Herkese merhaba! Bugün de, aromaterapide en çok kullandığım öz yağları sizlerle paylaşacağım. İşte, aromaterapide kullandığım 7 etkili öz yağ!

1.Sedir Öz Yağı

Sedir öz yağının benim için özel bir yeri vardır. Zaten, kutsal kitaplara kadar bahsedilen, çok kuvvetli bir yağdır. Anneler, “Sözün üstün olsun” derler. Gerçekten de, sedir yağını kullandığınız zaman sözünüz üstün olur. Sedir öz yağı, kralların yağıdır. Peki, nasıl kullanabilirsiniz? Kendi, kişisel parfümleriniz gibi üzerinize koyabilirsiniz ki ben sediri kullanırım.

Etki yaratmak istediğim, gücümü göstermek istediğim, benim için hayırlısıyla sonlanmasını isteyip kapmak istediğim işte, gireceğim toplantılarda, iş görüşmelerinde, etkilemek istediğim yerlerde (romantik ilişkilerden bahsetmiyorum), yani güç ile ilgili, etki yaratmak anlamında sedir yağını direkt olarak üstümde kullanırım. Onun dışında, sediri ofisinizde kullanabilirsiniz, evinizde konsantrasyon sorunu çeken birileri varsa, ders çalışırken kullanabilirsiniz, kokulandırma için aromatik kaplara koyabilirsiniz, yakanıza damlatabilirsiniz, direkt üstünüze koyabilirsiniz.

2. Selvi ve Ardıç Öz Yağları

Selvi ve ardıç öz yağları, temizleyici özelliğe sahiptir. Özellikle, ardıcı temizleyici ve detoks özelliklerinden dolayı, çok kullanırız. Bir detoks masaj yağı hazırlayarak, detoks sırasında vücut masajı olarak kullanabilirsiniz. Onun dışında ardıç, çok fazla kavganın ve tartışmanın olduğu ortamlar için de iyidir. Yorgundur o ortamlar, çok negatif enerji birikmiştir. Örneğin; adliyeler, hukuk ofisleri. Her türlü anlaşmazlığın olduğu yerlerdeki negatif enerji için, mekan kokulandırmada ardıç öz yağı kullanarak temizleyebilirsiniz.

Selvi ise, Osmanlı minyatürlerlerinde, Ortaçağ minyatürlerinde çok vardır. Mezarlıklarda gördüğünüz, resmedilen, muazzam ağaçlardandır ki ben de çok severim selviyi. “Cyprus” yani Kıbrıs Adası’nda da çokça selvi ağacı vardır. Selvi, bilgeliğin ağacıdır. Derin görü kazanmak istediğinizde, bir konu ile ilgili kararsız kaldığınızda, bir konu ile ilgili bilginizin yetersiz kaldığını hissettiğinizde ama nasıl bir bilgiye kavuşacağınızı bilmediğinizde kullanarak, daha derin bilgilere kavuşacağınız bir yağ. Nasıl mı?

Çözülmesini istediğiniz bir şey, kafanıza takılan bir şey varsa; selvi öz yağını belki biraz şakaklarınıza sürerek, bazı akupunktur noktalarını kullanarak, daha derin bir iç görü ve biliş sağlayabilirsiniz. Onun dışında, masaj yağlarında da çok kullanıyoruz.

3. Gül Öz Yağı

Biliyorsunuz, Titreşimini Yükselt Hayatın Değişsin isimli bir kitap yazdım ve burada, aromaterapiden de oldukça bahsettim. Çünkü, her şey enerji ve titreşim. Titreşiminizi yükseltmenin pek çok metodu var. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi de aromaterapi. Aromatik yağlar, yüzde yüz doğal yollarla elde edilmiş, biodinamik özelliklere sahip oldukları için canlılıkları var ve dolayısıyla, titreşimleri ve frekansları var.

Her aromaterapi yağının farklı frekansı var. Bunlardan en yüksek olanı 320 Hz olarak nitelendirdiğimiz, gül öz yağı. Gül öz yağı, Türkiye’de Isparta’da yetiştiriliyor. Dünyanın en nadide ve frekansı en yüksek gül öz yağı, ülkemizde yetişiyor. Adı da “Rosa Damascena”. Farklı farklı gül türleri var, Bulgaristan’da ya da Fas’ta yetişen gül türleri var. Ancak, burada bahsettiğimiz Rosa Damascena’nın şifası çok derin boyutta.

“Enerji boyutunda, ruhsal boyutta, fiziki boyutta, gül öz yağı ne işe yarıyor?” derseniz, gül öz yağı tamamen dişi bir yağ. Kadın seven bir yağ, kadın dostu bir yağ, rahim seviyor, rahimle ilgili bütün problemlerde kullanabiliyoruz. Bunun içerisinde; regl şikayetleri, regl öncesinde yaşanan göğüs ağrıları, ruh halindeki aşırı depresif, alıngan halin giderilmesinde, menopoz sıkıntılarında sıcak basmalarında, menopoz sonrası problemlerde, bebek sahibi olmak isteyenlerde rahmin şifalanmasında, bebek sahibi olmaya çalıştığınız sıralarda gül öz yağını kullanabilirsiniz.

Gül, bir yandan da metaforik olarak neyle özdeşleştiriliyor? Aşıklar birbirine gül veriyor, gül yağı aynı zamanda aşkın sembolü. Ve doğrudur da. Çünkü, kalp çakrasını oldukça aktive ediyor, kalbimizle ilgili bütün problemlerde, aşktan kalp kırıklıklarına, körü körüne bağlanılan aşklarda, kalbini kimseye kolay kolay açamayan, donuk ve bunun farkında olup kendini açmak isteyenlerde, aşk ilişkilerinde hep aynı şeyleri yaşayanlarda, sevgisini alamayanlarda, kendini yalnız ve izole hissedenlerde, yine gül öz yağını kullanabilirsiniz. Bu yağ, gerçekten çok pahalı ve çok değerli. Bazı aromatik bitkiler, kokusunu daha kolay veriyor. Daha çok üretiliyor ve daha kolay erişiliyor. Ancak, bazıları da kokusunu çok zor veriyor, çok az üretiliyor ve çok nadide şartlarda.

Güller, sabahın 5’inde toplanıyor ve o saatte toplandığı anda buhar distilasyonu ile gül öz yağı elde ediliyor. Bir ton gül yaprağından bir litre gül öz yağı elde ediliyor. Bu çok nadide demek. Bu nedenle, litresi 6000-7000 Euro’lara kadar çıkıyor. Kokladığınız zaman muazzam. Bu yağı damla ile alıp, distile ettiğiniz 150 ml suyun içerisine 3-4 damla damlatıp, gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuz yerlerde;

  • Çok yorgun hissettiğinizde şakaklarınıza koyabilirsiniz,
  • Kadınlık sorunları yaşıyorsanız o bölgeye kompres ya da oturma banyoları uygulayabilir,
  • Karnınızın üzerine gül öz yağı ile masaj yapabilirsiniz.

Hem frekansınızı yükseltiyor hem de enerjisi çok yüksek.

4. Portakal Çiçeği Öz Yağı

Gül öz yağı gibi nadide, kokusunu zor veren ama bir o kadar da değerli bir diğer yağ da portakal çiçeği öz yağı. Bu, çok nadide bir çiçek; çünkü, portakal çiçeği Nisan-Mayıs aralarında çok kısa bir dönem yetişiyor. Portakal çiçeklerini alıyorlar ve kokusunu kaybetmemek adına, aldıkları anda buhar distilasyonu ile Neroli dediğimiz bu öz yağı elde ediyorlar.

Neroli ne işe yarar? Çok kuvvetli bir antidepresan, hatta belki dünyanın en etkili antidepresanlarından bir tanesi. Onun dışında; uykuya çok yardımcı, sinirleri yatıştırıcı etkilere sahip. Bu nedenle, neroliyi; yine şakaklarınıza 1-2 damla damlatabilir, akupunktur noktalarına damlatabilirsiniz.

