© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Ateş nefesi uyguluyorum; Kriya yoga

Herkese merhaba! Daha önce, sizlere 21 günlük bolluk ve bereket meditasyonu yaptırmıştım. Daha öncesinde de, benim aslında Dinlendirici Yoga Nefesleri diye bir yoga videom da vardı. Ancak, bana enerjinizi çok hızlı yükseltmek istediğinizi söylemiştiniz. Bu nedenle, ben de yoga metotlarından bir tanesi ve daha nefese dayalı bir metot olan “Kriya Yoga” dediğimiz bir metodu sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Bu metodu sabahları uygulamanızı öneriyorum, gece yatarken yapmanız çok da doğru değil. Eğer, gece dışarı çıkacaksanız ve gece boyunca enerjiye ihtiyacınız varsa, elbette yapabilirsiniz. Şimdi, hep beraber Ateş Nefesi’ni deneyelim!

Ateş Nefesi’ne Hazırlık

Yoga’da rahat kıyafetler giymemiz gerekiyor. Dar ve sıkıcı kıyafetler tercih etmeyin. Mümkünse, sabah kalktığınızda mutlaka kişisel bakımınızı yaparak kalkın. Şundan bahsediyorum; vücudunuz gece boyunca çalışıyor ve gece boyunca sindirim sisteminin attığı bütün toksik maddeler dilin üzerinde birikiyor.

Bu nedenle, sabah kalktığınızda, Ateş Nefesi’ni yapmadan önce, burnunuzu çok güzel temizleyin (mümkünse deniz suyu çekerek) ve dilinizin üzerini dil temizleyici ya da bir kaşığın tersi ile temizleyin, gargara yapın ve çok az bir su için. Ancak, sakın yemek yemeyin, tok karna yapmamalısınız. Sigara içmemenizi söylememe gerek bile yok. Yere oturun, yüksekliği biraz daha arttırmak ve iki dizinizin de yere inmesini sağlamak için, poponuzun altına bir yükselti koyabilirsiniz.

Ben, kitap ve üzerine yumuşak bir yastık koyarak bunu yaptım. Gövdenizin yamuk olmasını istemiyorum, dikliğinizi korumanız gerekiyor. Bunu hissedebilmek için de; tepenizden, başınızın en üst noktasından, hayali bir ipin sizi gökyüzüne çektiğini hissedin.

Ateş Nefesi Temel Prensibi

Bolluk ve bereket meditasyonunda da anlattığım şey, “Evrensel Yaşam Enerjisi”. Nedir, evrensel yaşam enerjisi?

Çinliler buna “Chi”, Uzak Doğulular “Ka” diyor, Orta Asya Türkleri “Mana” diyor, Hintliler de buna “Prana” diyorlar. Prana, bizim evrensel yaşam enerjisi dediğimiz şey. Kainatta yaratılmış, canlı olan her şeyin Chi enerjisi var. Ateş Nefesi ile biz, yüksek boyutta, Chi nefesini de bedenimize çekerek enerjimizi yükseltmeyi hedefliyoruz. Adı üzerinde, “ateş nefesi”.

Fiziksel olarak da biraz yorucu bir nefes. Çünkü, dik oturup karın nefesi almaya çalışarak yapacağız. Karnımızı, burnumuzdan nefesler alırken dolduracağız ve sonrasında vereceğiz. Yani, bir pomba hareketi yapacağız. Bunu yaparken, nefes alırken karnımız dolduğu için, verirken iteceğiz. Dolayısıyla, almaya bir daha uğraşmanıza gerek yok. Sadece, aldığınız nefesi, karnınıza, omurganıza kadar nasıl itebileceğinize bakmanız lazım. Yani, bilinçli bir şekilde karın kaslarınızı kullanarak karın kaslarınızı, omurganıza doğru nefes verirken, bir körük gibi itiyorsunuz.

Bunu yaparken, burundan nefes alıp veriyoruz, ağzımızı kesinlikle açmıyoruz. Boğazımızı gevşek bırakıyoruz. Omuzlarımızı gevşek ve diğer her şeyi gevşek bırakıyoruz. Bir efor harcasak bile, bu efor sadece karın bölgesinde olacak. Onun dışında, vücudun her yeri oldukça gevşek olacak. Bunu yapmadan önce, birkaç tane derin nefes alacağız. 20 ile başlayabilirsiniz, 120’ye kadar çıkabilirsiniz. Nefesi burundan alıp vereceğiz ve sonrasında rahatlayacağız. Önce, nefesi ellerimiz ayaklarımızın üzerinde olacak. Ancak, daha ileri seviyede ellerimizi de devreye sokuyor olacağız. Hazırsanız, başlayalım!

Ateş Nefesi Uygulaması Nasıl Yapılır?

 • Derin nefeslerle, diyafram nefesini alın. Yani, büyük bir eforla karın kaslarınızı geriye doğru itin.
 • Derin bir nefes alın, bu derin nefesi karnınızdan göğsünüze kadar çıkarın ve sonra yavaşça verin.
 • Bir nefes daha alın ve verin.
 • Bir nefes daha alın ve şimdi, verirken harekete başlayın. Burada, karın kaslarınızı yukarıya doğru itin.
 • Derin nefes alın, tutun ve verin. Bir tane daha alın, tutun ve verin.
 • Son bir nefes daha alın ve verin.

Küçük bir pratik yapmış olduk. Nasıl hissedeceğinizi deneyimlemiş oldunuz. Karnınızı ittiniz. Şimdi, tekrar derin bir nefes alın ve verirken 60 saymaya başlayın. Ve şimdi, elleri de işin içine katacağız. Ne yapacağız?

 • İki elinizi yanlara doğru, baş parmaklar yukarı bakacak şekilde açın.
 • Elleriniz yumruk yapılmış halde kalarak, nefesi yapmaya çalışın.
 • Derin nefes alın ve içinizden sayarak 60 sayısına gelin ve nefesi verin.
 • Derin nefes alın, ellerinizi indirin, nefesi tutun ve verebildiğiniz zaman verin.

Burada kalabilirsiniz. Bu seviyede kalmak isterseniz, hiçbir problem yok. Ancak, eğer nefes kapasiteniz, kondisyonunuz yerindeyse, bir ileri seviyeyi de yapabilirsiniz. Şimdi, bir sonraki aşamadaki, 3. Seviye denilen Ateş Nefesi’ndeki uygulamayı beraber yapacağız. Bunda, nefesi vereceğiz, 120 sayacağız. Ancak bu kez, nefes alırken dirsekler yukarıda ve nefes verirken dirsekleri gövdenin iki yanına bir körük gibi itiyor olacağız. Burada, kaburgaları da itiyoruz ki akciğerlerde kalan nefesi itebilelim. Nefes alırken kollar yukarıda, verirken aşağıda. Burundan nefes alıp veriyoruz ve 120 sayıyoruz. Hadi, başlayalım!

 • Derin bir nefes alırken eller yukarıda ve verirken aşağıda olacak şekilde 120 sayın.
 • Gözlerinizi kapatın, burundan derin nefes alın, göğsünüze kadar şişirip nefesi tutun ve verin.
 • Bir tane daha nefes alın, tutun ve verin.
 • Son bir nefes daha alın, tutun ve verin.

Gözleriniz kapalı haldeyken, biraz gevşeyin. Vücudunuzda, Ateş Nefesi’nin verdiği enerjiyi hissedin. Chi enerjiniz yükseldi, bedeninizin ısısı ve enerjisi yükseldi, bunu hissedin. Hissettiğiniz zaman, gözlerinizi açabilirsiniz.

Bu uygulamayı, her sabah aç karna, işe gitmeden önce yapabilirsiniz. Yukarıda da dediğim gibi, gece yapmanızı önermiyorum. Ateş Nefesi, bütün yoga uygulamalarının nefesleri gibi, çok enerjik bir nefes. Sınava girmek istediğinizde, ellerinizi kullanmadan kısa versiyonlarını da yapabilirsiniz. Nefes ile ilgili paylaşımlarım devam edecek. Umarım, Ateş Nefesi uygulamamı beğendiniz. Bugünlük benden bu kadar. Hoşça kalın!

One thought on “Ateş nefesi uyguluyorum; Kriya yoga

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. sevgi dedi ki:

  merhaba Ayşe Hanım bu nefesleri ve pozisyonları görsel olarak da görmemiz mümkün olabilir mi acaba 🙂