Bayramın havaların çok sıcak olduğu zamanlarda denk geleceğini hesaba katarsak büyük bir çoğunluk kendini deniz ve güneşin kollarına bırakmak isteyecektir. Doğal olarak da en bilinen tatil beldelerinde büyük kalabalıklar görmek kaçınılmaz olacaktır.

Kurban Bayramı’nda şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzaklaşıp havanın tertemiz olduğu sakin yerler arıyorsanız, ülkemizin en güzel köy ve kasabalarını ziyaret edebilirsiniz. Tatilinizi sakince geçirebileceğiniz yerler için 10 tatil rotasını sizler için derledik.

  1. Güzelcehisar

Bartın denilince akla genelde Amasra gelse de bu güzel ilimizin daha ziyaret edilecek çok fazla köyü ve kasabası bulunuyor. Güzelcehisar da bunlardan biri. Bartın merkeze bağlı olan ve buraya 17 kilometre uzaklıkta bulunan Güzelcehisar şirin mi şirin bir köy.

Güzelcehisar’a geldiğinizde gezebileceğiniz tarihi yerler olduğunu göreceksiniz. Bunun için öncelikle Yaylacık Mahallesi, Hisar Mahallesi ve Kapaklı Mahallesi’nin sokaklarında dolaşabilir ve yaşanmışlıkları içinize çekebilirsiniz. Güzelcehisar Kalesi’ni de ziyaret ettikten sonra köyün doğal güzelliklerine doymak için koyları, lav sütunlarını ve Güzelcehisar yakınlarındaki ufak adayı görebilirsiniz.

Üstelik Ege ya da Akdeniz’e gitmeden deniz ve güneşin tadını çıkarabilmeniz de mümkün. Denize girmek ve güneşlenmek için Güzelcehisar Plajı’na ya da İnkumu Plajı’na gidebilir ve burada hem kafanızı dinleyebilir hem de eğlenebilirsiniz.

  1. Kapıkırı

Tatilinizi Ege’de geçirmek isterseniz, Çeşme ve Alaçatı gibi kalabalık yerlerdense Muğla’ya uğrayabilirsiniz. Muğla daha çok Ölüdeniz ile ünlü olsa da aslında burada kafa dinleyebileceğiniz huzurlu yerler de bulunuyor. Bu yerlerden bir tanesi Muğla’nın Milas ilçesine bağlı olan Kapıkırı köyü.

Tatilinizde tarihi yerleri görmekten hoşlanıyorsanız, Kapıkırı Köyü’ndeki Heraklia antik kentinin kalıntılarından etkileneceksiniz. Burada Athena Tapınağı’nı, şehir surlarını ve kaya mezarlıklarını ziyaret edebilir ve Bafa Gölü’ndeki adaları tekne turu ile gezebilirsiniz.

Kapıkırı Köyü turizm açısından gelişmemiş bir yer olduğu için burada konaklamanız mümkün olmayabilir. Kamp yapmak isteseniz de bunun için uygun tesisler bulamayabilirsiniz. Bu nedenle Kapıkırı’ya geldiğinizde buraya yakın mesafelerde bulunan Didim ve Milas gibi ilçelerde konaklayarak tatilinizi yapabilirsiniz.

  1. Bademli

İzmir ile Ayvalık arasında bulunan Bademli muhteşem doğasıyla kesinlikle görmeniz gereken yerlerden. İzmir’in Dikili ilçesine bağlı olan bu köyde deniz ve güneşin tadını huzurlu bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Bademli Köyü küçük bir yer olduğu için gezecek çok fazla yer bulamayabilirsiniz. Bununla birlikte buradaki koylar ve plajlar birbirinden güzel olduğu için yaz aylarında deniz tatili yapmak istiyorsanız, Bademli’ye gelebilir ve sonrasında buraya yakın yerleri de ziyaret ederek tatilinizi uzatabilirsiniz.

Bayram tatilinizi Bademli Köyü’nde geçirmek isterseniz, burada çeşitli pansiyonlar ve kamp alanları bulabilirsiniz. Hatta isterseniz gezi tekneleriyle Kalem Adası ve Garip Adası’na uğrayabilir, dilerseniz Kalem Adası’nda konaklayabilirsiniz. Türkiye’nin Maldivleri denebilecek güzelliğe sahip Kalem Adası’nda ve hemen karşısındaki Bademli’de güzel bir yaz tatili geçirebilirsiniz.

  1. Sokakağzı

Tatilinizi huzurla geçirebileceğiniz bir yer arıyorsanız, gidebileceğiniz bir diğer yer Sokakağzı Koyu olabilir. Burası Çanakkale’de bulunan ve Ayvacık ilçesine bağlı olan bir koy.

Yemyeşil doğası ve masmavi denizi ile kafa dinleyebileceğiniz Sokakağzı’nda tatil yapmayı düşünüyorsanız, burada yer alan pansiyonlarda, otellerde ve kamp alanlarında kalabilirsiniz. Tüm tatil beldelerinin en kalabalık olduğu zamanlarda bile huzurlu bir şekilde tatil yapabileceğiniz Sokakağzı, kalabalıktan ve gürültüden bıkmış kişiler için mükemmel bir seçim.

Sokakağzı’na gittiğinizde biraz daha hareket isterseniz buraya yalnızca yarım saat uzaklıkta bulunan Assos’u da tercih edebilirsiniz. Denize değişik bir yerde girmek isterseniz de Assos’a 2 kilometre uzaklıkta bulunan Kadırga Koyu’na gidebilirsiniz. Huzurlu ve sakin bir tatil geçirme arayışındaysanız, Sokakağzı’na gelmekten asla pişman olmayacaksınız.

  1. Adrasan

Antalya denince akla genelde Alanya ve Kaş gibi tatil beldeleri gelse de aslında Adrasan’ı es geçmemek gerekiyor. Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı olan Adrasan merkeze yaklaşık olarak 95 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

El değmemiş doğasıyla adeta cennetten bir köşe olan Adrasan, kabalık ve gürültülü şehir ortamından uzaklaşmak isteyenler için muhteşem bir tercih. Olimpos’a da yakın bir mesafede bulunan Adrasan’ın mis gibi tertemiz sularında yüzebilir ya da sualtı dalışı yaparak deniz canlılarını gözlemleyebilirsiniz.

Deniz ve güneşin tadını Adrasan Koyu’nda çıkarabileceğiniz gibi tekne turları ile farklı turları da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca buraya yakın bulunan pek çok turistik merkezi de ziyaret edebilirsiniz. Adrasan’da konaklamak istiyorsanız, burada yer alan butik oteller ve pansiyonlarda ya da ağaç evlerde kalarak tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

  1. Patara

Antalya’ya gelmişken Patara’ya değinmemek olmaz. Fethiye ve Kalkan arasında yer alan Patara, Likya döneminde liman şehri olarak kurulan bir antik kent. Kaş ilçesi sınırlarında yer alan Patara’ya son zamanlarda yoğun bir ilgi gösteriliyor olsa da burada da huzurlu bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Patara’ya geldiğinizde aklınıza gelen ilk şey deniz olacak olsa da buradaki tarihi eserleri görmeden geçmemeniz lazım. Bunun için öncelikle Patara Antik Kenti’ni, antik meclis binasını ve Patara Amfi Tiyatrosu’nu ziyaret etmelisiniz. Tarihi yerleri ziyaret etmeyi bitirdikten sonra Patara Plajı’nı tabi ki es geçmemelisiniz. Upuzun bir sahil şeridine sahip olan bu deniz dalgalı olabildiği için çevredeki plajlara da şans verebilirsiniz.

Patara’ya doyduktan sonra ünlü Kaputaş Plajı’nı, Kalkan’ı, Saklıkent’i ve daha pek çok güzelliği ziyaret etmeyi unutmayın. Patara’da kalabileceğiniz çok sayıda otel ve pansiyon olduğu için tatilinizi burada geçirebilirsiniz. Bununla birlikte çevrede gidebileceğiniz daha pek çok yer olduğu için başka yerlerde de kalabilirsiniz.

  1. Üçağız

Antalya’daki bir diğer cennet köşesi ile devam edecek olursak Üçağız’a değinmemiz gerekir. Üçağız Köyü, Antalya’nın Demre ilçesindeki Kekova Adası’nda yer alıyor.

Küçük ve şirin bir sahil köyü olan Üçağız sakin ve huzurlu doğası ile ön plana çıkıyor. Şimdiye kadar fazla keşfedilmeyen bir yer olan Üçağız’ı tatilinizi gürültüden ve şehrin stresinden uzakta zaman geçirmek için tercih edebilirsiniz. Burada büyük restoranlar, beach’ler ya da eğlence mekanları olmadığından huzur isteyenlerin kaçış noktası olduğunu söyleyebiliriz.

Tüm bu keşfedilmeyen doğasına karşın Üçağız’da güzel koylarda güneşlenebilir ve yüzebilirsiniz. Üçağız’da kalacağınız pansiyonların verdikleri tekne hizmetiyle adeta size tahsis edilmiş olan koyların keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca tekne turlarıyla daha uzaklara açılabileceğiniz için deniz altındaki tarihi kalıntıları izleyebilir ve yasak olmayan yerlerde denize girebilirsiniz.

  1. Anamur

Antalya kadar ünlü olmasa da bir deniz şehri olan Mersin’de de tatilinizi geçirebileceğiniz yerler bulunuyor. Mersin’de tatil yapılabilecek yerlerin başında Anamur geliyor. Buraya geldiğinizde her yerden denize girmenin mümkün olduğunu göreceksiniz.

Tarihe meraklıysanız, Anamur’un meşhur evlerini, Anamur Müzesi’ni, Mamure Kalesi’ni, Anemerium Antik Kenti’ni ve daha pek çok tarihi bölgeyi ziyaret etmeyi unutmamalısınız. Sizi tarihe götüren yerlerin tadını çıkardıktan sonra bu güzel kasabanın muhteşem kumsallarının tadını çıkarabilirsiniz.

Anamur’a geldiğinizde büyük ve gösterişli oteller yerine küçük oteller ve pansiyonlar ile karşılaşacaksınız. Kalabalıktan ve gürültüden uzaklaştığınız bir tatil istiyorsanız, popüler tatil beldeleri yerine Anamur’a şans vermeyi düşünmelisiniz.

  1. Yusufeli

Rotanızı Akdeniz’den Karadeniz’e çevirecek olursanız, tatilinizi Artvin’e bağlı bir ilçe olan Yusufeli’nde geçirmeyi düşünebilirsiniz.

Tatil anlayışınız güneş ve denizle sınırlı değilse doğal güzellikleriyle büyüleyen Yusufeli’nde tatil ve macerayı bir arada yaşayabilirsiniz. Yusufeli’ne geldiğinizde öncelikle kilise ve manastırları gezebilir ve sonrasında Barhal Çayı’nda maceraya atılabilirsiniz. Barhal Çayı’nda bulunan kano ve rafting parkuru ile macera yaşayabilirsiniz.

Yusufeli’ne geldiğinizde burada doğanın içerisindeki birbirinden güzel pansiyon ve otellerde kalabilirsiniz. Yusufeli’ne gelmişken Artvin’de doğanın tadını çıkarabileceğiniz daha pek çok yeri de ziyaret edebilirsiniz.

  1. Sinop

Artvin’den sonra bir diğer Karadeniz şehrinden bahsedecek olursak Sinop’u es geçmek olmaz. Her ne kadar yaz tatili dendiğinde akla ilk olarak Sinop gelmese de burasının tarihi ve doğal güzellikleri karşısında büyülenmekten kendinizi alamayacaksınız.

Tarihi ve doğal güzellikleri, tertemiz sahilleri ve denizi ile yaz turizminde ilgi çeken yerlerden biri olan Sinop’ta huzurlu ve sakin bir tatil geçirmeniz mümkün. Sinop’un tarihi güzelliklerini gezdikten sonra Hamsilos Koyu’nun ihtişamına hayran kalabilir ve denize girmek için birbirinden güzel koyları ziyaret edebilirsiniz. Burada Karakum Plajı, Sinop DSİ Plajı, Sarıkum Plajı ve adını sayamadığımız daha pek çok plajı ziyaret ederek denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Mavi ve yeşilin bir arada bulunduğu bu şehirde huzurlu ve sakin bir tatilin keyfini çıkaracaksınız. Üstelik burası turizm açısından gelişmiş bir şehir olduğu için tercihinize göre ister şehir merkezindeki isterseniz de merkeze yakın yerlerdeki otel ve pansiyonlarda tatiliniz boyunca kalabilrisiniz.