© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Ayşe’nin 2 Haftalık Selülit Savaşı

Herkese merhaba! “İyi yaşam” diyoruz ya, bence iyi yaşamın içerisinde her şey var. İyi gözükmek de var ve ben dahil pek çok kadının başının derdi olan bir şey var; selülit.

Elimde, Institut Esthederm’in selülit ve incelme ürünleri var. Bunlar, iddialı ürünler ve bana “Ayşe, 2 hafta boyunca bunları kullandığında %80 oranında incelme ve selülitlerde azalma olacak” dediler. Senelerdir, farklı farklı şeylerle selülitlerimle uğraşıyorum ve ben de, bu challenge’ı kabul etmeye karar verdim.

Zaten bunu yapmak istiyordum ve kendime; “Tatile gitmeden önce, 14 gün boyunca, sabah ve akşam bu ürünleri süreyim, beslenmeme daha fazla dikkat edeyim, düzenli olarak sporumu ve kardiyo egzersizlerimi yapayım ve 14 günün sonunda bakalım neler olacak?” dedim ve bu 14 günlük selülit savaşımı sizlerle de paylaşmaya karar verdim. Neler mi oldu? Hadi başlayalım!

1- Gün

Challenge’ım başladı. 14 gün boyunca her sabah düzenli olarak en az 40 dakikalık yürüyüşümün ilk günü. “Ayşe hanım ben de yürüyorum” diyorsunuz ama şöyle bir şey var; yürüyüş temposunun hızı, kalp atışıyla doğru orantılıdır. Eğer, yavaş bir tempoda uzun süre yürürseniz bu farklı bir etki yaratacaktır ama ben burada, hızlı bir şekilde yağ yakmayı ve ödem atmayı da hedefliyorum.

Dolayısıyla, biraz daha yüksek tempolu yürüyüşler yapıyorum. Benim bir nabız aralığım var, 118 ile 135 arasında. Yürüyüşün arasında, aralıklı koşular da yapacağım. Buna, “interval” deniyor ve vücudum buna alışkın. Ancak, bunu ilk günlerde yapmadım ve tempoyu 3-4 gün vücudu alıştırdıktan sonra yükselttim.

Bir savaş açtık ama bu sadece ürün kullanmakla olmaz, bu bir yaşam tarzı. 14 gün boyunca, temiz beslenme prensiplerini edinmem gerekiyordu. Bu 14 gün boyunca; minimal şekilde unlu gıdaları aldım, hiçbir şekilde sentetik şeker tüketmedim, tuzu azalttım. Günde 1 ya da 2 şişe maden suyu içebilirsiniz, çünkü içerisindeki faydalı minerallere de ihtiyacınız var. Şimdi, sizlere güzel bir smoothie tarifim var…

 • 200 ml kefir
 • Su
 • Çilek
 • Ev yapımı granola
 • Chia
 • Toz deniz kolajeni

Malzemeleri 3-4 dakika blender’dan geçirin ve bir bardağa alıp servis edin.

2. Gün

Her sabah mutlaka aç karnına 2 bardak su içerek güne başladım. Selülitte, en önemli şeylerden bir tanesi vücutta ödem birikmesini engellemek. Spora gitmeden önce, aç karna mutlaka suyumu içiyorum. Bugün, ürünlerimi uygulamaya da başladım. Üç tane ürünüm var. Bir tanesi, Morpho Fitness. Bu, ürünün spor yapmışsın etkisi yarattığı söyleniyor. Spordan önce bu ürünü kullanacağım.

İki tip selülit var. Institut Esthederm bunu fark etmiş ve iki farklı selülit tipine iki farklı ürün yapmışlar. Birincisi su bazlı bir ürün. Daha çok vücutta ödem gidermeyi hedefliyor. İkincisi de, inatçı ve gitmeyen yağlanmaya yönelik bir ürün. Adı, Intensive Glauscine. İçerisindeki madde, lipoliz etkisi yapıyormuş. Çok iddialı ürünler ve ben onları spordan önce uyguladım.

3. Gün

Ürünleri uyguladım ve kardiyo yapmak için dışarı çıktım.

4. Gün

14 gün boyunca Institut Esthederm’in ürünlerini kullanacağım bu yolculuğun 4. günündeyim. Daha yolun başındayım ama iddialıyım. Düzenli besleniyorum, spor yapıyorum ve bu selülitlerden mutlaka kurtulacağım.

Ben, aralıklı oruç uyguladığım için kahvaltı yapmıyorum ama bazı süper gıdalardan faydalanıyorum. Bu süper gıdaların başında; benim gibi vejetaryenlerin bitkisel protein kaynağı, kalsiyum deposu, fosfat deposu chia tohumu. Onları geceden suda bekletiyorum, şişiyorlar. Sonra, sabah aç karna onları limon suyu sıkıp içiyorum. Bu karışım midede şişiyor ve tokluk hissi yaratıyor. Sabahları aç karna siz de chia tohumu içebilirsiniz.

5. Gün

Yoğun bir tempo ile dolu dolu geçen günler… Bugün, hava biraz kapalıydı. Bazı günler kendinizi çok enerjik hissedersiniz, bazen de yataktan zor kalkarsınız. Bugün, benim için öyle bir gündü. Biraz zor kalktım. Hava da biraz kapalıydı ama güzel. Güzel haberlerim de var!

Morpho Fitness dedikleri kadar varmış. 5 günlük kullanımın sonunda bile ciddi bir sıkılaşma ve selülitlerimde bir azalma hissediyorum. Ben, bu ürünlerin ikisini de masaj yaparak uyguluyorum. Spor öncesinde uyguluyorum ve sporun etkisini arttırıyor. Zaten, durduğunuz yerde bile vücudunuza spor yaptırmış gibi etki ediyor. Gerçekten ilginç bir ürün.

Aynı seriden, daha önce bahsetmediğim bir ürün daha var; Creme Absolue Minceur-Fermete. Bu ilginç bir ürün. Hem kontur, yani vücudun şekillenmesinde hem de sıkılaşmasında etki eden bir krem. Bu kremi ben bir arkadaşımda gördüm. Kendisi çok ince, 34 beden bir kız ama iç bacaklarında ve vücudunun bazı bölgelerinde şişmanlık olduğunu söylüyordu. İki hafta boyunca bu ürünü kullandıktan sonra, yüzde seksen incelme olduğunu söyledi. Ben de, vücudumun incelme olmasını istediğim yerlerde bu ürünü de kullandım.

Sporda ise, ilk üç gün, hafif tempolu şeyler yaptım ama artık 5. gündeyim ve tempoyu biraz arttırıp güç egzersizlerini de dahil ettim.

6. Gün

Gündüz rutini gibi gece rutini de çok önemli. Geceleri cilt bakımlarımı yapıyorum, serumlarımı sürüyorum ve ben bazı ürünleri yatmadan önce kullanıyorum. Bu selülit ürünlerini de gece yatmadan önce de kullanıyorum.

Gece vücudumuz onarım yapıyor. Vücut uyuyor ve gün boyunca bizi korumaya çalışan vücudumuz, geceleri de onarmaya başlıyor. Bu ürünleri geceleri de kullanıyorum ve ürünlerin etkinliği de artmış oluyor.

46 yaşındayım, 16 yaşından beri selülit problemim var. Farklı farklı şeyler yaptım, bir sürü kreme tonlarca para harcadım, güzellik merkezlerine gittim, LPG yaptırdım, çeşitli uygulamalar yaptırdım ama en çok etkiyi mezoterapide gördüm. Ama bu sene biraz zorlandım. Bu nedenle, biraz daha vaatleri olan, özellikle bu konuya eğilmiş markaların klinik ürünlerini kullanmaya karar verdim. Geçmişte çok kullandım ama çok memnun kalmamıştım. Kullanıcıların olumlu yorumlarını görünce de bu ürün serisine yöneldim. Şuana kadar da, vaatlerini yerine getiriyor gibi.

Selülitten kurtulabilmek bir yaşam tarzı. Sadece bir ürün kullanmakla olmaz. Kendinize ve bedeninize çok iyi bakmanız gerekiyor. Çünkü, hayatınızın sonuna kadar içinde yaşayacağınız yer orası.

7. Gün

Tempolu bir yürüyüş daha yaptım. Biraz da squat varyasyonları, lunge gibi hareketler yaptım. Bunları, basenleri ve kalçayı toparlayıp oradaki kas kütlesini yoğunlaştırmak için yaptım.

Bir hafta çok hızlı geçti ve bana çok iyi geldi, motivasyon olarak da iyi geldi. Ürünler de iyi geldi. Gerçekten iyi performans gösteren ürünler. Bu ürünleri sabah-akşam, her gün düzenli uygulamak gerekiyor. Ben daha önce, o kadar düzenli kullanmamıştım ama şimdi, kendimi bu işe adadım ve 7 gün boyunca kullandım.

8. Gün

Su, su, su ve de yine su! Yani, su içmemiz gerekiyor! Günde minimum 2 litre su içmek gerekiyor. Su içmek, metabolizmayı hızlandırıyor. Soğuk su içebilirsiniz, sıcak su içebilirsiniz, içerisine limon dilimleri, nane, elma koyabilirsiniz. Ne isterseniz yapın ama su için. Su içtikçe susayacaksınız zaten.

Kahve ile ilgili de çok soru alıyorum. Ben, günde bir tane Americano yapıyorum. İki tane de Türk kahvesi içiyorum. Sanıyorum, 40 mg’a kadar kafein alabiliyoruz. Kafein, aslında dozunda alındığında vücuttaki ödemi de atıyor. Kullandığım selülit ürünlerinin içerisinde de kafein var. Selülit ve incelme ürünlerinde de kafein kullanılıyor. Çünkü, vücutta birikmiş ödemi, yani sıvının atılmasını kolaylaştırıyor.

Bir hafta bitti, bir haftada gerçekten çok iyi sonuçlar gördüm. İlk kez, bir selülit ürününe inandım ve 7 gün boyunca sabah-akşam kullandım. Bu üç üründen çok memnun kaldım. O yüzden, ikinci hafta kendimi daha fazla motive ettim.

9. Gün

Kremlerimi sürdüm, sporumu yaptım.

10. Gün

Sabah rutini önemli, her sabah cildime gereken bakımı yapıyorum. Yaş ilerledikçe, iyi gözükmek için özel bir efor harcıyorum. Hayatım boyunca yaşayacağım tek yer bedenim olduğu için, cildime ve bedenime çok iyi bakmaya çalışıyorum.

Bugün 10.gün. On gündür, düzenli olarak her sabah yürüyüş yapıyorum. Haftada 2-3 gün egzersiz yapıyorum, 2-3 litre su içiyorum ve beslenmem biraz daha bitkisel. Tuzu kestim, bu da çok önemli.

Selülit ürünlerimi de kullanıyorum. Selülitlerimde çok ciddi bir düzelme var. Ürünler vaatlerini yerine getiriyor gibi.

11. Gün

Evden çıktım, yürüyüşümü yaptım, hareketlerimi yaptım. Yoğun bir gündü, tam dört tane toplantıya girdim, iki tane de çekim yaptım. Eve geldiğimde bir hayli yorgundum ama yatmadan önce selülit kremlerimi sürmeyi ihmal etmedim.

12. Gün

Yürüyüşteki temel prensip şu; belirli bir dakika içerisinde, belirli bir nabız aralığına ulaşarak yağ yakımını hızlandırmak. Vücut Kitle İndeksi diye bir şey var. Şöyle hesaplanıyor; boy/kilo ve onun da karesi. Ben 172 cm boyundayım, kilom 67. 67/172’nin karesini aldığımda bu benim vücut kitle indeksim oluyor.

Vücut kitle indeksinden sonra, bir nabız aralığı belirledim. Bu da cinsiyete, yaşa ve bazı kriterlere göre belirleniyor. Örneğin, 20 yaşındaki bir kadın ile 40 yaşındaki bir kadının yağ yakım hızı aynı değil. Aynı şekilde, 172 cm boyunda bir kadınla 150 cm boyundaki bir kadının da yağ yakım hızı aynı değil.

Postacı yürüyüşü yaparsanız; yani gövdeniz vücudunuza yakın, tempolu bir şekilde yürürseniz nabzınız hızlanır, kalbiniz daha fazla oksijen üretir ve vücutta yağ yakımı hızlanır.

13. Gün

Kremlerimi sürdüm ve bugün çift antrenman yapacağım için kendime güzel bir omlet hazırladım. Sabah yürüdüm ama yürüyüş beni çok fazla kesmediği için, biraz da ağırlık ve güç egzersizi yaparak yağ yakmayı hedefliyorum.

Omletimi Hindistan cevizi yağı ile hazırladım. Genellikle bitkisel yağlar kullanmayı tercih ediyorum. Mantar da iyi bir bitkisel protein kaynağı olduğu için, omletimi mantarlı hazırladım.

14. Gün

İngilizlerin dediği gibi, “Acı yoksa kazanç yok”. Gerçekten de doğru. Kendinizi biraz zorlayıp, var olan konfor alanınızdan çıkmanız gerekiyor. Zaten düzenli bir sporum vardı ama bu 14 gün boyunca üzerine biraz daha yürüyüş ekledim. Beslenmeme biraz daha dikkat ettim. Tuzu kestim, daha fazla su içtim. Sıvı alımımı arttırdım ve düzenli olarak Esthederm ürünlerimi, sabah-akşam hiç aksatmadan kullandım. Haftada 1-2 kez de masaj yaptırdım ve onun da etkisini gördüğümü söyleyebilirim.

Ben çok memnun kaldım ve selülitlerimde de çok ciddi anlamda etki gördüm. İyi ki de bu challenge’ı kendime uygulamışım. Böyle bir etki göreceğimi düşünmüyordum. Bazen, insan kendine teşekkür ediyor. Ben de kendime teşekkür ediyorum, “Aferin kızım!” diyorum. Aynı güzelliği kendinize de yapmanızı istiyorum. Lütfen, 14 günlük bu challenge’ı siz de başlatın.

Burada, Esthederm ile birlikte sizlere benim de bir katkım olacak. Ben bu ürünleri çok beğendim ve markadan özellikle rica ettim. Onlar da beni kırmadılar. Vlog’umun altına; problemli bölgesini yorum olarak yazan 5 tane takipçime, EsthedermTR ve Ayşe Tolga Instagram hesaplarını takip ettikten sonra bu bölgelere yönelik ikişer ürünü hediye ediyor olacağım. Kazananları da bir hafta sonra açıklayacağım.

Yani; Vlog’um altına problemli bölgenizi yorum olarak yazacaksınız, Instagram’da Ayşe Tolga ve EsthedermTR hesaplarını takip edeceksiniz ve hesaplarımıza “Katıldım” diye yorum atacaksınız. Biz de, sizler arasından yapacağımız çekilişle 5 kişiye, ikişer tane ürünü vereceğiz. Siz de, 14 gün boyunca bu ürünleri kullandıktan sonra ne kadar etkili olduklarını anlayacaksınız.

İyi yaşam tüyolarımı paylaştığım, spor ve beslenme tüyolarımla harmanladığım bu selülit challenge’ımın sonuna geldik. Umarım, beğenmişsinizdir. Şimdilik benden bu kadar, hoşça kalın…

Ayşe’nin 2 Haftalık Selülit Savaşı” yazısı için 3 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Esin dedi ki:

  45 yasindayim ve ne yaparsam yapayim ic bacaklarim selulitli nefret ediyorum portakal goruntusunden. Cok tskler simdiden.

 2. Şenbil Evsever dedi ki:

  Benim bacaklarımın arka taraflarıda ben kendimi bildim bileli böyle Ayşe hanımcığım. Sevgiler…

 3. Keziban dedi ki:

  Bende 27 yaşındayım ergenlikten beri selülitler başımda bela olarak kalmış birçok ürün denedim özellikle banyoda kese yaptıktan sonra sürdüm ama pek bir faydasını göremedim .