© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bayramı Evde geçirecekler için en güzel dizi önerileri

Ramazan Bayramı yaklaşırken kimi insanlar tatili bir yerlere giderek geçirmek isterken, kimileri de evde kalıp dinlenmeyi tercih ediyor. Evde zaman geçirirken yapılabilecek en iyi şeylerin başında ise dizi izlemek geliyor. Yeni dizi arayışınızda sizlere yardımcı olmak için en iyi diziler arasından 30 tanesini sizler için seçtik.

 • Battlestar Galactica

Battlestar Galactica, bilim kurgu sevenlerin bayılacağı türden bir dizi. Dizide insanlık artık yıldızlara ulaşmıştır ve 12 gezegende koloniler halinde yaşamaktadır. Bilimsel gelişmeler sayesinde insanlar Saylonlar adı verilen yapay zekaya sahip robotlar yaratmış, ancak daha sonra Saylonlar kontrolden çıkmıştır. Dizi insanlar ve Saylonlar arasında geçen mücadeleyi anlatmaktadır.

 • The Wire

Dizide Baltimore’un sokakları, Amerika’nın uyuşturucuyla olan savaşından ve yozlaşmışlığından küçük bir kesit sunar. Ancak dizi olanları sadece polislerin ve uyuşturucu çetesi üyelerinin değil, aynı zamanda da medyanın, politikacıların, sade vatandaşların ve uyuşturucu bağımlılarının gözünden de anlatır.

 • Black Mirror

Hayatımız bilgisayarlarla ve cep telefonları gibi pek çok teknolojiyle çevrili ve bu durum gelecekte daha da artacağa benziyor. İşte Black Mirror, teknolojinin hayatımıza getirdiklerinden çok götürdükleriyle ilgili her bölüm farklı bir hikaye anlatıyor.

 • Community

Komediseverlerin hoşlanabileceği dizilere gelecek olursak, Community’de eski bir avukat, diplomasının sahte olduğununun keşfedilmesinin ardından bir devlet üniversitesine girer. Çekici bulduğu bir öğrenciy yakın olmak için İspanyolca dersine kayıt olur ve bu esnada birbirinden farklı bir grup insanla arkadaşlık etmeye başlar.

 • Unbreakable Kimmy Schmidt

Yıllar sonra tutsak edildiği sığınaktan kurtarılan Kimmy Schmidt, kendini New York’ta yeni oda arkadaşı Titus ile yepyeni bir dünyayı keşfederken bulur. Kocası milyoner olan bir kadının yanında çalışmaya başlayan Kimmy, pek çok aile problemine de tanık olur.

 • Seinfeld

Jerry Seinfeld gerçek hayatta komedyendir ve Seinfeld dizisinde de kendisini oynamaktadır. Jerry ve arkadaşlarının hayatından günlük kesitler sunan dizide her karakterin kendine özgü gariplikleri ve başlarından geçen olaylar yer alır.

 • Arrested Development

Michael Bluth, aile işlerinden kaçmak isterken birden kendini hiç istemediği bir konumda bulur. Babası hesaplarda sahtecilik yaptıktan sonra hapse girer ve bu nedenle Michael bir yandan tuhaf ailesiyle uğraşırken bir yandan da oğlu George Michael için iyi bir rol model olmakla uğraşır.

 • Parks and Recreation

Leslie Knope, Indiana Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde bir çalışan orta düzey bir yetkilidir. Leslie’nin amacı şehri güzelleştirmek ve terk edilmiş bir alanı halka açık bir parka çevirmektir. Ancak bunu başarması hiç kolay olmayacaktır.

 • Curb Your Enthusiasm

Dizide Seinfeld’in yaratıcılarından biri olan Larry David, bu komedi dizisinde kendini oynamaktadır. Larry’nin onu seven bir karısı, arkadaşları, başarılı bir kariyeri ve güzel bir evi vardır. Ancak bütün bunlar Larry için yeterli değildir ve her zaman şikayet edilecek bir şey bulur.

 • The Big Bang Theory

İki dahi arkadaş Leonard ve Sheldon’ın hayatları, yeni komşuları Penny ile tanıştıktan sonra değişir. Penny, Leonard ve Sheldon’ın sosyal ilişkilerde zorlandığını görüp onlara yardımcı olmak ister. Dizide Penny, Leonard, Sheldon ve arkadaşları Howard ile Rajesh’in hikayelerine tanık oluruz.

 • Gossip Girl

Çerezlik bir dizi arıyorsanız Gossip Girl dizisini deneyebilirsiniz. Gossip Girl’de gizemli bir blogger New York gençliğinin sırlarını bir bir ortaya dökmektedir. İnişli çıkışlı aşk hikayeleri ve sırlarla dolu olan dizide, sosyetik gençlerin yaşadığı olaylar bi bir gözler önünne seriliyor.

 • Chernobyl

Henüz yeni yayınlanmaya başlana ve mini seri olarak planlanan Chernobyl, 1986 yılında Ukrayna’nın Pripyat şehrinde gerçekleşen nükleer reaktör kazasını ele alıyor. Dizideki bütün karakterler gerçek olmakla birlikte, olayın bütün korkunçluğunu sunan dizi şimdiden IMDb’de bir numaraya çıkmış durumda.

 • Band of Brothers

Eğer tarihi dizilerden hoşlanıyorsanız Normandiya çıkarması zamanında geçen Band of Brothers size göre. Dizi, Normandiya çıkarmasına katılan Easy bölüğünün eğitim sürecinden başlayıp ordudan ayrılmalarına kadar geçen süreci ve askerlerin etkilenen psikolojilerini konu alıyor.

 • The Sopranos

Mafya babası olan Tony Soprano, kişisel problemleri ve iş hayatındaki sorunlar arasında kalmıştır. Hem evde hem işte yaşadığı sorunlardan akıl sağlığı kötü etkilenen Tony, en sonunda psikoterapi görmeye karar vermiştir. Bu terapilerde Tony annesinin manipülasyonları ile ölümden ve ailesini kaybetmekten duyduğu korkularla yüzleşir.

 • Sherlock

Sherlock dizisi, Arthur Conan Doyle hikayelerinin modern bir uyarlamasıdır. Sherlock, suç ve gizem dolu 21. yüzyıl Londrasında yaşamaktadır. Polisin çaresiz kaldığı yerde devreye kendine has yöntemleriyle Sherlock Holmes girer. Yardımcısı ise Afganistan’dan yeni dönmüş bir askeri doktor olan John Watson’dır.

 • Fargo

Fargo orijinalinde 1996’da çekilmiş bir suç dram filmidir. 2014 yılında dizi olarak yayınlanmaya başlayan Fargo’nun üç sezon olup dizideki karakterler birbirleriyle bağlantılı olsa da farklı yıllarda geçer. Her sezondaki hikayeler cinayetle ilişkilidir ve bizi North Dakota’daki Fargo şehrine götürür.

 • Pride and Prejudice

Jane Austin’in romanında uyarlanan bu mini seride, Elizabeth Benneth isimli genç bir kızın hikayesini izleriz. Elizabeth’in dört kız kardeşi ve onların zengin erkeklerle evlenmesini isteyen bir de annesi vardır. Ancak Elizabeth 19. Yüzyılın İngilteresinde yaşayan diğer kızlardan farklıdır ve gururuna çok düşkündür.

 • Game of Thrones

Aynı isimle yayınlanmış romandan uyarlanan Game of Thrones, hayali bir kıta olan Westeros’taki Yedi Krallık’taki elinde güç bulunduran ailelerin arasındaki anlaşmazlıkları konu alır. Krallıktaki insanlar arasında huzursuzluk başlamışken bir de kış geliyordur ve Kuzey’deki ebedi düşmanları uyanmıştır. Dizi, hem insanların birbirleriyle olan çatışmalarını hem de ebedi düşmanlarıyla olan mücadelelerini anlatır.

 • The Simpsons

Biraz da animasyon severlerin izlemek isteyeceği dizilerden bahsedelim. Bir komedi dizisi olan The Simpsons’ta, tuhaf bir aile olan Simpsonların hayatını izleriz. Homer aptal ancak sevgi dolu bir babayken Marge çalışkan bir ev kadını, Bart 10 yaşında bir ergen, Lisa takdir görmeyen bir dahi ve Maggie ise küçük şirin bir bebektir.

 • Futurama

Philip J. Fry 25 yaşında bir pizza kuryesidir. 1999 yılında kendini yanlışlıkla dondurduktan sonra uyandığında binlerce yıl geçmiş olduğunu görür. Bu da ona hayatına yeniden başlaması için bir fırsat sunar. Buradaki işi de eski işine benzer olarak gezegenler arası paket dağıtımı yapmak olmuştur.

