Favori kahve dükkanınızın konserve süt ürünlerine alternatif olarak badem sütü sunduğunu duyduğunuza sevindiniz itiraf edin? Ben de artık Türkiye’de de büyük veya küçük tüm kafelerde badem sütü var.. Benim de mutfağımda hep kullandığım, yapılışını sizlere defalarca anlarının  Badem sütü bitkisel protein, kalsiyum kaynağı. Badem sütü doğal olarak kanseri önlemenize, kilo vermenize ve hatta Alzheimer hastalığının yayılmasını yavaşlatmanıza yardımcı olabilir.

Bu popüler ürünün bedeninize ve zihninize nasıl faydalı olabileceğini bulmak istiyorsanız, badem sütü ile beslenmenin faydalarını öğrenmeniz şart.

Badem Sütünün Sağlığa Bağlı Faydası

1. Belirli kanser türlerinde faydalıdır.

Daha önce de belirttiğim gibi badem sütü, bir laboratuarda prostat kanseri hücrelerinin büyümesini azaltmak için belirlenmişti. Tekli doymamış yağ varlığı nedeniyle, badem sütü ile beslenme endometriyal kanserin potansiyel önlenmesinde rol oynayabilir.

Tek dozlu doymamış yağ tüketimi, International Journal of Cancer ve American Association of Cancer Research’s de yayınlanan araştırmalara göre, ‘’hepatocellular karsinom’’ (nadir bir karaciğer kanseri) riski ve belirli meme kanseri belirteçleri ile de ilişkilidir. Bu yüzden bademler en iyi kanserle mücadele eden gıdalar arasındadır ve badem sütü de aynı şekilde önemlidir.

2. Kilo vermeye yardımcı olur.

Badem sütü porsiyon başına çok düşük kalorilidir. Bu nedenle kilo kaybı için diyetlerde tercih edilir. Keçi sütüne kıyasla, porsiyon başına 168 kalori olan badem sütü diyetlerin gözbebeğidir. Ketojenik diyet veya çeşitli düşük karbonhidratlı diyetler gibi sağlıklı yağ tüketimini teşvik eden diyetler genellikle badem sütünün düzenli tüketilmesini içerir.

Ayrıca, düşük kalorili olmasına ek olarak başka kilo kaybıyla ilgili yararlar da vardır. Birincisi badem sütü, kandaki şekerinizi asgari derecede etkiliyor, yani kan şekerini gözlemleyen insanlar için harika ve vücudunuz badem sütünün içindeki besin maddelerini, yağ olarak değil enerji üretmek için kullanıyor.

Bademli bazlı ürünler aynı zamanda enerji düzeylerini arttırmaya ve dinlenirken enerji tüketimine yardımcı olur, yani yağ daha hızlı yanar ve fitness hedeflerinize ulaşmak için daha fazla enerjiniz oluşur.

3. Kalbiniz kuvvetlenir.

Badem sütündeki yağ, kalbinizi olumlu yönde etkiler. Doymuş yağın diğer mono ve poli doymamış yağlarla yer değiştirmesiyle, kalbiniz koroner kalp hastalıklarına karşı korunmasına yardımcı olursunuz.

Bunun arkasındaki nedenler, bu tekli doymamış yağların çeşitli işlemleri etkileme biçimine yansıyabilir. Örneğin, badem ürünleri, “iyi” HDL kolestrol seviyelerini arttırırken doğal olarak kolestrolü düşürmeye yardımcı olur.

Bu yağların metabolik sendrom olarak bilinen bir küme bozukluğu riskini azaltmada önemli bir rolü vardır. Bu durum yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri, çekirdeğin etrafındaki ekstra vücut yağı ve kötü kolesterol düzeylerinin bir kombinasyonudur ve kalp krizi veya felç için öncüdür.

4. Sağlıklı dişler ve kemikler için önemlidir.

Hayvansal sütü diyetinizden uzaklaştırmanızın kemiklerinizin güçlü olmayacağı anlamına geldiğinden endişe duyuyor musunuz? O halde yanılıyorsunuz, yapılan pek çok araştırma Ve bir de üstüne süt tüketiminin en yoğun olduğu Amerika Birleşik Devletlerinde yükselen ostereopoz vakalarından sonra inek sütü sandığınız kalsiyum kaynağı olmaktan çıktı. Badem sütünün faydalarından biri de, bu vitaminin iyi bir kaynağı olup, kemik ve dişlerinizi kuvvetli ve yoğun tutar.

Badem sütünün içindeki harika yağlar da kemik sağlığına katkıda bulunur. Tekli doymamış yağ tüketimi, osteoporoz ve kemik zayıflığını önlemeye yardımcı olan bir yöntemdir.

5. Serbest radikallerle savaşır.

Badem sütü, güçlü bir antioksidan olan E vitamini bakımından da yüksektir. Antioksidanlar, gıdalardaki kimyasal maddelerden kaynaklanan serbest radikal hasarlarıyla, güneşe maruz kalma ve diğer birçok şeyle mücadele ederek çalışırlar.

6. Alzheimer ilerlemesini yavaşlatır.

Alzheimer’ın şu anda hiçbir tedavisi yok, ancak bilim adamlarının bu hastalığı önlemeye ya da yavaşlatmaya yardımcı olduğunu anlattıkları pek çok doğal yol da var. E Vitamini, Alzheimer hastalığında ortaya çıkan dejenerasyonun yavaşlamasında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle özellikle badem sütü başta olmak üzere tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir.