Başarılı insanların sabah rutinlerinden 5 hayat dersi

Fırsatlar kendiliğinden gerçekleşmez. Onları yaratırsınız. Bu proaktif yaklaşım genellikle oldukça başarılı insanlar ile hayallerine erişemeyen insanlar arasındaki farkı oluşturuyor.

Tabi ki en tepeye yükselen insanlar için şans da bazen bir etkendir. Ancak başarılı insanların çoğunda, düşünce liderlerinde, öncü girişimcilerde ve dünyayı değiştiren başına buyruk kişilerde pek çok ortak nokta bulunuyor. Erken sabah rutini bu insanlar için değişmez bir şekilde yüksek başarılarının anahtarı olarak görülüyor. “En iyi ve en parlak” olan kişilerin düzenli olarak uyguladıkları kurallar arasında şunlar bulunuyor:

 • Erken kalkma eğilimindedirler.
 • Sabah egzersizi rutinlerinin bir parçasıdır.
 • Odaklanma ya da meditatif düşünme için ayrı bir zaman yaratmak oldukça yaygındır.
 • Kitap, gazete ya dergi okuyarak kendini geliştirmek sıkça görülen bir davranış. Biyografiler, tarih, güncel olaylar ya da kişisel gelişim kitapları bunlar arasında yer alıyor.
 • Amaçlarına ve stratejilerine ulaşmak için proaktif düşünürler.

Erken kalkmanın önemi

Erken kalkmak, başarılı insanların paylaştıkları en önemli özelliklerden bir tanesidir. Mutlaka geç saatlerde yaratıcı olan gece kuşları da vardır ancak iş günü başlamadan birkaç saat önce kalmak  başarılı insanların kaliteli zaman geçirmek için can attıkları şeylerin başında geliyor. Motive edici bir yazar olan Tom Corley bu durumu şu şekilde açıklıyor:

“Sabahın 5’inde kalkmak hayatınızın kontrolünü tekrar elinize almanızı sağlayarak gün içinde tamamlamanız gereken en önemli üç şeyi halletmenizi sağlıyor. Ayrıca hayatınızı yönlendirmek için size güven duygusu da sağlıyor.”

Başarılı bir insan olmak için başarılı insanların sabah rutinlerini öğrenebilirsiniz:

Oprah Winfrey

Sabah rutini olan en ünlü insanlardan bir tanesi Oprah Winfrey. Ünlü talk show sunucusu, yazar ve oyuncu olan Oprah, değeri 3 milyar dolara yakın olan bir medya imparatorluğu kurdu. Oprah, güneş doğmadan güne başlamayı seviyor ve bu sayede kendinden daha büyük bir şeye tanık olduğunu söylüyor. Bunu yapmak için ise mum yaktığı, ilham verici resimlerin ve günlük kelimelerin (“hayatı sev” gibi) olduğu kutsal bir alan yaratarak dış dünyaya açılmadan önce kendine odaklanıyor.

Barack Obama

Pek çok insanın talepkar işleri ve ağır sorumlulukları bulunuyor. Ancak pek azımız dünyanın kaderinin bize bağlı olduğunu söyleyebiliriz. O halde ABD Başkanı gibi bir dünya lideri olmak için fiziksel dayanma gücü ile zihinsel sağlamlığın bir arada bulunması gerektiğini hayal edebilirsiniz.

ABD’nin 44. Başkanı olan Barack Obama, zorlayıcı işlerine hazır hale gelmek için basit bir sabah rutini uyguluyordu. Yardımcılarının söylediklerine göre Obama, kalkması gereken saatten iki saat önce kalkıyordu. Güne sabah 5 gibi başlayan Obama, 45 dakikalık kardiyo ve kuvvet egzersizi yapıyordu.

Obama ayrıca portakal suyu, su ya da yeşil çay içmek için kahve içmeyi atlıyordu. Kafeinin sağlık için pek çok faydası olsa da az kafein tüketmek ya da kafeinsiz içecekler susuzluğun önüne geçmesine ve bu sayede gün boyunca kendini taze hissetmesine olanak tanıyordu.

Ufak şeylere kafa yormamak da Obama’nın sabah rutininin bir diğer parçasıydı. Obama, önemli olmayan şeylere dikkatini az vermesini şu şekilde açıklıyor:

“Kararlarımı azaltmaya çalışıyorum. Ne yediğim ya da ne giydiğim konusunda karar vermek istemiyorum. Çünkü karar vermek gereken çok fazla başka şey var.”

Tim Ferriss

Çok satan bir yazar, podcast sunucusu olan Tim Ferriss, yıllar boyunca yüzlerce başarılı insan ile onların sabah rutinleriyle ilgili röportajlar gerçekleştirdi. Tahmin edebileceğiniz gibi öğrendiği pek çok şeyi kendi hayatında da uyguladı.

Ferriss gününe, her güne basit bir görev ile başlamanın önemini vurgulayan Amiral William McRaven’in yazdıklarından alıntı yaparak başlıyor:

“Her gün yatağınızı toplarsanız günün ilk görevini tamamlamış olacaksınız. Bu, hafif bir gurur duymanıza neden olur ve sizi diğer görevleri yerine getirmeniz için cesaretlendirir.”

Ferriss ayrıca sabah yapılacak minfulness çalışmalarının önemini vurguluyor. 20 dakikasını meditasyona ayıran Ferriss, zihinsel yeteneklerini keskinleştirmenin dünyaya daha esnek ve yaratıcı bir şekilde yaklaşmasına imkan sağladığını söylüyor. Ferriss bu durumu şu şekilde açıklıyor:

“Meditasyon ya da minfulness çalışmasının, duygusal tepkiselliği azaltarak gününüzü ve hayatınızı yaratmak konusunda proaktif olmanızı sağladığını düşünüyorum. Aksi, bazen bazı şeyleri rezil eden bir yürüme refleksi gibi geliyor.”

Ferriss güne başlamadan önce şunları yapmanızı öneriyor:

 • Hafif bir kahvaltı yapın. Ferriss bunun için yağ açısından düşük ancak lif ve protein bakımından yüksek olan acılı organik siyah kuru fasulye yemeyi tercih ediyor.
 • “Titanyum Çayı” dediği, siyah ve yeşil çay yaprakları ile zerdeçal ve zencefil baharatlarının yer aldığı bir içecek içiyor. Bu karışımı yaparken içeceğe iki yemek kaşığı yüksek kaliteli organik hindistancevizi yağı ekleyerek metabolizmasını hızlandırıyor ve yağ yakımını arttırıyor.
 • Ferrriss on dakikasını düşüncelerini arındırmasına ve minnet duyduğu şeylere yoğunlaşmasına yardımcı olan günlük tutmak için ayırıyor.
 • Ferriss en az 20 dakikalık bir egzersiz yapıyor.

Richard Branson

Richard Branson, dünyanın en ikonik girişimcilerinden bir tanesi. İngiltere’nin başta gelen hava yolu şirketlerinden biri olan Virgin Atlantic’in kurucularından olan Branson ayrıca ticari uzay yolculuğunu hedefleyen Virgin Galactic uzay şirketinin yatırımcılarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Pek çok başarılı insan gibi Branson da erken kalkmaya ve egzersize inanıyor. Branson bu durumu şu şekilde açıklıyor:

“Dünyanın neresinde olduğum önemli değil, her sabah 5’te rutin olarak kalkmaya çalışıyorum. Erken kalkarak egzersiz yapabiliyor ve ailemle zaman harcayabiliyorum. Bu da işe başlamadan önce zihinsel olarak iyi bir duruma sokuyor.”

Uçurtma sörfü, yüzme ve tenis Branson’ın favori sabah aktiviteleri arasında bulunuyor. Branson, bu durumu “Fit ve sağlıklı olmak; fit olmaktan gelen inanılmaz gibisi yok” şeklinde ifade ediyor.

Başarılı insanlardan dersler

Çok başarılı olan insanların hayatlarında beş etken yer aldığını fark etmiş olabilirsiniz. Bunlar tam olarak bir sır olmasa da pek çok insan bunları takdir etmekte başarısız olur ya da uygular. Başarılı insanların hayatlarında yer alan beş önemli şey şunlar olmaktadır:

 • Erken kalkmak

Sabah, insanların en taze, en yaratıcı ve en enerjik oldukları zamandır. Ayrıca diğer herkes uyuduğu için etrafta dikkat dağıtıcı çok az şey vardır. Günün bu zamanını proaktif ve üretken olmak için kullanın.

 • Egzersiz yapmak

Kanınızın erken saatlerde pompalanmasını sağlamak beyninize oksijen gitmesini sağlayarak bilişsel gücünüzü, metabolizmanızı geliştirir ve gün boyunca enerji kaynaklarınızı iyi bir şekilde kullanmanızı sağlar.

 • Minfulness çalışmaları yapın

Meditasyon yapmak, dua etmek ve günlük yazmak zihninizi rahatlatır ve günün sonraki saatlerinde gerçekleşen olaylara daha yaratıcı bir şekilde yaklaşmanızı sağlar.

 • İyi bir kahvaltı yapın

Lif ve besin açısından zengin gıdalar gün boyunca sürekli bir enerji takviyesi sağlar. Şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak, kan şekerinizin sıçramasının ve zihinsel ve fiziksel yorgunluğun önüne geçer.

 • Küçük şeyleri bir kenara bırakın

Daha büyük şeyler üzerine yoğunlaşın. Hayallerinizi belirlemek ve en önemli amaçlarınızı planlamak için sabah vakitlerini kullanın. Bu sizin varlığınızın merkezini yansıtan görevlere odaklanmanızı sağlayan “büyük resim” zamanınız olacak.

Steve Jobs’ın şu sözünü unutmayın: “Bu, hayatımın son günü olsaydı, bugün yapacağım şeyleri yapmak ister miydim?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir