Ayın döngülerinin, bahçenizin büyümesi ,çiçeklenmesi, köklenmesi gibi yaşamsal faaliyetlerini yaparken ayın desteğini de arkasına bir rüzgar gibi almasını sağlamasına ay bahçeciliği deniliyor ve tarih gösteriyor ki Nil kıyılarından, Kızıldereli yerlilerine, Keltlerden Mezopotamyaya kadar geniş çağlar boyunca, farklı kıtaların, farklı zaman dilimlerinde teknikleri uygulanmış metodlarıdır, notlardır da denilebilir.

Peki ayın ritimlerinin,dünyanın bahçelerinde yakalayacakları teknikleri zamanımızdaki hatırlatıcıları kimdir dersek ; Gaius Plinius, Rudolf Steiner, Lilly Kolisko, Maria Thun, Alan Chadwick gibi doğanın döngülerine gönül veren kişiler yanımızda beliriyor .

Ayın çekiminin denizin gelgitleri etkilediğini hepimiz biliyoruz işte tamda burada , toprak suyu üzerinde de bir etkiye sahip olduğunu ve bunun da bitkiler için kullanılabilir hale gelmesi, ayın yerçekimini etkisi ve ay ışınlarının azalması ve artması ile bitkilere etkileri ile aya göre bahçecilik takvimi oluşuyor .

Ayın Döngülerinde Bahçemde Ne Yapabilirim ?

Ay takvimi 28 günlülere döngülere bölünüp herbiri 7 gün süren 4 evresi vardır bunlar ;

1 .Yeni Ay

2.İlk Dördün

3.Dolunay

4.Son Dördün ( Azalan Ay) dır

İlk iki evresinde(yeni ay ve ilk dördünde ) karanlık ay büyür ve görünür hale gelmeye başlarken 3.ve 4. evrelerinde(dolunay ve son dördün )  ışık azalır ve sonra döngü yeniden başlar .

1.Yeni Ayda Bahçemde ne yapabilirim ?

Yeni ay ,ayın ekimi destekleyen bir döngüsüdür ,çünkü nem seviyesinin yükselmesinin yanında artan ay ışınları ile tohumlar kolaylıkla çimlenir ve yaprak büyüymesini uyarır ,yeşil yapraklı bitkileri (marul, lahana, brokoli, karnabahar gibi ) dikmek için uygun bir zamandır

2.İlk Dördünde Bahçemde ne yapabilirim  ?

 Nem seviyesi yeni aydaki kadar yüksek değildir ancak ay ışınlarının artışı yeşil bitkilerin gelişimini pozitif etkidedir .Bu döngünün sonlarına doğru yani dolunaya yaklaşan günlerde  aklınıza tohumlarını içinde büyüten sebzelerinizi (Biber domates fasulye gibi ) ekmek gelebilir

3.Dolunayda Bahçemde Ne Yapabilirim ?

 Ay ışığının azalacak doğrultuda gitmesi , nem seviyesinin yüksek oluşu ve bitki özsuyunun aşağı yani köklere yönelmesi ,bize kök sebzelerini (havuç,patates ,pancar gibi ) ve uzun ömürlü bahçe bitkilerini dikmek için harika bir zaman olduğunu işaret eder .

4.Son Dördünde (Azalan Ayda ) Bahçemde Ne Yapabilirim ?

 Azalmış ay ışığı ve çekim kuvveti ile bahçenizi dinlendirmenin ,hasata ,gübrelemeye bırakmanızın iyi olacağı bir dönemdir.