© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Ayrılık sürecini çocuklara nasıl ifade etmeliyiz?

“Ben, eşimle boşanma kararı aldım. Bu ilişkiyi artık sürdüremeyeceğim ama çocuğuma bunu nasıl anlatacağımı bilmiyorum. Çocuğumun endişe etmesinden, kaygı duymasından korkuyorum. Belki de bu boşanma, onun atlatamayacağı bir şey olabilir. Bu yüzden, onunla sağlıklı bir iletişim kurup ayrıldığımızı sağlıklı bir koşulda anlatmam lazım. Peki, ben ne yapacağım?”. Konumuz; ayrılık kararı aldığınızda, çocuğunuzla konuşurken dikkat etmeniz noktalar…

Ayrılık kelimesi, herkesin içini burkar, çünkü ayrılığın kendisi zaten hüzünlü bir kelimedir. Bir kişiden ayrılıyor olmak, yaşadığınız düzeni, o güvenli alanınızı terk ediyor olmak ve bilmediğiniz bambaşka bir başlangıç yapıyor olmanız, zaten olduğu haliyle bile zordur. Bir de, söz konusu olan şey aileniz, çocuğunuz ya da anne babanız ise, bu durum çok daha aşılmaz hale gelebiliyor. Yalnız, artık günümüzde boşanmaların sıklıkla olması ile birlikte, artık ayrılıkları da boşanmaları da normalleştirebiliyoruz. Peki, boşanma kararı aldıktan sonra çocuklarımıza nasıl yaklaşmalıyız? Onlara ayrılığı nasıl ifade etmeliyiz? Bu konuda, sizlerle bunu konuşuyor olacağız!

Ayrılık Kararı Çocuğa Nasıl Aktarılır?

Boşanma kararı aldıktan sonra anne ve babalar, bu durumu çocuklarına nasıl aktaracakları ile ilgili, genellikle çok ciddi kaygılar hissediyorlar. Boşanma durumunuz netleştiyse, çocuğunuzla mutlaka konuşmalısınız. Ancak;

• Boşanma kararı tam tamına alınmadıysa ya da bu kararı tek taraflı aldıysanız,
• Bu durumu eşinizle sağlıklı bir iletişim kurarak paylaşmadıysanız,
• İş mahkemeye gitmediyse ya da evleri ayırma sürecine gitmediyse, asla çocuğunuzla konuşarak onun aklını karıştırmamalısınız.

Süreci Sağlıklı Yönetmelisiniz

Boşanma kararı aldıysanız ve bu durum netleştiyse; hiç vakit kaybetmeden, eşinizle birlikte, çocuğunuza söylemeniz gerekiyor.

Peki, bunu nasıl söyleyeceksiniz?

Biliyorsunuz ki, her boşanma anlaşmalı olmayabiliyor, çatılmalı boşanmalar da var. Ve ne yazık ki, anne ya da baba, boşanma sürecinde evleri aniden ayırabiliyorlar ya da iletişimi tamamen koparabiliyorlar. Bu durum, çocuk için çok kaygı verici ve anlamlandıramadığı bir durum olsa dahi; en azından bir tarafın, durumu sağlıklı yönetmesi gerekir.

Çatışmalı boşanmalarda, öfke çok yoğun bir şekildedir ve en çok kullanılan kişi, burada çocuk olur. Ne yazık ki, çocuklar ilişkinin içerisinde de bağlayıcı bir etken olurken; boşanma sürecinde de öfkeyi çıkarttığımız bir nesne haline geliyor. Bu, çok üzücü bir durum ve tabi ki bir istismar. Bu durumda, çatışmada olan kişiler kimlerse, süreci kim zorlaştırıyorsa; diğer tarafın sağlıklı kalması gerekiyor ki, çocuğun da en az zararlı görerek bu çatışmadan sıyrılmasını sağlayabilelim. Böyle bir durum varsa da, mutlaka bir pedagogdan, bir psikologdan destek almanızı öneririm.

Çocukla Konuşmak İçin Uygun Ortam Yaratın

Boşanma kararı netleştikten sonra, çocukla hızlı bir şekilde iletişime geçip, onunla uygun olan bir ortamda konuşmanız gerekiyor.

Peki, bu ortam nasıl bir ortamdır?

Bu ortam; çocuğun güvende hissettiği, kendini ait hissettiği ve kendi duygularını da dışa rahat bir şekilde yansıtabileceği bir ortam olmalıdır. Bizler bazen, çocukla dışarıda ya da sosyal bir ortamda konuşmayı tercih edebiliyoruz. Bu seçimler çok da doğru olmayabilir. Çocuğun, kendisini ait hissettiği, güvende hissettiği, olumlu ya da olumsuz duygularını çok rahat bir şekilde dışa yansıtabileceği bir ortamda olması, çocuğun durumu kabullenmesi ve daha iyi iletişime geçebilmeniz için çok sağlıklıdır. Bu nedenle, mümkün olduğunca ev ortamını tercih etmelisiniz.

Ayrılık sürecini çocuğunuza, şu anki yaşadığınız evde anlatmanız her zaman doğru bir karar olacaktır. Peki, bu durumu anlatırken anne ve baba olmalıdır? İdeal olanı, tabi ki anne ve babanın yan yana olmasıdır. Ancak, gerçeklik ne yazık ki böyle olmuyor. Bu nedenle, sağlıklı olan taraf kimse, süreci önce o başlatmalı ve diğer tarafı da sürece dahil etmeye çalışmalıyız. Anne ile baba ayrı ayrı da konuşabilir, yan yana da konuşabilir. Önemli olan şey, çocuğun anne ve babasıyla olan ilişkisinde, ayrılığı hem annesinden hem babasından duyuyor olması ve benzer hikayeler dinliyor olmasıdır.

Boşanmayı, Çocuğun Yaş Grubuna Göre Anlatın

Boşanmayı çocuğa anlatırken, çocuğun yaş dilimi her zaman çok değerlidir. Çok erken dönemde boşanan çiftler var, ergenlik döneminde boşanan çiftler var, okul çağı döneminde boşanan çiftler var…

Tabi ki, çocuğunuzun yaş grubuna ve yaşadığınız o aile ortamında yaşanılan özel durumlara göre konuşulmalıdır. Ancak ne yazık ki, hepimiz her seferinde aynı koşullarda destek alamıyoruz. Bu nedenle, şunu bilmelisiniz:

• Çocuğunuzun yaş grubunu önemsemeli,
• Bilmesi gereken kadar detayı vermeli,
• Anne ve baba olarak birbirinizi suçlamadan, sadece ilişkinizin yolunda gitmediğini ifade etmelisiniz,
• Anne ya da baba, çocukla kim konuşuyorsa; sakin ve sessiz bir ortamda, mümkünse çocukla birlikte evinizde ve anne babalığınızı işin içine katmadan ayrılığı anlatmalısınız.

“Ben, babanla birlikteydim. Birbirimizi severek evlendik, çok mutlu bir aileydik. Bazen işler yolunda gitmeyebiliyor. İletişimde sorunlar yaşıyoruz. Birbirimizi seviyoruz ama karı- koca olarak ilişkimize zarar vermeye başladık. Biz ayrılmaya karar verdik.

Ama bu demek değil ki, biz seninle görüşmeyeceğiz. Biz seninle aynı evin içerisinde yaşamaya devam edeceğiz. Senin iki tane evin olacak. İki tane odan olacak. Aynı imkanlara sahip olacaksın. Belki biraz zor olacak, belki biraz yorulacağız, bazen belki üzülebilirsin. Bunu bizimle hep paylaş lütfen. Bu, seninle olan anne- baba ilişkimiz için de çok değerli. Biz bunu, sağlıklı bir şekilde, kol kola vererek atlatabiliriz”.

Bu konuşma, bir örnek teşkil edebilir; ancak, her aile için tam tamına doğrudur diyemem. Çünkü, bu konuşma yalnızca bir örnektir. Durum; çocuktan çocuğa, ailenin fiziksel, duygusal koşullarına kadar, her durumda değişebilir. Bu nedenle, eğer çatışmalı bir boşanma süreciniz varsa; mutlaka bir pedagogdan ya da psikologdan yardım alarak, çocuğunuzla iletişime geçmenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir