ise farmakoloji yani ilaç biliminde kullanılan tüm hammaddelerin atalarının bu bitkiler olmasıdır. Laboratuvarda yaratılmış bir antibiyotik içeriğinden 10 kat fazla kompleks yapısı nedeniyle bakterilerin bağışıklık kazanamadığı bir öz yağın aynı zamanda uykuya dalmayı kolaylaştırdığı gibi, nörolojik dengeleme sağladığı için boyun ağrılarını da nasıl giderdiğini anlamak ve açıklamakta hâlâ zorlanıyor bilim dünyası. Bu yağların kimyasal içeriğini analiz ettiğimizde yağların çok katmanlı etkisini de hâlâ tam keşfetmiş değil.

İnsanoğlunun doğada ilk zamanlarda yaşadığı sağlık sorunlarında tek yardımcısı yine doğaydı, işte o zamanlarda aromatik bitkilerin iyileştirici gücünü fark etti. Ve antik çağlardan beri aromatik bitkilerin damıtılmasıyla elde ettiği öz yağları şifa için kullanmaya başladı.

Bu girişten sonra aromaterapinin zihinsel ve ruhsal dengemizi korumadaki önemi geliyor.

Aromaterapiyle Rahatlayın

Gevşetici Etki:

Günlük sorunlardan uzaklaşma, temizlenme söz konusu olduğunda, içi güzel aromaterapi yağlarıyla dolu bir banyo kadar mutlu eden az şey vardır. Yüksek binalarda, elektromanyetik alanlara maruz kalarak topraklanmayı ihmal eden bizler için içine biraz da tuz eklenmiş banyo topraklanmamıza da yardımcı olacaktır. Ayrıca tuzların içerdiği mineraller cildimizi besler, arındırır. Banyo tuzları genellikle deniz tuzu ve öz yağlarla başka kokulardan yapılır, cildi yumuşatır, toksinleri sökerler. Banyo köpükleri hoş koku yayarlar ve sabun yerine kullanılabilirler. Banyo yağları öz yağlar, farklı kokular içerir ve cildinizi nemlendirir. Banyo çayları suya konulduğunda çok çeşitli terapi etkileri olan kurutulmuş otlarla dolu çay poşetleridir. Ben genelde keten torbaların içine papatya, lavanta, kalendula gibi besleyici özellikte kuru bitkilerden hazırladığım banyo çaylarını, banyo küvetinde 10 dakika bekleterek kullanıyorum.

Yoğun spordan sonra kas sertleşmesi ve hassasiyetini gidermek için canlandırıcı banyo formülümü uygulayın; küveti vücut ısınızda doldurun, içine dilerseniz sadece 1 çorba kaşığı deniz tuzu ekleyerek enerji dengelememize yardımcı olabiliriz. Aromaterapi dinlendirme, rahatlatma, arındırma, enerji verme gibi farklı ruh durumlarını canlandırabileceğiniz en yetenekli şifa metodudur. Biliyorum su ziyan etmek istemeyebilirsiniz veya evinizin küveti olmayabilir. Yine de yağlarınızı banyodan önce iyice vücudunuza sürüp ılık duşun altında durmakda fena olmayacaktır.

Sinir Sisteminizi Rahatlatmak ve Sakinleşmek:

Aromaterapide zihinsel rahatlama için kullandığımız, uykusuzluktan sinirliliğe etkisi en yüksek öz yağ olan melisadan da bahsetmeliyiz. Yaprakları limon kokulu olduğu için kovanotu/oğulotu/limonotu olarak da adlandırılır. Melisa öz yağı çok az miktarda üretilen bir öz yağdır, bu yüzden melisa öz yağı pahalı bir yağdır. Ucuz melisa öz yağlarından uzak durun çünkü onlar gerçek melisa bitkisi değil, genellikle limonotu (yalancı melisa) ve idrisotu içerir. Ve rahatlatıcı etkiye sahip değildir. Gerginlikte, streste sinirleri yumuşatır, dinlendirir ve uykusuzluğa iyi gelir. Melisa genellikle sindirime yardımcı olarak kullanılır ve zaman zaman mide yanması, gaz, şişkinlik ve dolgunluk hissini gidermeye yardımcı olur. Gerçek tedavi edici özelliğe sahip melisa öz yağı etkili ve çok değerlidir.

Rahatlatıcı Banyo Yağı:

Derin gevşeme ve zihinsel olarak rahatlayacağınız harika bir banyo karışımı: Su dolu küvetinizin içine 10 damla lavanta öz yağı, 5 damla yasemin öz yağı ekleyin.

Sonra günün stresini dışarıda bırakın ve rahatlatıcı banyonuzda derinden gevşeyin.

Ayşe’nin Banyolar Kraliçesi Aromaterapi Karışımı

Greyfurt ve lavanta öz yağlarıyla hoş kokulu ve canlandırıcı bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Tam yağlı süt hem cilt hassasiyetini önler hem de cildinizi nemlendirir.

 • 4 damla greyfurt öz yağı
 • 5 damla lavanta öz yağı
 • 1 kupa tam yağlı süt.

Sütün içerisine tüm malzemeleri ekleyip, doldurduğunuz ılık küvete bu karışımı ekleyin.

Aromaterapi ile Enerji Kazanın 

Zindeleştirici Etki:

Aromaterapide kullanılan öz yağlar kimyasal yapıları gereği ağrı giderici, mikrop öldürücü, dolaşım hızlandırıcı, ısıtıcı, sinir sistemini uyarıcı veya yatıştırıcı gibi hem ruhsal hem fiziksel boyutta etkilerde olabilirler. Şimdi size doktorlarla veya eczacılarla konuştuğumuz dilden konuşmayacağım ancak ester, fenol gibi moleküler kimyadan bahsediyorum aslında burada. Kimyasal yapıları nedeniyle aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırıcı, enerji ve ruh hali yükseltici etkilerini de unutmamalı öz yağların. Kendinizi tükenmiş, zihinsel olarak kapasitenizi aşmış, hiçbir şey anlamaz veya hatırlayamaz hissettiğinizde işte size bu öz yağlar yardımcı olacak.

Okaliptüs Öz Yağı (Eucalyptus radiata)

 Aromaterapide özellikle solunum yolları problemlerinde kullandığımız okaliptüs öz yağı kimyasal içeriği nedeniyle aynı zamanda zihinsel olarak kuvvetlendirici, canlandırıcı ve konsantrasyonu artırıcıdır. Su dolu aromaterapi kaplarınıza damlatacağınız okaliptüs öz yağı sınav öncesi zihninizi açarak konsantrasyon ve öğrenme kapasitenizi artıracak, uykunuzun gelmesini engelleyecektir.

Zencefil Öz Yağı (Zingiber officinalis)

Yüzde 59sesquiterpene içeren zencefil öz yağı sıklıkla bulantı, kusma, araba tutmasına bağlı halsizlik gibi sıkıntılarda kullanılsa da uyarıcı etkileriyle de aromaterapide canlandırma etkisiyle de sıklıkla kullandığım öz yağlardan bir tanesi. Isıtıcı ve uyarıcı özelliğiyle zihinsel yorgunluk, konsantrasyon eksikliği, düşük motivasyon, depresyonda kişiyi yükselten, moral ve motivasyon veren bir öz yağdır. Parmaklarınıza süreceğiniz bir iki damla zencefil öz yağını şakak bölgenize masajlarla uygulayabilirsiniz.

Biberiye Öz Yağı (Rosemarinus officinalis)

Keskin kokusuyla yemeklerimize lezzet veren biberiye öz yağı aromaterapide zihni uyanık tutan, ferahlık veren, konsantrasyon artırıcı bir yağdır. Önemli bir sınav, sunum veya iş görüşmesinden önce biberiye öz yağının bu mucizevi özelliğinden faydalanmanızı tavsiye ederim. Biberiye öz yağını bir parça pamuk üzerinden üç dakika koklamak; uyanıklık düzeyini artırır, endişe düzeyini azaltır, matematik problemlerini daha çabuk çözmeyi sağlar, dikkat artırıcı etki yapar ve egzersiz rutinini canlandırır.

Küçük Bir Peri Kızı ve Kokular

Aromaterapi yağları zihinsel ve ruhsal olarak kendinizi çok yüklü, tükenmiş ve yoğun hissettiğinizde arınmak ve içe dönmek için kullanabileceğiniz en dost yardımcılarınızdır. İnsanlarla yapacak binlerce iş, telefonlar, çocuklarınız, sosyal medya ile çevrelenmiş yoğun ve yorgun bir günün sonunda sığınacağınız güvenilir ve sakin bir limandır aromaterapi öz yağları. Size rahatlamanız, zihninizi boşaltarak arınmanız için incelikle destek verirler, aromaterapi bütünsel şifanın en etkili metotlarındandır. Ama önce kalbimin en dip köşesindeki iki yağımı ve hayatımdaki anlamlarını paylaşmak isterim sizlerle.

Aslında bu yollara düşmeme neden olan lavanta ile başlamalı…

Lavanta Öz Yağı (Lavandula angustifolia)

Size biraz lavanta ile olan dostluğumdan bahsedeyim. Yapısı, içeriği, faydası bir yana aromaterapiye sevdalanma hikâyemin başkahramanıdır lavanta. Küçük bir kızken kendi yaşıtlarımla bir türlü uyum sağlayamazdım demiştim ya hani? İşte o zor zamanlarımda boya kalemlerim, kitaplarım ve sonra bir de lavanta çıkageldi. Evimize gelen bir hediye paketi içinde gördüm ilk onu. Güzel şişesinin içinde bir de güzel kokmuyor mu? Güçlü, keskin ama bir yandan şefkatle sarmalayan, seni sakinleştiren ama enerjini düşürmeyen. Ne huzur verici, ne güçlendirici. İşte o lavanta…

Lavanta kokusu benim sonraki hayatımda kurtarıcım oldu. Perilere inanan bu kızın feneri, yaşam koçu oldu. İlerlemekten ve karar vermekten korktuğum anlarda bana güç verdi, üzgün olduğumda omzunda ağladığım en iyi arkadaşım oldu. Ağaçların veya gözlüklerimin arkasına saklanırken, aşkımın mesajı olarak utangaç bir şekilde veda ederken sevgilimin eline tutuşturduğum bukette, düğün davetiyemdeydi. Kızıma hamileyken benimle doğuma geldi, doğum koçum oldu. Bebeğimin ilk banyosunda yanımdaydı, poposu pişik olmasın diye yine oradaydı. Arkadaşım lavanta bana aromaterapiyi önerdiğinde, “Bu işi yapabilir miyim?” diye şüphe içinde olduğumu hatırlıyorum. Ancak bir klinik aromaterapist olma yolunda Londra’ya gittiğimde, aynı benim gibi aroma sevdalısı bir oda dolusu insanla bir araya gelince ilk kez ait olduğumu hissettiğim bir yerde bulundum. Bunları hep o tatlı hınzır lavanta yaptı işte sevgili okur… O her yere yakıştı, hep yanımda durdu. Ama en çok da yastığımın ucunda durdu lavantam aşkım.

İki senelik aromaterapi eğitimimde kimyasal yapısını, kullanım alanlarını iyice öğrendikten sonra lavanta ile aşkımın tesadüf olmadığını anladım. Lavanta aromaterapide ve dünyada kullanılan en popüler öz yağ. Nedeni ise basit, ister bebek olun ister yaşlı, ne derdiniz varsa çözer, her duruma koşar… Ne mi yapar? Uykunuzu getirir, sinirinizi rahatlatır, sivilcelerinizi kurutur, yara ve yanıklarınızı hızla iyileştirir, pişik, egzama, siğil, mantar, çıban giderir. Hastalarda da kullanılır, hamilelerde de, doğumda da, bebeğin ilk banyosunda da.. Yani benim tatlı lavanta öz yağımı günlük hayatınızda her yerde, her durumda rahatlamak, arınmak, sakinleşmek, temizlenmek amacıyla kullanabilirsiniz.

Türk Gülü (Rosa damascena)

Gülünce dudakların, bir gonca güle benzerdi.

Ben dudaklarını, sense gülleri severdin.

Gül, ne anlamlı ne derin bir bitki. Tüm inanç sistemlerinde kendisine methiyeler düzülmüş, hayranlık uyandırdığı şairlerin, yazar ve düşünürlerin kaleminden ona atfedilen satırlar dökülmüşken gül nelere kadir bilir misiniz? Sembolik olarak insanın katmanlarını bile ifade eden gül, aromaterapide de bizim için en değerli yağlardan. Gül nelere kadir, nelere?

Türk gülü olarak kozmetik ve aromaterapi dünyasında ün yapan bu öz yağ gül ailesinden aromatik öz yağı çıkarılan ürün bende çok emeği olan, benim de en değerlilerimden. Gül öz yağı çok nazlıdır, kendini çok zor açar ve verir, utangaçtır ama işvelidir de. Bir kadın gibi gizemlidir ancak sarıp sarmalayıcıdır da. Her daim iyilik için çalışır o da. Kalbi iyidir gül yağının, bu yüzden de kalp ve kalple ilgili her sorunda bize yardımcıdır. Kutsaldır Gül yağı. Rosa damascena, Damask gülü yani Şam gülü botanik ismiyle bildiğimiz ve aromaterapide kullandığımız bu harika yağın en iyisi ülkemiz toprağından Isparta’dan çıkar. Zor elde edilir, az çıkar ve çok pahalıdır gül öz yağı.

Aşk ve aşkla ilgili her durumda edebiyat ve sanatta kullanılan gül, aromaterapide de aşk acısından platonik aşka, mateme kadar geniş bir alanda bize yardımcıdır. Gül öz yağı içeren masaj yağları ile yapılacak tam vücut masajları bizi dinlendirir ve sakinleştirir.

Gül öz yağı, Dişil enerjiye sahip bir yağ olduğu için tüm kadınsal sağlık sorunlarında da yardımcıdır. Biz zaten dişiyiz. “Ne diyorsun sen Ayşe?” mi diyorsunuz? Hemen anlatayım…

Bu aralar ortalarda kariyeriyle beraber, evlenen, bir de çocuk yapan ama yalnız pek çok kadın görüyorum. Rekabetçi iş yaşamı, erkek baskınlığındaki şirket içi çalışma düzeni gibi pek çok şey biz kadınları biraz erkeksi hale getiriyor. Yanlış anlamayın, dişi görünmek ile dişil enerjiye sahip olmak aynı şeyler değil.

Yüksek topuklu seksi elbiselerin içinde yürüyen erkekler gibi olabiliyoruz. İşte tam bu durumlarda, gülyağı kalp merkezimizi dengelediği gibi empati, şefkat, vericilik duygularını körükler. Dişil enerjimizi dengeler. İçinizdeki eril enerjinin baskınlığını gül öz yağı ile dengeleyin. Dişil ve eril enerjileri dengeleyin.

Gülün sembolizminde aşkın ve birliğin, bütünleşmenin, tüm doğa ile senkronizasyonun şifreleri bulunur. Hani kitabımın başında titreşim tıbbından bahsetmiştim. Şimdi gelelim gül öz yağına. Efendim, özellikle aromaterapide kullandığımız Türk gülü saf öz yağının titreşimi yaklaşık 320 hertz. Yani kendi normal frekansınızın tam 6 katı. Aromaterapide gül öz yağını kalp ve aşkla ilgili durumlarda dengeleyici olarak kullanmamızda bu yüzden. Yapılacak şey ise basit. Gül öz yağını, matem veya yas gibi çok ağır duygusal durumlarda, fanatizme varan aşklarda, takıntı ve davranış bozukluklarında, çok yoğun enerjilerin olduğu ortamlarda ve ruhsal çalışmalarda titreşiminizi yükseltmek için kullanınız. Yalnız, gerçek gül öz yağı çok pahalı bir yağdır ve 1 veya 2 gr. Olarak minicik şişelerde satılır. Sadece aromatik öz yağ ticareti yapan aromaterapi mağazalarında veya Gül yağı üreticilerinde satılır ve lütfen buralardan alınız. Alacağınız tüm diğer yağlar aslında gül esansı sentetik esans veya gül yağının yan sanayi ürünlerdir. Gül öz yağı, senede sadece mayıs ayında Isparta’da çok az çıkar. Sadece buhar damıtmasıyla elde edilir, nadir olduğu için litresi altı bin Euro civarındadır. Gerçek gül öz yağı’ nı nerden alacağınızı kitabımın arkasındaki İyi Yaşam adreslerimde anlatıyorum.

Bizler, hangi titreşim seviyesindeysek o titreşimdeki olayları, insanları ve oluşumları hayatımıza çekeriz. Yani benzer titreşimler birbirini çeker. Pozitif titreşimdeysek pozitifi, negatif titreşimdeysek negatifi çekeriz. Bunların hepsini içimizde dengeli olarak bulundurmak ve nötr bir alanda kalabilmek ise esas hedefimiz. Hayat her an bu iki kutup arasında gider gelirken bize düşen merkezde durarak iki döngüyü de anlam yüklemeden deneyimlemek. Kalplerimiz ve özümüz sadece o şefkatli dünyada var.”

Hayat her an bu iki kutup arasında gider gelirken bize düşen merkezde durarak, iki döngüyü de anlam yüklemeden deneyimlemek. Pozitif titreşimdeysek pozitifi, negatif titreşimdeysek negatifi çekeriz. Tabii önce, bunu fark edebilmek için içgörüye, egoya yenik düşmeden sahici kendimiz olabilmek cesaretini göstermek, her şeyde dengeyi yakalayabilmek ve nötr bir alanda kalabilmek ise esas hedefimiz. O nötr alan ait olduğumuz yer. Gerçek dünyamız. Kalplerimiz ve özümüz sadece o şefkatli dünyada var.

Mekânda Aromaterapi

Aromaterapinin en yaygın ve etkili uygulama alanlarından birisi de, bence mekânlar. Aslında hemen herkesin aklına aromaterapi denince hemen masaj gelse de, benim için aromaterapinin bir numaralı kullanım alanı olan, hayatımızın çalışma, dinlenme, beslenme veya yakınlaşma gibi çok farklı dönemlerini geçirdiğimiz yerlerin dengelenmesi. Bu alanların enerjisel olarak temizlenmeye ihtiyaçları olacaktır. Ayrıca aromaterapiyi rahatlama, konsantrasyon artırma, tazelenme gibi istediğimiz zihinsel duyuları uyandırmak için kullanım alanına ve işlevine bağlı olarak mekânlarda kullanabiliriz. Aromaterapi öz yağlarını yatak odanızda, tazelik, sıcaklık, baştan çıkarma ya da huzur gibi özel bir ruh halini yaratmak için veya ofisinizde karar vermeyi, öğrenmeyi, konsantrasyonu kolaylaştırmak için nasıl kullanacağınızı merak ediyorsanız, cevabı aşağıda.

Yatak Odanızda Dinginlik İçin Sakinleştirici Aromaterapi Karışımı

 • 250 mg saf su
 • 8 damla yasemin öz yağı
 • 7 damla lavanta öz yağı
 • 7 damla sandal ağacı öz yağı

Bu malzemeyi karıştırıp aroma kaplarına dökerek yatak odanızda kullandığınızda sizi sakinleştirecek, uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır. Yasemin öz yağı sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkiye sahiptir. Lavanta ve sandal öz yağları ise sakinleştirici olduğu gibi uykuya dalmanızı kolaylaştıracak, zihninizi boşaltmanıza yardımcı olacaktır.

Ofisinizin Havasını Temizleyecek ve Zihinleri Uyandıracak Aromaterapi Karışımı

Genel olarak merkezi havalandırma ve klimaların ofis çalışanlarını başka işlerde çalışanlardan dört kat daha fazla üst solunum yolları enfeksiyonuna açık hale getirdiği tespit edilmiş. Peki, siz çalışma ortamında kendinizi hastalıklardan nasıl koruyabilirsiniz? Birçok öz yağ bakterilere, mantarlara ve virüslere karşı koyan özelliklere sahiptir. Bu yağların çoğunun aynı zamanda yararlı psikolojik ve bağışıklık sistemi güçlendirici etkileri vardır.

Mikrop ve bakteri öldürücü öz yağlar: Kekik, çay ağacı, lavanta, biberiye, okaliptüs. Bu kokuları çalışma alanınıza yaymak için elektrikli yayıcılar kullanmak en etkili yoldur. Ayrıca özellikle kış aylarında viral üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı dezenfekte etkileri nedeniyle, küçük bir kap suyun içine birkaç damla damlatarak veya birkaç damlayı pamuk parçasına damlatarak bir radyatör ya da ısıtıcının yanına koyabilirsiniz.

Konsantrasyon ve Dikkat Artırıcı Uyarıcı Karışım

 • 1 lt. su dolu bir kap
 • 30 damla limon öz yağı (Citrus limonum)
 • 30 damla mandalina öz yağı (Citrus reticulata)
 • 8 damla nane öz yağı (Mentha piperita)
 • 8 damla okaliptüs öz yağı (Eucalyptus globulus)

Öz yağlarını su dolu kabın içine damlatın, mümkünse kalorifer peteği üstünde, yok ise aroma pot dediğimiz aromaterapi kaplarında kullanın.

Uyarı: Bir yayıcıda kullanım açısından uygun olan kekik öz yağını direkt koklamayınız,mekânda kullanmayınız. Çok düşük dozajda kullanınız.