© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bebeğin daha uzun süre uyuması nasıl sağlanır?

Bebeğiniz kısa aralıklarla mı uyuyor? Beslenirken, araba koltuğunda, sallanırken veya birinin kollarındayken mi uyuyor? Yatağa götürüldüğü zamansa sadece 30-50 dakika mı uyuyor? Bu süre tam bir uyku döngüsünün süresi. Bu faktörlerin birleşimi mini uykuların temel sebebini tanımlıyor: yardım almadan uykuya dalamama veya uyumayı devam ettirememe. Bebek ilk uyku döngüsünün sonunda uyanır ve bu da çok kısa bir uykuya sebep olur. Buna Tek Döngülük Uyku Sendromu diyorum. Bu durum, bazı bebeklerin neden kısa süre uyudukları ve potansiyel çözümleri konusunda bize bir fikir veriyor.

Uykuyu Sürdürecek Eşyaları Kullanın

Bebeğinizin daha uzun uyumasını sağlamak için onu uyandığı zaman tekrar uykuya döndürecek olan bir düzenek kullanın. Bunun için salıncak, bebek hamağı ve diğer sallanan şeyleri kullanabilirsiniz. Bunların hepsi kedi uykusuna sahip olan bebeklerin uyku zamanlarını arttıracaktır çünkü bebek uyanmaya başladığı zaman ritmik hareketler onu tekrar uykuya çekeceklerdir.

Bu işlemi bebek arabasında da yapabilirsiniz. Dışarıda günlük bir yürüyüş yapın veya arabayı evin içinde kullanın. Uykuya dalana kadar bebeği içinde gezdirin ve daha sonra arabayı yanınıza parkedin. Eğer hareket etmeye başlarsa yürümeye devam edin veya onu biraz sallayın.

Bebek arabada daha uzun uykuya alışmaya başladıkça, yataktaki uykuya geçiş yapabilirsiniz. İlk olarak hareketi azaltarak, daha yavaş ve daha kısa sürelerle sallayarak başlayın. Bebek uyuduğu zaman bebek arabasını park edin ve uykunun ortasında uyanırsa biraz sallayın. Zamanla bebeğin beşiğinin yanındaki sabit bebek arabasında uyumasını sağlayın ve bu odada uyumaya alıştığı zaman bebek arabası yerine yatağı kullanın.

Uyku Getiren Bir Yatak Odası Yaratın

Daha uzun uykuları gerçekleştirmek için, uyku odasını karanlık tutun çünkü parlak ışık uyku döngüleri arasında onu ayık tutar. Bu nedenle uyku döngüsü değişimlerinde çocuğu rahatlatmak için beyaz gürültü veya rahatlatıcı müzikler kullanın. Tüm uyku süresi boyunca onu açık tutun. Bu bir uyku işareti yaratır ve uyku döngüleri arasında geçiş yapan çocuk için gürültüleri bastırır.

Daha İyi Bir Yatak Yapın

Bebeğin daha uzun uyumasını sağlamak için, beşiği daha rahat bir in haline getirin. Daha yumuşak çarşaflar kullanın, altındaki yatağı daha yumuşak ve kalın yapmaya çalışın. Uyku zamanından önce yatağı kurutucudan aldığınız sıcak bir havlu ile ısıtın (bebeği yatırmadan önce havluyu alın ve yatak sıcaklığını kontrol edin).

Yatağı Tanıdık Bir Yer Haline Getirin

Bebeğin uyanıklık saatlerinde beşiğinde bir kaç defa oynamasına izin verin. Onunla kalın, ilgisini çekin ve bir kaç yeni oyuncak gösterin. Sizi beşiğin bir parçası olarak görmesine izin verin, böylece orada olmanızdan dolayı mutluluk hisseder. Bu sayede bebeği uyku zamanı için yatağa koyduğunuz zaman ve uykusu bölündüğü zaman yalnız, yabancı bir yerde hissetmeyecek ve sizinle geçirdiği eğlenceli zamanların anılarını hatırlayacak. Böylece uyuduğu yerin güvenli olduğunu kabullenebilir ve ilk uyku döngüsünden sonra tekrar uykuya dalabilir.

Yorgunluk İşaretlerini Yorumlayın

Eğer yorulmadan önce çocuğu uykuya yatırırsanız veya aşırı yorulursa, ideal yorgunluk zamanındaki kadar iyi uyumayacaktır. Çocuğunuzdaki yorgunluk işaretlerini iyi gözlemleyin. Yani oyuncaklara ilgiyi kaybetme, boş bakma, huysuzlanma ve koltukta uyuklama gibi işaretleri görün. Bir yorgunluk belirtisi gördüğünüz gibi çocuğu yatağa götürün. Böylece çocuğun yorgunluk zamanlarına tam olarak uyacak bir günlük uyku takvimi oluşturabilirsiniz.

Uykular Arasındaki Zamanı Ölçün

Yorgunluk belirtilerinin yanında çocuğun ne kadar süredir uyanık olduğunu da takip edin. Çocuklar biyolojik olarak uykuya çekilmelerinden önce sadece belli bir zamanı mutlu şekilde uyanık geçirirler. Bu uykuya doğru çekim başladığı zaman çocuk yorgunlaşır ve mutlu ruh hali azalmaya başlar. Her çocuğun uyku ihtiyaçları ona özeldir ancak aşağıdaki tablo genel olarak çocukların mutlu bir uyanıklık yaşadığı süreyi gösteriyor:

Yenidoğan 1-2 saat

6 aylık 2-3 saat

12 aylık 3-4 saat

2 yaş 5-7 saat

3 yaş 6-8 saat

4 yaş 6-12 saat

Çocukların büyüdüklerini ve uyku zamanlarının da onlarla birlikte değiştiğini unutmayın. Bugün mükemmel olan durum gelecek ay o kadar da mükemmel olmayabilir. Gözünüz bebek ve saatiniz üzerinde olsun.

One thought on “Bebeğin daha uzun süre uyuması nasıl sağlanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dilan dedi ki:

    Blackout perde ilk doğduğundan beri odasını karanlık yaptım uyurken bu yüzden huysuz olmadı uykusunu aldı büyüdü. Akarsu sesi ile yatıyordu böylece evde rahatça oturabiliyorduk misafir ağarlyabiliyorduk. 2 yaşında şimdi hâlâ bu sesi kullanıyorum. Çünkü yine bizim sesimizi duymuyor uykuya odaklanmış oluyor. Perde de çok işe yaradı en aZından gün ağarmasıyla uyanmıyor uykusunu alana kadar uyanmıyor 8 de yatıp 8 de kalkıyor . Tavsiye ediyorum haZırlığınızı yapın mutlu ebeveynler olacaksınız 😊