Bağırsaklarınızın bağışıklık için önemli olmasının 3 nedeni

Bağırsaklarınızın bağışıklık için önemli olmasının 3 nedeni

Viral pandemi sürecinde bağışıklık sistemini güçlendirmek herkesin aklında olan şey. Sağlıklı bağırsakları her zaman sağlıklı bir bağışıklık sisteminin bir parçası olarak görmesek de, görmemiz gerekiyor. Bedenin bağışıklık sisteminin %70’inin bağırsaklarda yer aldığını duyduğunuzda şaşırabilirsiniz.

Bu nedenle sağlıklı bağırsak uygulamaları bağışıklık sistemini destekleyen bir yapı haline geliyorlar. Burada bağırsaklar ve bağışıklık sisteminin birlikte nasıl çalıştıklarına ve atılması gereken adımlara bir göz atacağız:

GALT: Daha Önce Duymadığınız Bağışıklık İşlevlerinin En Önemli Parçası

Bağışıklık sisteminizin büyük kısmının bağırsaklarınızda yaşadığını biliyor muydunuz? Bağırsakla bağlantılı lenfoid doku veya GALT olarak adlandırılan yapı, enfeksiyonlarla savaşta önemli bir rol oynuyor. Burada T ve B hücrelerinden oluşan bol miktarda bağışıklık hücresi bulunuyor ve bunlar patojenleri tanımlayarak zararlı bakteri ve virüslere denk geldiklerinde alarm çalıyorlar. Ancak sağlıklı bir sistem, tüm yabancı maddelerin tehlikeli olmadıklarını bilir. Yoksa asla güzel bir yemeğin keyfini çıkaramazdık. En ilginç şeylerden birisi ise bağırsaklarımızdaki faydalı bakterilerin hayatın her aşamasında bağışıklık sisteminde aktif bir rol oynamalarıdır.

Sağlıklı bağırsaklar olmazsa bağışıklık sistemimiz çalışmaz.

Bağırsak Mikropları: Bağışıklık Sistemi Savaşçıları

Bağırsaklarımız trilyonlarca faydalı bakteriye ve diğer mikroorganizmalara sahiptir ve bunlara bağırsak mikrobiyomu adı verilir. Bunlar gelişen bir toplulukturlar ve genel sağlığımız üzerinde bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere temel bir rol oynarlar. Bu çok etkileyici ve biraz da korkutucudur çünkü bedenimizdeki insan hücreleri kadar da mikroba sahibizdir. Bu nedenle aslında her şey bir grup çabasıdır.

Anne karnında olduğumuz zamanlardan itibaren faydalı mikroplar bağışıklık sistemimizin olgunlaşması için hazırlık yaparlar. Hatta hayatın erken dönemlerindeki dengesizliklerin hayatın geri kalanında alerjiler ve otoimmün hastalıklar ile bağlantısı olabileceği belirtiliyor. Yaşantımız boyunca bağırsak bakterileri bağışıklık hücrelerinin uyarılmaları, inflamasyonun azaltılması ve bağışıklık tepkilerinin dengelenmesi gibi yöntemler ile patojenlerle savaş konusunda bize yardımcı olurlar. Tahmin edebileceğiniz gibi bağırsak mikrobiyomundaki bozulmalar hastalıklara karşı direncimizi etkiler ve virüs ve bakterilere direncimiz değişir. Bu bozulmalar beslenme, yaşam tarzı ve kronik stres düzeyleri gibi pek çok şeyin bir sonucu olabilirler. Neyse ki bakterilere yardımcı olacak şeyler var.

Güçlü Bir Bağışıklık Sisteminin Sağlıklı Bağırsaklara İhtiyacı Vardır

Tam gıdalarla beslenme ve dengeli bir yaşam tarzı ile birlikte ihtiyaç duyulan spor ve rahatlamayı elde etmek, biraz da kaliteli probiyotik takviyeleri almak bağışıklık sistemini desteklemek için çok önemlidir. Doğru formülü elde etme konusunda doktorunuza danışabilir ve takviyeler konusunda ondan bilgi alabilirsiniz. Hem eczanelerde hem de internetten satış noktalarında probiyotik takviyeler satılıyorlar ve doğru takviyeyi almak bağışıklık sistemini desteklediği gibi bağırsaklarda da ciddi bir rahatlama sağlayabilir. Ancak hamile ve emziren kadınların bu ürünleri kullanmadan önce doktorlarına danışmaları daha iyi olacaktır.

Sonuç Olarak

Sağlıklı bağışıklık sistemi sağlıklı bağırsaklar ile bağlantılıdır. Bağırsak mikrobiyomunu dengede tutmak için küçük adımlar atmak fark yaratabilir ve klinik olarak kanıtlanmış bir probiyotik almak da önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir