AYAKLARINIZI BAŞTAN ÇIKARTACAK TAVSİYELER

Çoğu kişi ayaklarına hak ettiği değeri vermez. Peki siz onlar için ne yapıyorsunuz? Bütün kış kalın botların, çizmelerin arasına sıkışıp kalan ayaklar, yazın biraz nefes almak için can atar. Vücudun bütün yükünü çekerek oldukça fedakâr davranan ayaklarımıza da en az ellerimiz, yüzümüz kadar özen göstermemiz gerekiyor. İşte size hem yaz için ayaklarınızı sandaletlere hazırlayacak, hem de onları baştan çıkartacak tavsiyeler…

 1. Ölü derilerden arındırın ve bunun için özel sabunlar kullanın.
  Ayaklarınızın duş alırken kendiliğinden temizlendiğini düşünüyorsanız, çok yanlış bir yoldasınız demektir. Onların da saçınız ve yüzünüz gibi temizliği için ayrı bir çaba sarf etmenize ihtiyacı var! Çünkü ayaklarınız, kuru ve ölü derilerden kurtulmayı sağlayan temizleyicilere ihtiyaç duyar. Bu alışkanlığı edinirseniz, ayaklarınıza kaybettiği nemi geri kazandırarak onları canlandırmak kolaylaşır.
 1. Onları sert ve kuru derilerden kurtarın.
  Ayaklarınızı ne kadar temizlerseniz temizleyin, eğer topuklarınız ve parmaklarınızın altında kuru ve sert deriler varsa pek güzel gözükmeyeceklerdir. O yüzden ölü derilerinizi gözünüzün önünde soyan güçlü peeling ürünlerinden kullanırsanız, çocukken sahip olduğunuz yumuşacık ayaklara tekrar kavuşabilirsiniz!
 1. Ponza taşı kullanın.
  Ayak bakımı uzmanlarının eski moda ponza taşında bu kadar ısrar etmesinin nedenini hiç düşündünüz mü? Ponza taşı, ayaklarımızın altındaki nasırlardan kurtulmanın en kuvvetli yoludur. En iyi sonucu almak için, tuzlu ılık suya ayaklarınızı sokup 10 dakika bekleyin. Ponza taşını da ılık suda birkaç saniye beklettikten sonra, dairesel hareketlerle ayaklarınızı ovalayın.
 1. Nemlendirmeyi asla ihmal etmeyin.
  Ayaklarınızdaki ölü derilerden kurtulduktan sonra, hindistan cevizi yağı ya da üre içeren bir ayak kremiyle ayaklarınızı nemlendirin. Böylece inatçı nasırlar ve kurumuş derileri yok edebilirsiniz.
 1. Doğal ürünleri tercih edin.
  Eğer ayak bakımınızda kimyasallarla dolu ürünlerden uzak durmak istiyorsanız, birkaç malzemeyle evde yapabileceğiniz peelingler ve yumuşatıcı bakım kremlerini tercih edebilirsiniz. Yorgun ayakları rahatlatmak için pembe himalaya tuzu ve okaliptüs yapraklarını sıcak su dolu bir kapta karıştırın. Daha sonra bu karışımı, iki ayağınızın da sığacağı bir leğene boşaltın. 5-7 dakika ayaklarınızı bu suda beklettikten sonra, kurulayıp argan yağı sürün. Böylece yeni derinin oluşmasına yardımcı olurken, ölü derilerin de atılmasını sağlayacaksınız. Ayrıca ayaklarınız, fazlasıyla ferahlayıp rahatlayacaktır.
 1. Çorapla uyuyun.
  Ayaklarınızı yaza hazırlamak için, glikolik bir krem sürdüğünüz ayaklarınıza bir çift çorap geçirin ve öyle yatın. Bu yöntemle kremin ayaklarınıza en iyi şekilde nüfuz etmesini sağlayacak ve cildinize kaybettiği nemi geri kazandıracaksınız. Üstelik kremi sürdükten sonra yürümek yerine yattığınız için, kremin daha iyi emilmesini de sağlayacaksınız. İsterseniz kendi çoraplarınızı kullanmak yerine, tamamen bu iş için üretilmiş ayak bakım çoraplarını da tercih edebilirsiniz.

Sağlık ve şifayla kalmanız dileğiyle…