 • Rick and Morty

Bir animasyon dizisi olan Rick and Morty’de, dahi ancak aynı zamanda alkolik ve umursamaz bir bilim adamı olan Rick’in 14 yaşındaki torunu Morty ile olan maceraları yer alır. İkili birlikte sonsuz evrenleri keşfederken bir yandan da pek çok belaya karışırlar.

 • South Park

South Park, birbirinden meraklı ve macera peşinde koşan dördüncü sınıf öğrencileri Cartman, Kyle, Kenny ve Stan hakkındadır.  Onlar için bazen çok basit başlayan bir olayı bile çok büyük bir mesele haline gelip kontrolden çıkabilir. South Park küçük bir kasaba olmasına rağmen her günü olaylıdır ve daima olay çıkaracak bir şey bulunur.

 • Daredevil

Bir çizgiroman uyarlaması olan Daredevil’da, suçlularla dolu olan Hell’s Kitchen semtinde bir adam kendi elleriyle adaleti sağlamaya çalışır. Bu adam bir yandan avukatlık yapan daha küçükken görme yetisini yitiren Matt Murdock’tur. Diğer adıyla Daredevil olan Matt, göremese de sahip olduğu insan üstü güçlerle suçlularla mücadele etmeye karar verir.

 • Downtown Abbey

Dizide Birinci Dünya Savaşı öncesi yaşanan mücadelelere bu sefer savaşa katılanların değil de daha üst sınıfın gözünden tanık oluruz. Onların kişisel acılarına, eğlencelerine ve fedakarlıklarını izlediğimiz dizi sayesinde, alt veya üst tabakadan olsun herkesin özünde sadece insan olduğuna şahit oluruz.

 • Six Feet Under

Nathaniel Fisher, karısı Ruth ve çocukları David ve Claire ile küçük bir cenaze evi işletmektedir. Babası otobüs kazasında öldükten sonra eve gelen Nate ile David cenaze evini birlikte işletmeye karar verirler. Cenaze evinin işletilmesini izlerken bir yandan da bütün karakterlerinin hayatlarının tamamen değiştiğine tanık oluruz.

 • Twin Peaks

Tein Peaks dizisi 1990 yılında yayınlanmaya başladığında iki sezon yayınlanıp yarım bırakılmıştı. Yıllar sonra 2017’de 3. sezonu yayınlanan dizi, Twin Peaks kasabasında genç bir kız olan Laura Palmer’ın cesedinin kıyıya vurmasıyla başlar. FBI ajanı Dale Cooper, olayı araştırması için olay yerine çağırılır. Ancak olaylar fantastik ögelerle birlikte giderek ilginç bir hal almaya başlar.

 • The X Files

İki FBI ajanı Fox Mulder ve Dana Scully, açıklanamayan olayları araştıran ve FBI bürosunun bodrum katında kurulmuş olan bir ofiste çalışırlar. Mulder olayları kabullenen bir yapıya sahipken Scully daha şüpheci bir yaklaşım sergiler. Bu iki zıt karakter paranormal olayları birlikte çözmeye çalışır.

 • Şahsiyet

Yüksek puan almış dizileri incelerken karşımıza bir Türk yapımı olan Şahsiyet çıkıyor. Dizide emekli bir adliye memuru olan Agâh Beyoğlu’nun alzheimer teşhisiyle alt üst olan yaşantısı anlatılıyor. Nasıl olsa her şeyi unutacağını düşünen Agâh, bu durumu yıllardır planladığı bir cinayeti gerçekleştirmek için bir fırsat olarak görür.

 • Making a Murderer

10 yıldan uzun bir süreci filme alan bu belgesel serisinde, Steven Avery’nin yaşamına tanık oluruz. Steven ile hukuk sistemindeki bozulmayı görürüz, çünkü Steve işlemediğini iddia ettiği suçlardan hapse girer. Tabi ki Steven yalan da söylüyor olabilir, buna izlerken kendiniz karar verebilirsiniz.

 • Dexter

Dexter Morgan, Miami Metro Polis Departmanı’nda çalışmaktadır ve olay yerlerindeki kan lekelerini analiz etmektedir. Çalışmadığı zamanlarda ise işlenen cinayetlerin faillerini bulmakta ve onları öldürmektedir. İçindeki öldürme arzusuna ancak bu şekilde karşı koyabilen Dexter masum insanlara zarar vermez, yalnızca suçluları öldürür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir