Avokado yağını yiyeceklerde ve hatta kuru cildinizi nemlendirmek için kullanıyor olabilirsiniz. Peki ya hiç saçlarınız için avokado yağı kullandınız mı? Avokado saçını günlük saç rutininizde kullanmanız, saç tipiniz ne olursa olsun saçınızı iyileştirmeye ve kuruluğu gidermeye yardımcı olacaktır.

Avokado yağı tamamen doğal ve kolayca ulaşılabilir bir yağdır. O halde avokadoyu saçlarınızda kullanmaya ne dersiniz?

Avokado Yağının Saç için Faydaları

Avokado Yağının Saç için Faydaları
Avokado Yağının Saç için Faydaları

Avokado yağı, avokado meyvesinin etli kısmının preslenmesiyle elde edilir. Avokadonun hem kendisi hem de yağı, sağlığınızı içten ve dıştan destekleyebilecek besinler açısından zengindir.

Peki avokado yağı saçınız için faydalı mıdır? Avokado yağı, tekli doymamış omega-9 yağ asidi olan temel yağ asitlerinden oleik asit bakımından zengin olmakla birlikte çoklu doymamış omega-6 yağ asidi olan linoleik asit bakımından da zengin bir kaynaktır.

Avokado yağında bulunan yağ asitleri, avokado yağının kuru saç derisi ve saçta düzelme sağlamasının en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Avokado yağı saçınızı doğal olarak nemlendirir ve güçlendirir, saçın daha sağlıklı ve daha parlak olmasını sağlar.

Avokado yağının saç sağlığı için sağladığı faydaları aşağıda detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Saçı hasar görmekten korur

2015 yılında yapılan bilimsel bir araştırmaya göre yağlar, saçı hasar görmekten koruma konusunda önemli bir role sahip. Bazı yağlar saça nüfuz edebilmekte ve saçın emdiği su miktarını azaltarak şişkinliğin azalmasını sağlayabilir. Saça düzenli olarak yağ uygulandığında saç şaftındaki yağlanma artabilir ve bu da saçları kırılmalarının önüne geçebilir.

Avokado yağının esas faydalarından bir tanesi saçı, nem bakımından zengin yağ asitleri ile kaplaması ve hasar görmekten korumasıdır. Saç hasarının başlıca nedenleri arasında güneşe maruz kalma, deniz suyu ya da klor yer almaktadır. Bu nedenle deniz ya da havuz kenarında zaman geçirmeden önce saçlarınıza avokado yağı sürerek bu dış etkenlerin kurutucu etkilerinden kaçınabilirsiniz.

Saç hasarına neden olan bir diğer şey ise saç kurutma makinesi ya da düzleştirici gibi aletler olmaktadır. Bu aletleri kullanmadan önce saçınıza avokado yağı uygularsanız, ısıya karşı doğal koruma sağlayabilirsiniz.

Saç boyama, saça zarar veren şeylerden bir tanesidir. Saçınızı boyattıktan sonra saç kremi ya da maskesi olarak avokado yağı kullanırsanız, saç rengini açma ya da saç boyama gibi şeylerden dolayı saçlardan oluşan kuruluğun ve matlığın önüne geçebilirsiniz.

Saç uzamasını teşvik eder

Saç uzamasını teşvik eder
Saç uzamasını teşvik eder

Araştırmalar avokado yağının saç uzamasını teşvik ettiğini kesin olarak göstermemekle birlikte besin açısından zengin bu yağın, hem sindirim hem de deriye uygulama yolu ile saç sağlığını arttırabileceğinizi söyleyebiliriz.

Saçınızı doğal bir şekilde uzatmak ve saç dökülmesini önlemek için biberiye yağı ve nane yağı gibi uçucu yağlar kullanıyorsanız, avokado yağını taşıyıcı yağ olarak kullanabilirsiniz.

Saç seyrelmesini önlemek için doğal yöntemler arıyorsanız, birden fazla taşıyıcı yağ ile birden fazla uçucu yağı birlikte kullanabilirsiniz. Örneğin, saç büyümesini teşvik etmek için biberiye ve nane uçucu yağları ile havuç ve avokado yağını karıştırarak kullanabilirsiniz.

Dolaşan saçların önüne geçer

Dolaşan saçlarla uğraşmak hoş bir şey değil. Özellikle de saçlarını taratmak istemeyen çocuklar için saç dolaşıklığı sorun olabilmekle birlikte yetişkinler de saç dolaşıklığı ile uğraşabilmektedir.

İnce telli saçlar kolayca dolaşabilmektedir. Ayrıca havanın rüzgarlı olması da saçların dolaşmasına neden olabilmektedir. Kuru saçların da dolaşması mümkündür.

Saçlarınızı taramamadan önce saçınıza ufak bir miktar avokado yağı sürerseniz hem saçlarınızı nemlendirmiş hem de dolaşıklığın önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca saçlarınızı açmanız da daha kolay hale gelir.

Kepeğe karşı etkilidir

Kepeğe karşı etkilidir
Kepeğe karşı etkilidir

Kepek, kafa derisindeki ölü cilt hücrelerinin çok fazla olmasına neden olan bir cilt sorunudur. Cildin çok kuru ya da çok yağlı olması bu soruna neden olabilmektedir.

Kafa derisine avokado yağı gibi doğal bir yağ uygulamak, her iki durumda da etkili olacaktır. Kafa deriniz çok kuruysa avokado yağı deriyi nemlendirmek için gerekli olan besinleri sağlayacaktır. Kafa deriniz çok yağlıysa avokado yağı kullandığınızda yağ bezlerine çok fazla yağ üretmelerine gerek olmadığının mesajını vermiş olacaksınız.

Kaşıntılı, kuru ve pul pul dökülen kafa derisinin önüne geçmek için avokado yağı gibi doğal yağlarla kafa derinize düzenli olarak masaj yapabilirsiniz. Ayrıca kepek kontrolünün yanı sıra saç büyümesini desteklemek için biberiye ve çay ağacı gibi uçucu yağlarla hint yağı ve avokado yağını karıştırabilirsiniz.

Avokado Yağı Nasıl Kullanılır?

Avokado Yağı Nasıl Kullanılır?
Avokado Yağı Nasıl Kullanılır?

Avokado yağının saçınız için çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz.

  • Avokado yağını sıcak bir şekilde saçınıza uygulayabilirsiniz. Bunun için avokado yağını biraz ısıtın ve saç derinize ve saçlarınıza uygulayın. Saçınıza saç bonesi ya da havlu sarın ve yıkamadan önce en az 30 dakika bekletin. Sonrasında her zamanki gibi yıkayın ve nemlendirin.
  • Saç masajı oldukça rahatlatıcı ve terapötiktir. Avokado yağı ile hem vücudunuza hem de saç derinize masaj yapabilirsiniz.
  • Doğal saç maskesi ya da nemlendiricisi olarak kullanabilirsiniz. Saçlarınızda nasıl bir etki yaratmak istediğinize bağlı olarak tüm saç derinize avokado yağı sürebilir ya da yalnızca saç uçlarınıza uygulayabilirsiniz. Yağı saçınızda 15-30 dakika bekletebilir veya yağı sürüp uyuyabilirsiniz.
  • Kırık uçları ve uçuşan saçları yatıştırmak için kullanabilirsiniz. Bunun için birkaç damla avokado yağını parmaklarınıza dökün ve istediğiniz yere uygulayın. Saçınız inceyse tek bir damla işinizi görecektir. Yağı daha fazla miktarlarda da kullanabilirsiniz. Ancak saçınız üzerindeki etkisini görmek için önce küçük miktarlarla başlamanız iyi olacaktır.
  • Saçı ısıdan korumak için kullanabilirsiniz. Saçınızı kurutmadan ya da diğer şekillendirici aletleri kullanmadan önce nohut büyüklüğünde yağ alabilir ve özellikle saç uçlarınız olmak üzere tüm saçınıza uygulayabilirsiniz. Bunun için parmaklarınızı kullanabileceğiniz gibi fırça da kullanabilirsiniz.
  • Saç büyümesini desteklemek ve kepeği azaltmak için taşıyıcı yağ olarak kullanabilirsiniz. Saç seyrelmesi ve kepek gibi sorunlar için avokado yağını taşıyıcı yağ olarak kullanabilir ve istediğiniz uçucu yağlarla karıştırabilirsiniz.

Peki avokado yağını saçta ne kadar bekletmek gerekir? Avokado yağını saç sorunlarınızı tedavi etmek ya da kepek için kullanıyorsanız saç derinizde ve saçınızda en az 15-30 dakika bekletmelisiniz. Saçınız çok kuru ve hasarlıysa yağı saçınızda daha uzun süre tutabilirsiniz.

Saçınızı ısıdan korumak ya da kırılan uçları ve uçuşan saçları engellemek için avokado yağı kullanıyorsanız, saçınızın kuru ya da ıslakken birkaç damla yağ uygulayabilir ve sonrasında yıkamadan o şekilde bırakabilirsiniz.

Hindistancevizi yağı mı avokado yağı mı?

Hindistancevizi yağı ve avokado yağı arasında kaldıysanız, her iki yağı da aynı amaçlarla kullanabilirsiniz.

Saç kuruluğu, kırık uçlar, uçuşan saçlar ve düğümler için her iki yağı da kullanabilirsiniz. Yağların her ikisi de saçınızı nemlendirecek ve yaşadığınız sorunları azaltacaktır.

Hindistancevizi yağını ve avokado yağını kuruluğu ve kepeği geçirmek için kafa derisinde kullanabilirsiniz. Kepek sıklıkla mantar benzeri bir enfeksiyon nedeniyle oluşmaktadır. Bu durumda hindistancevizi yağına şans verebilirsiniz. Hindistancevizi yağının antiviral, anti-fungal ve antibakteriyel özellikleri olduğunu gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

Avokado Yağı Kullanmanın Riskleri ve Yan Etkileri

Avokado ve avokado yağı alerjisi mümkündür. Bu nedenle avokado hassasiyetiniz ya da alerjiniz varsa avokadodan uzak durmanız gerekir.

Beklenmedik etkilerden kaçınmak için avokado yağını saçınızda ve cildinizde ufak bir yerde test etmek isteyebilirsiniz.

Sonuç Olarak

  • Avokado yağı, saç sağlığı için doğal ve ulaşılabilir bir kaynaktır.
  • Avokado yağı kuruluk, saç uçlarında kurulma, uçuşan saçlar ve dolaşıklıklar konusunda etkilidir.
  • Yemeklerinizde ve saçlarınız ile cildinizde avokado yağı kullanmadan önce yağın yüzde 100 saf olduğundan emin olun.
  • Avokado ve hindistancevizi yağı saç için benzer amaçlarla kullanılabilmekle birlikte kepek tedavisi için antifungal özellikleri olan hindistancevizi kullanmanız daha etkili olabilir.