Yakında hayatınızdaki her şey bebeğinizin çevresinde dönecek. Bu bir parti vermeye değer değil gibi görünüyorsa şunu düşünün: Baby shower bebek geldiği zaman ihtiyaç duyacağınız şeylerden dolayı fazla şaşkına dönmenize engel olur. Yeni ebeveynlik stresini hafifletecek her şey iyi bir fikirdir. Bu nedenle baby showera dair aklınızdaki en önemli soruları bir cevaplayalım.

Baby Shower Ne Zaman Yapılmalı?

Zamanlama önemli ve bu nedenle baby showerı beklenen doğum tarihinizden en az 4-6 hafta önce yapmalısınız. Böylece bebeğiniz için ihtiyacınız olan şeyleri satın alabilir veya ödünç istemeye vaktiniz olur. Ayrıca böylece partiden önce doğuma gitme ihtimaliniz azalır.

Alternatif olarak bebeğin doğmasını bekleyenler de var. Bu partide bebeğin adının açıklanması, sünneti gibi şeyler de yapılabiliyorlar.

Baby Showera Kimi Davet Etmeli?

Tam olarak kimi davet edeceğiniz tamamen size bağlı. Ancak etkinliğin olabildiğince eğlenceli ve samimi olması gerektiği için sadece size en yakın olan insanları davet edin ve böylece mecburen katılım gösterenler değil, gerçekten isteyerek gelenler ortaya çıkarlar.

Herkese bir davet göndermeyi unutmayın. Eğer partiyi düzenleyen bir arkadaşınız olacaksa ve birden fazla baby shower istemiyorsanız, koordinasyona dikkat edin. Ancak son dönemlerde birden fazla parti de popüler hale gelmeye başladı. Ancak birisi iki partiye de katılacaksa, genelde hediye sadece ilk ziyaretinde beklenir.

İkinci ve Üçüncü Bebek İçin Baby Shower Olur mu?

Bazı uzmanlar ikinci baby showerı biraz uygunsuz bulabiliyorlar ancak günümüzde daha yaygın şekilde uygulanıyor. Çünkü baby shower yeni bir hayatı kutlamak için yapılıyor ve insanlar her doğumu kutlamak istiyorlarsa, 20 çocukları olsa bile bunda sorun yok. Elbette ikinci ve üçüncü partiler genelde daha hafif geçiyorlar ve büyük hediyeler yerine ufak hediyeler veriliyor.

Hediyeler Ne Zaman Açılmalı?

İnsanlar bebek kıyafetleri veya oyuncaklar görmeyi seviyorlar ancak çok fazla hediye varsa veya daha küçük hediyeler getirenlerin utanma ihtimalleri varsa, hediyeleri hemen açmak biraz sorun olabilir. Bu nedenle genelde daha sonra açmak daha uygun oluyor. Bu biraz da partiye katılan insanların birbirleri arasındaki samimiyete ve bağa bağlı. Ayrıca çok ziyaretçi varsa hediye açmak fazla uzun sürebilir ama bir baby shower en fazla 3 saat civarında sürer. Hediye verenlere daha sonra bebek 2 aylık olmadan birer hediye notu göndermeniz de güzel bir jest olur.

Host Kim Olacak?

Baby showerı kendiniz de düzenleyebilirsiniz ancak sizin için samimi olduğunuz birisi de düzenleyebilir. Fakat başka bir host olduğunda, genelde ambiyans ve ortama dair çatışmalar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle partiyi düzenleyen bireyle iyi bir koordinasyon içinde olursanız, herkesin istediği ortam oluşabilir.

Geleneksel mi Modern mi?

Günümüzde baby showerların büyük kısmı geleneksel konseptten ziyade biraz daha kızlar buluşması kıvamına geldiler. Hatta son dönemlerde mani-pedi partisi olarak bile düzenlenebiliyor. Kızlarla toplanıp bir manikür pedikür partisi verebiliyorsunuz. Hatta hafif dans kursuna gidenler bile var. Hangi uygulamayı yapacağınız sizin keyfinize bağlı.

Baby Showerı Eğlenceli Hale Getirmenin Yolları

Bir kısmımız anne adaylarını utandıran, aptalca baby showerlara katılmışızdır. Ancak bu hatadan kaçınmak için dikkat edilecek bir kaç nokta var.

Yeteneğinizi Konuşturun

Herkese kumaş boyaları verin ve beyaz bir bebek atletini beraber boyayın. Bu aktivitenin en güzel yanı hem misafirler için eğlenceli olması, hem de anne adaylarının gerçekten kullanacağı el yapımı hatıralara sahip olmasıdır. En güzel boyayı yapana güzel bir hediye verin. Ayrıca her misafir boyayla bir kumaşa mesaj yazabilir veya desen çizebilir. Sonrasında anne adayı bunları birleştirerek bir battaniye bile yapabilir.

Güncel Oyunlar Oynayın

En favori oyunlardan birisi, herkesin bebeklik resmini getirmesi ve kimin kim olduğunu tahmin etmek. Ayrıca ünlülerin garip isimli çocuklarının kime ait olduğunu tahmin etmek de başka bir oyun. Kazanana küçük hediyeler verilebilir. 

Bir başka eğlenceli seçenek ise bebeğin annesinden veya babasından almasını umduğunuz bazı özellikleri kağıtlara yazmak ve ziyaretçilerin bu özelliklerin kime ait olduğunu tahmin etmelerini sağlamak.

Kokteyl ve Mokteyller Sunun

Özel bir içecek her zaman parti temasını güçlendirir ve siz de bir tane hazırlayabilirsiniz. Elbette alkollü içecekler olacaksa anne adayının bunları tüketmemesi gerekli. Kendinize meyveli bir içecek hazırlayabilirsiniz.