© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bebeğiniz için pozitif ebeveynlik yöntemleri

Bebeğiniz kendi kişiliğini geliştiriyor. İyi bir ebeveyn olmak için neyi bilmeniz gerekli? Büyüyen bebeğinizin gelişim aşamaları ve sizin öncelikleriniz konusunda bir şeyler bilmek gerekli çünkü bunlar yaşamınızı daha kolay hale getirecekler ve kısıtlı zamanınızı iyi değerlendirmenizi sağlayacaklar.

Bebeğinizin Gelişim Aşamaları

• Çevreye tepki olarak hızlı fiziksel ve beyinsel gelişim.
• Alıcı ve ifade edici dil gelişimi.
• Kendini rahatlatma kabiliyetinin gelişimi.
• Güven ve yakınlık kapasitesi gelişimi.

Bu süreçte günlük zamanınızı bebeğinize olabildiğince vakit ayıracak şekilde düzenlemeniz gerekiyor.

Ebeveynlik Planı

En Azından İlk Yıl Olabildiğince Uzun Emzirin

Bebek emdikçe sağlığı ve zekası üzerindeki etkileri de o kadar artar. Ayrıca annenin de yaşamının geri kalanında kanser riskinin düşmesini sağlar. Anne sütünün sağlığa faydalı etkileri mamayı ona verdiğiniz anda azalırlar ve bu nedenle takviye mamalar vermek yerine kendi süt kaynağınızı arttırmak için daha fazla emzirin.

Biraz Uyuyun

12. aydan sonra uzmanlar artık gece emzirmemek gerektiğini söylüyorlar çünkü bebeğinizde diş çürüğüne sebep olabilir. Emzirmeden uykuya geri dönmesini bebeğe öğretmeye çalışmak zorlu olabilir.

Devamlı Hayır Demeyin, Yönlendirin

Yenidoğan bebek haline gelip de keşfetmeye başladığı zaman, sürekli hayır demenin hayırın gücünü azaltacağını unutmayın. Ayrıca araştırmalar çok fazla hayır demenin çocuğun bir kutu içerisinde kısılı kalmasına sebep olarak IQ’sunu düşürdüğünü gösteriyorlar. Bunun yerine onu yönlendirmeye çalışın ve olacakları önceden görün.

Kaşıkla Beslemeyi Azaltın

Bebeği kaşıkla ne kadar az beslerseniz o kadar iyi. Kaşığı çocuğun ağzına sokmaya çalışma pozisyonundan kaçınmak istiyorsunuz çünkü bu konuda genelde kontrol ve güç problemleri ortaya çıkar. Peki nasıl? Altı aya kadar katı gıdalara başlamayın çünkü pek çok pediyatrist bunun alerjilere sebep olabileceğini söylüyor. Bu yaşa geldiği zaman pek çok bebek pişmiş bezelye, havuç, patates parçaları gibi yumuşak gıdaları eline almayı sever. İlk başlarda bebeği kaşıkla besleme ihtiyacı hissedebilirsiniz ancak kaşığı tutabilir hale geldiği anda kendini beslemesine izin vermek gerekli. Ortalığı dağıtabilir ancak 15 yaşına geldiğinde yeme bozukluğuna sahip olmasından iyidir.

Çalışıyorsanız, Bebeğinizle Bağınızı Koparmayın

İnsan bebekleri anne ve babalarına bağlı hissetmedikçe gelişmezler. Beyin gelişimleri buna bağlıdır. Bu bağ, boş zamanlarınızda yapabileceğiniz bir şey değil. Eğer çalışmanız gerekiyorsa, çalışma ve ulaşım saatlerinizi olabildiğince kısa tutmalısınız. Bebeğiniz uyanıkken olabildiğince onun yanında olun. Vaktinizi çalacak diğer her şeye hayır deyin.

Bebeğinizle Evdeyseniz İzole Olmayın

İnsanlar gruplar içerisinde gelişirler. Bebeğinizin size ihtiyacı var ancak bu dışarı çıkamayacağınız ve dünya ile etkileşime giremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Bir oyun grubuna katılın, eski bir arkadaşınızla buluşmaya giderken bebeğinizi de yanınıza alın. Kendinize de biraz vakit ayırmayı unutmayın.

Bebeğinizden, Eşinizden ve Kendinizden Keyif Alın

Çocuğunuz daha siz farkına varmadan okul yaşına gelecek ve ona dair kalan anılarınız sadece şu an elde ettikleriniz olacak. Sahip olduğumuz en önemli şey “şimdi” ve onu en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir