© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bebeğinizi uyumaya ve gece boyu uykuda kalmaya nasıl alıştırmalı?

Bebeğiniz uyku aşamasına kendi kendine de geçebilir ancak uykuya dalmak için sizden biraz yardım da isteyebilir. Tüm insanlar gece boyunca onları uyanıklığa yakın hale getiren uyku döngülerine sahipler ancak öğrenmemiz gereken tek şey derin uykuya geri dönmeyi başarmak.

Dünyadaki bebeklerin büyük kısmının kucakta tutulmadan uyumadıklarını veya tüm gece kendi beşiklerinde uyumadıklarını bilmeniz ilginizi çekecektir. Bu biyolojik olarak bu küçük insanlar için normal değil. Tüm insanlar gece boyunca pek çok defa uyanırlar ve bu uyku döngüleri arasında olur. Bu nedenle bebeklerin uyandıkları zaman sizin yardımınız olmadan geri uyumayı öğrenmeleri önemli. Bu ise onları travmatize etmeden yapılabilir.

Uyku eğitimine mi ihtiyacınız var? Hayır. Bebeğinize uykuyu öğretmek için onu sallamanız, emzirmeniz veya beşikte ağlamaya bırakmanız gerekmiyor. Bu iş bir gecede olmaz ve aylar alır ancak işe yarar. Kendi kendilerine uyumayı bir defa öğrendikleri zaman gece biraz uyandıklarında sizi çağırmak yerine kendi kendilerini tekrar uykuya sokabilirler.

Eğer bebeğinizin erkenden iyi uyku alışkanlıkları edinmesini isterseniz, ona kendi kendine uyumayı öğreterek yardımcı olabilirsiniz. Fakat bunu küçük adımlar ile yapmanız gerekli.

Uykuya Yatırdığınız Zaman Onu Uyandırın

Pek çok yenidoğan ve bebek, uykuluyken tek başlarına beşiğe konulduğunda ağlar. Bunun bir sebebi var. Delicesine uyumak istiyorlar ancak bunu yapabilmeleri için güvenli bir yere ihtiyaçları var. Beyinleri ise sadece sizin kollarınızın güvenli olduğunu onlara söylüyor. Çünkü antik zamanlarda ormanda yere bırakılan bebekler genelde vahşi hayvanlar tarafından yeniliyorlardı. Ebeveynleri tarafından yerden alınana kadar ağlayan bebeklerin yaşama ve genlerini aktarma ihtimalleri her zaman daha fazla oldu. Bu nedenle insan bebekleri uykuya bırakıldıkları zaman panik oluyorlar ve adrenalin onları uyandırarak daha zor rahatlamalarına sebep oluyor. Bunun bebekler üzerindeki kalıcı etkilerine dair yeterince araştırma olmasa da, bebeği ebeveyni için ağlar halde panikte bırakmanın onun için iyi olmayacağı kesin.

Bu nedenle annelik güdüleriniz ile birlikte çalışmalısınız. Devam edin ve bebeğinizi uyku için rahatlatın. Fakat bir defa uyuduğu zaman ve onu yatağına koyacağınız zaman, birazcık rahatsız edin. Bu onu çok az uyandıracak kadar olmalı. Onu uyutmak için çok uğraştığınızdan dolayı bunu yapmak biraz cesaret isteyebilir. Fakat bu uyandırma sürecini devamlı uygulayacağınız fikrine alışmalısınız.

Bebeğinize çok önemli bir şey öğretiyorsunuz. Kendini yatakta yarı uyanık halde bulduğu zaman güvenle uykuya dalabilir. Fakat bunu ilk denediğiniz elli seferde yapamayacaksınız. Ağlayacak ve siz de onu rahatlatmak için okşayacak ve gerekirse kucağınıza alacaksınız. Fakat bir süre sonra güvende olduğunu öğrenecek. Bir anlığına ağlar gibi olabilir ancak tam panik moduna girmeyecektir. Hatta her defasında daha sık şekilde gözlerini kapatacaktır ve uykuya geri dalacaktır. Bu anı kutlayın çünkü bu yetenek onun gece uykuya geri dalmasını sağlayacak ve artık bu pek de uzak gelecekte değil. Denemeye devam edin.

Emzirme, Yeme, Besleme ve Uyku Arasındaki Bağı Kırın

Eğer bebeğiniz uykuya dalmak için ona emecek bir şeyler vermenize veya beslemenize bağlı ise, gece her uyandığı zaman sizin yardımınızı isteyecek. Bu nedenle bir sonraki adım emme ve uykuya dalma arasındaki bağı yavaş yavaş koparmak.

Bebekler genelde onları sallarsanız uykuya kolay dalarlar. Bunu bırakması, emmeyi bırakmasından daha kolaydır.

Bebeğiniz uykudan ilk uyandığında emzirin ve eğer daha sonra uyanır ve hala açsa bir daha emzirin. Fakat sadece uykulu olduğu zaman emzirme yerine yürüme ve sallamayı deneyin. Böylece emmeden uykuya dalmayı öğrenmeye başlayacaktır. Tabii ki uyutmak için hala yürüyüp sallıyorsunuz ancak bu bağı bir sonraki aşamada kıracağız.

Dikkat: Burada bahsedilen aç bir bebeği gıdasız bırakmak değil. Bu aşamaya bebeğiniz bir kaç aylık olana kadar ve iyi yiyip gelişene kadar geçmiyoruz. Bebekler çok sık yeme ihtiyacı duyarlar ve çok sık şekilde onun hem aç hem de yorgun olduğunu görebilirsiniz. Eğer yürüyüp salladığınız halde ağlamaya devam ederse yorgun olduğu kadar aç da olabilir. Bu durumda onu hemen besleyin.

Buradaki temel nokta, bebeğin emzirme sürecinin dışında uyumasını sağlayarak ikisi arasındaki bağı koparmak. Her defasında daha sık şekilde emmeden uyuyacak. Eğer açsa ağlayarak size bunu bildirecektir ve bu durumda onu emzirmelisiniz.

Kollarınızda Dururken Uykuya Dalmasına Yardımcı Olun

Yürürken ve sallanırken uyumayı öğrendiği zaman, sonraki aşama sallamadan uyumayı öğretmek. Bu nedenle ilk olarak sallayarak başlamalı, daha sonra tam olarak uykuya dalmasından önce sallamayı bırakmalı ve kollarınızda hareketsiz şekilde tutmalısınız. Eğer ağlarsa tekrar sallamaya başlayın. Bunu tekrar etmeye devam edin. 25 defa denemek gerekebilir ancak zamanla sallamayı bıraksanız da uykuya dalmayı öğrenecek.

Bunu bir hafta veya yeni rutine alışana kadar deneyin: sallarken uykusu gelsin ama sallanmıyorken uykuya dalsın.

Yatağında Uyumayı Öğrenmesi İçin Yardımcı Olun

Bir sonraki adım bebeğin siz onu tutup sandalyede otururken neredeyse uykuya dalması. Daha sonra ayağa kalkın, kollarınızda sakince tutup uyku pozisyonuna getirin ve bu durumu kabullenmesini bekleyin. Eğer ağlarsa biraz sallayın ve uyumasını bekleyin. Bu rutine alışana kadar devam ettirin.

Sonra neredeyse uyuma durumundayken onu beşiğine yatırın. Ağlarsa, ki mutlaka ağlayacak, onu tekrar sallama pozisyonuna getirip biraz sallayın ve durun. Tekrar edin. 25 defa bile gerekebilir ancak zamanla onu yatağa bıraktığınızda ağlamayacak. Sabırlı olun, az kaldı.

Kucak Yerine Dokunun

Zamanla bebeğinizi beşiğe koyabilecek ve neredeyse uykuya dalana kadar kucağınızda tutabileceksiniz çünkü artık sallanmayı istemeyecek. Daha sonra beşikte uykuya dalarken kucak yerine sadece ona dokunmayı tercih edebilirsiniz. Zamanla sadece onun elini tutarken uyumayı öğrenecek. Bu yeni rutini kabullenene kadar devam edin. Uykusunu getirmek için sallayın ancak sonra yatağa koyup orada uykuya dalmasını sağlayın, bu sırada ellerini tutun. Bir noktada elleriniz yerine oyuncakları da kullanabilir hale geleceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir