Ballı süt genelde bir içecek olarak tüketilir veya tatlılara katılır.

Çok sakinleştirici ve rahatlatıcı olmanın yanında tariflerinize aroma dolu zengin bir yapı da katabilir.

Bu iki bileşenin tıbbi özelliklerine dair araştırmalar mevcut ve genelde çeşitli sağlık problemlerinin doğal bir çözümü olarak kullanılır.

Faydaları

Balı sütle karıştırmak ve kullanmak sağlığa bazı potansiyel faydalar barındırır.

Uyku Kalitesini İyileştirebilir

Pek çok insan yatmadan önce sıcak bir ballı süt içerek daha iyi uyumak istiyor ve bu çözüm bilim tarafından da destekleniyor.

Hatta kalp hastalığı nedeniyle hastaneye yatmış olan 68 kişi ile yapılan bir çalışmada, ballı sütü 3 gün boyunca günde iki defa içmenin genel uyku kalitesini iyileştirdiği görülmüş.

Ayrıca çeşitli alışmalarda hem bal hem de sütün tekli tüketimde de uyku kalitesini iyileştirebildiği görülmüş.

Örneğin bir çalışmada yatmadan 30 dakika kadar önce 10 gram kadar bal tüketmenin solunum yolu enfeksiyonuna sahip 300 çocukta uykuyu iyileştirdiği ve gece öksürmelerini azaltabildiği görülmüş.

Benzer şekilde düzenli olarak süt ve süt ürünleri tüketen 421 yaşlı birey ile yapılan bir çalışmada, bu kişilerin uykuya dalmakta daha az zorluk çektikleri görülmüş.

Kemik Sağlığını Destekler

Süt iyi bir kalsiyum kaynağıdır ve bu mineral kemik sağlığında temel bir rol oynar.

Bazı araştırmalar süt içmenin kemik mineral yoğunluğunu iyileştirebildiğini ve osteoporoz ile çatlak riskini azaltabildiğini gösteriyorlar.

Süt ve balı karıştırmak ise onun kemik yapıcı özelliklerinin daha da güçlenmesini sağlıyor.

Hatta yapılan bir değerlendirmede balın antioksidan ve anti-inflamatuvar özellikleri nedeniyle kemik sağlığını koruyabildiği rapor ediliyor.

9 çalışmanın başka bir değerlendirmesinde ise bal takviyesinin sporla bağlantılı bazı olumsuz etkileri azaltabildiği ve kemik oluşumunu arttırabildiği görülüyor.

Kalp Sağlığını Güçlendirebilir

Bal ve süt, kalp sağlığı söz konusu olduğunda çeşitli potansiyel faydalara sahip.

Özellikle süt, iyi kolesterolü arttırabiliyor ve böylece damarlardaki plakların temizlenerek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlanıyor. Ancak bu sadece tam yağlı süt için geçerli bir fayda, yağsız sütte bulunmuyor.

Süt aynı zamanda potasyum bakımından zengin ve böylece tansiyonun düşmesine yardımcı olabiliyor.

Aynı zamanda çalışmalar balın trigliserit, toplam kolesterol ve kötü kolesterol düzeylerini düşürebildiğini gösteriyorlar ve bunlar kalp hastalıkları için risk faktörü durumundalar.

Hatta kalp hastalıklarına katkıda bulunan inflamasyon işaretlerinin bile azalmasını sağlayabilir.

Olumsuz Özellikleri

Ballı sütün sağlığa pek çok faydası olsa da dikkate alınması gereken bazı olumsuz özellikler de mevcut.

Öncelikle, inek sütü laktoz intoleransı olanlar veya süt ürünleri olmayan bir beslenmeye sahip olanlar, ayrıca süt alerjisi olanlar için uygun değil.

Süt ürünlerinin tüketimi sivilce, egzema ve rosacea gibi çeşitli cilt problemlerinin riskindeki artış ile bağlantılıdır.

Bunun yanında balın sağlığa faydaları olsa da şeker ve kalori bakımından zengin olduğunu unutmamak gerekli.

Yüksek miktarda şeker ilavesi tüketmek kilo alımına, kalp hastalıklarına, diyabete ve karaciğer problemlerine sebep olabilir.

Bal 12 aylıktan küçük çocuklar için uygun değil çünkü botulizme sebep olabilen bir bakteriye sahip ve bu rahatsızlık hayati tehlike yaratabilen ciddi bir rahatsızlıktır.

Balın yüksek sıcaklıklara çıkarılması HMF oluşumunu arttırabilir ve bu bileşenin büyük miktarda tüketimde hem olumlu hem de olumsuz etkileri var.

Bu nedenle alıma dikkat etmek ve çok fazla ısıtmadan bunları tüketmek çok önemli.

Sonuç Olarak

Bal ve süt sağlığa çok faydaları olan iki güçlü bileşendir.

Özellikle uyu kalitesinin iyileştirilmesi, kemik gücünün arttırılması ve kalp sağlığının desteklenmesi konusunda faydaları vardır.

Ancak bu gıdaların yan etkileri de olabilir ve herkese uygun olmayabilirler.

Bu nedenle alımlarında ölçülü olmak ve bu kombinasyonu dengeli bir beslenmenin parçası olarak tüketmek gerekiyor.