Hayattaki en acı gerçeklerden bir tanesi, sağlıksız bir ilişkinin genelde hayatınızın en harika aşkı gibi hissettirmeye başlamasıdır. Bu durum bazen aşk bombardımanı nedeniyle gerçekleşir. Aşk bombardımanı, partnerinizin aşk gösterileri olarak gerçekleştirdiği manipülatif davranışlardır. Bu davranışlar ilk başta mükemmel bir şekilde hoş ve rüya gibi gelse de genelde karşı tarafı kontrol etmek için kullanılırlar ve bazen aile içi şiddet türlerinden biri olan duygusal istismarın erken belirtilerinden biri olabilir.

Belki bunu daha önce yaşadınız: Biriyle o kadar çok mesajlaştınız ki kendinizi coşkulu ve canlı hissettiniz. Bu durum iş ve okul gibi sorumlulukları ihmal etmeye dahi neden olsa da her zaman o kişiyle birlikte olmak istemiş olabilirsiniz. Bu kişi her sözünüzü dikkatli bir şekilde dinler, aileniz ve arkadaşlarınızla tanışmak ister. Bunlar sizin için çok erken gibi görünüyor olsa dahi berbat geçen randevulardan sonra bunu hak ettiğinize inanmak istersiniz. Bir parçanız karşınızdakine bağlı olmaktan bunalmış, hatta belki de korkmuş hissetmiş olabilir. Ancak kendinize hakim olamıyorsunuz.

Yukarıdaki durum aşk bombardımanının belirtisi olabilir. Uzmanlar, aşık olmak ve aşk bombardımanı arasındaki farkları anlamanın basit bir yolu olmadığı hakkında hemfikir. Üstelik sağlıksız bir ilişki yaşandığı gerçeğiyle yüzleşmek de zor olabilir. Birini en mükemmel haliyle tanıdığınızda kendinizi ondan geri çekmekte zorlanabilirsiniz. Bu kişiyi başkalarına anlattıktan ve onun harika olduğundan bahsettikten sonra sizi incittiğini kabul etmeniz de zor olabilir.

Duygusal olarak manipülatif veya istismarcı bir durumdan kaçınmak her zaman mümkün değildir. Ve istismar asla mağdurun hatası değildir. Ancak aşk bombardımanının en yaygın belirtilerini ve yeni bir ilişkide kötü hissederseniz ne yapmanız gerektiğini öğrenerek duygusal olarak fazla yara almadan bu davranışları tespit edebilirsiniz.

Aşk Bombardımanı Nedir?

Aşk bombardımanı, bir partnerin diğerini manipüle etmek için yoğun ve aşırı ilgi ile dikkat göstermesidir. Televizyon, filmler ve masallar nedeniyle aşk bombardımanı olarak bilinen davranışların, normal romantik aşkta olması gereken davranışlar olduğunu düşündüğümüz için bunları tespit etmek genelde zordur.

Daha önce korkunç randevularınız olduysa aşk bombardımanı ile karşılaştığınızda bundan hoşlanabilirsiniz. Gözlerinizi sis perdesinin ötesini görmek için eğitmek istiyorsanız, istismarcı davranış kalıplarını anlamanız önemlidir. Aşk bombardımanı, kişilerin partnerlerinin sahip oldukları bireysel güç ve kontrol hissini elinden almaya çalışmak için kullandıkları hareketlerdir. Örneğin, sizi diğer insanlardan ayırmak için başkalarıyla daha az zaman geçirmeye zorlayabilir veya karizmasını kullanarak, sürprizler yaparak veya kıskançlık göstererek isteklerini yerine getirmeniz için baskı yapabilir.

Duygusal olarak manipülatör ya da istismarcı olan partnerin gerçek yüzünü size göstermesi zaman alabilir. Bunu unutmadan aşk bombardımanı konusunda dikkat etmeniz gereken belirtilere aşağıda göz atabilirsiniz.

  1. Yoğun bir iletişim söz konusudur

Yeni biriyle aranız süper olduğunda sürekli bir iletişime sahip olmanız normaldir. Ancak karşınızdaki sizi sürekli mesajlar ve aramalar yoluyla bunaltıyorsa bunlar, teknolojiyle yapılan aşk bombardımanları olabilir. Karşınızdaki sizi dışarıdayken uygun olmayan zamanlarda mı rahatsız ediyor? Sizin her an ne yaptığınızı bilmek mi istiyor? Sosyal medyada yayınladığınız her şey hakkında duygusal ve yoğun yorumlar yaptığını hissediyor musunuz?

Yani genel olarak partnerinizin iletişim tarzı nedeniyle kendinizi nasıl hissettiğinizi düşünün. Bir şeylerin yolunda gitmediğinin işaretleri arasında siz başkalarıyla zaman geçirirken endişelenmenize neden olan takıntılı ya da aşırı bir kıskançlık vardır. Arkadaşlarınızla dışarıdayken “Sonra konuşalım” diye mesaj attığınızda sağlıklı bir ilişkide partneriniz “Tamam sevgilim. İyi eğlenceler ve dikkatli ol” diye karşılık verecektir. Manipülatif bir sevgili ise evde kalmanızı isteyecek veya evden çıktığınızda kendinizi suçlu hissetmenize neden olacaktır.

Partneriniz yanınızda o yokken eğlendiğinizde kendisini aşağılanmış hissediyorsa ya da nerede odluğunuzu söylemediğinizde ona saygısızlık yaptığınızı ima ediyorsa, bunlar sizin özgürlüğünüzü elinizden almaya ve sizi kontrol altına almaya çalıştığının işaretleri olabilir.

  1. Büyük hediyeler vardır

Düşünceli sürprizler, tatlı notlar ya da mum ışığında yenen akşam yemekleri, sevilen kişiyi etkilemenin tipik yollarıdır. Ancak iş yerinize teslim edilen bir düzine gül, pahalı mücevherler, yurt dışı tatilleri ve hatta finansal yardım gibi gösterişli hediyeler, özellikle ilişki henüz başlangıç aşamasındayken gerçekleşiyorsa istismar belirtisi olabilir.

Rahatsız edici olacak şekilde abartılı hediyeler vermek, engelleri ortadan kaldırmak ya da hızlı bir şekilde güven ve sevgi duyguları oluşturarak manipülasyonu mümkün kılmak için yapılıyor olabilir. Örneğin, yeni giysiler ya da kozmetik ürünler alarak partnerinin görünüşünü yenilemeye çalışan kişiler var. Bu hediyeler zamanla beklenti haline gelerek hediyeyi alan partnerin, karşısındakine neden kendi aldığı hediyeleri kullanmadığını sorgulamasına neden olabiliyor.

Finansal olarak herhangi bir zayıflığınız söz konusuysa partneriniz kiranızı ödemeye yardımcı olmak istediğini ya da otomobil masraflarınızı karşılamak istediğini söyleyebilir. İlişki henüz yeniyse bu tarz hareketler, partnerinizin sizi bağımlı hale getirmek istediğinin belirtileri olabilir. Araştırmalara göre pek çok aile içi şiddet mağduru, partnerinin finansal bağımsızlığını sabote etmek için ekonomik istismar yöntemini kullanıyor.

“İşe gitmen şart mı? Hadi gel hafta sonunu uzatalım!” gibi bir teklif kulağa hoş gelebilir. Ancak ani bir yolculuk nedeniyle işiniz ya da okulunuz aksayacaksa partneriniz, kendi başınızın çaresine bakma becerinizi azaltmaya ve ona olan güveninizi artırmaya çalışıyor olabilir.

  1. Önce sizi ilahlaştırıp sonra kötü davranır

“Tek istediğim sensin” ya da “Kimse senin gibi olamaz” gibi abartılı iltifatlar özellikle yalnızca birkaç haftalık ilişkilerde başka bir iletişim söz konusu değilse manipülasyon belirtisi olabilir.

Birbirinizi tanımak ve devam eden bir iletişim kurmak yerine bu tür iltifatların yapılması, bağlılık duygularını hızlandırır. Sağlıklı ilişkilerde, mantıklı olmadığını bildiğiniz bir rolü yerine getirmek için kendinizi kaygılı ya da baskı altında hissetmemeniz gerekir. Birini tanımak ve onunla uyumlu olup olmadığınızı anlamanız zaman alacaktır.

Burada neyin gerçek ya da neyin gerçek olmadığını belirlemek zor olabilir. Bazı insanlar gerçekten iyi niyetlidir ve sevgisinde dışavurumcudur. Belki de karşılıklı olarak bağlılık eğilimi vardır. Bu da onları yeni aşık oldukları kişiyle bol bol zaman geçirmeye iter.

Bununla birlikte aşk bombardımanı söz konusuysa aşırı ilgi ve sevginin yerini ani bir öfke, sahiplenme ve şiddet alacaktır. Normal bir ilişkide balayı evresi sona erdiğinde davranışlarda ufak tefek değişiklikler olsa da bunlar, aşk bombardımanında olduğu gibi keskin olmayacaktır. Diğer insanlarla vakit geçirdiğiniz için sizde suçluluk duyguları uyandıran ya da istediğini yapmadığınızda şiddete başvuran partnerdeki değişiklikler, aşırı psikolojik değişimlere örnektir.

  1. Aşırı ilgi ister ve sınırlarınıza saygı duymaz

Başlarda her zaman sizinle vakit geçirmek isteyen bir partner hoşunuza gidebilir. Ancak aşk bombardımanı söz konusuysa bu ilgi boğucu olacaktır. Yalnız kalmak istiyor ve arkadaşlarınızı ya da ailenizi o olmadan görmek istiyorsanız, partnerinizin üzüldüğünü ve size sessiz muamele uyguladığını görebilirsiniz. İki kişilik bir adada gittikçe daha izole hale geldiğinizi ve sevdiğiniz şeylerden vazgeçmeye başladığınızı fark edebilirsiniz. Partnerlerinin sınırlarını aşmak, onları daha derine çekmek için istismarcıların kullandığı bir başka stratejidir.

Bir isteğinizi ya da sınırınızı açıkça ifade etmenize rağmen bunlar bir şekilde göz ardı ediliyorsa istismar ediliyor olabilirsiniz. Birinin özgürlüğünüzü elinizden almaya çalışmasının belirtileri arasında siz sınırınızdan bahsettikten sonra “geri çekilmiş, kızgın, kontrolcü veya şiddete başvuran” bir partner olabilir.

  1. Aranızdaki bağ tuhaf bir şekilde yoğun görünebilir

Samimi konuşmalar, güçlü bir ilişki kurmaya yardımcı olur. Ancak aşk bombardımanında bu konuşmalar daha yoğundur. Sağlıklı paylaşımlar, çift olarak bağ kurmanızı sağlar. Ancak aşk bombardımanında bu paylaşımlar kendinizi partnerinize bağlanmış gibi hissetmenize neden olur.

Örneğin, partneriniz yalnızca haftalar içerisinde sizin onun ruh eşiniz olduğunu ve daha önce hiç böyle hissetmediğini söyleyebilir. Bu sayede sevgi ve güven duyguları o kadar hızlı oluşur ki kişi, duvarlarını ve engellerini indirebilir. Sonrasında aşk bombardımanı yapan partner, rahatsız olacağınız bir davranış sergilediğinde kendiniz yanlış bir şey yapıp yapmadığınızı sorgulayabilir veya bu olayı tek seferlik bir şey olarak kabul edebilirsiniz.

İlişkini bu parlak evresinde partnerinizin idealize edilmiş versiyonuna tutunmaya ve sonrasında onun “kötü yanına” katlanmaya çalışabilirsiniz. Mağdurların pek çoğu, partnerlerinin eylemleri için kendilerini suçladıkları ya da erken dönemde oluşan büyük bağlılık nedeniyle onlara yardım etme ihtiyacı duydukları için tuzağa düştüklerini söylüyor.

  1. İlişkiniz hızlı ilerliyormuş gibi gelir

Daha yeni randevuya çıktınız, sonra birlikte yaşamaya başladınız, nişanlandınız ve çocuk planlarınız hakkında konuşuyorsunuz. İstismarcı ilişkilerde genelde kısa ve yoğun bir kur dönemi ile ardından bağlılığı hızlı bir şekilde resmileştirme arzusu vardır. İlk tanıştığınızdan günler ya da haftalar sonra karşınızdaki kişi size delice aşık olmuş gibi görünüyorsa veya bu kişinin sizi çok iyi tanımadığı halde nasıl bu kadar yoğun şeyler hissedebileceğini düşünüyorsanız, bunlar kötüye işarettir.

Arkadaşlarınız ya da aileniz, “İlişkiniz gerçekten hızlı ilerliyor” gibi yorumlarda bulunuyor mu? O halde savunmaya geçmek yerine onlara endişelerinin nedenlerini sorun. Söylediklerini düşünün ve ardından ilişkiniz hakkında nasıl hissettiğinizi düşünün. Partneriniz sizinle gerçek bir ilişki kurmak istiyorsa işleri yavaştan alma talebinizi hemen kabul edecektir.

Yeni İlişkiniz Hakkında Endişeleriniz Varsa Ne Yapmalısınız?

Manipülatif hareketleri net bir şekilde anlayamayabilirsiniz. Karşınızdakinin nazik davranışlarından şüphelenmeniz ve niyetinin kötü olduğunu düşünmeniz de iyi olmayacaktır. Ancak bir şeyler hissettiğinizde içgüdülerinize güvenmeyi deneyin. Aşk bombardımanından şüpheleniyorsanız mutlaka ilişkinizi hemen bitirmeniz gerekmez. Ancak yavaşlamalı ve durumunuzu yeniden değerlendirmelisiniz. Bunun içinse şu yollara başvurabilirsiniz:

Alan yaratın

Günün yalnızca bir kısmında dahi olsa biraz ayrı kalacağınıza söz verin. Uzun zamandır görmediğiniz bir arkadaşınızı ziyaret edin, ailenizi görmek için hafta sonu yolculuğa çıkın ya da sevdiğiniz bir hobiniz ya da kişisel bakımınız için zaman ayırın. Ne yaptığınız önemli değil; önemli olan, kendinize ve değerlerinizi kontrol etmek adına ilişkinize bir mola vermenizdir. Partneriniz bu isteğinize kendisini merkeze alan bir tartışmayla karşılık veriyorsa bu durum onun, sizin ihtiyaçlarınıza saygı duymadığının ve sizi kontrol etmeye çalıştığının bir belirtisidir.

Defter tutun

Hayatınızın şimdiki hali ile ilişkinizden önceki halini karşılaştırarak deftere yazın. Vaktinizi harcama şekliniz ne açıdan değişti? Kimlerle görüşüyorsunuz? Sonrasında her bir farkı gözden geçirin ve bu değişikliğin istediğiniz bir şey mi olduğuna yoksa partnerinizin isteklerine göre bir düzenleme mi olduğuna karar verin. İlişkiniz öncesinde değer verdiğiniz insanlarla bağlantınızı kaybettiğinizi fark ediyorsanız, partneriniz sizi izole etmeye çalışıyor olabilir.

Objektif bir yabancıyla konuşun

İlişkinizle ilgili olarak koruyucuysanız ve yanlış düşünmek istemiyorsanız, yakın bir arkadaşınız ya da aile bireyleriniz dışında biriyle konuşun. Aşk bombardımanı oldukça kafa karıştırıcı ve rahatsız edici bir deneyim olabilir. Bu nedenle bu konuda bilgili bir uzman ile konuşarak istismarlar mı yoksa sağlıksız bir ilişkiyle mi uğraştığınızı anlayabilirsiniz. Aile içi şiddetle ilgilenen merkezlerle iletişime geçerek ve bu kurumlar sayesinde terapist yardımı alarak sınırlarınızı nasıl belirleyeceğinizi, çatışmaları nasıl çözeceğinizi ve gerekirse ilişkinizi güvenli bir şekilde bitirmek için plan yapmayı öğrenebilirsiniz.