© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bahçeciliğin zihne ve bedene 7 faydası

Bahçeciliğin zihne ve bedene 7 faydası

Bahçecilik sadece evin güzel görünmesini sağlamaz. Bitkilerin bakımını üstlenmek bilimsel araştırmaların da gösterdiği üzere sağlığınız için çok iyi olabilir. Fiziksel çabanız sağlıklı bir ağırlığa ve tansiyona ulaşmanıza yardımcı olabilir, bitkilerle uğraşmak ise ruh sağlığınıza ve ruh halinize iyi gelebilir.

Doğanın sağlığımız üzerinde büyük bir etkisi vardır ve insanların kortizol düzeyleri yeşil, sakin bir çevrede oldukları zaman düşer.

1- Bahçecilik Kalori Yaktırır

Hali hazırda bahçe işleri için saatler harcayanlar için iyi bir haberimiz var: Bahçecilik orta yoğunlukta bir egzersiz olarak görülüyor. Bir saatlik hafif bir bahçe düzenlemesi sırasında 330 kalori yakabilirsiniz ve bu aynı sürede orta tempoda bir yürüyüşten daha fazlası yapar.

American Journal of Public Health’de 2013 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre, ABD’deki toplumsal bahçecilik programlarına katılan erkek ve kadınların vücut kitle endeksleri, diğer komşularından dikkat çekici derecede daha düşük çıkmış.

2- Tansiyonunuzu Düşürebilir

Haftanın çoğu gününde orta düzeyde 30 dakikalık fiziksel aktivite, yüksek tansiyon kontrolü sağlayabilir. ABD’deki Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü, 30-45 dakikalık bahçe ile uğraşma seanslarının bu önerilen miktarı yakalamaya yardımcı olduğunu belirtiyor.

3- Dışarıda Vakit Geçirmek Kemikleriniz İçin İyidir

Dışarıda olduğunuzda ve cildiniz güneşe maruz kaldığında, vücudun D vitamini üretme tepkisi tetiklenir. Bu vitamin balık ve takviyeli sütler gibi ürünlerde de bulunur ve bedenin kemik oluşumu için ihtiyaç duyduğu kalsiyumun emilimini kolaylaştırır. Yine de güneşin altında bir kaç dakikadan fazlasını geçirecekseniz cilt kanseri riskinizi azaltmak için güneş koruma kremlerini kullanın.

4- Kendi Gıdanızı Yetiştirmek Daha Sağlıklı Tüketmenizi Sağlar

Fiziksel egzersizin yanında, kendi sebze bahçeniz ile uğraşmak size taze, sağlıklı ürünler veren üretken bir alana sahip olduğunuz anlamına gelir ve daha iyi beslenmenizi sağlar. Her gün en az 2 kase sebze ve 1.5 kase kadar meyve tüketilmesi, gerekli besinlerin alımı ve kronik hastalık riskinin düşürülmesi için öneriliyor. Ancak istatistiklere göre ABD vatandaşlarından sadece 10 tanesinden biri bu önerileri karşılıyor.

Florida Üniversitesi Gıda ve Tarım Bilimleri Enstitüsü’nün 2016 yılında yayınladığı bir araştırmaya göre bahçecilik insanların meyve ve sebze tüketimleri konusunda devam eden alışkanlıklar kazanmalarına yardımcı olabiliyor. Bu sadece taze sebzeler elde etmenizden değil, aynı zamanda çocuklarınızın daha önce denemedikleri sebzeleri deneme fırsatı bulmalarından da kaynaklanabilir.

5- Bahçecilik Stresi Azaltır

Preventive Medicine Reports’ta 2017 yılında yayınlanan ve 22 farklı vaka çalışmasının değerlendirildiği bir meta analizde, bahçeciliğin depresyon ve anksiyete beliritlerinde azalmayı sağladığı görülüyor.

Hatta bazı hastaneler sakatlık, felç, ameliyat ve diğer rahatsızlıklardan dolayı iyileşme sürecinde olan hastaları için bitki ve çiçek seansları düzenliyorlar.

Bu insanların umutsuz hissettikleri anlarda olaylar üzerinde kontrol sahibi oldukları duygusunu onlarda uyandırıyor ve ayrıca kendilerine güvenlerini kazanmaları için onlara yeni bir yetenek öğretiyor.

Bu faydalar sağlık sektörünün dışına da taşıyor. Artık insanlar çok meşguller ve elektronik medya her yerde olduğundan dolayı stres yüksek. İnsanların doğanın sağladığı rahatlamaya ihtiyaçları var.

6- Yalnız Kalmanızı Engeller

Tek başınıza çalışmanıza da gerek yok. Ortak bahçelerde çalışan insanların kendilerine saygılarının daha fazla olduğu, ruh halinde bozulmaların azaldığı ve genel sağlıklarının bunları yapmayanlara göre daha iyi olduğu Journal of Public Health’te 2016’da yayınlanan bir çalışmaya göre oldukça açık. Hatta daha güzel yanı, herkes buna katılabilir. Alzheimer hastaları için bile aile ve bakıcıları ile yapabilecekleri güzel bir aktivite.

7- Bahçecilik Sizi Daha Mutlu Yapabilir

Bitki yetiştirme işi ruh halinizi iyileştirir. 2017 yılındaki bir meta analizde, bahçeciliğin yaşam kalitesinde artış ve ruh hali bozukluklarında azalma ile ilişkili olduğu görülüyor. Bu da bakışınızı değiştirmenizle alakalı olabilir.

Bahçeciliğin en önemli anlamı, geleceğe dair inancınızın olması. Yeşil, gerçek ve canlı bir şeyin büyüdüğünü görmek, umut verici bir olay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir