Henüz kış mevsimine zaman varken ve yazın sıcak günlerini yaşarken saçlarınızda güneşin yansımasını görmek için yeni ve farklı renkler denemek isteyebilirsiniz. Yaza en çok yakışacak olan renklerin başında sarı tonların geldiğini söyleyebiliriz. Ancak saçlarınızda ilk defa sarı deneyecekseniz nasıl bir ton seçmeniz gerektiği konusunda kararsız olabilirsiniz. Bu nedenle ister sarışın isterseniz esmer olun, balköpüğü rengi sizin renginiz olacaktır. Özellikle de esmer tenlere her sarı tonunun gitmeyebilir. Balköpüğü ise risk almadan deneyebileceğiniz bir renktir.

Balköpüğü nasıl bir renktir?

Balköpüğü rengi, sarı ike kahverengi arasında yer alıyor. Saçlarında sarı tonlar denemek isteyen esmer tenli kadınların son yıllardaki en popüler tercihi olan bu rengi ister sevde isterseniz de kuaförde elde edebilirsiniz.

Balköpüğü rengi nasıl elde edilir?

Uygulamayı kuaförde yapacaksanız öncelikle nasıl bir balköpüğü rengi istediğinize karar vermelisiniz. Bunun için internette yer alan örneklere bakabilirsiniz. Saçlarınızın önceden boyalı olup olmamasına bağlı olarak kuaförünüz işlemi gerçekleştirecektir. Saçlarınız koyu bir renge boyalıysa kuaförünüz önce saç renginizi açacak sonrasında da balköpüğü rengini uygulayacaktır. Saç rengini açma esnasında saçlarınızın en az zararı görmesi için saçlarınızı bir süre boyamayın ve nem terapisi uygulayın. Bunu da saç bakım maskeleri ya da bakım yağları yardımıyla yapabilirsiniz.

Saçlarınızı evde boyamak istiyorsanız beğendiğiniz bir markadan balköpüğü saç boyasını temin edebilirsiniz. Burada önemli olan nokta, kutu üzerindeki talimatları birebir uygulamanız. Saçlarınız koyu renkse bu rengi elde etmeden önce saç renginizi açmanız gerekebilir. Zemin renginiz balköpüğüne hazır ise o zaman saç boyama işlemine geçebilirsiniz. Kutudan çıkan boya ve oksidanı karıştırdıktan sonra saç boyama fırçasıyla saçlarınıza uygulayın. Kutunun üzerindeki yazan süreye uyduktan sonra saçlarınızı yıkayın. İlk yıkamada genelde saçı şampuanlamanıza gerek olmaz. Ancak siz yine de boya kutusu üzerinde şampuanla yıkamanız gerektiği belirtiliyorsa uygulamayı o şekilde yapın. Bir uyarı yoksa su yardımıyla iyice saçınızdan akan suyun rengi berrak olana kadar durulayın.

Saç rengini korumak için neler yapılabilir?

Saç renginizi uzun süre korumak istiyorsanız da yapmanız gereken bazı şeyler var. Öncelikle sarı saçlarda zaman zaman istenmeyen yansımalar oluşabilir. Özellikle sarı saçlarda kızıl yansımalardan kaçınılması gerekiyor. Bunun için sarı saçlara özel üretilmiş mor şampuanları deneyebilirsiniz. Mor şampuanlar sayesinde saçınızda hem istemediğiniz yansımalar oluşmayacak hem de saçlarınızın rengi daha güzel ortaya çıkacaktır. Ancak bu şampuanı normal şampuanınızla dönüşümlü olarak kullanmanız daha iyi olacaktır.

Boyalı saçlar boyasız saçlara göre daha kolay kuruyup kırıldıkları için bakımlarını düzgün yapmanız gerekmektedir. Saç bakımınızı ister evde ister kuaförde yaptırabilirsiniz. Evde yapacaksanız hazır aldığınız saç maskelerini ya da kendi hazırladığınız karışımları uygulayabilirsiniz. Önemli olan saçınızın her zaman nemli ve sağlıklı kalmasını sağlamanızdır.

Son olarak da saçlarınızı duş aldığınızda çok sıcak yıkamamanız gerekiyor. Sıcak su hem boyanın daha hızlı akmasına neden olur hem de hızlı yağlanan saçlarınızı daha çok yıkama  ihtiyacı duyduğunuzda yine bu durum boyanızın akmasına neden olur. Bu nedenle en azından soğuk suyla saçlarınızı yıkayamıyorsanız en azından ılık suyla yıkamayı deneyin ki saçlaınızı kurumasın.

Şimdi gelelim balköpüğünün en güzel uygulamalarını göreceğiniz modellere. Bu modeller arasından dilediğinizi seçip kullanabilir ve ilgi çekici bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Uzun ve dalgalı saçlar ile balköpüğü renginin uyumu

Saçlarınız uzunsa ve plaj dalgası kullanmayı seviyorsanız balköpüğü rengi kesinlikle çok doğru bir seçim olacaktır. Saçlarınızda yarattığınız ışıltılarla yaz boyu iddialı bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Kısa saçlarda iddialı bir görünüm için balköpüğü

Saçlarınız kısaysa da balköpüğü çok yakışacaktır. Sarı tonlarındaki bu renk sayesinde yüzünüzü daha aydınlık görünecek ve beyaz tenli de olsanız renginiz soluk görünmeyecektir.

Doğal bir görünüm için geçişli saçlar

Balköpüğünün biraz farklı bir tonu olan bu bakır karışımı bal rengini tek renk olarak değil de kahverengi ile birlikte de kullanabilirsiniz. Saç diplerinizde kahverengi kullandığınızda gayet iddialı bir saç rengi elde edeceksiniz.

Saçlarda balköpüğü ışıltılar

Saçlarınızda tek renk kullanmak istemiyorsanız bal renginin iki tonu ile güzel bir ikili yakalayabilirsiniz. Diplerde daha koyu renk kullandığınız saçlarınızda balköpüğü ile güzel bir geçiş sağlayabilirsiniz.

Balköpüğü ile yapılan balyaj

Saçlarınıza balyaj yaptırmak istiyorsanız balköpüğü ile güzel bir uygulama elde edebilirsiniz. Balyaj ile ışıltılar sağladığınız saçınızı maşa ile daglalandırıp kullandığınızda saç renginizdeki güzel geçişi en güzel şekilde göstermiş olacaksınız.

Düz ve iddialı saçlar için balköpüğü

Saçlarınızda iddialı bir görünüm denemek istiyorsanız bu rengi deneyebilirsiniz. Bu renk ile saçlarınızın ışıltılı ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bronz tenler için ideal seçim

Yazın bronz tene sahip olduysanız saçlarınızda açık renkler yerine daha koyu bir balköpüğü rengini deneyebilirsiniz. Bronzlaşan teninizle bu renk bir saç daha iyi bir uyum yakalayacaktır.

Güneşten açılmış gibi görünen saçlar

Saçlarınızın güneşten açılmış gibi görünmesini istiyorsanız özellikle beyaz tenliyseniz bu renk sizde kendi saç renginiz gibi duracaktır. Bu tonlarda kullanacağınız saçlarınız ile en moda saç renklerinden birini denemiş olacaksınız.

Esmer tenliler için sarının en güzel tonu balköpüğü

Esmer tenliyseniz daha koyu renkler de deneyebilirsiniz. Bunun için balköpüğü rengini tek renk olarak değil de sarı ve kahverengi geçişler yaparak deneyebilirsiniz.

Beyaz tenliler için ideal renk

Beyaz tenliyseniz kendi doğal saçınız gibi duracak saç renklerinden bir tanesi de bu olacaktır. Bu saç rengi ile ten renginiz daha canlı görünürken saç renginizi saç diplerinde daha koyu uçlarda ise daha açık olarak kullanabilirsiniz.