© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Aromaterapi Nedir ve Ne İşe Yarar?

 

Aromaterapi

Çocukluğumdan beri güzel kokan şeyler beni büyülemiş ve etkisi altına almıştır. Kokuların gücünü keşfettiğimden beri aromaterapiyle ilgileniyorum. Günümüzde “aromaterapi” adı her yerde duyuyoruz. Ancak masajları, mumları, vücut ürünlerini biliyoruz da gerçek anlamıyla nedir aromaterapi?

Aromaterapinin ABC’si

Kokusunu veren yani aromatik bazı bitkilerin kabukları, çiçekleri yaprakları, dalları, kozalakları, tohumları veya meyvelerinin damıtılmasıyla elde ettiğimiz öz yağların ( İngilizcesi essential oil) fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlık için kullanımına ”Aromaterapi” denmekte. Bu arada aromaterapi öz yağlarına, uçucu veya esansiyel yağlar da deniyor. Aromaterapi öz yağlarının izini sürersek Antik Mısır’a kadar gidiyor. O zamanlar her türlü sağlık probleminde kullanılan aromaterapi öz yağları günümüzde masajda, solunum yoluyla, mekan kokulandırmada, banyolarda, ve kremlerde kullanılıyor. Aslında aromaterapi bilimini şöyle anlatabilirim.

aromaterapi-yagi

Aromaterapi bütünsel yani holistik dediğimiz tedavi prensibinde işliyor. Holistik tedavi yaklaşımının ne olduğunu size aşağıdaki satırlarda anlatıyor olacağım. Bildiğiniz üzere aslında kozmetiklerin ve farmosotiklerin ( ilaçlar) ana kaynağı bitkilerdir. Eski çağlarda hastalıkları doğada bulduğu malzemelerle şifa bulmaya çalışan insanoğlu, bitkilerdeki etken maddelerin vücuttaki kimyasal etkilerini fark eder ve bu bitkilerden ilaçları, merhemleri ve şuruplarını yapar. Daha sonra modern tıp ilerledikçe ve insan nüfusu arttıkça artan ilaç gereksinimini daha seri giderebilmek için, bitkilerin zor üretilmesi ve maliyetli olması nedeniyle, maliyetleri düşürmek için bitkilerdeki bu şifalı kimyasal yapıları kopyaladı ve sentetik olarak üretti.

 

Buraya kadar her şey gayet iyi niyetli.. Peki şifa?

 

İlaçlar bulundu. Batı tıbbı ortaya çıktı. Batı tıbbı ‘’Contraria contrariis curantur’’ yani zıddı, zıddıyla tedavi ilkesine dayanır. Allopatik tıpta tedavi yaklaşımı, esas olarak semptomların baskılanmasına yöneliktir. Yani ağrının giderilmesi, ateşin düşürülmesi, iltihabın kurutulması gibi.

 

Holistik tedaviler, allopatik tıbba “alternatif” sistemlerdir. Tamamen farklı bir yaklaşımla, “bütüncül” felsefeye dayanırlar. Holizm, bütüncüllük Yunanca Holos yani bütün olmak, bir olmaktan geliyor. Holistik yani bütünsel yaklaşıma göre yaşam bir bütündür. Organizmanın işlevleri birbiriyle ve tüm yaşamla bağlantılı, dinamik bir sistem içinde yer alır. Kişisel değerlendirme ise, sadece semptomu gidermek amaçlı olamaz. Her kişi parmak izi gibi birbirinden farklıdır, hastalığına sebep olan şeyler de. Bu yüzden muayene her zaman “zihin – beden-enerji üçgeni” içinde yapılır.

Holistik tedavi, bu döngüdeki dengeyi korumak ve canlının kendi doğasındaki iyileşme potansiyelini harekete geçirmek esasına dayanır. Bütünsel yaklaşımla bu durumu açıklamak istersem. Benzer ancak benzeri iyileştireceğinden insan sisteminin hücre yapısı, doğada yer alan tüm maddelerin bizim hücre yapımıza birebir benzediğini ve beynimiz tarafından iyileşme sürecinin bu benzerliğin hızlandıracağını hatırlatmak isterim.

aromaterapi

Bütünsel tedavi yaklaşımı içinde yer alan aromaterapi yağlarının kompleks kimyasal yapılarını anlamak ise modern bilimin en önemli amacı olmalı. Ancak bunu aşan başka bir boyutu ise, hala yeterince ekipmana ve anlayışa sahip olmadığı için bu yağların olağanüstü şifa güçlerini bilimsel açıklamaya hazır olmaması. Çünkü bana göre aromaterapi hayatın, yaratıcının ve doğanın kendi mucizesi. Aromaterapi öz yağları sıradan bir ilaç gibi tek boyutta çalışmaz. Bir rahatsızlığın tedavisinde kullandığınız tek bir öz yağ tek başına, zihinsel, ruhsal ve bedensel boyutta çalışır. Öz yağlar zihinsel boyutta: başta stres, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklarda etkilidir.

Fiziksel boyutta cilt problemlerinde, kadın hastalıkları, ağrılarda, kas- kemik ve eklem rahatsızlıklarında, baş ağrısı, kas, eklem rahatsızlıkları, solunum yolları rahatsızlıkları gibi aslında sayısız bedensel rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Ruhsal boyutta ise uykudan özgüven eksikliğine, aşk acısından konsantrasyon artırmaya kadar pek çok durumu dengelemekte yardımcıdır. Bana göre güzel kokan her şeyin şifa gücü vardır, o yüzden aromaterapinin gerçek sağlığa ve her türlü dengeye giden yolda iyi bir rehber olduğuna inanıyorum.

One thought on “Aromaterapi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hatice çam dedi ki:

    Merhaba…Bu konu benim de çok ilgimi çekiyor. Önce kendim için sonra baskalari için nereden başlamalı yım