Mantarlar sizi korkutuyor mu? Derin bir nefes alın ve korkmayın. Tıbbi Mantarlar, Uzakdoğu geleneksel tıbbında binlerce yıldır kullanılmaktadır. Son yıllarda doğal ürünlere artan ilgi ile tıbbi mantarlar daha popüler hale gelmeye başlamıştır. Genelde toz ya da ekstrakt olarak kullanılan tıbbi, mantarlar çay, kahve ve çeşitli gıda takviyeleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tıbbi Mantarları günlük hayatınıza dahil etmenin en kolay yollarından bir tanesi sabah smoothie’nize, sebze kızartmalarınıza ya da kahvenize bir kaşık eklemek olacaktır.

Tıbbi mantarların içerisinde bulunan sayısız biyoaktif bileşik sayesinde sağlık üzerindeki faydaları saymakla bitmez. Tıbbi Mantarların hepsi benzersizdir ve kendilerine özgü tıbbi etkileri vardır.

Bununla birlikte mantarların sihirli bir dokunuşu olmadığını ve   her derde deva olmadıklarını unutmayın. Batı tıbbında tıbbi mantarlar üzerine yapılan araştırmalar son 10 yılda oldukça artmış olmakla birlikte halagüvenilir kanıtlar için yeterli değildir ve daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Tıbbi Mantarları bağışıklık sisteminizi uyaran  yardımcılar ya da stres, inflamasyon ve kansere karşı koruyucu gıda  takviyeleri olarak düşünebilirsiniz. Tıbbi Mantarların faydalarından yararlanmak istiyorsanız, listede bulunan ilk 6 Tıbbi Mantara ve onları harika kılan özelliklere birlikte göz atalım.

Reishi ile hayatınız kolaylaştırın:

Reishi’yi doğanın Xanax’ı olarak düşünebilirsiniz. Bilimsel adı  Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst. olan Reishi mantarı popüler tıbbi mantarlar listesinde ilk sırada yer alır. Çünkü Reishi’nin kilo vermeye yardımcı olmak,.bağışıklık sistemini kontrol altında tutmak ve hatta kanser hücreleriyle ciddi şekilde savaşmak gibi özellikleri vardır.

Reishi’yi benzersiz yapan şey ise sakinleştirici özellikleridir. Reishi’nin içinde bulunan bir bileşik olan  triterpenin bu etkilere neden olduğu bilinmektedir. Ruh halini düzelten bileşikler olan triterpenler, ile yapılan fareler deneylerinde  kaygıyı azaltma, depresyonu hafifletme ve daha iyi uyumaya yardımcı oduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte triterpenlerin sinir sistemi üzerindeki etkileri bunlarla sınırlı değildir. Reishi mantarı aynı zamanda iyileşmeyi teşvik edeci ve odaklanmayı  arttırıcı özelliklere sahiptir.

 • Uyku sorunları
 • Kaygı
 • Depresyon
 • Odak sorunları yaşıyorsanız Reishi mantarını diyetinize ekleyebilirsiniz.

Reishi tozunu bir fincan sıcak çaya bir kaşık ekleyebilir ya da sevdiğiniz çikolatalı bir tatlıda kullanabilirsiniz.

Beyninizi güçlendirmek için Aslan Yelesi Mantarını deneyin

Beyin sisi mi yaşıyorsunuz? Doğal olarak zihin berraklığı elde etmek için Aslan Yelesi Mantarını deneyin. Bilimsel adı Hericium erinaceus (Boğa) Pers. Olan bu tüylü mantar antioksidanlarla doludur ve çoğu tıbbi mantar gibi bağışıklık sistemini güçlendirir. Aslan yelesi, biyoprotein sinir büyüme faktörünü (NFG) ve miyelini (sinir liflerinin etrafındaki kılıf) teşvik eden nadir bir tıbbi mantardır.

Hem NFG hem de miyelin, beyin sağlığı için son derece önemlidir. Bunlardaki bir dengesizlik Alzheimer ve multipl skleroz (MS) gibi nörolojik hastalıklara katkıda bulunabilir.  Bu nedenle Aslan Yelesi beyin için önemli bir fonksiyonel gıdadır. İnsanlar üzerinde yapılan  bir çalışmada bu mucizevi tıbbi mantarın bilişi iyileştirdiği, konsantrasyonu arttırdığı ve kaygı ile sinirliliği azalttığı görülmüştür.

 • Biliş
 • Hafıza
 • Konsantrasyon sorunları yaşıyorsanız Reishi mantarını diyetinize ekleyebilirsiniz.

 

Aslan Yelesi  Mantarı tozunu yerba mate çayına bir kaşık ekleyerek antioksidan dolu bir enerji ve zihin berraklığı elde edebilirsiniz.

Serbest radikallerle savaşan Chaga ile antioksidan alın

Bilimsel adı Inonotus obliquus (Fr.) Pilát olan Chaga mantarı, antioksidan bakımından zengin olduğu için serbest radikaller ve inflamasyonla savaşmak için mükemmeldir. Bu koyu renkli siyah mantar ile oksidatif stresle (cilt yaşlanmasıyla ilişkilidir) savaşabilir, kanserin gelişimini yavaşlayabilir ve LDL (kötü) kolesterolü düşürebilirsiniz. Chaga üzerine yapılmış klinik ve preklinik bir çok çalışma ve fare deneyi  çalışmaları; bu mantarın hem iç hem de dış sağlık açısından insanlar için faydalı olduğunu düşündürmektedir.

 • Yaşlanma
 • İnflamasyon
 • Yüksek LDL sorunları yaşıyorsanız Chaga mantarını diyetinize ekleyebilirsiniz

Sabah smoothie’nize chaga tozu ekleyebilir ya da köpüklü ve sıcak bir chaga chai latte yapabilirsiniz.

Kalp dostu Shiitake mantarını kullanın

Mutfağınızda zaten shiitake ile yemek yapıyorsanız, yapmaya devam edin. Ancak bu popüler mantarı kızartmaları lezzetli hale getirmenin dışında da kullanabilirsiniz.

Bilimsel adı Lentinus edodes (Berk.) Singer olan Shiitake Mantarı özellikle kalp için sağlıklıdır. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar shiitake mantarının LDL’yi düşürdüğünü göstermiştir. Shiitake’de karaciğerde kolesterol emilimini ve üretimini engelleyen bileşikler vardır. Bu mantarlar aynı zamanda plak oluşumunu önlemeye yardımcı olan ve fareler üzerinde yapılan araştırmalarda görüldüğü kadarıyla kan basıncının sağlıklı olmasını sağlayan ve dolaşımı destekleyen fitobesinler içermektedir.

Shiitake aşağıdaki konularda fayda sağlayabilir:

 • Kolesterolü düşürme
 • Kalp sağlığı
 • Kan basıncı ve dolaşım sorunları yaşıyorsanız Shiitake mantarını diyetinize ekleyebilirsiniz

Shiitake’nin aromatik tadı için favori yemeklerinize bir kaşık dolusu shiitake tozu ekleyin yada bu eşsiz aromaya sahip mucize mantarı sihirli tariflerinizde taze olarak kullanın .

Hindi Kuyruğu mantarı ile kanserle savaşın

Listede yer alan şifalı mantarların çoğu yüksek miktarda antioksidan içerdiği için kanser karşıtı özelliklere sahiptir. Ancak Hindi Kuyruğu bunu bir adım ileriye taşıyor.

Bilimsel adı Trametes versicolor (L.) Lloyd olan Hindi Kuyruğu Mantarında  bağışıklık sistemini uyaran polisakkarit-K (PSK) adlı bir bileşik yer alıyor. PSK o kadar etkilidir ki Japonya’da kanser karşıtı olarak reçete edilen onaylı bir ilaçtır. Hindi kuyruğunun belli kanser türlerine sahip kişilerde hayatta kalma oranını arttırdığı, lösemi hücreleriyle savaştığı ve kemoterapi alan kişilerin bağışıklık sistemini iyileştirdiği görülmüştür (Elbette doktorunuza tanışmadan kanser tedavinizi sonlandırmayın).

 • Bağışıklığı destekleme
 • Kanseri önleme
 • Antioksidanlar için Hindi Kuyruğu mantarını diyetinize ekleyebilirsiniz.

Bağışıklığı güçlendiren bir smoothie için içeceğinize bir kaşık hindi kuyruğu tozu ekleyin.

Canlanmaya ihtiyacınız varsa Kordiseps mantarı kullanın

Enerjiniz düşükse ya da antrenman öncesi canlanmaya ihtiyacınız varsa Kordiseps kullanın. Bu mantarın hem enerji hem de libido için oldukça uyarıcı olduğu bilinmektedir.

Kordiseps vücudun oksijeni daha verimli kullanmasına ve kan akışını arttırmaya yardımcı olabilir. Özellikle sporcular ya da düzenli olarak egzersiz yapanlar bu önemli tıbbi mantardan fayda sağlayabilir. Kordiseps yalnızca egzersizi ve atletik performansı arttırmakla kalmaz, egzersiz sonrası kasların iyileşme süresini hızlandırmaya da yardımcı olur.

Kordiseps aşağıdaki konularda fayda sağlayabilir:

 • Atletik performans
 • Kasların iyileşmesi

Enerjinizi arttırmak ya da daha hızlı toparlanmak için antrenmanlardan önce ya da sonra yemeğinize bir yemek kaşığı kordiseps ekleyin .

Özet Olarak

Favori tariflerinize bir kaşık mantar tozu ekleyerek mantarların sağlık üzerindeki sihirli etkilerinden yararlanabilirsiniz ve tariflerinizi eşsiz aromalar ile taçlandırabilirsiniz. Dozu günde birkaç kaşıkla sınırlamanız en iyisi olacaktır. Sağlığınızda iyileşme hissetseniz dahi dozu arttırmanız iyi bir fikir değildir. Çünkü mantarların faydalarını onaylayan araştırmalar henüz yeterli değildir.Bu alanda daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Özellikle belli ilaçlar kullanıyorsanız ya da hamileyseniz, beslenme düzeninize tıbbi mantarları eklemeden önce bunların güvenli olduğundan emin olmak için öncesinde daima doktorunuzla konuşun. Ve belli bir mantarı seçerek uzun süre kullanmadan önce hakkında araştırma yapın. Mümkünse bir Mikoterapi uzmanından tavsiye alın. Bazı mantarlar mide rahatsızlığı ya da alerji gibi yan etkilere neden olabileceği için dikkatli olun.