Saatlerce ayakta durmak zorunda olduğunuz durumlar bir yana, çıplak ayakla dolaşmalar, sahildeki taşlar, kum ve tuz, açık sandaletlerle gezinmeler yüzünden yaz aylarında ayaklarınız zarar görür. Bu zararı en aza indirmek için, Jennifer Nelson’ın paylaştığı evde yapabileceğiniz birkaç peeling tarifini,  sizlere sunuyoruz.

Rahatlatıcı naneli ayak maskesi

* 1 bardak toz şeker

* Zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı

* Birkaç damla nane yağı

1 bardak toz şekeri büyük bir kaba boşaltın. Zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağını yavaş yavaş şekerin üzerine dökün ve hafif sulu ama taneli bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Daha sonra bir kaç damla nane yağı ekleyin. Hazırlamış olduğunuz peeling karışımını istediğiniz bir şişeye koyarak banyonuzda bulundurun. Böylece sakin bir banyo yaparken ayaklarınızın ağrısını dindirebilir, ölü derilerinizden kurtulabilir ve ayaklarınızı nemlendirebilirsiniz.

Canlandırıcı limonlu ayak maskesi

* 2 bardak toz şeker

* ¼ ya da ¾ bardak badem ya da Hindistan cevizi yağı

* 6-8 damla limon yağı

Şeker ve badem yağını bir kaba koyarak, ıslak kum kıvamına gelene kadar karıştırın. Üzerine dilediğiniz kadar limon yağı ekleyin ve maskeyi ayaklarınıza iyice sürün. Duşta yıkamadan önce 5 dakika bekletin. Ayaklarınız canlandırıcı bir spa masajından çıkmış gibi hissedecek.

Çatlak topuklar için sütlü peeling ile ayak bakımı

* 1 bardak süt

* 5 bardak ılık su

* 4 yemek kaşığı şeker ya da tuz

* Yarım bardak bebek yağı

* Ponza taşı

* Akne temizleme pedi

* Koyu kıvamlı favori nemlendiriciniz

* Çorap

Bir bardak süt ve 5 bardak ılık suyu pedikür leğeninize ya da geniş bir kaba boşaltıp ayaklarınızı içine sokarak, 5-10 dakika bekletin. Başka bir kapta bebek yağı ve şeker ya da tuzu karıştırın. Yoğun bir macun haline gelince dairesel hareketlerle masaj yaparak ayağınıza sürün. Sertleşmiş topuklarınızı ponza taşıyla ovarak işlemi bitirin. Daha sonra ayağınızı durulayıp kurulayın. Ölü derilerden iyice kurtulmak için akne temizleme pedi ile de ayaklarınızı ovabilirsiniz. Daha sonra vazelin ya da koyu kıvamlı bir nemlendiriciyi ayağınızın altına sürün, üzerine kalın ve rahat bir çorap giyerek ayaklarınızı bir kaç saat uzatın. Dilerseniz bu işlemi yatmadan önce yapıp çorapla uyuyabilirsiniz.

Ağrıyan ayaklar için rahatlatıcı banyo

* Sıcak su

* 2 yemek kaşığı sirke

* Epsom tuzu (İngiliz tuzu ya da magnezyum sülfat olarak da bilinir) ya da deniz tuzu

Sirke, iltihaplanma ve yangıları azaltarak, yorgun ve ağrıyan ayakların daha iyi hissetmesini sağlar. Pedikür leğeninizi sıcak suyla doldurun. Daha sonra sirke ve bir avuç epsom ya da deniz tuzunu da ekleyerek karıştırın. Ayaklarınızı bu suya sokarak 20 dakika bekleyin. Daha sonra aynı karışımı soğuk suyla hazırlayın ve bu soğuk karışıma bir havlu sokun. Havludaki fazla suyu sıktıktan sonra ayağınıza sarıp canlandırıcı bir etki için 5 dakika bekletin. Ağrıyan ayaklarınızı rahatlatmak için bu işlemi gün içinde birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.