5. Yasemin Öz Yağı

Ben, yasemini çok seviyorum. Çünkü, İzmirli bir ailenin çocuğuyum ve bütün İzmir sokakları, yaz aylarında o güzel yasemin kokuları içerisindeydi. Benim için, hem çok nostaljik bir anlamı var hem de şifa boyutu var. Yine aromaterapide kullandığımız yasemin de iki türlü. Jasminum Grandiflorum dediğimiz türünü kullanmamız daha güzel. Çünkü, burada yine aynı gül ve nerolide olduğu gibi, bu çiçek familyasının bütün türlerinde olduğu gibi; en büyük etki alanları sinir sistemi, zihnimiz ve duygusal durumumuz üzerinde.

Yasemin öz yağı da, gerçekten duyguları yatıştıran ama öforik bir yağ. Yani, diğer yağlardan biraz daha farklı. Duygusal yükselten, hafif aşk ve cinsellik duygularını da kabartan, birazcık afrodizyak etkisi de olan bir yağ.  Duygusal soğukluk, cinsel isteksizlik gibi problemlerde, yine yasemin öz yağını kullanabilirsiniz.

Onun dışında, rahim kaslarını açıcı etkiye sahip olduğu için gebelik sırasında asla kullanılmaz. Hamileliğinizde lütfen kullanmayınız. Ancak, yine gül öz yağı gibi, doğum sırasında kullanabilirsiniz. Çünkü, rahim kaslarını açıcı özelliğe sahip. Ben de, kendi doğumumda ve doğuma girecek dostlarımın aromaterapi karışımlarında da, çokça gül ve yasemin öz yağı kullandım.

Cilt boyutunda da etkilidir ama genelde ruhsal boyuttaki şeylerde, zihinsel sakinleşmede, depresif halin giderilmesinde, kişiye zihinsel bir keyif verilmesinde, öforik denilen duyguları uyandırıcı etkilerinden dolayı çok çok etkili.

6. Okaliptüs Öz Yağı

Bence, herkesin aromaterapi ilk yardım çantasında olması gereken yağlardan. Bunlardan bir tanesi, okaliptüs. Okaliptüs, Avustralya’da yetişen ama Türkiye’de de gördüğümüz, yüksek ağaçların kabuklarından ve yapraklarından elde edilen ve aromaterapide de 4-5 farklı cinsinin olduğunu bildiğimiz, üst solunum yollarını açıcı etkisi ile bildiğimiz bir öz yağ. Okaliptüsü nerelerde kullanabilirsiniz?

Soğuk algınlığında kullanabilirsiniz, üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanabilirsiniz, burnunuz tıkalı, öksürüğünüz var, balgam sökmesini istiyorsanız kullanabilirsiniz. Bunlar, işin fiziksel tarafı. Peki, nasıl kullanabilirsiniz? Mekan kokulandırmasında kullanabilirsiniz. Kaloriferin üzerine, içi su dolu kaba 20 damlaya kadar okaliptüs damlatabilirsiniz.

Küçük bebeğiniz varsa dikkatli olarak odalarında, yastıklarının kenarına sadece 1-2 damla damlatabilirsiniz. Hem mekanı dezenfekte etmesi, hem üst solunum yollarını rahatlatması ve burnu açması açısından kullanabilirsiniz. Soğuk ve sıcak hava difüzörleriniz varsa, yine parfüm haznesine damlatarak mekandaki kötü virüs, bakteri ve mikropları öldürmek ve aynı zamanda solunum sistemini rahatlatmak için kullanabilirsiniz.

Öksüren çocuklara kompres yapabilirsiniz. Vicks dediğimiz şeyler vardı, okaliptüs öz yağı, onun yerine kullanabileceğiniz yüzde yüz doğal bir şey. Okaliptüs öz yağını, tülbentlerin üzerine damlatarak, çocuğun göğüs ve sırt bölgesine rahatlatmak için kullanabilirsiniz. Ki okaliptüs, serinletici ve ferahlatıcı özelliğe de sahip. Bu nedenle, ateş düşürmede de yine okaliptüs öz yağını kullanabilirsiniz.

Serinletici dediğimiz için, okaliptüsün zihinsel boyutu da aynı limon ve sedir gibi, yani çamgiller ve turunçgiller gibi; zihnin öğrenme kabiliyeti ve konsantrasyon etkisini arttıran bir yağdır. Limon ve sedirle hazırlayacağınız konsantrasyon arttırıcı bir karışım içerisine okaliptüs öz yağını da koyabilirsiniz.

7. Culinary Herbs Öz Yağları

Culinary Herbs dediğimiz, yani mutfakta kullandığımız bitkiler var. Bunlar; biberiye, adaçayı, misk adaçayı, mercan köşk, papatya dediğimiz bitki grubu. Bunlar, bizim mutfağımızda yemeklerimizde ve çaylarımızda yer alıyor. Aynı zamanda, aromaterapide de kullandığımız etkili öz yağlar. Bu grup, genel olarak her boyutta şifa sağlıyor.

Papatya, yara ve yanık tedavisinde çok kullandığımız, pişik tedavisinde kullandığımız çok etkili bir yağ. Burada, Roma papatyasından bahsediyorum. Mayıs papatyası olarak bildiğiniz, aktardan alıp, saçlarınızın rengini açtığınız papatya değil. Roma papatyası; duygusal boyutta yine zihni sakinleştiriyor, kuvvetli bir antidepresan, kişiye zihinsel bir sakinlik ve berraklık veriyor, üzüntü, depresyon belirtilerini hafifletiyor.

Biberiye ise, zaten çok keskin kokulu bir yağ. Zihni uyarmak, zihni aktive etmek için kullandığımız bir yağ. Deli gibi ders çalışıyoruz, uzun saatler iş yapıyoruz, deli gibi kahve içtiğimiz yerlerde, kafeinin etkisini arttırmak için biberiye öz yağını limonla birlikte kullanabilirsiniz. Çok da keskin bir kokusu vardır. Öğrenmeyi kolaylaştırır, keskindir, o yüzden de cilt üzerinde kullanıldığında, o bölgeye kan dolaşımını hızlandırıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle biberiyeyi; selülit masajlarında, kan dolaşımının olmasını istediğimiz yerlerde çok kullanıyoruz. Baş derimizde kullanıyoruz, selülit masajlarında kullanabiliyoruz, bir bölgede bir eksiklik varsa fizyoterapi seanslarında, kırıklardan sonra, uzun süre yatalak bir hastanın doku kaybı yaşamaması, tam tersine dokunun oluşmasını tetiklemek için de kullanabiliriz.

Adaçayı; temizleyici etkiye sahip, kişiye dinginlik verir, berraklık verir. Salvia Officinalis olarak geçer. Bizim de çok kullandığımız bitkilerdendir. Officinalis terimini bazı aromaterapi yağlarında görürsünüz. İngilizce official, yani resmi demektir. Officinalis terimini gördüğümüzde, bu bitkinin tıbbi bir bitki olduğunu anlarız. Tıbbi bir kullanım için olduğu, botanikçiler tarafından kullanılması anlamına gelir. Bu nedenle de, adaçayı da bizim kullandığımız tıbbi bitkilerden bir tanesidir. Temizleme, dezenfekte etme, netleştirme için kullanırız. Özellikle söylüyorum, hamilelikte asla kullanılmamalıdır. Çayını bile içmeyin.

Misk adaçayı; yine adaçayı ailesinden, biraz daha tüylü, kokusu adaçayından da daha yoğun. Yine, mekan temizliğinde, kan temizleyici özellikleri ile, doku temizleyici özellikleri ile kullanırız. Enfekte olmuş yaraları temizleyebiliriz, sivilceleri kurutmak için kullanabiliriz, hamilelikte asla kullanılmaması gereken yağlardan bir tanesidir. Doğumda, rahatlıkla kullanabilirsiniz. Normal doğumda, rahim kaslarını açıcı etkisi ile meşhurdur. Ebelerin, Orta Çağ’da çok fazla kullandıkları yağlardan bir tanesidir.

Aromaterapide en çok kullandığım yağları, sizlere hızlıca ve kısaca, küçük bir aromaterapi dersi olarak sıkıştırmaya çalıştım. Biraz uzun oldu ama umarım bilgileri beğendiniz. Aromaterapi ile ilgili detaylı bilgilere devam edeceğim. Aromaterapi ile ilgili merak ettiğiniz başka şeyler varsa, merak ettiğiniz konuları yorum olarak bana bildirirseniz, çok sevinirim. Aromaterapi ile dolu günler dilerim. Hoşça kalın!