Merhaba Sevgili okur,

Çekimler, aisha arasında mekik dokuyarak geçirdiğim bu son günlerde sizleri biraz ihmal ettiğimi fark ettiğim için hemen klavyemin başına geçtim, sizlere yeni bir yazı yazmaya koyuldum. Bildiğiniz gibi uzmanı olduğum aromaterapiyi ülkemize yaygınlaştırmak, bu çok kapsamlı ve etkili şifa metodunun hak ettiği yere gelmesini sağlamak adına eğitimler, söyleşiler, seminerler düzenliyorum. Bu eğitimler sırasında yağları anlatıyorum. Bana en çok gelen soruların başında ise bu yağların etkenlikleri geliyor.

İşte bugünkü yazımda aromaterapide kullandığımız yağları biraz daha detaylandırmak ve sizlerin konuyu daha iyi anlamasını sağlamak istiyorum.

 

Günümüzde modern kozmetiklerin içerdiği kimyasal maddeler, yapay koku maddeleri ve bir çok katkı maddesi, sürekli kullanıldıklarında insan sağlığına zarar verirler ve hastalıklara neden olurlar.. Kimyasal maddelerle ve esansları sürekli birlikteliğin duyarlı kişilerde ayrıca alerjilere yol açtığı da bilinen bir gerçektir. Ayrıca, kimyasal kozmetikler çok da pahalıdırlar.

Aslında kozmetiklerin ve farmosotiklerin ( ilaçlar) ana kaynağı ilk zamanlarda bitkiler, çiçekler idi. Onların etken maddelerinin vücuttaki kimyasal etkilerini fark eden modern bilim maliyetleri düşürmek için bu yapıları kimyasal olarak kopyaladı ve sentetik olarak üretti. Ancak doğada yer alan tüm ürünlerin bizim hücre yapısına birebir benzediğini ve beynimiz tarafından iyileşme sürecinin bu benzerliğin hızlandıracağını hatırlatmak isterim. Aşağıda benim de aromaterapi koleksiyonumda yer alan bitkisel yağlara yer verdim . Bu ürünleri dilerseniz tek olarak ya da faydalarına göre bir ya da iki tanesini karıştırarak kullanabilirsiniz.

Aromaterapi hangi yağlarla yapılır?

Aromaterapide kullandığımız öz yağlar çok ince yapılı kokulu yağlardır. Solunum metodu dışında bu yağları cilde uygulamak istediğimizde içeriklerinin yoğunluğunu seyreltmemiz gerekir. İşte burada baz yağlar dediğimiz kokusuz bitkisel yağlarımız devreye girer. Aşağıda listelediğim yağlarımız soğuk presle elde edilmiş bazıları organik sertifikalı ürünlerdir. Baz yağları yüzünüze kullanmak için avucunuza sadece 1 TL büyüklüğünde dökerek, sabah akşam temiz cilde nemlendirici altına serum olarak uygulayabilirsiniz.

argan-yagi

Ekolojik Argan Yağı

Cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Anti-aging etkisiyle yaşlanmayı geciktirir. Cildi nemlendirerek yumuşatır, kuruma ve çatlaklara karşı korur. Kahverengi lekeler, sivilceler ve siyah noktalarla mücadeleye yardımcı olur. Saçlara parlaklık kazandırır. Selülit ve çatlak izlerini azaltır. Yağlı cildi dengeler. İçindekiler: Ekolojik argan (Argania spinosa) yağı. Menşei: Fas, Üretim Metodu: Soğuk Pres

avokado-yagi

Ekolojik Avokado Baz Yağı

Cilt bakımında etkin bir yağdır. Cildi besler, nem seviyesini artırır. Kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur. Selülit probleminde de kullanılır. Hücrelerin yenilenmesine yardım eder. Egzama ve solar keratoz tedavisinde yardımcı olarak, bitkisel destek görevini üstlenebilir. İçindekiler: Ekolojik Avokado (Persea americana) baz yağı. Menşei: Yeni Zelanda, Üretim Metodu: Soğuk Pres

bugdaozu-yagi

Buğday Özü Baz Yağı

Faydası: İçerdiği Lesitin, Linolenik asit ve diğer yağ asitleri ile cildi nemlendirir ve yumuşatır. Buğday özü, buğdayın rüşeymi denilen kısmından elde edildiği için çok yüksek düzeyde E vitamini, Folik Asit, Fosfor, Thiamin, Çinko, Demir ve Magnezyum içeren bu harika yağ, doğal bir anti oksidandır. Bebeklerde pişik kremlerinde ve yağlarında, çatlak ve yaralarda iyileşmeye yardımcı olarak, yaşlanma karşıtı ürünlerde kırışıklık önlemeye yardımcı, elastikiyet arttırıcı, cilt sıkılaştırıcı özelliklerinden dolayı kullanılır.

İçindekiler: Buğday özü (Triticum vulgare) baz yağı. Menşei: Almanya, Üretim Metodu: Soğuk Pres

cuha-yagi

Ekolojik Çuha Çiçeği Yağı

Faydası: İçerdiği yüksek oranda Gamma Linolenik Asit sayesinde cildi çok iyi nemlendirir. Güçlü bir anti-aging etkisine sahiptir. Bir yandan ciltte yaşlanmayı geciktirirken diğer yandan cilt hatlarını ve sarkıklarını düzenlemeye yardımcı olur.

İçindekiler: Ekolojik çuha çiçeği (Oenothera biennis) yağı. Menşei: Fransa, Üretim Metodu: Soğuk Pres

havuc-ozu-yagi

Havuç Tohumu Baz Yağı

Faydası: Cildinizi nemlendirerek, yatıştırır ve yumuşatır. İçeriğinde A vitamini miktarı çok yüksektir. Bu da hücre yenileyici, yeni hücre oluşumunu tetikleyici ve onarıcı özelliğini sağlar. Havuç tohumu yağı içindeki Beta-karoten, B, C, D, E

vitaminleriyle birlikte iyi bir anti oksidandır. Özellikle yaşlanma karşıtı özelliğiyle olgun cilt formüllerine eklenebilir, serumlarda kullanmak için idealdir. Cilt sıkılaştırıcıdır bu nedenle ciltteki sarkmalar, selülit ve çatlak problemlerinde yardımcı olur, saç ve kirpik bakımında mükemmel bir seçim, güneşli günlerde harika bir güneş yağı içeriğidir.

İçindekiler: Havuç (Daucus carota) tohumu baz yağı. Menşei: Türkiye, Üretim Metodu: Soğuk Pres

Isırgan Tohumu Baz Yağı

Faydası: Isırgan bitkisinin tohumlarından soğuk pres metoduyla elde edilen yağ, tüm sistemi özellikle kanı toksik maddelerden temizleyicidir, bağışıklık sistemi güçlendirir. Isırgan tohumunu yağı % 73 Linoleik Asit içeren yüksek onarıcı, temizleyici, yenileyici özeliğe sahip mucizevî bir yağdır. Isırgan tohumu hücre yenileyici, cilt yenileyici nitelikleriyle, yeni hücre oluşumunu tetikler, yaşlanma etkilerini azaltır. Çok ince yapısıyla cilde sürüldüğünde derhal emilir, bir süre sonra yumuşak ve taze bir doku oluşur. Düzenli kullanımda cildi sıkılaştırır. Isırganda bulunan Demir, Histenim, Seretonin, Formik asit, Asetilkolin, Potasyum, A ve C vitaminleri, hücre dokularının dayanıklılığını artırmada yardımcıdır.

İçindekiler: Isırgan (Urtica dioica) tohumu baz yağı. Menşei: Türkiye, Üretim Metodu: Soğuk Pres

Ekolojik Jojoba Baz Yağı

Faydası: Tüm cilt tiplerinde mükemmel nemlendirici olarak kullanabileceğiniz Jojoba yağı saç bakımında da en çok kullanılan yağdır. İltihaba karşı etkili olan miristik asit içeren Jojoba, kimyasal yapısıyla, diğer bitkisel yağlardan çok farklıdır. Bilinen bütün bitkisel yağlar, gliserol ile yağ asitlerinin bir esterleriyken, Jojoba yağı uzun zincirli dallanmış bir alkol grubu ile yağ asitlerinden oluştuğu için, bitkisel yağ özellikleri taşıyan ancak çok farklı faydaları olan bir yağdır. Jojoba, baz yağlar içerisinde raf ömrü ve dayanıklılığı en fazla olan yağlardandır. Besleyici niteliği nedeniyle, yaşlanmakta olan ciltler için kırışıklıklara karşı da iyi bir seçimdir.

İçindekiler: Ekolojik jojoba (Simmondsia chinensis) baz yağı. Menşei: Peru, Üretim Metodu: Soğuk Pres

Ekolojik Kalendula (Aynısafa) Baz Yağı

Faydası: Neşe saçan bu sarı çiçek, ciltle ilgili tüm problemlerde etkilidir. Yüksek nemlendirme özelliğine sahiptir. Aynısafa, akne, yara, burkulma, iltihap, yara izleri ve çatlakların önlenmesinde de kullanılır. Dezenfektan yapısı nedeniyle iltihaplarda, yara temizliğindekullanılır. Egzama, mantar, pişik, isilik ve cilt döküntülerinde kullanılabilir. İçindekiler: Ekolojik kalendula (aynısafa) (Calendula officinalis) baz yağı.

Menşei: Fransa, Üretim Metodu: Soğuk Pres

Kayısı Çekirdeği Yağı

Faydası: Hem nemlendirici hem besleyici hem de canlandırıcıdır. İçerdiği yüksek A vitaminiyle, özellikle kuru, olgun ve hassas ciltler için önemli bir destektir. Zengin içeriğine rağmen son derece hafif olması sebebiyle, kolayca yayılıp cildi çok iyi kaplar. Bütün bu özellikleriyle, masajlarda en çok tercih edilen yağlardan biridir. A, C ve E vitaminleri bakımından zengindir. Bu vitaminler anti oksidandır ve serbest radikaller ile savaşır. Kayısı yağı aynı zamanda klinik çalışmalarla yaşlanmanın belirtilerini geciktirdiği kanıtlanan ve Retin A’nın bir formu olan Retinly Palmitate içerir. Kayısı çekirdeği yağı % 34 oranında Omega-6 ve % 62 oranında Omega-9 yağ asitleri içerir. Kayısı çekirdeği yağı harika özellikleri nedeniyle bebek masajlarında, hamileliğinizde ve emzirme aralarında meme ucuna uygulanabilir. Yüz bakım serumlarında da kullanılabilir.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı

Faydası: Orijini Şili olan bu yüksek C vitamini içeren yağın, özellikle yaralarda, ameliyat izlerinin iyileşmesinde, ve yanıklarda yeni hücre oluşumunu tetikleyici özellikleri klinik araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yüksek C vitamini ve yağ asitleriyle, ciltteki mikro dolaşımı artırır, yaşlılık lekelerinin önlenmesine destek olur, cildin erken yaşlanmasını önler, kırışık oluşumunu azaltır. Cilt hücrelerini güçlendirerek, cildi korur. Yağ-su dengesini sağlar, bu sayede aşırı yağlanmayı engeller. Bu nedenle özellikle yağlı ve sivilceye yatkın ciltlerde kullanılması uygundur.

Sarı Kantaron Yağı

Faydası: Kantaron genel olarak nörolojik faydalarıyla tanınır. Nörolojik etkisi kendini, nevralji gibi sinir ağrılarında, zona, romatizmal ağrı ve siyatik şikâyetlerinde de iyileştirici olarak gösterir. Güneş sonrasında aşırı hassaslaşmış cildi rahatlatır ve onarır.

Tatlı Badem Yağı

Faydası: Orta Doğu kökenli olan badem meyvesinden elde edilen badem yağı, tatlı ve acı olarak ikiye ayrılır. Terapotik özellikleri nedeniyle tatlı badem yağı aromaterapide yaygın olarak kullanılır. Tüm cilt tiplerinde cildi nemlendirir, özellikle kuru, hassas ve tahriş olmuş deride, cildin yenilenip beslenmesine yardımcı olur. Hamilelikte ciltteki çatlak ve izlerde etkilidir. Cilt tonundaki farklılıkları giderir ve cildi parlatır. Koyu lekelenmeleri giderir. Cildi yumuşatır, dengeler. Özellikle kuru ciltlerde ve cilt kızarıklıklarında etkilidir. Pişik yağlarında ve bebek masajlarında özellikle önerilir.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Faydası: Üzüm çekirdeği, son yılların en popüler yağlarından biridir. Nedeni piyasadaki en güçlü anti oksidanlardan olmasıdır. E vitamininden 50 kat daha güçlü olduğu ortaya çıkan yağ, zayıflamış kan damarlarını güçlendirdiği için cildin elastikiyetini ve sıkılığını da artırır. Cildi nemlendirme özelliği çok kuvvetlidir; bariyer oluşturarak cildi nem kaybına karşı da korur.

Aromaterapi yağlarını, masaj yağlarında, saç ve cilt serumlarında ve bakım yağlarında karışımlara dilediğiniz oranda katarak kullanabilirsiniz. Güneş ışığı görmeyen, serin ve kuru bir ortamda ağzı sıkıca kapalı olarak saklayınız.

Tüm bu ürünleri satın almak isterseniz aisha’nın sitesinden on line olarak alabilirsiniz. www.aisha.com.tr

Doğanın Mucizelerinden hayatınızın her alanında kullanmanız dileğiyle

Sevgiyle