Badem yemeği genel olarak seviyoruz. Buzlu badem, kavrulmuş badem, tuzlu badem mi dediniz? Hayır bunlar sağlığınız açısından dikkat edilmesi gereken türlerden. Ben size şu amda badem unundan söz ediyorum! Çünkü glutensiz bir un ve düşük karbonhidratlı bir diyette herkes için mükemmel bir seçimdir. Paleo diyeti yapıyorsanız veya tahıllar olmadan pişirmeyi düşünüyorsanız badem unu, kilerinizde de olması gereken bir şeydir.

Bilindiği gibi, badem çok keyifli bir atıştırmalık. Badem unu da hem keyifli hem de sağlıklı bir seçenek. Bu unun bir bardağı yaklaşık 90 adet badem içerir ve günlük E vitamini gereksiniminin % 100’ünden fazlasını sağlar. Çok yönlüdür ve her çeşit pişmiş gıdada kullanılabilir. Sağlığınız için tipik glutensiz, aşırı işlenmiş unun aksine, güçlü bir beslenme değeri içerir.

Kalp sağlığına destektir.


Badem unundaki yağın % 65’inden fazlası tekli doymamış yağdır, sağlıklı kolesterol düzeylerini korumak ve genel kalp sağlığını desteklemek için mükemmeldir. Buna ek olarak, bilim adamları badem tüketiminin kan damarlarını sağlıklı tutarak koroner kalp hastalığı riskini azaltabileceğini bulmuştur.

Çalışma konularında deneklere bir ay boyunca günde 50 gram badem tükettirilmiş ve sonuçlar kalp sağlığı için oldukça başarılı çıkmış. İngiltere’deki bu araştırma badem yemenin, kan dolaşımındaki antioksidan düzeyini önemli ölçüde arttırdığını, kan akışını geliştirdiğini ve kan basıncını düşürdüğünü gösterir. Bu sağlık göstergelerinin tümü düzgün işleyen bir kalbin anahtarıdır ve kalp rahatsızlığı olasılığını azaltabilir.

Kanser oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, badem tüketmenin kolon kanseri hücreleri üzerindeki etkisini değerlendirmek için bir araştırma yaptı. Tüm badem ve badem fraksiyonlarının bir kolon kanseri modelinde kanser oluşmasına neden olan odağı azalttığını buldular. Aberran crypt odağı, kolon ve rektumun astarında anormal boru benzeri bezlerin kümeleridir ve kolon kanserine yol açabilecek en erken kolon değişikliklerdendir.

Çalışmanın araştırmacılarına göre, sonuçlar badem tüketiminin kolon kanseri riskini azaltabileceğini ve bademin yüksek sağlıklı yağ içeriğinin kanser önleme yeteneği ile ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. Bu araştırma bademlerin kanserle mücadelede en iyi gıdalar arasında yer aldığını göstermektedir.

Diyabetliler için kan şekeri seviyelerini dengeler.


Journal of Nutrition’da yayınlanan 2006 tarihli bir araştırma, sağlıklı bireyler için bademlerin postprandiyal glisemi (yemek sonrası kan şekeri seviyeleri), kandaki insülin varlığı ve oksidatif hasarı azalttığını buldu. Araştırmacılar kontrollü olarak hastalara badem, patates, pirinç veya ekmek verdiler. Badem yedikten sonra katılımcıların kan şekeri ve insülinin azaldığını tespit ettiler. Badem yedikten sonra kanda bulunan antioksidan seviyeleri de artış göstermiş.

Bel ölçüsünü korumaya yardımcı olur.


Uluslararası Obezite ve Metabolik Bozukluklar Dergisinde yayınlanan 24 haftalık randomize bir çalışma, bademlerin karmaşık karbonhidratlara karşı aşırı kilolu veya obez olan 65 erişkin üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Araştırmaya katılanların yarısı düşük kalorili bir diyete ek olarak günde 90 gram badem tüketiyordu. Grubun diğer yarısı düşük kalorili bir diyet ve her geçen gün karmaşık karbonhidrat seçimi ile beslendi. Her iki grup da aynı miktarda kalori ve protein tüketti.

Enerji seviyenizi yükseltir.


Sağlıklı yağların, makro besinler ve mikro besin maddelerinin kombinasyonu olan badem ununu mükemmel bir enerji güçlendiricisi yapmaktadır. Özellikle un riboflavin, manganez ve bakır gibi enerji yaratıcılarını içerir. Bademdeki riboflavin (vitamin B2) enerji üretimi, alyuvar hücresi oluşumu, hücresel fonksiyon, büyüme ve gelişmede önemli bir rol oynamaktadır.

Aynı zamanda manganez ve bakırın iz minerallerini de içerir. Bu iki mineral “süperoksit dismutaz” adı verilen bir enzimin önemli faktörleridir. Bu anahtar enzim, mitokondriyumdaki (hücrelerimizdeki jeneratörler) serbest radikalleri deaktive eder; bu da enerjimizin artmasını sağlar.

Badem Unu, Hindistancevizi Unu, Buğday Unu Karşılaştırılırsa

Badem veya hindistancevizi ununun diğerlerinden daha sağlıklı veya daha iyi olup olmadığını söylemek imkansızdır. Karar vermek gerçekten sizin ihtiyaç ve hedeflerinize bağlıdır, ancak kesinlikle badem ve hindistancevizi ununu buğday unu yerine öneririm. Badem unu son derece sağlıklıdır ancak az miktarda karbonhidrat ve lif ihtiva ederken, Hindistan cevizi unundan daha fazla kaloriye ve yağa sahiptir. Daha yüksek kalorili ve yağlı malzeme kötü bir şey değildir ve bu şekilde düşük karbonhidratlı bir diyet, ketojenik diyet veya daha yüksek yağlı diyet yapanlar için mükemmel bir seçimdir.

Önceliğiniz düşük karbonhidratlı bir diyet ise, badem unu sizin için mükemmel bir seçim olur. Karbonhidattan fazla endişe etmiyorsanız, biraz daha fazla karbonhidrat içeren hindistancevizi ununu seçebilirsiniz. Çeyrek fincan ölçekte, badem unu altı gram karbonhidrat içerir, hindistancevizi yaklaşık 16 gram ve çok amaçlı buğday unu yaklaşık 24 gram içerir.

Glutensız bir un için, hem badem hem de hindistancevizi unu arasında seçim yapabilirsiniz, çünkü ikisi de tamamen glutensizdir.

Badem unu özellikle iyi bir E vitamini kaynağıdır. Ayrıca demir, manganez, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve diğer mineralleri de içerir. Hindistan cevizi unu demir, manganez, bakır ve diğer bazı minerallerin iyi bir kaynağıdır. Çok amaçlı buğday unu, düşük seviyede demir ve B vitaminleri içerirken gerçek bir tam buğday unu besin maddelerinde daha zengindir ama maalesef biz buna ulaşamıyoruz!

Hindistan cevizi unu, laurik asit olarak adlandırılan, bağışıklık sistemi için mükemmel doymuş yağ formunda daha az oranda genel yağa sahiptir. Badem unu, büyük miktarda inflamatuar olabilen omega-6 çoklu doymamış yağ asitleri bakımından yüksektir.

Buğday unu badem ve hindistancevizi unundan daha düşük yağlı karbonhidrat ve düşük yağ karışımına sahiptir. Buğday unu kan şekeri seviyesini düşük tutmak isteyen herkes için uzak durulması gereken bir seçimdir. Diyabetikseniz ya da genellikle düşük glisemik bir diyet istiyorsanız, badem ya da hindistancevizi unu kesinlikle buğday unundan daha iyi seçeneklerdir. Badem unu diyabetliler için en akıllıca seçenektir, Hindistan cevizi unu yaklaşık dört gram şeker ve daha fazla karbonhidrat içerirken, badem unu porsiyon başına sadece bir gram şeker içeriyor.